A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

μιας και τελειωσα και γω το 5ο βιβλιο και ειμαι στα ιδια με εσας καποια σχολια κι απο μενα σε σποιλερς.

[SPOILER]
[B][U]
τζων[/U][/B]

οκ προκαλουσε την τυχη του γενικα, αλλα ο μαρτιν το ψιλομαλακισε. στο τελος τους θυμηθηκε η τιμη, οταν και καλα θα πηγαινε να δει τι παιχτηκε στο γουιντερφελ? εν τω μεταξυ γενικα ηταν κουραστικο αυτο με το τειχος και το γνωστο μοτο ο χειμωνας ερχεται, αλλα νομιζω το τονιζουν επιτηδες για να καταλαβουμε οτι ο χειμωνας ερχεται με τους γουαιτ γουοκερς. τεσπα ουτε και γω νομιζω οτι ο Τζων εχει πεθανει αν και 4 μαχαιριες ειναι πολλες. το να αναγεννηθει μεσω της Μελισαντρας δεν το βλεπω πιθανο. αν ειναι να μην εχει πεθανει, ειναι γιατι ειναι αλλομορφος με τον λυκο του.

[B][U]Τυριον[/U][/B]

οκ κυριε Μαρτιν περναει τα πανδεινα, αλλα μηπως το μπιπ κ ψοφησε? το πιο δυνατο χαρτι εξελιχθηκε σε γυρολογο του γουεστερος να ουμε χωρις να ξερει τι του ξημερωνει. δεν του αξιζει κατι τετοιο.

[B][U]Νταινερυς[/U][/B]

ακομα κει εισαι ε?? χεχεχε, οκ δεν πειραζει δε νομιζω για πολυ. αλλωστε της το ειχε σφυριξει εκεινη στο καρθ οτι πρεπει να παει πισω παλι, ε τωρα θα γινει. θα βρεθει και ο βικταριον εκει με το κερας του κατι θα παιξει. ελπιζω οχι σαν τον ‘γιωτα γιωτα ζωη και κοτα’ κουεντυν μαρτελ που δεν καταλαβαινω το λογο υπαρξης του καν στο βιβλιο.

[B][U]αρυα[/U][/B]

κατι εκανες αλλα για λιγο. σε εχει ριξει αρκετα ο μαρτιν και στο 4ο κ στο 5ο βιβλιο. για ποιο λογο εισαι κει? αα ουτε συ ξερεις… οκ μαζι ειμαστε… :lol:

[B][U]μπραν[/U][/B]

και κει που λεω οτι κατι το πολυ μαγικο και γαματο ειναι προορσιμενο για τον μπραν, απλα ειναι κατω στο εδαφος με τα δεντρα… :lol: χαχαχα οκ, δεν ειναι ετσι ακριβως αλλα η αγωνια του αν φτασει ο μπραν καπου συν τις δυσκολιες του για να καταληξει δεντρο ε ειναι κοματακι μαλακια…

[B][U]Θιον[/U][/B]

ισως ο καλυτερος χαρακτηρας του βιβλιου. και χαρηκα για οτι συμβαινει και που καταφερε να ξεφυγει. το πουλακι του το εχει η μπα?? :lol:

γενικα

κατα τα αλλα το 5ο δεν διαφερει και πολυ απο το 4ο. αν για κατι χαρηκα περισοτερο ειναι για το Ντορν, αν και ως γνωστον θα ηθελα περισοτερο ομπερυν (αυτον δεν γινεται να τον αναστησουνε?? :smiley: .
οτι ο βαρυς ηταν ταργκαρυεν φαν το ειχαμε καταλαβει απο το 1ο βιβλιο και σιγουρα αυτος ειναι που κελαηδαει προς το Ντορν, αλλα τωρα ειναι και 100% οφισιαλ που λενε. το μεγαλο φαουλ ειναι οτι μπηκε κι αλλος ταργκαρυεν στο παιχνιδι. πραγματικα αυτο δεν μου κατσε καλα. δηλαδη στο τελος τι θα γινει οταν η νταινερυς γυρισει? θα σφαχτουν και ταργκαρυεν μεταξυ τους?? :-k

για τον Τζειμι και την Σερσει λιγο πολυ αναμενομενα αλλα τοσο κουραστικα γαμωτο. ειδικα για τον Τζειμι, μιας και τσουπ φανερωθηκε και η Μπριεν χαχαχα. αυτο επρεπε να μας το δειξει παντως και οχι να το αφησει. να πηγαινει ο Τζειμι στην Κατλυν…

ο Νταβος δεν περιμενα να ειχε πεθανει παντως με την καμια. απλα ανφερθηκε στο 4ο ο θανατος του, ε στο 5ο δεν ισχυει. ε δεν γινεται να ενα pov χαρακτηρα να τον πεταξεις ετσι. αν και η αποστολη που εχει ειναι μαλακια τρελη.

απλη ερωτηση, ο σελμυ εκμυστερυτηκε και καλα οτι ηταν ερωτευμενος με την κορη του Ντευν. αλλα αυτη ηταν του Σταρκ (Νεντ ε?). μηπως με αυτην ειχε κανει τον Τζων τελικα? οχι τιποτε αλλο αλλα θυμαμαι οτι και στην Αρυα στο 3ο βιβλιο καποια κοπελα της ειχε πει οτι ο πατερας της ηταν με μια του Ντορν κι εκεινη τα ειχε παρει.

[/SPOILER]

Τελος το πρωτο βιβλιο!εχουμε μπει δυναμικα στο δευτερο!να κανω μια ερωτηση;εφαγα μια φλασια οπως διαβαζα.[SPOILER]η μανα του σνοου ειναι η λυαννα;[/SPOILER]

[SPOILER]ειναι ενα απο τα πιο δημοφιλη σεναρια που κυκλοφορουν στα ιντερνετς, με πατερας τον πριγκηπα Targaryen. Μην νομιζεις ομως, μεχρι και το 5ο βιβλιο δεν εχει αποκαλυφθει τιποτα συγκεκριμενο[/SPOILER]

[SPOILER]Το εχω διαβασει και εγω αυτο το σεναριο.
Μπορει να ισχυει ? Δηλαδη να εμεινε εγκυος η Λυαννα και να προλαβε να
γεννησει πριν γινει οτι γινει ?[/SPOILER]

Ας κάνει ό,τι θέλει ο Μάρτιν [U]σύντομα[/U] όμως γιατί οι θεωρίες που έχουν διαδοθεί στο ίντερνετ είναι τόσο πολλές, που θα λεγε κανείς πως η συνέχεια και η κατάληξη του βιβλίου έχουν όλες προβλεφτεί!

Όσο αφορά τον Τζον

[SPOILER]το να είναι αυτός ο “εκλεκτός”, ο Azor Ahai (“έλα αζόρ, έλα, πιάσε το κόκαλο” :PPP) είναι τόσο προβλέψιμο που καταντάει υπόθεση ρουτίνας πότε θα το αποκαλύψει ο Μάρτιν… Εκτός αν έχει κάτι άλλο κατά νου, χμ.[/SPOILER]

[SPOILER]στα μάτια μου πάντως κάνει μπαμ ότι ο τζον θα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ιστορίας. μαζί με την νταινέρυς. ακόμα και από τον τίτλο του βιβλίου.αλλά μην αποκαλείψεται τίποτα που δε ξέρω :smiley: ακόμα ξενερώνω που είδα στην περίληψη του 4 βιβλίου ότι τον πόλεμο τον κέρδισαν τα σιχάματα :frowning: τι θέλω ο μαλάκας και χαζεύω τις περιλήψεις #-o[/SPOILER]

Μακριά από τις περιλήψεις, την έπαθαν πολλοί έτσι! Και μακριά από τα σχόλια σε youtube, ιντερνετ κλπ, τα σπόιλερ είναι παντού!

φτάσαμε αισίως το μισό του πρώτου τόμου του τρίτου βιβλίου! ένα σχόλιο:[SPOILER]το στόρυ με τους παράνομους του μπέρικ ντοντάριον δεν φέρνει λίγο με το αντίστοιχο του μπαραχίρ στο ντορθόνιον??? [/SPOILER]

spoiler για όσους έχουν διαβάσει ΟΛΟ το Storm of Swords

double post

[SPOILER]πω ξενέρα ρε γμτ,τσάμπα πήγε ο κακομοίρης ο ρομπ[/SPOILER]

Χαχαχα, δε παίζει να υπάρχει τελικά αναγνώστης που να μη ξε-νε-ρω-σε με το συγκεκριμένο σημείο. :PP

Ειμαι μαλακας…
Elric και εσυ εισαι μαλακας…
Καλα να πάθω γιατι ειμαι μαλακας που νόμιζα οτι το double post πήγαινε για το τελος του πρωτου τομου και άνοιξα σποιλερ…
Ειμαι μαλακας γιατι εχω τον 2ο τομο αλλα βαριέμαι να το ξεκινήσω…

ειμαι.

Πω ρε. Χοντρή μαλακία παίχτηκε. :?

Έκανα ένα εδιτ στο ποστ του Έλρικ μη την πατήσει και κανένας άλλος… Δε το σκέφτηκα καν οτι μπορεί να το άνοιγε κάποιος έτσι πάντως, υποθέτω ούτε ο ίδιος ο Έλρικ το φαντάστηκε.

εγω φταιω ρε γιατι ειμαι περίεργος και ήθελα να μαθω τι ειναι αυτο που " δε παίζει να υπάρχει τελικά αναγνώστης που να μη ξε-νε-ρω-σε με το συγκεκριμένο σημείο" απο τον πρωτο τομο…
που να φανταστώ οτι ο Elric83 εκει που ηταν στο μισό του πρώτου καταβρόχθισε και το 2ο μεσα σε 4 μερες… :confused:

sorry ρε, δεν το φαντάστηκα ότι θα μπέρδευα κάποιον! μαλακία:?

εε οτι έγινε έγινε ξεκινάω σήμερα τον 2ο…

εγω κακια δεν κρατάω απλααααα αμα σου έρθει κάποια μερα κανανε pm και εχει σποιλερ απο καμια ταινια, βιβλίο, σειρά, αποτέλεσμα εκλογών θα ειναι κατα λαθος…

από το κάστερλυ ροκ είσαι? :stuck_out_tongue:

Μετριότατο το 4ο βίβλιο.[-X Δεν είχε ιστορίες που σε “κρατούσαν”. Έγιναν μεν κάποια πράγματα απλά δεν ήταν αρκετά σε σχέση με τα άλλα βιβλία. Με τις περιγραφες σε τοπία και φαγητά το γάμησε και ψόφησε.

[SPOILER]Αυτό που μ’αρεσε είναι το πως εξελίσσεται ο χαρακτήρας του Τζέιμι. Το τελευταίο κεφάλαιο με τη Σερσει στο σεπτ όλα τα λεφτά :smiley: Επίσης θέλω να δω που θα το πάει με την Άρρυα (νομίζω ότι το έχει παρακάνει λίγο με το να την έχει να τριγυρνάει σε όλο τον κόσμο) και από ότι είδα στο 5ο βιβλίο την έχει μόνο σε ένα (?) κεφάλαιο. Τέσπα, παμε τώρα στο 5ο και ας ελπίσουμε να είναι πιο ενδιαφέρον :-k [/SPOILER]

Πάει και το 5ο με ανάμεικτα συναισθήματα:-k

[SPOILER]

[SPOILER]Από τη μία στο τείχος και γενικότερα στο Βορρά να γίνεται τσι πουτάνας και από την άλλη η Καλίσι νας μας έχει ζαλίσει τα παπάρια με το κόλλημα που έχει φάει στην Meereen. Η ιστορία του Τύριον από εκεί που ήταν από τις πιο κορυφαίες στα τρία πρώτα βιβλία έχει γίνει αδιάφορη. Ο Μάρτιν από την άλλη σαν άλλος Ιησούς έχει αναστήσει όλους τους πεθαμένους. Ο Θήον για ακόμα μια φορά εκνευριστικός και δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει και δεν λέει στον Στάννις και τους βόρειους για την Τζέην Πουλ. Ο Στάννις παρά τα κόμπλεξ είναι γαμάτος και θέλω να δώ πως θα σκηνοθετήσει τον θάνατό του. Παρόλα αυτά περιμένουμε εναγωνίως τον επόμενο τόμο.:stuck_out_tongue: (Αλήθεια, ξέρει κανείς πότε βγαίνει;)[/SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]Σόρρυ για το νταμπλ ποστ:p[/SPOILER]

[SPOILER]Όχι ρε και τι ζόρι τραβάει ο Θηον, κουρέλι τον έχει κάνει ο Ραμσεη, την σκιά του φοβάται.[/SPOILER]

Sent from my MT11i using Tapatalk

Προφανώς ρε συ…

[SPOILER]απλά με το δικό μου σκεπτικό (βασικά αυτό που περίμενα) έπρεπε να εκδικηθεί τον Ραμσευ για αυτά που του έκανε. Και προσωπικά περίμενα να το πεί με το που τη δει ότι δεν είναι η Αρρυα για να του γαμήσει το γάμο. Εκεί ναι, είπα “οκ, χέζεται πάνω του γιατί αν διαλύσει το γάμο την πούτσησε”. αλλά από τη Στιγμή που τον έχει ο Στάννις γιατί δεν του το λέει; Ισα -ισα που θα βοηθήσει τους Nortmen να πάρουν το Winterfell (αφού στην ουσία ο γάμος θα είναι άκυρος). Όπως και η Πουλ. Θα μπορούσε άνετα να το πει -Ο Στάννις δεν είχε σκύλα για να τα βάλει να την πηδήξουν (όπως άφησε να εννοηθεί ότι έκανε ο Ραμσευ:p) - Τέσπα, προσωπικές γκρίνιες είναι αυτές…Ίσως επειδή μου θυμίζει υπερβολικά τον Smeagol :stuck_out_tongue: [/SPOILER]