A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

Δεν ξέρω για καινούρια βιβλία (εδώ καλά καλά δεν έχει τελειώσει αυτά) αλλά κάπου πήρε το αυτί μου ότι παίζει να γίνει ταινία με το Robert’s Rebellion

μακάρι να πάνε να βγάλουν λεφτά και να πήξουμε στο γουέστερος 8)

μόλις ανέβηκε http://www.georgerrmartin.com/excerpt-from-the-winds-of-winter/

Πολυ βαρετο κεφαλαιο.Παρα πολυ.

Ωραιο κεφαλαιο!
8O

στη σειρά συνεχίζει να έχει τον στάνις μίασμα και αυτό με ανησυχεί για την συνέχεια του στα βιβλία…

κατσε να δουμε ακομα. αλλα ειναι οντως λιγο ανησυχητικο.

Στάννις γάμησέ τους όλους! ψόφος στην νταινέρυς! τελειώνω τον 5β’ τόμο και κάθε φορά που συναντάω κεφάλαιό της μου ξεφεύγει ένα ‘ωχχχ’ :Ρ

Εδειξε κατι στο τελευταιο επεισοδιο που εχει να κανει με το 3ο και το 5ο βιβλιο.

[SPOILER]Ο Τυριον διωχνει την Σεη οποτε δεν θα ειναι εκει οταν αποδρασει
οποτε μαλλον θα την εχει μαζι του οταν παει στα free cities ?

Tι στον πουτσο την θελανε αυτη την αλλαγη.Το γεγονος οτι την ξεκανε και αυτη
εκανε εκεινο το κεφαλαιο απο τα καλυτερα της σειρας ολης. [/SPOILER]

Καλα δε ξερει κιολας. Μπορει για καποιο λογο να μην πηγε η αλλη, σε φαση εγω δεν αφηνω το λιονταρι μου κτλ.

Ε αφου ο αποστολεας ειπε οτι ειναι σε καραβι και φευγει ξερω γω.

[SPOILER]O Tywin είπε να του την πάνε μετά τον γάμο, δε θα υπήρχε αυτή η σκηνή αν όντως έφευγε η άλλη, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα δούμε το διπλό φονικό. Μπορεί να του έπαιξε πουστιά ο Bronn (που btw δε θυμάμαι τίποτα από τα βιβλία, κάτι τέτοιο δε γίνεται;) [/SPOILER]

[SPOILER]Ο Bronn απλα εγινε προβατο στις επιθυμιες της Σερσει
στις κατηγοριες εναντιον του Τυριον.Δεν θυμαμαι να γινεται κουβεντα
να φυγει η Σεη.Αλλα σιγουρα αν οντως την παρει ο Ταηγουην το
σοκ του Τυριον και το φονικο θα ειναι πολυ πιο τηλεοπτικο/δραματικο[/SPOILER]

Ρε μλκς θα γινει 100%,μη μασατε.

[SPOILER]Σιγά να μη χάσει ο Martin ευκαιρία να σφάξει κόσμο. :stuck_out_tongue: Έτσι κι αλλιώς, αυτή είναι πολύ πεισματάρα, δε νομίζω να έφευγε τόσο εύκολα. Που κι αυτό να έγινε, δεδομένου του ότι η λυσσασμένη έδειξε στον Tywin ποια είναι η Shae , στανταρ κάπου θα την πέτυχε/έπιασε/αλυσόδεσε κτλ αυτός.[/SPOILER]

Γέλασα

Είμαι στο A Dance With Dragons. Αν και έχω ακόμα για να το τελειώσω , μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η (καμμένη) ιδέα να τα ξαναξεκινήσω από την αρχή για να προσέξω λεπτομέρειες. Πιστεύω ότι θα τα ευχαριστηθώ ακόμα καλύτερα. Δε τρέχω πίσω στα σχόλια γιατί φοβάμαι τα spoilers , αν υπάρχει κανείς που τα έχει διαβάσει και 2η φορά ας πει αν άξιζε τον κόπο…:slight_smile:

Φυσικά και αξίζει. Εγώ τα ξαναδιάβασα 2 χρονιά περίπου μετά από την πρώτη φορά και μάλλον θα το ξανακάνω το διάστημα πριν την κυκλοφορία του 6ου. Θα σου συνιστούσα όμως να τελειώσεις το 5ο πρώτα και μετά να τα ξαναρχίσεις.

πριν λίγες ημέρες η Anne Groell που είναι η εκδότης του Martin και καλή του φίλη να μιλήσει για την πιθανότητα όγδοου βιβλίου.

«Στην αρχή μου έλεγε ότι θα είναι τριλογία. Του έλεγα ότι πρέπει να έχουμε επτά βιβλία για τα επτά βασίλεια. Μετά μου είπε τέσσερα. Του είπα επτά βιβλία για τα επτά βασίλεια. Μετά είπε πέντε. Και μετά έξι. Του είπα ότι το έχει καταλάβει. Μόνο που τον καιρό που ασχολιόμουν με την έκδοση του The World of Ice And Fire (μία εγκυκλοπαίδεια που θα κυκλοφορήσει στα τέλη της χρονιάς) συνειδητοποίησα ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν οκτώ βασίλεια και έχει να κάνει με το πώς ήταν η περιοχή την εποχή που ήρθε στο Γουέστερος ο Αίγκον ο Κατακτητής. Έτσι μήπως τελικά έχουμε οκτώ βιβλία για τα οκτώ βασίλεια;».

Όπως καταλαβαίνετε το θέμα πήρε μεγάλη δημοσιότητα και ο Martin τοποθετήθηκε άμεσα με συνέντευξη του στο Entertainment Weekly.

«Το πλάνο μου είναι να τελειώσω στα επτά. Βέβαια το αρχικό μου πλάνο ήταν να τελειώσω στα τρία. Γράφω τις ιστορίες μου και αυτές μεγαλώνουν. Ασχολούμαι με συγκεκριμένα πράγματα και μερικές φορές βρίσκω τον εαυτό μου μακριά από το τέλος της ιστορίας. Το πλάνο μου αυτή τη στιγμή είναι ακόμα τα επτά. Αλλά πρώτα πρέπει να τελειώσω το έκτο βιβλίο. Ρωτήστε με ξανά όταν θα βρίσκομαι στα μισά του έβδομου βιβλίου και θα έχω να σας πω κάτι πιο σίγουρο».

άντε γαμήσου ρε χοντρέ