A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

στις 1 του Απρίλη

Και εγώ για το Μάρτη είχα ακούσει, ο Β τόμος από τον χορό των δράκων θα βγει την πρώτη βδομάδα του Απρίλη. Μάλλον γιατί και ο β κύκλος της σειράς βγαίνει τότε στις 1 του Απρίλη.

Thankies :smiley:
Τα καλά νέα είναι ότι αυτό το Παρασκευοσαββατοκύριακο έχει έκθεση το comicdom και θα το έχουν εκεί, οπότε δε θα αργήσει να πέσει στα χέρια μου ^^

ερωτηση προς αυτους που εχουν διαβασει τα βιβλια αλλα σε σποιλερ για καθε περιπτωση…[SPOILER]σε συζητηση που εκανα με ανθρωπο που εχει διαβασει τα βιβλια ειπωθηκε οτι δεν εχει γραφτει ακριβως οτι o Eddard Stark αποκεφαλιστηκε… ισχυει?δλδ παιζει και περιπτωση να ζει?[/SPOILER]

Πρώτη φορά ακούω τέτοια θεωρία. Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο!

Σχετικά με το πάνω.

[SPOILER]Ακόμα και να ήταν έτσι, η σειρά από μόνη της έδειξε τον αποκεφαλισμό και το κεφάλι μετά, επομένως δεν τίθεται τέτοιο θέμα…[/SPOILER]

Είμαι στα μέσα του part 2 από το 3ο βίβλιο…

[SPOILER]SPOILER ALERT![SPOILER]Και πάνω που έλεγα “επιτέλους η Arrya θα ξαναβρεί τη μάνα της” σκοτώνουν τον Robb και την Catelyn είμαι κάπως έτσι: “γουατ δε φακ!! 8O”. Ομολογώ πως αυτό δεν το περίμενα και με ξάφνιασε. Και για να είμαι ειλικρινής ψιλοξενέρωσα, ο Ρομπ ήταν από τους αγαπημένους μου (και μέχρι τώρα ο μόνος που μπορούσε να κάνει κατι στους Λαννιστερ). πφφφ :frowning: [/SPOILER][/SPOILER]

Χοντρό spoiler το από πάνω. Περίεργοι προσέξτε ιδιαιτέρως:) Φοβερό κεφάλαιο πάντως. Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ!

Έχει δίκιο!! Είναι σποιλεράρα!! Όντως πολύ καλό. Ίσως και το καλύτερο ως εκεί που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. :slight_smile:

καλη συνεχεια…:slight_smile:

εγώ ξεκίνησα τα ναρκωτικά χθες :stuck_out_tongue:

welcome junkie…

Μόλις τελείωσα το 3ο βιβλίο:D

[SPOILER]Νταξ…νομίζω ήταν το καλύτερο μέχρι τωρα…αυτά που είπα στα πάνω σποιλερ ισχύουν …επίσης, το κεφάλαιο με το γάμο του μαλακισμένου και το κοπη τι πιτα εξίσου καλό:wink: όπως και η πτήση της πιο αχώνευτής έβερ Lysa:p βέβαια βρήκα το τέλος κάπως “αναμενόμενο” wink,wink

πάμε για το 4ο τώρα:p[/SPOILER]

Και για μενα το τριτο ηταν το καλυτερο βιβλιο.
Υπομονη για το τεταρτο.Ισχυει οτι οντως κουραζει.

Ωχ…κατάλαβα :stuck_out_tongue: Πάντως η αλήθεια είναι ότι ορισμένες φορές το παρακάνει στην περιγραφή, ειδικά στα φαγητά:?

Και που σαι ακόμα. Τα βιβλία 4 και 5 είναι μπροστά. :PP

άλλες 300 σελίδες για να τελειώσω το πρώτο. πάλι καλά που είχαμε τη διακοπή του πάσχα και καλύψαμε πολλά χιλιόμετρα!

Βασικά θα φλυαρήσω λίγο σχετικά με τον χαρακτήρα της Daenerys, διαβάστε το σπόιλερ μόνο όσοι έχετε διαβάσει ΟΛΑ τα βιβλία.

[SPOILER]Που λέτε, ένα από τα μεγαλύτερα ΦΑΟΥΛ του Μάρτιν ήταν οτι κράτησε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα την Daenerys στην μακρινή ανατολή, μακριά από το Westeros. Ειδικά η εξέλιξη στο 5ο βιβλίο ήταν βασανιστικά αργή και πραγματικά προβληματίζομαι για τη σειρά και πως θα κουμαντάρουν το θέμα της όταν (και αν) έρθει εκείνη η ώρα… Ήδη από τώρα υπάρχουν τηλεθεατές της σειράς που ζητάνε ΔΡΑΣΗ με την Daenerys και τους δράκους της - που να ήξεραν πόσο πολύ θα περιμένουν ακόμα. :PPP

(αν και, εντάξει, στο τρίτο βιβλίο γίνονται ωραία πράγματα - απλά γίνονται στου διαόλου τη μάνα, άσχετα με τις εξελίξεις στο Westeros)

Που θέλω να καταλήξω. Θεωρώ πως έτσι όπως έχει εξελιχτεί ως τώρα η Daenerys, μόνο ένας δρόμος μένει για να παραμείνει ενδιαφέρουσα σαν χαρακτήρας. Ο δρόμος που [B]φάνηκε[/B] να έχει από το ξεκίνημα της σειράς, εκείνος δλδ της “εκλεκτής”, της “μητέρας των δράκων” που θα “φέρει την σωτηρία” στον κόσμο όταν καταλάβει τον θρόνο, νομίζω πως πρέπει να υποχωρήσει κάποια στιγμή. Όχι τίποτ’αλλο αλλά έχουν γίνει τόσα μα τόσα πράγματα στο Westeros όσο η Daenerys κάθεται και τα ξύνει πέρα μακριά, έχουν πεθάνει χαρακτήρες, έχουν γίνει πόλεμοι κλπ κλπ, που το να φτάσει τελικά η Dany με τους δράκους και να “σώσει την κατάσταση”, να παντρευτεί και κανέναν Jon Snow πχ, όλα αυτά είναι πολύ κλισέ και αν ο Μάρτιν ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο θα είναι σα να αχρηστεύει όλους τους χαρακτήρες και όλες τις εξελίξεις και ανατροπές των βιβλίων.

Η πλέον ΓΑΜΑΤΗ εξέλιξη για την Daenerys λοιπόν θα ήταν να μετατρεπόταν σταδιακά στον “κακό” της ιστορίας. Και οι δράκοι της να μην έφερναν τη σωτηρία, αλλά την καταστροφή. Να ξεσπούσε μέσα της η “κατάρα” των Targaryens. Μόνο τότε θα με πώρωνε πραγματικά ο χαρακτήρας της.

Γιατί αν δεν συμβεί αυτό, θα πέσει μεγάλο ξενέρωμα από την πλευρά μου. Όχι τίποτ’αλλο, αλλά ήδη ο χαρακτήρας της με εκνευρίζει αρκετά θα λεγα (αν και σ’αυτό ευθύνεται ο ίδιος ο Μάρτιν και η ανύπαρκτη εξέλιξη του 5ου βιβλίου).[/SPOILER]

Γεια σου ρε Ellanor. Μαζί σου!

[SPOILER] Έχω ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες αν και όχι μόνο για την Daenerys. Νοιώθω ότι πάει να αναιρέσει τα πάντα. Είναι σαν να έχει αρχίσει καινούργιους κύκλους, μη έχοντας κλείσει τους προηγούμενους, έχοντας τους οδηγήσει σε εντελώς ασαφής, ομιχλώδης και κυρίως αδιάφορες κατευθύνσεις…[/SPOILER]

Σχετικά με αυτό που κράτησα στο spoiler σου:

[SPOILER]
Δε νομίζω ότι η Daenerys θα γίνει ο τελικός κακός. Φαίνεται μέχρι στιγμής ότι η θέση αυτή είναι καπαρωμένη από τους Άλλους και το ψυχρό στοιχείο. Αυτό πάντως που φαίνεται να γίνεται στο τελείωμα του τελευταίου βιβλίου είναι ότι η Daenerys θα τα πάρει στο κρανίο και θα πάψει να είναι η καλούλα μητέρα των σκλάβων. Θα σώσει δηλαδή τον κόσμο από τους Άλλους, αλλά με το ισοδύναμο του να ρίξει μια πυρηνική βόμβα στο Westeros.

Βασίλισσα πάντως δεν πρόκειται να γίνει, εκτός κι αν παντρευτεί τον πραγματικό βασιλιά Stannis!

Υ.Γ.: Αν μπορεί τώρα πάντως να κάνει παιδί η Daenerys μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα και πλήρης απαξίωση της κατάρας της Mirri Maz Dur.[/SPOILER]