Aγαπημενη ταινια Roman Polanski

Δεν το είχες δει? Από τα αγαπημένα μου ψυχολογικά θριλερ εβερ…ειδικά το φινάλε. Η σκηνή που επαναλαβμάνεται στο τέλος…αυξάνει το τρόμο εκθετικά! 8O

Ρε το είδα 4-6 το πρωί (που αυξάνεται ο τρόμος… :stuck_out_tongue: )τελείωσε η ταινία, το DVD γυρισε πάλι στο menu και είχα μείνει να κοιτάω την οθόνη σκαλωμένος…

spoileeeeeer :stuck_out_tongue: Μπορει καποιος να το διεκοψε στη μεση ξερωγω, κριμα ειναι.
Α, και που 'σαι, manson

Ρε παιδια cul de sac ελληνιστι ‘‘νυχτα βρυκολακων’’ κανεις???Ειναι ταινιαραααα…Γενικως εχω δει Μαχαιρι στο νερο,repulsion,vampires,frantic 9η πυλη,πιανιστα…Πρεπει να δω και chinatown ενοικο φυσικα…

Είδα επιτέλους το Μωρό Της Ρόζμαρι.
Πραγματικά καταπληκτική. Τρομερή αγωνία και τρόμος, χωρίς στην ουσία να δείχνει τίποτα ο σκηνοθέτης. Ελαφρώς προβλέψιμο το σενάριο (όχι όμως και το φινάλε) αλλά αυτό δεν αμαυρώνει με τίποτα την ταινία.

Συνεχίζουμε με Ένοικο, μετά τους διθυράμβους που διάβασα εδώ μέσα…

Μετά από 6 ολόκληρους μήνες, κατάφερα τελικά και τον είδα τον Ένοικο και έμεινα κάπως έτσι --> 8O

Τον πούστη τον Πολάνσκι, πως καταφέρνει και δημιουργεί τέτοια ατμόσφαιρα;!;!

:D:D:D

Κατανοώντας ότι δεν είναιη καλυτερή του το 9η Πύλη, έχει γίνει το πιο αγαπημένο μου:):!:

Τον Ενοικο θα λεγα.
Εχει πολύ καιρό που είδα την ταινία (παίζει να ναι και 4 χρόνια) , θέλω να την ξαναδώ, δεν θυμάμαι πολλά.
Πολλά μυνήματα και στοιχεία που αφήνονται στον θεατή να θεωρήσει όπως καταλαβαίνει.

Το μωρό της Ρόζμαρι σίγουρα είναι σημαντική ταινία, από το Chinatown δεν θυμάμαι επίσης πολλά, πάρα μόνο ότι είναι κλασικό φιλμνουάρ και μαγεύει ο Τζακ, Πιανίστα ακόμη να δω, η 9η Πύλη ενώ έχει καταπληκτική ατμόσφαιρα μπορούσε να ναι καλύτερο.

όπως ξεκινάει το chinatown,

[SPOILER]μόνο σ’ εμένα θύμισε το γεράκι της μάλτας; :-k[/SPOILER]

bump!

είδα πάλι το μωρό της Ρόζμαρυ μετά από πολλά χρόνια και απλά ήθελα να πω για μια ακόμα φορά πόσο ταινιάρα είναι. Γενικά η τριλογία τα σπάει! (με αγαπημένο τον Ένοικο) Σειρά έχει το μαχαίρι στο νερό :slight_smile:

το μωρο…

Το μωρό της Ρόζμαρι.

Αν και το είχα δει πριν αρκετά χρόνοια, με είχε συνεπάρει αυτή η αίσθηση της αόρατης απειλής που είναι διάχυτη σε όλη την ταινία.

Τώρα αν με ρωτούσε κανείς για τη χειρότερή του ταινία, θα απαντούσα με άνεση την 9η πύλη. Τρελή μούφα, αν και ξεκινάει ελπιδοφόρα το δεύτερο μισό είναι για γέλια.

Αμα μπορει καποιος ας μου στειλει ενα λινκ για τορρεντ για τον Ενοικο γτ δεν τον βρισκω

bump, ελεω '‘black swan’ και ανανεωση ενδιαφέροντος για τον Ρομαν, κατεβασα να δω τις επομενες μερες το ‘Μακβεθ’ για το οποιο εχω διαβασει αμφιλεγομενα σχολια, κυριως ως προς την ομοτητα του-αν κανας Γρακχος που ειναι γνωστης τετοιων εργων εχει δει κατι ας μιλησει- και το Cul de Sac το οποιο δεν εχω δει…

Σημερα στο πλοιο ειδα χαλαρωτικα ξανα το Fearless Vampire Killers, απολαυστικο αν και οχι αντιπροσωπευτικο-μονο σκηνοθετικα, σταθερα γαμηστερο-, καλτ σχετικα και με ενα απο τα καλυτερα φιναλε σε ταινια εβερ:p

Bump και
είδα Knife in the Water και Chinatown. Το πρώτο η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσίασε αν και περίμενα το αντίθετο. Νομίζω ότι κάπου με κούρασε αλλά ίσως να μην ήμουν και στο κατάλληλο mood. Κάποια στιγμή θα της δώσω και δεύτερη ευκαιρία πάντως. Όσο για το δεύτερο μου άρεσε πολύ, κλασική ατμόσφαιρα μυστηρίου και ο Nicholson άψογος. Καρδούλες στη σύντομη εμφάνιση του Polanski :smiley:

way to go Hellena:D

Το Knife… ειναι απο τις πρωτες του, ειναι απολυτως λογικο για οποιονδηποτε εχει δει τις πιο γνωστες του-των μεταγενεστερων περιοδων- να του φανει πιο ‘μικρη’ και πιο κουραστκη σε ρυθμο…αλλα στο μελλον αμα το ξαναδεις μπορει να αλλαξεις γνωμη…Για το Chinatown, τι να πει κανεις…

Επισης για ολους τους φανς, φετος βγαινει-στο αμερικα εχει ηδη βγει νομιζω, εδω τον φλεβαρη(κατι που με κανει να ελπιζω σε κανενα dvdrip συντομα γτ δεν μπορω να περιμενω τοσο) η νεα του ταινια…εχοντας αποσπασει πολυ καλες κριτικες και το χρυσο λιονταρακι της Μοστρα, το [B]Carnage[/B] εχει μοναχα 4 ηθοποιους και διαδραματιζεται μεσα σε ενα διαμερισμα, οπου 2 ζευγαρια (John C. Raily+Jodie Foster vs Kate Winslet+Christoph Waltz) ερχονται σε διαμαχη ξεγυμνωνοντας τα πιο αγρια ενστικτα τους, καθως αρχικα συζητουν για εναν καυγα των παιδιων τους στο σχολειο

ακουγεται ταινια πολλα υποσχωμενη για Πολανσκι+βασιζεται σε πολυ πετυχημενο θεατρικο…επισης εχει πολλα στοιχεια κωμωδιας-σατυρας μεσα…

cant wait

trailer
http://www.youtube.com/watch?v=3hZgb0hG2zw

Ένας από τους πλέον αγαπημένους μου σκηνοθέτες! Δεν γίνεται να διαλέξεις μία μόνο ταινία, φυσικά. Rosemary’s Baby, The Tenant, Chinatown… τι να διαλέξεις; To Ghost Writer (2010) ήταν η μεγάλη επιστροφή!!

Μάλλον θα ξαναπάω σινεμά μετά από καιρό :smiley: ενδιαφέρουσα ιδέα και περιμένω να δω ωραία πράγματα από τον Christoph Waltz!

O αγαπημένος μου σκηνοθέτης by far. Καλύτερή του ταινία, και αγαπημένη μου ταινία έβερ, το “The Tenant”. Τέτοια ατμόσφαιρα και αισθητική, δεν θα ξαναυπάρξει.-