A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

[SPOILER]Βασικά δεν ξέρουμε τι παίχτηκε στο στρατοπεδο του Στανις ακόμα… το γραμμα του Ραμσεη στον Τζον σίγουρα λέει ψέμματα. Μπορεί ακόμα να έχει χρόνο ο Θηον να τα πει όλα στον Στανις…αν και υποψιάζομαι ότι ο Μαρτιν μας επιφυλλάσει κάποιου είδους redemption για αυτόν.
Πάντως όντως, παρόλο που μαρέσει πολύ η γραφή του και το πόσο ρεαλιστικά/αντισυμβατικά προχωράει η ιστορία, οι ιστορίες Daenerys και Tyrion κούρασαν, κι ούτε συναντήθηκαν καν όπως περιμέναμε απτο πρώτο κεφάλαιο. Κι αυτόν τον κακόμοιρο τον Quentyn… τζάμπα τον έτρεχε στην άλλη άκρη του κόσμου :P[/SPOILER]

Επίσης… τι θεωρίες έχετε για… (βιβλίο 5!)

[SPOILER]την δολοφονία αλά Ιούλιος Καίσαρας του Jon Snow? Οι φήμες λένε ότι θα τον αναστήσει η Melisandre όπως έκανε ο Thoros με τον Beric Dondarrion. Και μπορεί να καταλάβει ότι ο Azor Ahai reborn δεν είναι ο Stannis όπως πίστευε, αλλά ο Jon. [/SPOILER]

[SPOILER]εεε…βασικά δεν ξέρω ποια έκδοση του βιβλίου διάβασες αλλά σε αυτήν που έχω εγώ, στο τέλος-τέλος (μετά το appendix) έχει ένα κεφάλαιο του Θήον από το επόμενο βιβλίο στο οποίο [SPOILER]ο Θήον βρίσκεται αιχμάλωτος του Στάννις, ο οποίος κάποια στιγμή αφήνει να εννοηθεί ότι θα σκηνοθετήσει το θάνατό του:-k[/SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]Ναι, το πιο πιθανό είναι να τον αναστήσει (αν τελικά έχει πεθάνει). Βέβαια δεν είμαι ακόμα σίγουρος κατά πόσο είναι όντως αυτός ο Azor. Το πιο προφανές είναι να είναι είτε αυτός είτε η Νταινέρυς. Αλλά μέχρι να μάθουμε την πραγματική μάνα (και πατέρα) του Σνόου δεν μπορούμε να πούμε σίγουρα. Εκτός αν “birth” εννοεί μια επικείμενη “ανασταση” του Σνόου από τη Melisandre. Από την άλλη και η Νταινέρυς “αναγεννήθηκε” όταν κάηκε και γέννησε τους δράκους (συν το γεγονός ότι είχε καπνό και αλάτι από τη φωτιά και τα δάκρυα αντίστοιχα και συν το ότι όντως είχε γεννηθεί στο Dragonstone “amidst smoke and salt”). Βέβαια έχω διαβάσει και θεωρία που λέει ότι ίσως είναι ο Vicatrion ή και ο Aegon :?Είναι λίγο μπερδεμένη κατάσταση :-k[/SPOILER]

άσχετο, αλλά το έκτο βιβλίο ξέρουμε πότε κυκλοφορεί?

του αγιου π… ανημερα :frowning:

οι φημες λενε για 2014. 3 χροναι εμτα το dance with dragons

παπάρια, 2012 καταστρέφεται ο κόσμος :?

εδιτ: πέρα απτη πλάκα, επειδή είναι και κάποιας ηλικίας, παίζει να μην τελειώσει ποτέ η σειρά ε??

Eπειδή είναι και κάποιας ηλικίας εγώ ξέρω ότι έδωσε στους σκηνοθέτες της σειράς το τέλος σε περιπτωση που γίνει οτιδήποτε.

οπότε τα βιβλία είναι γραμμένα και απλά περιμένουμε να πεθάνει για να κυκλοφορήσει το τελευταίο μετά θανάτου του?? (μούρικο 8))

Όχι εγω δε σου είπα οτι έχει γραφτεί το βιβλίο. Σου είπα οτι απλά τους έδωσε ένα τελος. Πχ τι θα γίνει με το θρόνο.

Εγώ νομίζω πως έχει πει μεν κάποια πράγματα στους δημιουργούς της σειράς για την εξέλιξη της, τις λεπτομέρειες όμως δεν τις γνωρίζει κανένας. Για το τέλος ειδικά δε γνωρίζω αν το έχει πει όντως σε κάποιον.

Πάντως ήδη βλέπουμε πως ξεστρατίζει η δεύτερη σήζον σε σχέση με τα βιβλία, όταν φτάσουμε (και αν) στα Feast For Crows & Dance With Dragons (βιβλία που ούτως ή άλλως είναι πολύ δύσκολο να μεταφερθούν στην οθόνη) η σειρά θα έχει αποκτήσει ακόμα περισσότερες ελευθερίες και μπορεί να κάνουν του κεφαλιού τους οι δημιουργοί της.

Ξεκίνησα τα βιβλία, άλλα δεν ήταν όπως τα περίμενα ρε γαμώτο. Δεν κατάφεραν (προς το παρόν τουλάχιστον) να με δέσουν με τους χαρακτήρες. Όλοι μου φαίνονται πολύ απόμακροι, νομίζω ώρες ώρες πως διαβάζω ιστορία. Ίσως επειδή αφιερώνει ένα μικρό κομμάτι στον κάθε χαρακτήρα και δεν υπάρχει χρόνος για κάποια ταύτιση, να “γνωρίσεις καλύτερα” τους χαρακτήρες. Μου φαίνεται ως μια σχετικά απλή αφήγηση γεγονότων. Θα δούμε στην συνέχεια.

[SPOILER]Τρομοκρατούμαι στην ιδέα ότι θα πρέπει σε 10(:wink: επεισόδια να χωρέσουν 2 βιβλία, γιατί αποκλείεται να υπάρξει σεζόν χωρίς Τύριον, Νταινέρυς ή Σνόου οπότε το πιο πιθανό είναι να υπάρξει μια σύμπτηξη των 2 βιβλίων:-k[/SPOILER]

Ελπίζω να μην έκανες το λάθος να τα αγοράσεις στα Ελληνικά. Πάντως μου φαίνεται περίεργο που δεν σε κράτησαν μιας και το πρώτο βιβλίο είναι πολύ κοντά με τη σειρά (και ίσα-ίσα που μαθαίνεις και περισσότερα σχετικά με τους χαρακτήρες πράγμα που εμένα τουλάχιστον με έκανε, στο τέλος κάθε κεφαλαίου, να θέλω να συνεχίσω παρακάτω. Και φαντάσου εγώ διάβαζα σπανίως βιβλία (αυτά ήταν τα μόνα που διάβασα μετά την τριλογία του Αρχοντα και το Σιλμαρίλλιον)

Πάντως κάτι που έχω διαπιστώσει σε σχέση με τα βιβλία και τη σειρά είναι κάποια ιστορικά γεγονότα που ενώ στο βιβλίο και γενικά για την ιστορία είναι σημαντικά και επαναλαμβάνονται συχνά, στην σειρά έχουν περάσει στο ντούκου. Μιλάω με τον αδερφό μου και τον κολλητό μου π.χ. και δεν ξέρουν καν για τον Rhaegar και τη Lyanna ή και γενικά ότι έγινε στην Robert’s Rebellion και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βοηθάει βοηθάει τον θεατή να καταλάβει κάποια γεγονότα:-k

είναι τόσο κακή η ελληνική μεταφορά?

Πάντως έχω ακούσει τα χειρότερα και γω για τις ελληνικές μεταφράσεις. Ίσως να μη φταίει η μετάφραση καν, αλλά το είδος λογοτεχνίας: fantasy με ελληνικά ονόματα είναι λίγο ξενέρωτο.

Όσο αφορά τις επόμενες σεζόν, λογικά το Storm of Swords θα χωριστεί σε 2: Τρίτη και τέταρτη σήζον. Είναι τόσο πολλά τα γεγονότα του και τέτοιος ο όγκος του βιβλίου, που είναι απλά αδιανόητο να το χωρέσουν όλο σε μία μόνο (εδώ με το 2ο βιβλίο και την προσπάθεια να τα συμπεριλάβουν όλα σε 10 επεισόδια είδαμε τι κατάληξη έχει).

Το μεγάλο ερώτημα βέβαια αν το Storm χωριστεί σε δυο σήζον είναι

σπόιλερ για όσους το έχουν διαβάσει [U]ολόκληρο[/U]

[SPOILER]Πότε θα δούμε τον περίφημο Red Wedding. Τέλη της 3ης σήζον (aka, τέλος της σειράς και κατάθλιψη/οργή για τους τηλεθεατές για έναν ολόκληρο χρόνο μέχρι τη συνέχεια), ή αρχές της 4ης σήζον? (aka η σεζόν ξεκινάει με ένα τόσο δυνατό γεγονός, που είναι όμως λίγο άκυρο για ξεκίνημα).[/SPOILER]

Όσο αφορά τα βιβλία 4 & 5, θα πρέπει αναγκαστικά να τα συμπεριλάβουν και τα δύο σε μια σήζον μόνο, γιατί αλλιώς θα κόψουν φλέβες οι θεατές απο βαρεμάρα. :PPP

Τέλος, ο λόγος για τον οποίο δε βλέπουμε πολύ background όσο αφορά τα ιστορικά γεγονότα κλπ στη σειρά είναι απλός: δε χωράνε όλα σε 10 επεισόδια μόνο!! Πάλι καλά που είδαμε στο τελευταίο την ιστορία του Davos βασικά και γιατί ονομάστηκε Onion Knight, ήταν πολύ σημαντικό για να το παρέλειπαν…

πάντως δε μου έχει φάνει τόοοσο βαρετό πια το 4ο, το περίμενα χειρότερο από τα σχόλια που έχουν ειπωθεί γενικά! μπορεί να μη γίνεται ο μάυρος χαμός του 3ου αλλά έχει και τα στόρυ του έχει και τις γνωριμίες με νέους χαρακτήρες. (μου μένουν 150 -200 σελίδες ακόμα ε,μη πείτε τίποτα που δε το ξέρω :p)

Είναι αυτό που είπε ο Ελλανορ…Είναι το είδος…Εγώ διάβασα το πρώτο στα ελληνικά και τα υπόλοιπα στα αγγλικά. Άλλο να βλέπεις π.χ. Iron Throne και άλλο “Σιδερένιος Θρόνος”. Ή ακόμα και στα ονόματα άλλο το Daenerys (που σου κάτι κάπως "ξωτικίσιο) και άλλο το “Νταινερυς” γιατί αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Ειδικά στο ονόματα των χαρακτήρων από το Slaver’s Bay και τις Free Cities που είναι τίγκα στα σύμφωνα και σου δίνει μια πιο “ανατολίτικη” αισθητική (Skahazadhan, Jaqen H’gar, Xaro Xhoan Daxos κλπ.) Σαν μετάφραση είναι οκ αλλά σαφώς κάποια πράγματα “χανονται” (και σαν μεταφραστής μπορώ να πω ότι το πρωτότυπο είναι αρκετα απαιτητικό με αρκετές μεταφρατικές δυσκολίες). Αλλά όπως και να το κάνουμε όταν μεταφράζεται ένα κείμενο χάνει λίγο από τη μαγεία της μητρικής του γλώσσας

Τέλος, ο λόγος για τον οποίο δε βλέπουμε πολύ background όσο αφορά τα ιστορικά γεγονότα κλπ στη σειρά είναι απλός: δε χωράνε όλα σε 10 επεισόδια μόνο!! Πάλι καλά που είδαμε στο τελευταίο την ιστορία του Davos βασικά και γιατί ονομάστηκε Onion Knight, ήταν πολύ σημαντικό για να το παρέλειπαν…

Αν ήθελαν θα μπορούσαν, ξέρω γω, να βγάλουν μια από τις άκυρες σκηνές με την πουτάνα ρος στη 1η σεζον και να κάνουν ένα διάλογο σαν αυτόν που είδαμε μεταξυ Stannis-Davos για να εξηγήσει κάποια πράγματα. Η μόνη αναφορά που μπορώ να θυμηθώ στην πρώτη σεζόν είναι ένας διάλογος μεταξύ Ρομπερτ-Νεντ στις κρύπτες του Γουντερφελ :confused:

Mια ενδεικτικη διχοτομηση της ιστοριας του SoS υπαρχει στις αγγλικες εκδοσεις που εχουν σπασει το πλοτ σε 2 βιβλια και αυτο που λες βρισκεται στο 2ο.Προσωπικα στη 2η σεζον θα ηθελα να ειναι,χωραει και ενα επ πριν απο αυτο πιστευω.

Κατι ασχετο τωρα,να δηλωσω την αδυναμια μου σε Θεα καφρογιαγια Old Nan που διηγειτω τιγκα αρρωστημενες gore ιστοριες σε 3χρονα και 5χρονα και αυτα την αγαπουσαν \m/

Για το θεμα των ελληνικων εκδοσεων,καθισα μια φορα στα Παμπλικ και διαβασα 2 σελιδες ελληνικης εκδοσης και ενιωσα μια μιξη κουρασης και ξενερας.Εξαλλου και περα απο τις λεξεις αυτες καθεαυτες,το flow της γραφης του Martin ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει σε αυτο τον χωρο και ειναι κατι το οποιο επισης χανεται στη μεταφραση.

πάντως τελειώνω και το 5ο σιγά σιγά και νιώθω ήδη την έλλειψη της πρέζας :? παίζουν τίποτα νουβέλες με pre-got ιστορίες? κάτι έχει το μάτι μου κάπου, τα χει πάρει κανείς?

δεν νομιζω. θα βρεις κανα αναλογο παντως. joe abercrobie - first law (trilogy) ειναι αρκετα καλη οσο το διαβαζω.

Nice, το εχω αγοράσει, θα το ξεκινήσω μέσα στο καλοκαίρι.