A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

http://www.public.gr/search/public/searchResultsRefinements.jsp?trail=SRCH%3AThe%2BWorld%2Bof%2BIce%2B%26%2BFire&pageNo=&advancedSearchForBooks=&_dyncharset=UTF-8&sortOrder=&sortMode=&parentCategoryId=cccat30001&sortProperty=&BookWriterConstraint=&addFacet=1002%3Acccat30001&BookpublisherNameConstraint=&BookTitleConstraint=&pageSize=&RootCategorySearchConstraint=&BookPriceConstraint2=&BookPriceConstraint1=

Τι διαφορετικό να έχει η 2η έκδοση;

Πότε περίπου το περιμένουμε στα ελληνικά;

αν το πανε οπως με τα βιβλια, τοτε για καλοκαιρι το κοβω κι ελπιζω οχι σε δυο τομους…

Πιο πολλές περιγραφές φαγητών

έχει πιο πολλά illustration και καλύτερη βιβλιοδέτηση μου φαίνεται.
είναι ότι ήταν το σιλμαρίλιον για τον άρχοντα, σε πολύ μικρότερη βέβαια έκταση.

Δεν μου έχει έρθει ακόμα το βιβλίο, αλλά από το kindle που διαβάζω απέχει πααααρα πολύ από κάθε σύγκριση με το Silmarillion, πέρα από το τυπικό ότι είναι η ιστορία του κόσμου. Είχαν την καταπληκτική ιδέα να το γράψουν από την σκοπιά ενός maester ο οποίος δε πρέπει να ήταν και η ψυχή της παρέας… βαρετές και ξερές αναφορές γεγονότων, ελάχιστα καινούργια πράγματα, σε κάθε σελίδα να σε ενημερώνει για το πόσο μη αξιόπιστα είναι αυτά που γράφει, και φυσικά δεκάδες ονόματα χωρίς όμως ούτε τον λυρισμό, ούτε τους ολοκληρωμένους χαρακτήρες του Silmarillion. Φαντάζομαι το βιβλίο το ίδιο θα είναι εντυπωσιακό, αλλά το κείμενο δεν με εντυπωσίασε καθόλου. Ευχαριστήθηκα την ιστορία του Dance of the Dragons περισσότερο από το “The Princess and the Queen”. Άσε που και πάλι δεν μαθαίνουμε τι ακριβώς έγινε στο Summerhall, θα περιμένουμε το επόμενο Dunk and Egg για αυτό.

το Silmarillion ήταν 100% νέο υλικό σε σχέση με ό,τι είχε κυκλοφορήσει τότε.
το εν λόγω βιβλίο τι ποσοστό αγγίζει?

νταξει,προφανως δε πλησιαζει το σιλμαριλιον σε ποιοτητα. απλα ειναι η φαση “μαθαινω για τον κοσμο του γουεστερος/μεσσης γης που εχω διαβασει στο τραγουδι/αρχοντα”.

Tο world of ice and fire που το βρήκατε πιο φθηνά; Λέω να το τσιμπήσω απο amazon που είναι 25 δολάρια

Το έχει και στο the book depository στα 30 ευρώ αλλά με δωρεάν μεταφορικά.

τσέκαρε και τα μεταφορικά (τέλη κτλ) , γιατί από αμερική γαμάνε.

εχω ξενερωσει υπερβολικα με τον χοντρο ρε πουστη, τα χει γαμησει ολα. δλδ γαμω το σπιτι του, εχουμε αρχισει και τρωμε χοντρο σποιλεριασμα. σκατα.

Εννοείς από τη σειρά, έτσι; Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα, αλλά τώρα το βλέπω αλλιώς. Δε θεωρώ δηλαδή ότι οπωσδήποτε τρώμε spoiler.

Είναι προφανές ότι πλέον η σειρά ακολουθεί το δικό της δρόμο και κάποια πράγματα που δείχνει δε θα συμβούν στα επόμενα βιβλία. Είναι σαν δύο ιστορίες που ξεκίνησαν μαζί αλλά τώρα η καθεμία πήρε το δρόμο της. Τώρα αν συναντηθούν στα βασικά (ας πούμε ποιος θα είναι ο τελικός νικητής, τι θα γίνει με τους Others) στο τέλος, αυτο θα δείξει.

Αλλά, για παράδειγμα:

[SPOILER]Η Σάνσα να παντρευτεί το γιο Μπόλτον; Ενδιαφέρουσα εξέλιξη στη σειρά, αλλά πώς θα γίνει αυτό στο βιβλίο;[/SPOILER]

Ή επίσης, αν είδες [B]και τα 4 [/B]επεισόδια που διέρρευσαν:

[SPOILER]Ο Μπάρισταν Σέλμυ νεκρός; Ο χοντρός γράφει κεφάλαιο με αυτόν POV στο έκτο βιβλίο και στη σειρά τον πέθαναν (μάλλον)! Πέρσι πέθαναν κι άλλους ζωντανούς (Τζότζεν, Πυπ, Γκρεν) αλλά πες ότι αυτοί δεν ήταν και τόσο σημαντικοί για την όλη πλοκή. Ο Τζέιμι Λάνιστερ στο Ντορν; Από πού κι ως πού;[/SPOILER]

Εμένα λοιπόν έπαψε να με ενοχλεί. Είναι δύο εναλλακτικές ιστορίες πλέον και ίσως στο τέλος συναντηθούν.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε. Αν και με νευριάζουν οι αλλαγές που έχουν κάνει, πλέον προσπαθώ να μην τους δίνω σημασία. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το έκτο βιβλίο. Εκεί χώστε τα του χοντρού, διότι ο προγραμματισμός του είναι ερασιτεχνικός.

http://www.georgerrmartin.com/excerpt-from-the-winds-of-winter/

Άργησα λίγο. 2 Απριλίου το έβγαλε αυτό

τραγική διαχείριση από τον χοντρό, απλά απαράδεκτος.

Τραγικος οντως. Μονο αυτος θα μπορουσε να καταφερει να υποτιμησει τα βιβλια του κ να χει πιο πολυ ενδιαφερον η σειρα

Εχει βγαλει ποσα κεφαλαια πλεον ? 8 ? 9 ? 1/6 του βιβλιου φαση.

Τραγικά πράγματα. [-X

Σε καμία περίπτωση αυτό, αλλά ναι, χοντρέ γαμιέσαι