A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

και ναι μετα απο ενα χρονο διαλύματος συνεχίζω με feast for crows… :stuck_out_tongue:

Καλά αν παίξει το χλιαρό χάπυ εντ που λέει ο samis (δεν το νομίζω βέβαια) θα ξενερώσω τη ζωή μου.

[SPOILER] Άσε που ο Jon δεν παίζει ποτέ να κάνει incest. Μπλιάχ! Είναι Stark ρε! Δεν θα γαμούσε την θεία του ποτέ![/SPOILER]

Τώρα τελειώνω το reread του game of thrones και έχω εντυπωσιαστεί με το πόσα πράγματα παρατηρεί κανείς στο δεύτερο πέρασμα και όταν ξέρει τη συνέχεια.

[SPOILER][INDENT][ol]
[li]Έχει προσέξει κανείς ότι ο Bran νιώθει ότι το heartree στο Winterfell τον ΚΟΙΤΑΕΙ; Χεχε. [/li][li]Σε κάποιο σημείο ο Robb αναφέρει ότι ο Roose Bolton τον τρομάζει. Μπρρρρρ. Επίσης η Cat σε μια φράση της που φαντάζει ειρωνικά προφητική λέει στον Robb ότι δεν πρέπει να δείχνει αναποφάσιστος μπροστά σε ανθρώπους σαν τον Rickard Karstark και τον Roose Bolton.[/li][li]Το κοράκι του Mormont φωνάζει Burn! Burn! όταν ο Jon παλεύει με το wight. Μήπως εκείνη την στιγμή του κάνει warging “κάποιος” και προσπαθεί να βοηθήσει;[/li][li]Επίσης ποτέ δεν είχα προσέξει ότι όταν ο Bran σκαρφαλώνει στο Winterfell ο Summer ουρλιάζει και είναι ανήσυχος. ΠΑΝΤΑ οι λύκοι νιώθουν όταν πάει να γίνει μαλακία![/li][li]Γνωρίζοντας ότι η ίδια η Lysa δηλητηρίασε τον Jon Arryn εξηγείται η απόλυτα μαλακισμένη στάση της σχετικά με τον Tyrion και την όλη φάση την βλέπει κανείς αλλιώς. Το ίδιο ισχύει και για τον Littlefinger.[/li][li]Επίσης πρώτη φορά προσέχω ποιός σκατά είναι ο Beric Dondarrion. Χαχα! Μέχρι να φτάσω στο 3ο βιβλίο που ξαναεμφανίζεται ούτε που θυμόμουνα![/li][li]Καλά για το ποιοί είναι οι 2 τύποι στα υπόγεια που κρυφακούει η Arya ούτε που είχα πάρει χαμπάρι. Ευτυχώς τους είδα στην σειρά και κατάλαβα. Τώρα πρόσεξα και τις περιγραφές όμως και όντως ταιριάζουν[/li][/ol][/INDENT]
Σταματάω να γράφω άλλα, δεν θα τελειώσω ποτέ…

Όταν είχα πρωτοδιαβάσει το βιβλίο μου είχε φανεί ότι τα καλύτερα κεφάλαιά του είναι αυτό που ο Bran ονειρεύεται το κοράκι και αυτό που η Arya βλέπει τον πατέρα της να πεθαίνει. Ακόμα έχω την ίδια γνώμη. Το πρώτο είναι τέρμα ψυχεδελικό, απίστευτα καλογραμμένο και αν προσέξει κανείς καλά τι λέει μπορεί να το συνδυάσει με γεγονότα που γίνονται ή μπορεί να γίνουν στην συνέχεια. Το δεύτερο, εκτός του ότι είναι επίσης πολύ καλογραμμένο, είναι και πολύ φορτισμένο συναισθηματικά για προφανείς λόγους.
[/SPOILER]

[/li]
Ουτε που το θυμομουν αυτο…

Το επομενο βιβλιο ποτε ειναι να βγαινει ?
Εχουν αρχισει και τρεμουν τα χερια μου…

Υποθετω το 15.

Θα προλαβει να το τελειωσει ? Το 7ο παει για 2020 με φαινεται.

Εβαλα και ενα πολλ.

Το Storm of Swords είναι το βιβλίο που με έχει ικανοποιήσει πιο πολύ από οτιδήποτε έχω διαβάσει. Δεν έχω πωρωθεί με άλλο βιβλίο τόσο πολύ. Και τα 3 πρώτα είναι 20 στα 10, αλλά αυτό πρέπει να το διαβάσει κανείς για να καταλάβει. Καταιγιστικό!

αν δεν κάνω λάθος, αρχική ημερομηνία ήταν το 14. βέβαια κλασσικά θα υπάρξει κάποια καθυστέρηση, οπότε το πιο αισιόδοξο σενάριο είναι να βγει το 15. όσο για το 7 έχει ήδη πει ότι θέλει να το κυκλοφορήσει με το τέλος της σειράς, ήτοι 19-20.
βέβαια παίζει πάντα το ενδεχόμενο να περιμένει να πεθάνει πρώτα για να είναι πιο μούρικο το τελευταίο βιβλίο :stuck_out_tongue:

Ορίστε ρε, πάρτε ανατροπή στα μούτρα οι αναγνώστες, που γουστάρετε τις ανατροπές. :lol:

Κατα τ’ άλλα όλοι νομίζω το Storm Of Swords θα ψηφίσουν…

το storm of swords ψήφισα, άνετα το αγαπημένο μου, και αυτό που με έκανε για 2-3 μέρες να σταματήσω τον μαραθώνιο ανάγνωσης και να σκέφτομαι να το πετάξω στα σκουπίδια και να μην ασχοληθώ ξανά. τον μαλάκα να πούμε.

Έτσι πες τα! Άι σιχτίρ. :PP

Αυτό πρέπει να είναι πολύ φρέσκο: νέο κεφάλαιο από το Winds of Winter, το δεύτερο που αποκαλύπτεται αν δεν κάνω λάθος. Βουρ στον πατσά:

http://www.georgerrmartin.com/if-sample.html

Ariannes βλέπω και ξενερώνω (και ας είναι ανιψιά μου) :slight_smile: Άρε Μάρτιν από που ξεκίνησες και που μας πας…

πες τα…[-X

[SPOILER]άσχετο,απορία μετά από καιρό.τα παιδιά που έχει ο βάρυς στο τέλος τι είναι?[/SPOILER]

ήρθα και γω λίγο αργοπορημένα βέβαια :stuck_out_tongue:

πριν κανα μήνα τελείωσα το a dance with dragons (αντε να δουμε ποτε θα βγει το winds of winter).

σποιλερ 5ου βιβλιου

[SPOILER] Στα γρήγορα επειδή βαριέμαι να γράφω, καύλωσα με την ιδέα ότι ο τυριον θα πάει στη νταινέρυς αν και δεν με χάλασε η εξέλιξη, όπως και γούσταρα με την εμφάνιση του έγκον. Επιτέλους να δούμε σφαγή στο γουεστερος…Θεοί μπάρισταν και ρικ… σουπερ-ντουπερ σποιλερ----> [SPOILER] Όσο για τον Jon, ήταν ένα σοκ, το μεγαλύτερο νομίζω μετά τον αποκεφαλισμο του σταρκ και τον ρεντ γουεντινγκ. Ελπίζω να μην τον σκοτώσει ο ψυχάκιας ο μαρτιν γιατί είναι ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες [/SPOILER] [/SPOILER]

Επειδή ακόμη δεν έχω διαβάσει το δεύτερο βιβλίο (ήταν πολλά τα λεφτά άρη) κάποιος να μου εξηγήσει

[SPOILER]ποιοι είναι οι Reeds και πως εμφανίστηκαν[/SPOILER]

Άκυρο (σορρυ αν έχει ξαναμπεί) https://i.chzbgr.com/maxW500/6301547776/h16282FBB/

Τέλος, εδώ ένα κεφάλαιο από το winds of winter που δημοσίευσε ο μαρτιν σε περίπτωση που δεν το χετε διαβάσει http://georgerrmartin.com/if-sample.html

Sorry κιόλας αλλα εσύ διάβασες απευθείας το πέμπτο βιβλίο?

μονο το 2 δεν έχω διαβάσει. μια απ’αυτές τις μέρες θα το πάρω

καλά, δεν έχασες και τίποτα σπουδαίο, και το 3ο να μη διάβαζες θα έβγαινε νόημα

ρε παιδιά το τελευταίο βιβλίο πότε θα βγει επιτέλους?:roll:

Θεωρητικά 2 είναι να βγούνε ακόμα και συνήθως κάνουν καμιά 5ετία, οπότε έχουμε ακόμα. Να ναι υγιής ο Μάρτιν πάνω απ όλα…