A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

Σκέφτομαι να πάρω τη σειρά αλλά έκανα το λάθος και αγόρασα του Bernard Cornwell το Σαξονικά Χρονικά(Το τελευταίο βασίλειο, Ο χλωμός καβαλάρης, Οι άρχοντες του βορά) και τα τρία πρώτα βιβλία μαζί και δεν μου άρεσαν καθόλου. Έχεις διαβάσει τη σειρά μοιάζουν καθόλου;

Έλα φίλε μου ναι τα έχω διαβάσει και πιστεύω ότι δεν έχουν καμία σχέση. Ούτε εμένα μου αρέσαν. Η τριλογία για τον Βασιλειά Αρθούρο είναι πολύ καλύτερη!

Τα έψαξα και έχουν εξαντληθεί, μήπως ξέρεις πως μπορώ να τα βρω; α και είμαι φίλη.

Σορυ#-o. Και εγώ δυσκολεύομαι να τα βρω. Τα έχω αγγλικά εκτός του πρώτου και τα έψαχνα για δώρο. Μόνο στο παμπλικ τα είχα πετύχει κάποιες φορές.
Δεν ξέρω αν θες να το ψάξεις από εδώ:
http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=21671

Αγγλικά το βρίσκεις για να το παραγγείλεις εύκολα και αρκετά πιο φτηνά. Πάντως νομίζω άμα πας σε κάποιο από τα μεγάλα. Βλέπε Πάμπλικ ή ελευθερουδάκη μπορείς να το παραγγείλεις στα ελληνικά και να στο φέρουν.
http://www.public.gr/prod/books/greek-books/literature/translated-literature/o-basilias-toy-heimona/prod249421/

Καλή τύχη! Αξίζει:wink:

Απορώ και γω με την σειρά μου πως στο καλό τόσα χρόνια δεν είχα ανακαλύψει αυτά τα βιβλία, αλλά τα έμαθα από την σειρά. Θα πάρω τα βιβλία λοιπόν. Είμαι σε ένα δίλημμα όμως. Να τα πάρω στα αγγλικά ή στα ελληνικά; Δεν έχω πρόβλημα στο θέμα των αγγλικών. Είναι και το οικονομικό θέμα, 30 ευρώ τα 4 πρώτα στα αγγλικα, 26 το καθένα στα ελληνικά. Τι λέτε;

Ασυζητητί στα αγγλικά. Μη το σκέφτεσαι καν. Η ακριβότερη τιμή των ελληνικών από τη μία, οι κακές μεταφράσεις από την άλλη, δεν τίθεται θέμα.

Γενικά τελευταίο καιρό με έχει πιάσει κάτι να διαβάσω λογοτεχνικά βιβλία. Λίγο ο αρκετός χρόνος που έχω από την σχολή μετα την εξεταστική, λίγο από δω, λίγο απο κει, είπα να γίνω ανθρωπος :smiley: ψάχνω ψάχνω! Thanks, θα τα τσιμπήσω στα αγγλικά!

Και εγω τα αγγλικα βιβλια διαβασα και μπορω να πω οτι δεν δυσκολευτηκα
σχεδον καθολου.Εχει σιγουρα καποιες αγνωστες λεξεις αλλα δεν ειναι τοσες
πολλες και δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν και τοσο πολυ τα διαφορα ειδη
δεντρων ας πουμε.

[SPOILER]Πιστεύει κανένας άλλος ότι ο Jon Snow είναι στην πραγματικότητα γιος της Lyannas Stark της αδερφής του Ned και του Rhaegar Targaryen και ότι ο Ned είπε ότι είναι δικό του μπάσταρδο για να μην τον σκοτώσει ο Robert σαν παιδί από βιασμό του Rhaegar; Παρατραβηγμένο;[/SPOILER]

Στανταράκι:)
Hodor hodor?

Leo94, να τα βάζεις σε σποίλερ καλύτερα αυτά. Όσο αφορά τη θεωρία συζιέται πολύ στο ίντερνετ…

Γενικά σχετικά με τον Jon Snow (σποίλερ για όσους έχουν διαβάσει ΟΛΑ τα βιβλία)

[SPOILER]Είναι λίγο προβλέψιμη ως τώρα η φάση. Και δε νομίζω πως έχει “ψαρώσει” πραγματικά κανείς από τον “θάνατο” του στο τέλος του 5ου… Το πιο πιθανό είναι να αναγεννηθεί με κάποιον τρόπο ως ο “εκλεκτός” της προφητείας, ο Azhor Azhai, και διόλου απίθανο να είναι τελικά αυτός ο χαμένος γιος του Rhaegar όπως είπες.

Γενικά ένα από τα φάουλ του Μάρτιν στα 2 τελευταία βιβλία ήταν όλοι εκείνοι οι δήθεν θάνατοι, σε στυλ cliffhangers, που αποδεικνυόταν μετά πως ο χαρακτήρας δεν είχε πεθάνει στ’αλήθεια. Είναι σαν τον μύθο με τον βοσκό και τα πρόβατα. Πλέον οι θάνατοι των χαρακτήρων έπαψαν να με τρομάζουν γιατί απλά σχεδόν όλοι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο επανέρχονται κάποια στιγμή μετά…[/SPOILER]

Πολλά foul δύστυχος. Να το πω απλά δεν είναι η σειρά που αγάπησα. Είναι σαν να διαβάζω άλλη ιστορία. Τέσπα επαναλλαμβάνομαι:wink:

Γι’ αυτό να το ρίξετε όλοι στον Joe Abercrombie και First Law Trilogy.

Δεν είναι spoiler έκανα απλά μια υπόθεση και αυτά τα γεγονότα είναι γνωστά από το πρώτο βιβλίο και τι κάνει κάποιος που δεν έχει διαβάσει ούτε το πρώτο βιβλίο σε αυτή τη συζήτηση;

[SPOILER]Δεν θα το έλεγα ακριβώς φάουλ κανένας νεκραναστημένος χαρακτήρας στα 2 τελευταία βιβλία δεν είναι και πολύ βασικός παίκτης. [/SPOILER]

Εγώ ξέρω πως αν ξεκινούσα τώρα να διαβάζω τα βιβλία και έβλεπα τέτοιες υποθέσεις εκτός σπόιλερ θα με ενοχλούσε. :wink:

Όσο αφορά το άλλο (σπόιλερ για όσους έχουν διαβάσει [U]όλα[/U] τα βιβλία και πάλι, οι υπόλοιποι μακριά)

[SPOILER]Την τακτική του να τελειώνει ένα κεφάλαιο και να δίνεται η αίσθηση οτι ο χαρακτήρας “πεθαίνει” μόνο για να τον δούμε πάλι ζωντανό στη συνέχεια ο Μάρτιν απλά την παραξήλωσε στα τελευταία βιβλία. Στα πρώτα τρία βιβλία το έκανε μόνο μια-δυο φορές, με τον Bran & Rickon στο δεύτερο και ίσως με την Arya στο τρίτο.

Μετά όμως είχαμε την επιστροφή της Catelyn από τους νεκρούς. Μετά το είδαμε με την Brienne που την κρεμάνε για να την δούμε ζωντανή στη συνέχεια. Το είδαμε με τον Tyrion που σε κάποια φάση “πνίγεται”, αλλά μόνο για λίγο. Το ίδιο με την Asha Greyjoy για την οποία δόθηκε η αίσθηση πως πέθανε στη μάχη. Και ο Gregor Clegane υποτίθεται “πέθανε”, αλλά δεν είναι έτσι τελικά. Το ίδιο και ο αρχηγός των wildlings, ο Μance Rayder, που αποδείχτηκε πως ο “θάνατος” του ήταν μια οφθαλμαπάτη της Μελισσάνδρας. Και στο τέλος βλέπουμε κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει με τον Jon Snow.

Αν αυτοί δεν είναι σημαντικοί χαρακτήρες πάω πάσο…[/SPOILER]

@ Με βλέπω να την τσεκάρω μελλοντικά την πρόταση του Vildanden.

Εlanor θα ενοχλούσε τον καθένα να μιλάνε οι άλλοι για κάτι που αυτός δεν ξέρει αυτό δεν το κάνει spoiler και γενικά είναι κάτι σαν μέρος της ιστορίας εκείνου του κόσμου είναι δεδομένο.

[SPOILER]Από αυτούς που είπες μόνο τον John,τον Tyrion και την Brienne μπορώ να θεωρήσω βασικούς παίκτες. Ο John λέει πως τον μαχαίρωσαν δεν λέει πως πέθανε, η Brienne την τελευταία στιγμή που την κρεμούσαν κοίταξε το πρόσωπο του Podrick Payne και φάνηκε να αλλάζει γνώμη και ο Tyrion πνίγεται για λίγο. Και εγώ νομίζω πως ο Martin το έχει παραξεφτυλίσει μία σειρά που ξεκίνησε για τριλογία και κατέληξε εφταλογία και τώρα άκουσα (ανεπίσημα) να λένε και για όγδοο βιβλίο ενώ άνετα θα μπορούσε να παραλείψει πολλά. Ίσως να είναι καθαρά κερδοσκοπικό,θέλω να πιστεύω πως ο Martin το κάνει από πίστη στην ιστορία του. Για τον Gregor Clegane δεν ξέρω πώς δεν πέθανε? [/SPOILER]

Ωραίο ήταν. Πολύ καλές μάχες βασικά και όπως και να έχει είναι μια ιστορία που έχει ολοκληρωθεί. Πάντως δεν νομίζω ότι πλησιάζει τα καλά επίπεδα του Asoiaf. Αξίζει πάντως πραγματικά για όποιον αρέσκεται στο είδος

Σίγουρα, ο Μάρτιν είναι καλύτερος στο world-building από τον Abercrombie. Η λεπτομέρεια στα ιστορικά γεγονότα νομίζω ότι μπορούν να συγκριθούν μόνο με την αντίστοιχη του Τόλκιν στη μυθολογία και τη γλωσσολογία του κόσμου του. Επίσης, ο Μάρτιν έχει βάλει στην ιστορία του πολύ περισσότερους χαρακτήρες απ’ότι ο Abercrombie - και το εντυπωσιακό είναι ότι τους κρατάει ενδιαφέροντες και διαφοροποιημένους.

Υπάρχουν και πολλές ομοιότητες ανάμεσα στις δυο ιστορίες, π.χ. οι σωματικά ασθενείς χαρακτήρες (Glokta / Tyrion), οι πολιορκίες, η έξυπνη χρήση της μαγείας (αν και ο Abecrombie έχει φτιάξει έναν πιο high magic κόσμο), η χρήση του PoV για την αφήγηση, κτλ.

Πάντως, ο Abercrombie τελείωσε την ιστορία του και σεβάστηκε τον αναγνώστη, δεν εμφάνισε τα φίδια που περιγράφονται στα προηγούμενα spoilers. Τέλος πάντων, όταν δεήσει ο Μάρτιν και τελειώσει τα βιβλία του θα εκφέρουμε και την οριστική άποψη, αναμφίβολα όμως η πορεία στα δυο τελευταία βιβλία είναι πτωτική.

Ρε παίδες απορία, επειδή κοίταξα και στο site του anubis αλλά δε βρήκα κάτι, ο Β τόμος από τον χορό των δράκων πότε βγαίνει στα ελληνικά?:-k Για Μάρτιο δεν είχαν πει?

Εχω διαβασει τα τεσσερα βιβλια.
Δεν ξερω πως θα καταφερει να μην ξεχειλωσει το θεμα ο Μαρτιν
στα επομενα τρια.Περιμενω και εγω να δω οπως ολοι την συνεχεια.
Παντως εχω προετοιμαστει για απογοητευση να λεμε και την αληθεια.