Aγαπημένος Iron Maiden Live Δίσκος

Το είπα πιο πριν…
[SIZE=“5”]ΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ MAIDEN ΤΟΠΙΚ[/SIZE]
O freedomofrock το μάντεψε…
Οι φανς να πουν την γνώμη τους , οι εχθροί να σκάσουν.
Η χαρισματική αυτή μπαντάρα έχει αποδειχτεί χαρισματική και στα κέρδη, μιας και έχει κυκλοφορήσει υπερ-ρεπιτυχημένα Live.
Ποιο είναι το Live που σας αρέσει περισσότερο από την αγαπημένη μας μπάντα?
Mιλάμε για τα audio και όχι τα video…:slight_smile:

Έχουμε και λέμε…

[SIZE=“4”]1985[/SIZE]

Disc 1

  1. Intro: Churchill Speech / Aces High
  2. 2 Minutes to Midnight
  3. The Trooper
  4. Revelations
  5. Flight of Icarus
  6. Rime of the Ancient Mariner
  7. Powerslave
  8. The Number of the Beast
  9. Hallowed Be Thy Name
  10. Iron Maiden
  11. Run to the Hills
  12. Running Free

Disc 2
13. Wrathchild
14. 22 Acacia Avenue
15. Children of the Damned
16. Die With Your Boots On
17. Phantom of the Opera

Το 1ο live (επίσημο) στο LongBeach.
Πολλοί θα πουν ότι είναι το καλύτετο μιας και είναι στην αρχή της παντοκρατορίας τους , αλλά δεν θα συμμεριστώ την άποψή τους.
Γιατί πέρα των Rime Of The Ancinet Mariner , Powerslave , Running Free , Revelations , 22 Acacia Avenue οι υπόλοιπες εκτελέσεις δεν μαρέσουν.
Πολύ καλές μεν , αλλά αδύναμος ήχος και χαμηλά φωνητικά από τον Bruce.


Αδερφάκια τα 2 αυτά Live, είναι από διάφορα μέρη της περιοδείας του Fear Of The Dark.

[SIZE=“4”]1993[/SIZE]

A Real Dead One

  1. The Number of the Beast
  2. The Trooper
  3. Prowler
  4. Transylvania
  5. Remember Tomorrow
  6. Where Eagles Dare
  7. Sanctuary
  8. Running Free
  9. Run to the Hills
  10. 2 Minutes to Midnight
  11. Iron Maiden
  12. Hallowed Be Thy Name

A Real Live One

  1. Be Quick or Be Dead
  2. From Here to Eternity
  3. Can I Play with Madness?
  4. Wasting Love
  5. Tailgunner
  6. The Evil That Men Do
  7. Afraid to Shoot Strangers
  8. Bring Your Daughter… To the Slaughter
  9. Heaven Can Wait
  10. The Clairvoyant
  11. Fear of the Dark

Εδώ οι Maiden είναι για τα καλά στην εποχή της παντοκρατορίας τους και όπου και να ναι γνωρίζουν την αποθέωση.
Όμως πάλι αδύναμος σπαστικός ήχος , τέρμα το μπάσο του Steve αλλά με μερικές γαμάτες εκτελέσεις όπως το Transylvania , Wasting Love , Tailgunner…Φοβερό setlist αλλά χάλια ήχος:(

Disc1

  1. Be Quick or Be Dead
  2. The Number of the Beast
  3. Wrathchild
  4. From Here to Eternity
  5. Can I Play With Madness?
  6. Wasting Love
  7. Tailgunner
  8. The Evil That Men Do
  9. Afraid to Shoot Strangers
  10. Fear of the Dark
  11. Bring Your Daughter… To the Slaughter

Disc 2

  1. The Clairvoyant
  2. Heaven Can Wait
  3. Run to the Hills
  4. 2 Minutes to Midnight
  5. Iron Maiden
  6. Hallowed Be Thy Name
  7. The Trooper
  8. Sanctuary
  9. Running Free

Παίζουν εντός έδρας και είναι η μεγάλη αποθέωσή τους…
Κατά τ’άλλα ότι ισχύει και πριν…Χαχαχα…

Δεν θα βάλω ποτέ να ακούσω αυτά τα 3 live…(πλην μερικών τραγουδιών)
Αντίθετα με αυτά…

Disc 1

  1. Intro
  2. The Wicker Man
  3. Ghost of the Navigator
  4. Brave New World
  5. Wrathchild
  6. 2 Minutes to Midnight
  7. Blood Brothers
  8. Sign of the Cross
  9. The Mercenary
  10. The Trooper

Disc 2

  1. Dream of Mirrors
  2. The Clansman
  3. The Evil That Men Do
  4. Fear of the Dark
  5. Iron Maiden
  6. The Number of the Beast
  7. Hallowed Be Thy Name
  8. Sanctuary
  9. Run to the Hills

Είναι ο 1ος δίσκος που αγόρασα ποτέ και είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό.
Άσε που το ακούω και τώρα…:smiley:
Τα κομμάτια του Brave New World γίνονται 10 φορές καλύτερα, η 6μελής μπάντα πλέον είναι στην πιο ώριμη φάση της και επιτέλους ο ήχος είναι αυτός που θέλουμε να ακούμε σε ένα live.
Υπάρχουν και 2 από τις καλύτερες εκτελέσεις όλων των εποχών , τα μυθικά Clansman & Sign Of the Cross.
Θεωρείται εγκληματίας πολέμου όποιος δεν γουστάρει αυτές τις 2 εκτελέσεις.
Μην πούμε ότι παίζουν και σε 250.000 κόσμο…
:respect:

Disc1

  1. Wildest Dreams
  2. Wrathchild
  3. Can I Play With Madness?
  4. The Trooper
  5. Dance of Death
  6. Rainmaker
  7. Brave New World
  8. Paschendale
  9. Lord of the Flies

Disc 2

  1. No More Lies
  2. Hallowed Be Thy Name
  3. Fear of the Dark
  4. Iron Maiden
  5. Journeyman
  6. The Number of the Beast
  7. Run to the Hills

Στο Ντόρτμουντ, στους ξενέρωτους Γερμαναράδες.
Εκπληκτική η απόδοση της μπάντας ακόμη μία φορά.
Αυτή την φορά προωθεί το Dance Of Death.
Τα κομμάτια του δίσκου ακούγονται ακόμη καλύτερα , ακόμη και τα μέτρια (Wildest Dreams , No More Lies).
Tα Paschendale , Dance Of Death είναι όμως το κάτι άλλο.Και το Journeyman με τον θεό Adrian να απογειώνει το κομμάτι8O
Έχουν και θεατρικότητα μέσα , ντυμένος ως Χάρος και στρατιώτης ο Bruce στο 2ο και 1ο αντίστοιχα.
Τα παλαιότερα κομμάτια δεν εντυπωσιάζουν τόσο , πλην του Hallowed, η εκτέλεση του οποίου είναι η καλύτερη από όλες τις Live κυκλοφορίες.
Στα πλην η ελάχιστη ομιλία του Bruce (ξενέρωσε με το κοινό μήπως?)
Αλλά αφού μάζεψαν τόσο κόσμο έπρεπε να βγει το Live…

Αυτά είναι ότι έχουν κυκλοφορήσει.
Ακολουθούν τουλάχιστον καμιά 3-4 ακόμη Live κυκλοφορίες…

1 για το AMOLAD
1 για την τωρινή περιοδεία που πέρασε πριν μια βδομάδα και από μας…
1 για το επομενο…

[SIZE=“4”]Up The Irons![/SIZE]

Η ψήφος μου στο Ρίο λοιπόν…

Έχουμε εξαντλήσει τα πάντα από Maiden ,είναι το τελευταίο (ελπίζω).

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και να μην υπάρχουν γκρινιες, ποστ του τύπου “ήμαρτον με τα μέηντεν θρεντς” απλώς θα διαγράφονται! Οι καλοί λογαριασμοί…

ΟνΤόπικ τώρα: Live after death δεν υπάρχει καν θεμα πιστεύω. Ίσως το κορυφαίο μεταλ live. Και δεύτερο live at donington

rock in rio και a real dead one/a real live one από μένα χωρίς πολλά πολλά.

edit:αν και τώρα που το σκέφτομαι,δύσκολα ψηφίζω,όλα έχουν μια θέση στην καρδιά μου.

Live After Death: Καλό λάιβ, αλλά μόνο οι εκτελέσεις που ανέφερε ο δημιουργός του θρεντ! Οι υπόλοιπες υπάρχουν στα επόμενα λαιβ άλμπουμς και σε καλύτερες εκτελέσεις.

Maiden England:
Θα το αναφέρω κι ας μην υπάρχει. Εδώ βρίσκονται οι καλύτερες εκτελέσεις της αγαπημένης μου maiden περιόδου 86-88 8)

Α Real Live/Dead One:
Μεγάλη μάπα αυτό εδώ, απορώ γιατί υπάρχει. Το προσπερνούμε και πάμε στο ολόιδο και πολύ ανώτερο Live At Doninngton!

Live At Doninngton:
Τι να ειπωθεί γι αυτό το δημιούργημα! Οι Maiden, εντός έδρας να γνωρίζουν την αποθέωση. Το μπάσο του άρχηγού στο φουλ να σπάει κόκκαλα, σετλιστ θανατηφόρο και εκτελέσεις απίστευτες! Οι maiden έχουν καύλες και αυτό φαίνεται (ή μάλλον ακούγεται). Ένα τεράστιο + είναι η άνοδος του Andrian Smith στη σκηνή για το Running Free! Η πρώτη φορά που δοκοιμάζουν 3 κιθάρες. Που να ξέρανε τότε πως μετά από αρκετό καιρό η συνταγή αυτή θα είχε καταστροφικά αποτελέσματα!!

Ιδού: http://www.youtube.com/watch?v=vstNCBrIIOs

Rock In Rio:
O πρώτος μου μεταλ δισκος, 250000 λαό, καυλωτική απόδοση, θανατηφόρο σελιστ, μπλα μπλα μπλα. Τα είπε ολα ο Σκουρτζ! Παραγωγή μπόμπα, δε βαριέσαι να το ακούς! Blood Brothers, Sign Of The Cross, Trooper, Dream Of Mirrors, Clansman, The Evil That Men Do, Fear Of The Dark στις καλύτερες λαιβ εκτελέσεις που έχουν υπάρξει!

Death On The Road:
Προσωπικά αξίζει μόνο για τις λάιβ εκτελέσεις των κομματιών του DOD, που λάιβ ακούγονται ακόμη καλύτερες και γι αυτή του Lord Of The Flies (κομματάρα - Α ρε Bruce με τις εκτελέσεις σου! - Μόνο στο Futureal υστερείς σε σχέση με τον Blaze)

Ψηφίζω Rock In Rio με ελάχιστη διαφορά απο το Doninngton. Ο πρώτος σου μεταλ δίσκος δύσκολα ξεπερνέται!

[SIZE=“5”]Up The Irons![/SIZE]

+100000000000000000

Καταρχάς να πω ότι κακώς αναφέρονται τα A Real Live One και A Real Dead One στην ίδια θέση. Μπορεί να είναι ηχογραφημένα την ίδια περιοδο, αλλά στο A Real Live One παίζουν από τα πιο πρόσφατα άλμπουμ τους, ενώ στο A Real Dead One έχουν να κάνουν με το ποαρελθόν τους.
Ψηφίζω Α Real Dead One γιατί πολύ απλά το συναίσθημα του live ήχου / εκτελέσεων / ατμόσφαιράς είναι στο απώγειο του! Ο βρώμικος ήχος αυτού του live είναι ακριβώς το ατού του. Ημαρτον με τα χιλιοεπεξεργασμένα live όπου μετα ακούς έναν ήχο κρύσταλλο, πάρε άκου τις στουντιακές εκτελέσεις τότε! Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο cd ήταν από τα πρώτα που απέκτησα μιας και ήταν η “μαστ” αγορά της εποχής εκείνης (και ήταν επίσης η εποχή που το cd ξεπερνούσε το βρεφονηπιακό του στάδιο - στην Ελλάδα τουλάχιστον, καθώς οι κασσέτες είχαν ακομα το πανω χερι)… Ακόμα θυμάμαι το Music Hall στην Λαμία να έχει αφίσα με το εξώφυλλο του για πολλούς μήνες! Τεσπά οι εκτελέσεις του Sanctuary, Remember Tomorrow, Where Eagles Dare κλπ είναι α π ι σ τ ε υ τ ε ς, ακόμα και η παρουσίαση των μελών της μπάντας από τον Dickinson είναι πορωτική! Μεγάλο bonus το Maiden family tree που συνοδευε το cd βεβαίως βεβαίως. Έχω να το ακούσω πάνω από δεκαετία το live αυτό χαλαρά. Θα το ξεθάψω.

το maiden japan δεν παιζει?

Ντάξ Live After Death όχι μόνο για Maiden,αλλά και γιά όλη τη μουσική.
Best ever.

δεν έχω ακούσει ολόκληρο live maiden δίσκο.

Καταρχάς τα έβαλα μαζί γιατί έτσι απέκτησα αυτό το live.:wink:
Είχα πορωθεί πολύ άσχημα , αλλά στην τελική με χαλούσε ο ήχος.
Highlight η κραυγή του Bruce στο Number Of The Beast.
Τελος πάντων , δεν πρόκειται με τίποτα να σου χαλάσω την ανάμνηση.:slight_smile:
Μου αρέσει απλά προτιμώ τον ήχο της 6μελούς μπάντας , με την επιστροφή του Bruce (καλύτερο από το παρελθόν) και του Adrian (δίνει το κάτι παραπάνω στον ήχο).

Όχι δυστυχώς ο δημιουργός δεν το θεώρησε live επίσημο…Αν και EP.
Τι να του πεις…[-X

Άρχισε με Rio τότε.8)

Ένα μπαν στους κυρίους Destroyer, Nightwing, shaman παρακαλώ…

εεεεεε!!!

που ειναι το beast over hammersmith…???

Το έβαλες στις επιλογές μάστορα :stuck_out_tongue:

Ας πω κι εγώ.

Έχω ακούσει μόνο τα Live After Death, Rock In Rio και Death on the Road.

Tο τελευταίο ψιλοαδιάφορο, παρά τα φοβερά Paschendale και Journeyman.

Το Rock in Rio είναι μάλλον το αγαπημένο μου, αν και φημολογείται πως είναι πολύ πειραγμένο στο studio. Τεσπά χέστηκα, είναι το αγαπημένο μου. Ξεχωρίζω Clansman.

Το Live After Death δε μπορώ να το κρίνω, το έχω ακούσει μόλις μια φορά (δε τον έχω τον δίσκο).

Αυτιά.

Destroyer, Nightwing, shaman είσαστε προδότες,οι άντρες ακούνε metal όχι ροκ,go home,you are a killa.

Το πρότεινε απ’ότι άκουσα ο freedomofrock στον δημιουργό αλλά εκείνος λόγω ασχετοσύνης το απέρριψε…Τι να πεις…

Τώρα μιλάς ορθά:wink: :lol:

Νταξ περί πειράγματος δεν με ενοχλεί και τόσο.
Οι δυνατότητες της μπάντας πιστεύω έχουν απογειωθεί με τον επανερχομό των Bruce , Adrian.
Ένιγουέι…

παντως εγω ειμαι αναμεσα σε beast over hammersmith και live after death…

αλλα αφου στο πολλ εχει μονο ενα απ’τα δυο…

απο αυτα το rock in rio.η καλυτερη συναυλια maiden που εχω δει πρεπει να ειναι μαλλον το raising hell8)

Αυτό δεν είναι το τελευταίο λάιβ με τον Dickinson?:-k

ναι.ειναι σε ενα θεατρακι πολυ μικρο απο οτι εχω καταλαβει με εναν horror illusionist που ενδιαμεσα στα τραγουδια κανει τα δικα του

Ναι, το έχω δει! Σα το Gagarin είναι το μαγαζί ρε:lol: Ωραίο λαιβάκι, ειδικά ξέροντας οτι ο Βρασίδας αποχωρεί. Νομίζω στο τέλος τον “σκοτώνουνε” ή κάτι τέτοιο…

μπομπα ειναι το raising hell!!!

τελευταιο λαιβ του bruce και ολα τα λεφτα να ειναι τα μαγικα του ταχυδακτυλουργου…

το ειχα τσιμπησει θυμαμαι 7 ευρο απο το μετροπολις…