Aγαπημενη ταινια Roman Polanski

Ρε τον Πιανίστα γιατί τον έχετε αδικήσει τόσο πολύ ρε;

Εχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι στράβωσαν κυρίως επειδή αυτή την ταινία την έκανε ο Πολανσκι και όχι κάποιος άλλος. Θεωρηθηκε πολύ συμβατική για Πολανσκι αν και προκειται για εξαιρετική ταίνια κατα την γνώμη μου. Απο τις καλύτερες ταινίες σχετικές με το ολοκαυτωμα που εχω δει (ποτέ δεν μου άρεσε Η Λιστα του Σιντλερ)

Εγώ την Λίστα πάντως την θεωρώ αριστούργημα.

α ωραια,ευτυχως που το εμαθα,να μην γραψω δλδ ποτε τη γνωμη μου για τη λιστα,γτ δεν θα μου ξαναμιλησεις προβλεπω:p:lol::lol:

γενικα ο Σπιλμπεργκ είχε ένα προβλήμα όταν “σοβαρευε”. Μόνο 2 ταινίες του μου αρέσουν απο τις “σοβαρές” (κακός όρος βεβαια αυτο το “σοβαρές” τωρα αλλα τέλος πάντων).

Empire of the sun.
Catch me if you can.

Απο εκει και περα μετριότητες κατα την γνώμη μου.

Βασικά εγώ έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη. Όταν ο Σπίλμπεργκ άφηνε τις καγκουριές γυριζε αριστουργήματα. Lupin θα σου ξαναμιλήσω ρε… :stuck_out_tongue:

Ααααργκ…απο τη λιστα και μετα,ξεκινησε η παρακμα του…απο τη λιστα και πριν,γυρισε επη…:pουστ απο δω,εγω δεν σου κσαναμιλαω:p:lol::lol:

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Munich
War of the Worlds
The Terminal
Catch Me If You Can
Minority Report

Artificial Intelligence: AI
Saving Private Ryan
Amistad
The Lost World: Jurassic Park
Schindler’s List

αν εξαιρεσεις τα μπολνταρισμενα,που ειναι μια χαρα,ολα τ’αλλα ειναι απο μετριοτητες,μεχρι απιστευτες π@π@ριες…οφτοπικ,αλλα ΧΑ!!:p:p

Η ταινια απομυθοποιηθηκε στα ματια μου οταν ειδα οτι ο Σιντλερ irl ζηταγε χρηματα απο τις οικογενειες των θυματων μετα για το καλο που τους εκανε. Αδικο, το ξερω, αλλα. Οχι οτι βρισκεται στην μερια των κακων ταινιων ξερωγω.
Επισης το εριξα σε repulsion τελικα, τον ειδα τον Ενοικο, εξετρελαθην, αλλα ειμαι και θα ειμαι ερωτευμενη με την Ντενεβ μαλλον :stuck_out_tongue:
Ο Πολανσκι απολαυστικος και το περιβαλλον καθως και το κλιμα που δημιουργηθηκαν περα απο το σεναριο δηλαδη ειναι οντως Καφκικα!

Σποιλερ αλερτ.


:bow2::bow2:

am not Simone Choule!

Σαν αξιες αυτες οι ταινιες δεν εχου να επιδειξουν τελικα τιποτα η μια εναντι της αλλης,ειναι ολες αριστουργηματα,οπωτε repulsion it is!:stuck_out_tongue:

Παντως καλη φαση που σου αρεσε ο ενοικος…

στη σκηνη με δοντι,κεφαλι-μπαλα και χερι,ειχα μεινει καγκελο…αλλα η σκηνη της τουαλετας,με τη μουσικη,τη φατσα του στο απεναντι παραθυρο,το παραμορφωμενο διαμερισμα-σκαλα αλλα και η τελικη εικονα της αλλης με τους επιδεσμους απεναντι,ειναι απο τις καλυτερες σκηνες που εχω δει σε ταινια εβερ μαλλον

Είπα όταν άφηνε τις καγκουριές ρε… Μου έχεις εκεί κάτι War of the Worlds και τέτοια να’ουμ… Και το Α.I. ήταν ταινιάρα,ε…

Τελικα νομιζω είναι επισημο. Ειμαι ο μοναδικός που ξετρελάθηκε με το war of the worlds :stuck_out_tongue:

Πρέπει να τον δω τον “Ένοικο” δηλαδή, ε;

Ελα ντε, μεγαλες ταινιες ειναι, μικρο το κακο.

Λοιπον η σκηνη στο τελος ηταν πραγματικα ολα τα λεφτα. Δηλαδη λες, τι παιζει; Ειναι η Simone Choule τελικα; :Ρ Η ολη φαση με το δοντι επισης αλλα και στο τελος που προσπαθει ν’ αυτοκτονησει και η ολη βοηθεια των γειτονων και πως την βλεπει αυτος. Μαεστρια 8)

edit/ manson, ναι, δεν παιζει να μην σ’ αρεσει. Μην κοιτας τα spoilers ομως :stuck_out_tongue:

E,αυτες ειναι ολες π εκανε,μετα τη λιστα…χαλι μαυρο:p…το ΑΙ,την παλευε γενικα,αλλα οκ,το τελος ηταν επικως αθλιο…αμα το εκανε στα 80ς,θα ηταν πολυ καλυτερο…και σιγουρα,αμα το εκανε ο Κιουμπρικ,οπως ηταν αρχικα,δεν μπορω καν να φανταστω…

Οχι ρε,και μενα μου ψιλοαρεσε,περασε η ωρα ευχαριστα…αλλα ναι,δεν τρελαθηκα,το ξεχασα μετα απο μερικες ωρες τελικα…

KANTO TΩΡΑ!!:stuck_out_tongue:

Tι να σου πω… εμένα το τέλος μου άρεσε πάρα πολύ. Καλά αν το έκανε ο Κιούμπρικ θα ήταν από αλλο πλανήτη… Ειδικά οι τελευταίες σκηνές που είναι “κιουμπρικές” αν ήταν από τον Κιούμπρικ θα ήταν σκηνές ανθολογίας…

και για να μην λετε πως παει απατο…:stuck_out_tongue:

σημερα στις 12 το βραδυ εχει το

[SIZE=“4”]Nóz w wodzie[/SIZE] μαχαιρι στο νερο…

http://www.imdb.com/title/tt0056291/

το οποιο δεν το εχει ψηφισει κανεις…

:slight_smile:

Το είδα από την ΕΤ1 το " Μαχαίρι στο νερό". Μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ αλλά σε καμία περίπτωση δε θα το ψηφίσω ως την καλύτερή του…
Όσο και αν μου αρέσει ο ένοικος και το μωρό της Ρόζμαρι η ψήφος μου θα πάει στο Chinatown. Εκτός από τον Νίκολσον, ήταν επιβλητικότατη και η παρουσία του Χιούστον σε αυτήν την ταινία!

Η ψήφος μου πάει στην “Αποστροφή”, άνετα.
Αν και πάει καιρός που την έχω δει, θυμάμαι καθαρά πόσο άσχημα αισθανόμουν. Ο Πολάνσκι ζωγραφίζει το πορτραίτο της γυναίκας που βυθίζεται σιγά σιγά στην τρέλα με ακρίβεια χειρουργου. Η Ντενέβ μοιάζει με άγριο ζώο, απίστευτη ερμηνεία. Και με ενδιαφέρει και το θέμα.
Αυτά.
Πάντως συζήτηση να γίνεται, ο Πιανίστας μου άρεσε. Την 9η Πύλη στα πλαίσια της ελαφριάς διασκέδασης την έχω δει άπειρες φορές, και ο λόγος που με σαγήνευε τόσο ήταν ότι μου θύμιζε η σεναριακή δομή adventure game :slight_smile:

ο πιανιστας

Μαλάκες τι ήταν αυτός ο “Ένοικος”; 8O8O8O