Aγαπημενη ταινια Roman Polanski

ο…ΜΕΣΙ του παγκόσμιου Σινεμά.

[B][I]ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΣΣ;;;;[/I][/B]

Ο Ζidane ρε φιλε…:stuck_out_tongue:

Edit:
Επι του θεματος τωρα,δυσκολη η επιλογη της μιας ταινιας μονο.Κι αυτο διοτι ο τυπος ασχοληθηκε με ολα σχεδον τα κινηματογραφικα ειδη και το εκανε με θαυμαστη επιτυχια.
Ασχοληθηκε με το horror για παραδειγμα και μας εδωσε το αριστουργημα ‘[B]‘Rosemary’s Baby[/B]’’.
Ασχοληθηκε με το neo-noir και μας εδωσε το εξαιρετικο ‘’[B]Chinatown[/B]’’.
Πηγε στη Γαλλια σε διαφορες περιοδους της καριερας του και εκανε ταινιες σταθμους οπως :’’[B]Cul [B]De-[/B]Sac’’,’‘Repulsion’’,’‘Le Locataire’’[/B].
Πολλοι τον εκραξαν στο ‘’[B]The Pianist[/B]’‘λεγοντας οτι κακως τοτε πηρε τον Φοινικα των Καννων,αλλα προσωπικα διαφωνω.
Μετριες στιγμες του θεωρω το ‘’[B]Pirates’[/B]’ και το ‘’[B]Bitter Moon[/B]’’,ενω αδικημενη ταινια του το ‘’[B]Che[/B]’’.
Eπισης αρκετα αξιολογη ηταν και η θεατρικοκινηματογραφικη μεταφορα του ‘[B]‘Macbeth[/B]’’ το 1971.
Και στο Hollywood φανηκε να αποδιδει καλα με το καλο ‘’[B]Frantic[/B]’’,το πολυ καλυτερο ‘’[B]The Ninth Gate[/B]’‘και το φοβερο ‘’[B]The Ghost Rider[/B]’’.
Δυσκολευομαι λοιπον να διαλεξω καλυτερη,μπορω ομως να διαλεξω με μεγαλη ευκολια την χειροτερη του και ας ξενισω αρκετους.
Πραγματικα δεν αντεξα με τιποτα το :’’[B]Dance of the Vampires[/B]’’.

νταξ, εγραψε…

αναλαφρο, κωμικοτραγικο παραληρημα περι των παντων απο 4 ατομα που λιγα πραγματα τους διαχωριζουν απο 10χρονα παιδακια…ωραια σκηνοθεσια, κλιμακωμενος ρυθμος και εξελιξη, τυπικο πολανσκικο υφος στο σεναριο και βεβαια τρομερες ερμηνειες χωρις πολυ προσπαθεια απο το πρωταγωνιστικο κουαρτετο…αγαπη ο Γουολς με το βιτριολικο χιουμορ και την ειρωνια του, καμπανα ο Ραιλι με την αφελεια αλλα και τις εκρηξεις του, υπεροχα σπαστικη η φιλελευθερη Φοστερ με τον καθωπρεπισμο της που μεταβαλλετε σε υστερια, σταθερα ταλενταρα η Γουινσλετ με την απογνωση και τον καταπιεσμενο χαρακτηρα της…

Υπεροχο εργο, μια ενναλακτικη κωμωδια που σαρκαζει πολυ ομορφα την την πραγματικοτητα κατω απο την επιφανεια…

σταθερα αλλο ενα πολυ καλο εργο απο τον Πολανσκι, οι φανς δειτε το οπως και δηποτε!

Σε ενα αφιερωμα σε crime/mystery movies δεν θα μπορουσε να λειπει μια επαναληπτικη προβολη αυτης της ταινιαρας!!!Ο [B]Polanski [/B]εδω αποτιει φορο τιμης σε ισως το αγαπημενο μου κινηματογραφικο ειδος,τo film noir!!!
Και οχι μονο εκανε ενα tribute film απλα,με παμπολλες επιρροες απο τις glory days του ειδους,αλλα κατορθωσε να μας προσφερει ενα απο τα καλυτερα noirs,που για λογους εποχης κυριως πλεον ονομαζεται neo-noir.
Ο [B]Jack Nicholson[/B],σαν αλλος [B]Humphrey Bogart[/B],παιζει τον private eye εξοχα και εχει να λυσει μια υποθεση με πολιτικο/κοινωνικο υποβαθρο ,κατι που την εποχη που γυριστηκε η ταινια ηταν πολυ διαδεδομενο σε τετοιες ταινιες να υποβοσκουν αναλογες αναφορες.Γυναικες μοιραιες,που δεν εμπνεουν εμπιστοσυνη και επιστρατευουν την γοητεια και την ομορφια τους για να πετυχουν το σκοπο τους,πλουσιοι διεφθαρμενοι αντρες,κυνικο humour και ατακες που στιγμες σκοτωνουν ,δλδ ολοι οι κωδικες που πρωτομαθαμε τη δεκαετια του 1940 οπου το ειδος ανθισε και αποθεωθηκε!!!Υποθετω οτι στα πλαισια των σινεφιλικων αναφορων και της αγαπης του για το ειδος ο [B]Polanski[/B] εδωσε το ρολο του πατερα στον τεραστιο[B] John Huston[/B],σκηνοθετη των σεμιναριακων noirs,’’[B]The Maltese Falcon[/B]’’ και ‘’[B]The Asphalt Jungle[/B]’’.Οι ερμηνειες ολων πολυ καλες,η μουσικη σε jazz υφος δενει παρα πολυ και φυσικα βασιλευει το πιο χαρακτηριστικο στοιχειο του[B] Polanski[/B],η ατμοσφαιρα!!!

Όντως ταινιάρα η αποπάνω, και μια απο τις καλύτερες ερμηνείες του Nicholson!!!

Ο Bogart είναι ο ορισμός του ΤΥΠΑ, έχει ορίσει τον ντετεκτιβ των noir και μάλλον ο Νικολσον τον άγγιξε σ’ αυτή την ταινία περισσότερο από κάθε άλλο. Εύγε jiopas :smiley:

[B]Ο θάνατός και η κόρη - Death and The maiden
ΝΕΤ , 00:30[/B]

To ‘’[B]Death And The Maiden[/B]’’ ειναι love it or hate it!!!
Περιεργη ταινια και ιδιαιτερη…

έκατσα και εγω να την δω και τελικά ανακάλυψα οτι την εχω ξαναδεί απλά δεν ήξερα οτι είναι του polanski

την ειδα σημερα.πραγματευεται την ιστορια ενος μεταναστη στο παρισι,ο οποιος μετακομιζει σε ενα διαμερισμα με καποιους “περιεργους” γειτονους.καταρχας την βρηκα αρκετα ατμοσφαιρικη:p τα αστικα τοπια και ακομα περισσοτερο τα κλειστοφοβικα πλανα στο διαμερισμα εκαναν εξαιρεικη δουλεια
ομως

[SPOILER]δεν καταλαβα ακριβως το νοημα της ταινιας.αρχικα μου φανηκε ψυχολογικο θριλερ,αλλα ολα αυτα ηταν στο μυαλο του πρωταγωνιστη.κατεληξα οτι ειναι ενα κατηγορω σχετικα με τη ζωη των μεγαλουπολεων,τη μοναξια,το οτι ο καθενας βρισκεται κλεισμενος σπιτι του χωρις να δινει δεκαρα για τον αλλον.την εκανε τη δουλεια του αλλα το τελος μου φανηκε λιγο αλλοπροσαλο.

σ ολη την ταινια κοιταζα τον πρωταγωνιστη και ελεγα κατι μου θυμιζει κατι μου θυμιζει,και μετα ειδα οτι ειναι ο ιδιος ο πολανσκι.8O

εκτος απο καλος σκηνοθετης ειναι και καλος ηθοποιος τλκ[/SPOILER]

Πες μου μόνο ότι σκέφτηκες να την δεις όταν έβλεπες εθνική, αυτό μόνο πές μου

οχι το χα αποφασισει απο χθες:p

Bump γιατί πριν κανα μήνα είδα κ εγώ το Carnage. Ο Polanski ανταποκρίθηκε για άλλη μια φορά στις προσδοκίες μου, ξεδιπλώνει με αριστοτεχνικό τρόπο τις κρυφές πτυχές του κάθε χαρακτήρα ενώ κλιμακώνεται η ένταση. Και στο τέλος, που πέφτουν οι μάσκες, η υποκρισία τους είναι πιο ξεκάθαρη από ποτέ. Μάστορας. Και φυσικά, η επιλογή των ηθοποιών πολύ εύστοχη.