A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

Για οσους εχουν διαβασει ολα τα βιβλια μιας και δεν θυμαμαι που ακριβως ειναι αυτα που θα γραψω.

[SPOILER]Μετα απο το σημερινο επεισοδιο τι λετε να προκυψει για την γυναικα του Robb στα βιβλια.Ειχαμε μεινει οτι την προστατευε ο Blackfish \m/ στην πολιορκια του Riverrun.
Τι νομιζετε ?[/SPOILER]

Ειδα και καποια αποσπασματα απο αλλα κεφαλαια σε διαφορα σαητ.Πολλα εχουν διαρρευσει μεσιε Μαρτιν!

[SPOILER]προσωπικα νομιζω οτι απλα ο blackfish την γλιτωνει και συενχιζει καπου αλλου. λογικα πολιορκια riveran δυσκολα να εχουμε πλεον στην σειρα, εκτος κι αν τον γυρισει εκει και γινει. παντως οπως και να’χει με αυτο που ειδαμε στην τηλεοραση, παει να πει οτι και η τζειν θα δει τα ραδικια αναποδα. το ευχαριστο κατε με ειναι με τους αμπερ. λογικα ο great john ειναι ακομα στο βορρα στη σειρα, αρα και στο βιβλιο καπως ετσι το κοβω να το δενει, μιας και αυτοι απο το white port δεν χωνευουν bolton. οποτε καπως λογικα προβλεπω συμμαχια σταννις (:D) με δαυτους. [/SPOILER]

[SPOILER]Οταν είδα στο 8ο επεισόδιο ότι η πως την λένε είναι έγγυος χάρηκα γιατί υπέθεσα ότι ο Martin μας κάνει δωράκι αποκαλύπτοντας κάτι που δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα στα βιβλία. Προφανώς σκέφτηκα ότι είναι πολύ σημαντικό για την συνέχεια το ότι υπάρχει διάδοχος. Τελικά απλά θέλανε να την σκοτώσουν για να αυξήσουν το δράμα του Red Wedding. Οπότε τελικά πιστεύω ότι η Jayne Westerling απλά δεν έχει καμία σημασία για την εξέλιξη της ιστορίας και είναι χλωμό να την ξανασυναντήσουμε στα βιβλία. Ο Blackfish απλά ήθελε να κρατήσει το Riverrun και όχι να προστατέψει την Jayne. Κάποιος άλλος θα είναι ο ρόλος του στη συνέχεια. Ίσως το έσκασε με τα έγγραφα που ορίζουν διάδοχο των Jon Snow; Ίσως απλά διψάει για εκδίκηση και αρνείται να παραδωθει; Θα συμβεί κάτι άλλο; Θα δείξει.[/SPOILER]

αν αγορασω τα βιβλια,να τα αγορασω στα αγγλικα η στα ελληνικα?
εχετε να προτεινεται καποιες συγκεκριμενες εκδοσεις?

κοιτα εξαρταται απο εσενα, και ποσο καλα αγγλικα ξερεις. δεν ειναι δυσκολος ο τροπος που γραφει, απλα δεν ξερω αν θα εχεις θεμα με το λεξιλογιο. ολοι θα σου πουν να παρεις αγγλικα, και μαλλον και γω ετσι θα σου πω, απλα αν απλα θες να τα διαβασεις να τελειωνεις γρηγορα τοτε ελληνικα.

Σίγουρα στα αγγλικά. Πρώτα απ’όλα εννοείται πως είναι καλύτερα γραμμένα μιας και είναι στην αυθεντική τους γλώσσα. Η μετάφραση (τουλάχιστον στο πρώτο, που το διαβασα στα ελληνικά) είναι μέτρια και είναι και χαζό να βλέπεις μεταφρασμένα ονόματα του τύπου Μελανιχθύς (Blackfish) ή Τρανο-Τζον (Great John). Επίσης τα αγγλικά τα βρίσκεις σε λιγότερο από τη μισή τιμή των ελληνικών (γυρω στα 8-10 ευρώ)

Καλά, δεν έχει κανά τρομερό λεξιλόγιο. Το πιο πιθανό για να μπερδευτεί είναι στα φαγητά που περιγράφει ξερωγω. οπότε για να ρωτάει προφανώς δεν θα έχει θέμα με τα αγγλικα

δεν εχω θεμα να διαβασω στα αγγλικα,απλα φοβομουν μηπως ειναι το λεξιλογιο πολυ προχωρημενο…

απο κει και περα υπαρχουν καποια box sets των 5 βιβλιων αποτι ειδα στο ιντερνετ και διαφορες αγγλικες εκδοσεις των βιβλιων.Εσεις απο που τα αγορασατε και προτεινεται καποια συγκεκριμενη αγγλικη εκδοση?

EDIT: η εκδοση αυτη φαινεται καλη παντως

οποίος δεν εχει διαβάσει το 3ο ας μη το δει οχι οτι ειναι κατι τρομερο + και δεν νομιζω να το δείξουν…

[SPOILER]θέλω να ελπίζω ότι αυτή θα είναι η πρώτη σκηνή από το τελευταίο επεισόδιο στη σειρά (η τουλάχιστον η πρώτη από όταν δείξει πάλι τους Twins)[/SPOILER]

Δεν το πιασα το σποιλερ. Explain

σπόιλερ από 3ο βιβλίο

[SPOILER]είναι ο Ρομπ Σταρκ με το κεφάλι του Γκρέι Γουιντ. Στο βιβλίο, αφού τους σκότωσαν έκοψαν το κεφάλι του λύκου και του Ρομπ και έραψαν το κεφάλι του λύκου στο σώμα του Ρομπ σαν προσβολή και σαν ειρωνεία επειδή είχε το προσωνύμιο Young Wolf[/SPOILER]

Αυτος ο ταιγουιν ειναι ο πιο μοχθηρος φιξιοναλ χιροου που εχει εμφανιστει ποτε. Πιο αδιστακτος μαρμαρωνεις.

Ξεκινησα χθες το πρωτο βιβλιο!:D:D:D

Εγω τα διαβαζω στα αγγλικα,και δεν εχω δυσκολια,απλα ειναι καποιες λεξεις καπως πιο “λογοτεχνικες”. Δεν ειναι πολλες(αναλογα ποσο καλα αγγλικα ξερει κανεις),αλλα καλο ειναι να εχει καποιος απο διπλα του ενα λεξικο. Προς θεου,δεν ειναι οτι πρεπει να ανατρεχεις στο λεξικο καθε τρεις και λιγο(3-4 λεξεις το πολυ σε καθε κεφαλαιο),αλλωστε οι ιδιες λεξεις επαναλαμβανονται μετα. Γενικα η γλωσσα δεν ειναι δυσκολη,ουτε piece of cake. Εγω πολυ το διασκεδαζω,μαθαινω και κανουριες λεξεις.:wink:
Εννοειται πως στα αγγλικα ειναι ολα καλυτερα αποτυπωμενα και πια περιγραφικα. Αλλωστε τα βιβλια κοστιζουν και φθηνοτερα(9-13 ευρω στα public),εκτως αν τα κατεβασεις με torrent. Στα ελληνικα κοστιζουν 26 ευρω.:!:

πρωτοπορια 13 ευρω τα μεταχειρισμενα που ειναι πραγματικα σαν ολοκαινουρια… :slight_smile:

τα got μεταχειρισμενα? στο public?

στην πρωτοπορια… στην οδο γραβιας… τα φθηνοτερα βιβλια…
εγω ολα σε μεταχειρισμενα τα εχω και ειναι ολοκαινουρια και μονο 12-13 ευρω… 15 μαξ.

κάψιμο στο comic con
http://www.youtube.com/watch?v=w5vw9RTVky4
:lol::lol:

Τελος και το A song of ice and fire!! Διαβασα και τον τελευταιο τομο,A Dance With Dragons,και τα συναισθηματα ειναι αναμεικτα: απο τη μια το αξεπεραστο στυλ του George RR Martin,και απο την αλλη η “κοιλια” που κανει η υποθεση,η οποια συνεχιζει σερνομενη χωρις λογο. Και το κερασακι στην τουρτα ειναι τα αποιρα ερωτηματικα στο τελος,τα οποια αφηνουν εντελως ξεκαρφωτους τους αναγνωστες…

Y.Γ: ΣΚΑΤΑ στους spoiler-ακηδες του internet που επιννοουν ο,τι τελος του βολευει και μας ξεσηκωνουν αδικα τα μυαλα!

ε όχι και κοιλιά και σερνόμενη η υπόθεση ρε βιτριολ… κάλμα:!: