Aγαπημένος shock rocker;

Aγαπημένος shock rocker;

*To logo που φαίνεται στη φωτογραφία είναι μέρος από το εξώφυλλο του βιβλίου «Shock Rock» του Jef Gelb.

Το shock rock είναι μια κατηγορία με «χαλαρά» σύνορα, που περιέχει καλλιτέχνες που συνδύασαν τη rock μουσική με κάποια σοκαριστική (για την εποχή τους) θεατρικότητα στη σκηνική τους παρουσία και στη θεματολογία των στίχων τους. Ο Screaming Jay Hawkins με το κατά βάση blues κομμάτι του “I Put A Spell On You” (1956), θεωρείται η «αρχή των πάντων». Το είδος εξελίχθηκε προς κάθε κατεύθυνση, από τους διάφορους βλοσυρούς χρήστες makeup, μέχρι τους Iggy Pop, David Bowie και Lou Reed, με τις αρρωστημένες «περσόνες» τους και ακόμα και μέχρι τους The Who και τον Jimi Hendrix, που κατέστρεφαν τα μουσικά τους όργανα επί σκηνής.

Τα χαρακτηριστικά όμως στοιχεία του shock rocker παραμένουν κατά βάση το συνήθως ασπρόμαυρο τρομαχτικό makeup, οι επί σκηνής θεατρινισμοί (ή «γραφικότητες» αν θέλετε), η μακάβρια ή έντονα σεξουαλική θεματολογία και η rock υπόκρουση.

Λοιπόν, ποιός είναι ο αγαπημένος σας shock rocker;

Ανετα ρε παιδια! Αλικη Κουπερ.

Αγαπημένος ο Simmons.

Καλύτερος είμαι μεταξύ Cooper και Diamond. Αλλά κλίνω προς τον Alice.

Edit: Αν και τον Simmons δεν τον θεωρώ shock-rocker.

Φυσικά Alice Cooper.Πολύ προσπαθησαν να μιμηθουν ελάχιστοι τα κατάφεραν…

alice cooper βασιλιας…:wink: :wink: :slight_smile:

Βιλε Βαλο.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ψηφιζω King Diamond!

A και θα μπορουσε να λαβει μερος κ το τσιρκο των Slipknot στη δημοσκοπηση…ή οχι? :stuck_out_tongue:

και γω alice cooper.
poison…burning deep inside my veins!!!

Σαν μουρη Screaming Jay Hawkins,σαν πρωτοπορο τον Lord Sutch,σαν φωνη τον Arthur Brown,σαν μουσικη -τραγουδοποιια Alice Cooper,απο συγχρονους Rob Zombie.

Ολοι προσεφεραν κατι παντως στο “παραξενο” αυτο παρακλαδι.

Αλικη ανετα. Και δυστυχως δεν ειχα την τιμη να δω live ενα show του. Επισης δευτερη θεση Rob Zombie μιας και το ανεφερε ο hokam.
Παρε τον Manson απο κει παναγιαμ.

Θα μπορούσαν να είναι και οι Slipknot αλλά όπως έχει πεί κάποιος

rockers are no longer shocking…

Edit:sofi,μια χαρά είναι ο Manson…

O Manson εμφανισιακά είναι χειρότερος από εμο.

Βασιλιάς Διαμάντης…Kαι σόλο και με Mercyful Fate…
(Αν και δύσκολα απέκλεισα Cooper, ενώ τα σπάνε αγρίως και οι Hawkins-Simmons)…

King diamond αυτα που κανει με την φωνη του εμενα μου φαινονται απιστευτα

Alice Cooper εύκολα.

STEVEN! I hear my name…

ωραίο το thread!! Αν και δεν έχω ακούσει τπτ από Arthur Brown και Screamin Jay, θα τους ψάξω. Δεδόμένης της άγνοιας μου λοιπόν έχω να πω ότι από τις επιλλογές του πόλλ οι αγαπημένοι μου είναι ο King Diamond και ο Manson. Μπορεί και στην τύχη να ψήφισα King Diamond. Το πρώτο heavy metal που άκουσα ήταν το The Invisible Guests. Αν και μουσικά οι αγαπημένοι μου καλλιτέχνες κάτω από αυτήν την ταμπέλα είναι οι θεόμουρλοι Gwar που έχουν παίξει από punk μέχρι thrash:

[CENTER]
[/CENTER]

αλλά χάριν των επιλογών του πολλ είπα να κάνω απλώς μια special mention σε αυτούς.

King Diamond πολύ ανετα, πλαισιωμένος από φοβερούς μουσικούς και προικισμένος με μια απο τις χαρακτηριστικότερες και πιο χαρισματικές φωνές ever…

Alice Cooper και σχετικά εύκολα 8)

Copier - Clopier…:stuck_out_tongue: