A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

Μου έβγαλε πως είμαι ο Tywin Lannister :-k

Ολο και καπου θα εχει αναφερθει μεσα στα πολλα spoilers αλλα αξιωθηκα να ξεκινησω επιτελους Storm of Swords και η αρχη του μου θυμισε να πω οτι [SPOILER]στηριζουμε,αγαπαμε και ξεχωριζουμε στυλ χιουμορ Dolorous Edd.[/SPOILER]

Γενικά ο Dolorous δεν παίζεται! Έψαχνα ατάκες του στο νετ και έριξα άπειρο γέλιο! Έχει και κάνα δύο κορυφαίες στο Dance! Tα έχουμε πει, η μαγεία στον Μάρτιν είναι αυτοί οι χαρακτήρες!

" Me, I have the mules. Nettles claims we’ re kin. Its true we have the same long face, but I’m not near as stubborn. Anyway I never knew their mothers, on my honor."

“Once they figure a way to work a dead horse, we’ll be next. Likely I’ll be the first too. ‘Edd,’ they’ll say, ‘dying’s no excuse for laying down no more, so get on up and take this spear, you’ve got first watch tonight.’ Well, I shouldn’t be so gloomy. Might be I’ll die before they work it out.” Θεός!

Μπήκα κι εγώ στον μαγικό καινούριο κόσμο του Μάρτιν που λέτε, καθώς τσίμπησα σε συμφέρουσα τιμή το A Clash of Kings στην Αγγλία, και ναι μεν νιώθω ιερόσυλη που δεν έπιασα το Game of Thrones πρώτα αλλά έκανα το λάθος να ξεκινήσω το άλλο και κόλλησα πολύ άσχημα! Τώρα η σκέψη του να τ’ αφήσω και να πιάσω πάλι την ιστορία απ’ την αρχή φαντάζει αφόρητη! Μάλλον θα το διαβάσω μετά, άλλωστε καιρό έχουμε. Το περίεργο είναι ότι δεν έχουν γίνει τίποτα σημαντικές εξελίξεις στις ούτε 200 σελιδούλες που διάβασα αυτές τις 3 μέρες, κι όμως σε κρατάει γερά το βιβλίο γιατί είναι τρομερά ενδιαφέρων ο τρόπος που χτίζει σιγά-σιγά την πλοκή!!
Μέχρι στιγμής έχω να πω Tyrion σταθερά θέουλας, απίστευτος χαρακτήρας, καινούριος που αγάπησα ήδη ο Dagos Seaworth, o επονομαζόμενος Onion Knight, η Sansa ανέβηκε στην εκτίμησή μου και τον Hound τον λατρεύω, δεν ξέρω γιατί αλλά μου βγάζει πολλή στοργή, ελπίζω να τον αγαπήσει κι αυτή, να τηνε κλέψει και να ζήσουν ελεύθεροι κι ευτυχισμένοι.=’)
Αυτά till now.

Μια μικρή Σάνσα ζει μέσα σου! :yes:

Μόνο για όσους έχουν διαβάσει και το Dance with Dragons.

[SPOILER]Το τέλος ήταν για μένα το πρώτο foul του Martin. Όχι τόσο για αυτό που έγινe γιατί πιστεύω ότι τα φαινόμενα απατούν, όσο γιατί το τελείωσε εκεί. Μου φαίνεται λίγο φτηνό συγγραφικό κόλπο στυλ Κώδικας Da VInvci αυτό το απίστευτο cliffhanger. Και είναι λίγο άδικο να περιμένουμε πάλι 5 χρόνια να να δούμε τι έγινε και τι θα γίνει. Φαίνεται πάντως ότι ο Μάρτιν έχει φανταστεί μια ιστορία πολύ διαφορετική από ότι νομίζαμε. Αυτό στεναχωρεί λίγο τον συμβατικό φάντασυ οπαδό μέσα μου, αλλά με εντυπωσιάζει πραγματικά το εύρος των σοβαρών θεμάτων που διαπραγματεύεται. Η ιστορία στον Τοίχο είναι εκπληκτική και επίκαιρη μιας και ουσιαστικά θίγει με πολύ πειστικό τρόπο το μεταναστευτικό, την ένταση που δημιουργείτε, την έλλειψη εμπιστοσύνης, τα διλήμματα της ηγεσίας και τις συνέπειες τους, καθήκον και προδοσία κτλ κτλ. Να δω πως θα περιμένουμε πάλι για το επόμενο. Τελείωνε χοντρέεεεεεεεεεε:)[/SPOILER]

Τα τσεκαρα χτες στο παμπλικ. Οι καραγκιοζηδες εχουνε στα 26 ευρω το μετεφρασμενο με καλης ποιοτητας χαρτι και στα 9 ευρω το αγγλικο σε μια πιο φτηνη εκδοση.
Σκεφτομαι να τα ξεκινησω και φοβαμαι μην κολλησω:p

Ξεκίνα και κόλλα! Θα το ευχαριστηθείς και άμα εμπιστεύεσαι τα αγγλικά σου μην το σκέφτεσαι. Κερδίζεις πολύ χρήμα!

Στα αγγλικά να το διαβάσεις, ούτε να το σκέφτεσαι! (εκτός αν δε τα κατέχεις ξέρωγω, αλλά σαν τρόπος γραφής δεν είναι δύσκολο, διαβάζεται μια χαρά).

Και αν θες καλύτερη έκδοση μπορείς να παραγγείλεις (αυτό απο ίντερνετ μόνο) τις hardcover αγγλικές (σε τιμές γύρω στα 23 ευρώ το ένα). Αλλά και τα μικρούλια αγγλικά paperbacks μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους.

Κατα τ’ άλλα αναμένω σε λίγες μέρες να μου φτάσει και να ξεκινήσω το αμφιλεγόμενο Feast For Crows, να δούμε τι θα δούμε… Πάνε πάνω απο 20 μέρες απο την τελευταία φορά που διάβασα απο τη συγκεκριμένη σειρά (μετά απο πάνω απο 2 μήνες συνεχούς διαβάσματος) και μου άρεσε αυτό το διάλειμμα.

Τελειωνω το α’ τομο του storm of swords και ενα εχω να πω…

[SPOILER]DRAGARYS…[/SPOILER]

[SPOILER]Επικό όντως![/SPOILER]

Όταν όμως τελειώσεις και τον δεύτερο τόμο θα έχεις να πεις πολύ περισσότερα απο ένα μόνο… :PP

ετσι ετσι!! :smiley:

παει το τριτο. πωπω τι να πω, δενε χω λογια, η δολοπολοκια και η ανατροπη σε ολο της το μεγαλειο.

[SPOILER]καταρχας ρισπεκτ στον Σταννις, ηταν ο πιο σωστος απ’ολους τους βασιλιαδες και χαρη στον Ντειβος κανει το σωστο. Τζον γαμαω και δερνω Σνοου :smiley: ειναι μακραν η λατρεια μου μεχρι τωρα, και θα τον προτιμουσα οπως τον ηθελε ο Σταννις, αλλα οταν ειδα το τελος σκεφτηκα οτι καλυτερα οχι… :smiley: γιατι η αναγεννηση της Κατλυν με εστειλα για τσαι… τι να πω, ειχαν πετυχει τοσο καλα την σχιζοφρενεια που την επιασε πριν την σκοτωσουν που στο τελος γυριζει απο την κολαση (ή μηπως τη σκια??) και σε στελνει αδιαβαστο. Τυριον ο εξοριστος, αν και μαλακια του να πει οτι δηθεν και καλα σκοτωσε το Τζοφρυ μονο και μονο για να την σπασει στον Τζεημι που τον σωζει στο κατω κατω. απογοητευση μεγαλη ο Ομπερυν, που απο την μια τον νιωθεις και τον γουσταρεις, αλλα απο την αλλη δεν φυλαγεται και την τρωει. εκει ξενερωσα η αληθεια ειναι, τον περιμενα κι αλλο.[/SPOILER]

κοινως ο β’ τομος του τριτου παιζει να ειναι απο τα καλυτερα που εχω διαβασει ever.
τωρα θα ξεκινησω και γω το 4ο που εχω ακουσει τα χειροτερα.

Γιατί τα χειρότερα ρε παιδιά, μη με στενοχωρείτε:(

Είμαι πλέον στη μέση του δεύτερου και ένιωσα την ανάγκη να αποθεώσω την [B][U]Asha Greyjoy[/U][/B]!! Έκανε πριν λίγα κεφάλαια την εμφάνισή της -και τι εμφάνιση ήταν αυτή, χαχαχαχαχ- και ήδη κέρδισε άπειρο ρισπέκτ! Είναι θεά η γυναίκα! Χώρια που βάζει στη θέση του αυτό το γλοιώδες υποκείμενο τον Theon, που προσωπικά τον αντιπάθησα εξαρχής αν και ήταν φουλ ασήμαντος στο GoT.

[SPOILER][B][SIZE=“3”]Επικό[/SIZE][/B] το σκηνικό στο τσιμπούσι, που πετάει το τσεκούρι πάνω στο τραπέζι και του σπάει το κύπελλο στα δύο δηλώνοντας “Here’s my lord husband” και μετά τραβάει το στιλέτο απ’ τον κόρφο συμπληρώνοντας “And here’s my sweet suckling babe!”

Ελπίζω να μην το αλλάξουν στο ελάχιστο στη σειρά, γιατί γαμάει.[/SPOILER]

Μια που ξεκίνησα τις προάλλες το Feast for Crows… (μικρό σπόιλερ το κάτω)

[SPOILER]

Στα τρία πρώτα κεφάλαια παίζει να κάνουν την εμφάνιση τους γύρω στους ΕΙΚΟΣΙ νέους χαρακτήρες!!! :? Έπρεπε να φτάσω στο τέταρτο κεφάλαιο με την εμφάνιση ενός απο τους παλιούς για να πω “επιτέλους, κάποιοι γνωστοί”.

Εν ολίγοις η αρχή δεν ήταν καλή για μένα, όχι τόσο γιατί δε μου αρέσει να εμπλουτίζεται το καστ (κάθε άλλο, περιπλέκονται ακόμα περισσότερο τα πράγματα έτσι και εμβαθύνει στον κόσμο), αλλά γιατί οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες μου φαίνονταν αδιάφοροι. Αν ήταν η αρχή του βιβλίου θα ήταν διαφορετικά φυσικά, αλλά εδώ είμαστε στα μισά. Διάβασα τα συγκεκριμένα κεφάλαια αργά και βασανιστικά. [/SPOILER]

Όπως και να χει, αυτή ήταν απλά μια αρχική εντύπωση. Η συνέχεια μπορεί να είναι διαφορετική. Προχωράω αν και με αργούς ρυθμούς, μια που είπα να σπάσω λίγο την μονοκρατορία του Μάρτιν και να διαβάσω κι άλλα πράγματα αυτόν τον καιρό.

μιας και τελειωσα το 4ο

[SPOILER]οντως πολυ κουραστικο, σε σημειο να λες αντε να τελειωσει πολλες φορες. και σε αυτο φταιει το οτι δεν εχει δραση καθολου. ελαχιστα πραγματα με αποκορυφωμα βεβαια την τιμωρια της μπριεν απο την κατλυν (σκληροκαρδη my ass). κατα τα αλλα απλα να πω οτι ο τζεημι γινεται ολο και πιο συμπαθης χαρακτηρας με επικες σκηνες εναντια στη σερσει που εβγαλε τα ματακια της μονη της αν κι αυτο εγινε στο τελος.
γενικα το να βλεπω τα πραγματα μεσα απο τα βδικα της ματια μου ηταβν πολλες φορες ενοχλητικο, αλλα αλεες διασκεδαδστικο. μιλαμε για τεραστια αλαζονεια και θρασος και πολυ χαιρομαι να παθει οτι παει να παθει. επισης μιας και μπαινουν 2 νεες οικογενεις πιο δυνατα στ προσκηνιο (μαρτελ και γρειτζου) οφειλω να δωσω μερικα ρισπεκτ στον μαρτελ, γιατι ενω αντιδρα σαν προβατο φαινεται πραγματικα οτι εχει σχεδιο απο πισω του. και ως δια μαγειας και οι δυο οικογενεις θελουν να διεκδικησουν την χειρα της νταινερυς (ο μαρτελ στελνοντας τον γιο του αν και δεν ξερω αν αθ φτασει και ο βικταριον γκρειτζου εμ τον στολο τους αν κι αυτος δεν ξερω αν θα φτασει χεχεχε) μαζι με μειστερ απο το ολντανταουν. ενα καλο ειναι η μεταλλαγη της αρυα (οση δειχνει τελος παντων) σε κατι πιο διαβολικο ας πουμε, πχ πιο ζαγκεν χααρ. η σανσα ειναι κλασικα κουραστικη και πως να μην ειναι αφου οι πιο πολυ διαλογοι με τον μικρο αρρυν μονο τετοιοι ειναι. απλα μαθαινεις οτι ο μικροδαχτυλος εχει κι αυτος κι αλλα σχεδια απο πισω του.
ελπιζω το 5ο να ειναι πιο ενδιαφερον παντως…[/SPOILER]

Σχόλιο για το τέταρτο

[SPOILER]Παλεύω να το διαβάσω. Με νύχια και με δόντια. Το παλεύω πραγματικά. Διαβάζω κάποιες σελίδες και ο νους μου ταξιδεύει, πάει αλλού. Το αφήνω και πιάνω κάποιο άλλο βιβλίο. Ξαναγυρίζω, πάλι τα ίδια. Έχω διαβάσει κάπου 150 σελίδες (μόνο) και αναρωτιέμαι αν θα πάει έτσι μέχρι τέλους…
[/SPOILER]

απαντηση:

[SPOILER]ετσι θα παει, ελαχιστα θα γινουνε, αλλα διαβασε το γιατι ολα αυτα λογικα θα παιξουν ρολο μετα. [/SPOILER]

Εφτασε το πακετο απο το bookdepository :D:D:D

για οποιον ενδιαφερεται, το dance with dragons βγαινει σε 2 τομους δυστυχως και οχι σε ενα. ο 1ος τομος αρχες δεκεμβρη, ο 2ος τομος αρχες μαρτη.