A post rock poll

ουτε shora
ουτε isis

ψηφισα circles αλλα ειναι λιγο μπασταρδεμενο το πολλ.

τεσπα δεν θα τσακωθουμε κιολας :stuck_out_tongue:

Τώρα το είδα…

τα έχω ακούσει σχεδον όλα απο το poll…Ντάξει gy!be είναι εκτός συναγωνισμού…

όντως οι ισλανδοί είναι απώλεια απο το Poll αλλα θα συμφωνήσω και με Μάνο ότι είναι αρκετά ξεχωριστοί σε σχέση με τις αλλες επιλογές…

Πολλές καρδούλες σε explosions (απο τα πρώτα πράγματα που άκουσα στο ιδίωμα) αλλά επιλογή μου είναι η Μono γιατί έτσι και για αυτά που είπε ο deathster…

Μοgwai. Γιατί το Young Team είναι αξεπέραστο

Όχι, όχι και πάλι όχι. Οι Isis ποτέ δεν ήταν ούτε είναι πιθανό να γίνουν ποστροκ.

Μόνο mono.

btw isis και post rock? κάτι σαν το tool-industrial.

poust-rock λοιπον. Απο κει δεν μ αρεσει κατι ιδιαιτερα. Οι shora ομως μ αρεσουν αρκετα

Δεν έχω ακούσει όλες τις μπάντες αλλά ήμουν ανάμεσα σε God is an Astronaut, Explosions in the Sky και Mogwai. Τελική έριξα την ψήφο στους Giaa (despina vandi) και ήμουν και η μόνη φαίνεται…

G.S. u. : B.E.:!:

Ωραιότατο θέμα και άλλο ένα μέρος να επιδείξουμε φανμποϋσμό
Λοιπόν

Εδώ και κανα τρίμηνο πέρασαν πολλοί πο(υ)στ ροκ δίσκοι απ’τα χέρια μου αλλά οι 2 που μου έκαναν μεγαλύτερη αίσθηση ΜΑΚΡΑΝ ήταν οι εξής:

Explosions in the Sky - The Earth Is Not A Cold Dead Place
God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright

Οι Mogwai που θεωρούνται πρωτομάστορες σ’αυτό το ιδίωμα, δεν με πολυσυγκίνησαν.

Το τελευταίο των Mono μου άρεσε πάρα πολύ
Όπως και οι δίσκοι των Red Sparrowes.

Αλλά τα 2 συγκεκριμένα που ανέφερα με διαλύσανε.

Τέλος πάντων, ψηφίζω τους GIAA, έτσι μου’ρθε τώρα.

εδιτ: Και το Fall of Math μεγάλη λατρεία βέβαια.

εδιτ2: Οι GYBE παιχταράδες αλλά δεν με συγκλόνισαν τόσο πολύ τα albums τους όσο των God is an Astronaut … γούστα …

Και οι “if these trees could talk” ειναι ωραιοι, τους ειχα πετυχει απο σποντα και μου αρεσαν.

my sleeping karma - satya

ειναι μεγαλη πο(υ)στ-ροκ δισκαρα παιδια μην το αμελησετε 8)

Α ναι γι’αυτούς δεν είδα να μίλησε κανείς.

Το ομώνυμο που έχω τσεκάρει, αρκετά καλό, αξίζει.

Από Mogwai πάντως μ’άρεσαν περισσότερο :stuck_out_tongue:

Οι If είναι ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η σκηνή τα τελευταία χρόνια, με 2 ισάξια ΤΕΛΕΙΟΥΣ δίσκους. Σκέτη ομορφιά…

Πολύ ωραίος δίσκος, καμία σχέση με το ιδίωμα όμως.

Με εξαίρεση τους 65Days, είναι ένα πολλ που θέλω να τα ψηφίσω ΟΛΑ. Για ιστορικούς και μόνο λόγους θα την δώσω (την ψήφο) στους Godspeed μιας και ήταν αυτοί που με βάλαν στον μαγικό χώρο του ποστ…

Ψήφισα Mono γιατί από όλες τις μπάντες της λίστας μόνο οι Mono και οι GY!BE μου θυμίζουν αποκλειστικά τους εαυτούς τους. Και μιας και το “Hymn To The Immortal Wind” έχει μπει πολύ βαθιά στην καρδιά μου (κάτι σαν το alien) την πήραν οι Γιαπωνέζοι την ψήφο. Έχω επηρεαστεί πάντως κι από το Live τους, μιας και τους GYBE δε τους έχω δει ποτέ μου Live…:frowning:

Άσχετο: Στα live τους πόση ώρα παίζουν οι 65daysofstatic? Είχαν έρθει πέρσι, αλλά κανείς σας δεν έγραψε τίποτα. Το live album που κυκλοφόρησαν φέτος είναι ενδεικτικό;

To live των GYBE ήταν μια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ εμπειρία. Δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Φίλος μου επαγγελματίας μουσικός που δεν είχε ακούσει ποτέ και πήγαμε μαζί βγάινοντας μου λέει “Παρατάω τη μουσική μετά από αυτό”. Σε κάποια φάση ο drummer είχε αφήσει τη σκηνή κατέβηκε στον κόσμο, άρχισε να χτυπάει ότι μεταλλικό έβρισκε μπροστά του και παρότρυνε τον κόσμο να κάνει το ίδιο. Δεν μπορεί να περιγραφτεί το τί ακολούθησε. Ψήφησα Μogwai παρ’όλο που το live τους δεν έφτασε αυτό των GYBE γιατί έχουν κάνει το Young Team.

Mogwai αλλά βαριέμαι να καταχωρήσω τη ψήφο μου.

μόνο mono.
γιατί πέραν του ότι κυκλοφόρησαν τη δισκάρα hymn to the immortal wind πέρυσι έδωσαν και μια από τις συγκλονιστικότερες συναυλίες που έχω παρακολουθήσει.

godspeed με διαφορα

και μετα mono

Νατα μας…

Λοιπόν έχουμε και λέμε (ας τα’ παν και άλλοι νωριτερα - επανάληψη μητηρ πάσης μαθήσεως)

Αισθητή η απουσια Shora, με το Malval και μόνο, κέρδιζαν δικαιωματικά θέση στο poll.
Sigur Ros, ποτέ δε με συγκίνησαν ιδιαίτερα, αντικειμενικά όμως, έπρεπε να έχουν και κείνοι τη θεσούλα τους.

Στα του poll τώρα,
σεβασμός σε Mogwai καθώς και σε GYBE. Από τους πρώτους στο είδος, έδειξαν σε πολλούς το δρόμο και τους ευγνωμονούμε γι 'αυτό. (βλέπε παρακάτω)

Mono - Hymn to the Immortal Wind, δισκάρα.

Red Sparowes: εννοείται αδυναμία (βλέπε Isis)

‘Πηδαω’ κανα 2-3 και τσουπ,
God is an Astronaut!
Μόνο 2 ψήφοι? Εντύπωση μου κάνει, αλλα δε χαλιέμαι κιόλας. 8)
Με δαύτους έγινε το ‘μπάσιμο’ στο είδος, αδυναμία, αγάπη.
Ακούς, ταξιδεύεις και εκει που χανεσαι, γινεται η εκρηξη, το big bang που λένε, ακολουθεί η προσγείωση. Το πού, δεν το ξερω…

God Is An Astronaut - Suicide By Star
http://www.youtube.com/watch?v=fZltd_nz2ag

God Is An Astronaut : Route 666
http://www.youtube.com/watch?v=Odc8iD9292U&feature=related

H Ιρλανδια εξελίσσεται σε μεγάλο έρωτα :roll: