A Song of Ice and Fire & George R.R. Martin

στα ελληνικα λες φανταζομαι.

εχει καποιος κανενα λινκ με το Dance of dragons στην ιδια εκδοση μεκεινο το πακετακι με τα 4 πουχε ποσταρει η ρανια πριν κατι φεγγαρια; θελω να παρω το βιβλιο και να το λιωσω τα χμας, αλλα δε θελω ναναι αταιριαστο με τα αλλα [/dude]

aka, καντε το γκουγκλ για μενα.

Σου έχω κάτι καλύτερο:

http://archiveofourown.org/works/253639

Προσοχή, διαβάστε το μόνο ΑΦΟΥ διαβάσετε το πέμπτο βιβλίο (ή αν δε σας ενδιαφέρει και έχετε μια ιδέα τι γίνεται).

Τα κατάφερα και τελείωσα το Feast for Crows.

Δε θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει βιβλίο μ’αυτόν τον τρόπο, πηδώντας παραγράφους και ολόκληρες σελίδες (μέχρι και 2-3 κεφάλαια σε κάποια φάση!), μόνο και μόνο γιατί με [U]κούραζε[/U].

Ενώ είμαι σύμφωνος με τη λογική της “ηρεμίας πριν (και μετά) την καταιγίδα” (aka, το Storm of Swords, αλλά και τα τελευταία βιβλία της σειράς που θα ακολουθήσουν), μου αρέσει που το pacing χαλαρώνει και γίνεται περισσότερο εσωστρεφές, χρειάζονται όντως τέτοιες αλλαγές σ’ ένα έπος με το βεληνεκές του ASOIAF, και όχι, η δράση ΔΕΝ είναι αυτοσκοπός, ωστόσο στο Feast for Crows πραγματικά αισθάνθηκα πως ο Μάρτιν απλά το παράκανε με τις ατελείωτες (ανούσιες? πάντως εμένα με κούρασαν) πληροφορίες, τα flash backs, το πλήθος νέων ονομάτων που αναφέρονται συνέχεια (μα ποιός τα θυμάται όλα αυτά?), και με μια γενικότερη φλυαρία που μου μετέδιδε σε σημεία.

[SPOILER]
Υπήρχαν βέβαια στιγμές που έλεγες πως η ιστορία αποκτάει πάλι φτερά, ενώ μπορώ να πω πως χάρηκα την ενδοσκόπηση στις δολοπλοκίες της Cersei και τις κόντρες με τους Tyrells, ή με την απεικόνιση των γεγονότων στο Dorne, γενικά είχε τις στιγμές του το βιβλίο… Αλλά τα κεφάλαια της Brienne ας πούμε τράβαγαν τόσο, μα τόοοοοοσο πολύ, πάνω κάτω, πέρα δόθε, αυτό που έγινε στο τέλος θα μπορούσαμε να το είχαμε δει πολύ πιο πριν. Σάνσα και Σαμ μάλλον αδιάφοροι, δυστυχώς. Τζέιμυ, ωραίος αν και πάλι είχες την αίσθηση πως τραβάει περισσότερο η αφήγηση του απ’ ότι χρειάζεται, ενώ τα κεφάλαια με τα Iron Islands απλά με κούρασαν τόσο που άρχισα να τα πηδάω στο τέλος.[/SPOILER]

Είχε τις στιγμές του το βιβλίο, αλλά πραγματικά θα λεγε κανείς πως αν όοοολα όσα περιγράφονται τα είχε συμπτύξει κατά το ήμισυ θα ήταν πολύ καλύτερα.

Προσοχή σπόιλερς

[SPOILER]Αφήστε που με ενοχλούν τα “φτηνά” cliffhangers, σαν εκείνα με τα οποία τελείωνει το βιβλίο - συγκεκριμένα η ιστορία της Cersei και το όχι του Jaime, η αναφορά στην “τύφλωση” της Άρια και κυρίως, το κρέμασμα της Μπριέν (πεθαίνει ή όχι? σε κάνει να αναρωτιέσαι, και άντε να διαβάσεις το επόμενο).

Τα πρώτα τρία βιβλία δεν είχαν cliffhangers σαν αυτά. Αφήστε που ο κόσμος δεν χρειαζόταν να περιμένει πέντε χρόνια για να βγει το επόμενο να δει τι θα γίνει![/SPOILER]

Μένει να δούμε αν ο Μάρτιν θα κατορθώσει να ενώσει όοοοολα τα κομμάτια του παζλ/ψηφιδωτού που έχει σχηματίσει ως τώρα για να μας δώσει μια κορύφωση όπου όλα μαζί θα οδηγούν σε ένα μεγάλο φινάλε - τότε ακόμα και η φλυαρία του FFC μπορεί να αποκτήσει νόημα, μέσα στο Όλο.

Προχωράω αμέσως στο Dance With Dragons…

Εγώ πάλι είμαι στο 2ο βιβλίο και αγκομαχώ ήδη για να το προχωρήσω.Τα πάντα εξελίσσονται απελπιστικά αργά και βασανιστικά και όταν διαβάζω ποστ σαν του Έλλανορ παραπάνω πραγματικά απελπίζομαι για το αν θα τα καταφέρω ποτέ να φτάσω στο Dance With Dragons.George Martin σ αγαπάω,σ εκτιμάω,αλλά κοντεύω να σιχαθώ το διάβασμα έτσι πως πάει το πράγμα.Είναι και 900 σελ το καθένα παναθεμά τα…

Βασικά χοκαμ προτείνω να το συνεχίσεις τουλάχιστον μέχρι και το Storm of Swords. Το pacing ανεβαίνει ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό των βιβλίων 2 & 3 και πραγματικά αξίζει σαν ανάγνωσμα. Ωστόσο αν κατορθώσεις και φτάσεις στο Feast for Crows, εφόσον λες οτι σε κουράζει από τώρα κιόλας, ίσως θα ήταν προτιμότερο να το διαβάσεις από καμιά περίληψη στο ίντερνετ. Δεν είναι κακό βιβλίο, απλά πάει πάρα πολύ αργά. Είναι μάλλον θέμα υπομονής που έχει ο καθένας.

Αυτό ακριβώς βασικά.Σίγουρα δεν είναι κακό βιβλίο,ο τρόπος γραφής του ίσα ίσα μ αρέσει πολύ.Όμως η πλοκή εξελίσσεται απελπιστικά αργά ήδη.Σίγουρα πριν το προχωρήσω θα χρειαστώ ένα break,γιατί είναι απ τις λίγες φορές που ενώ βρίσκω το στόρι τρομερά ενδιαφέρον,με αποτρέπει ο ρυθμός να συνεχίσω και το θεωρώ κρίμα.:?

βγηκε στα ελληνικα ο α’ τομος του 5ου βιβλιου

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1361

πολυ ωραιο εξωφυλλο εχει :slight_smile:

Σημερα το πολυ αυριο τελειωνω το πρωτο βιβλιο.
Και εγω οπως και οι περισσοτεροι αγορασα τα βιβλια
αφου ειδα την σειρα και ετσι δεν μπορω να πω την αποψη
μου για το πρωτο βιβλιο χωρις να εχω στο μυαλο μου την σειρα.
Αυτο που μ’αρεσει στο βιβλιο μεχρι στιγμης ειναι οτι ειναι απλο.
Το λεξικο χρειαζεται καπου καπου αλλα ο τροπος γραφης απο καποιο
σημειο και μετα το κανει πολυ ευκολο στο διαβασμα.
Οταν διαβασω και αλλο θα επανελθω.

Υ.Γ. Οι Dothraki μονο την λεξη Khal χρησιμοποιουν ? Dosh khaleen,khal,khalasar,
khaleesi.Η λεξη kal παντως στα αλβανικα σημαινει αλογο.Τυχαιο ? Δεν νομιζω :stuck_out_tongue:

Tελος απο χτες το πρωτο.
Ειμαι ηδη στην σελιδα 100 κατι στο Clash Of Kings.
Unknown Territory και ετσι.Ενδιαφερον μεχρι στιγμης.
Οπως και οι νεοι χαρακτηρες.

επειδη εγραψες και στο θρεντ της σειρας σχετικα με την μεταφορα, τι δεν σου αρεσε αμκριβως? οσο πιο πιστη μπορουσε να γινει εγινε. τεσπα στο 2ο εχεις πολυ δρομο ακομα :slight_smile:

160 κατι σελιδα και συνεχιζουμε.

Δεν ειναι οτι αλλαξε κατι σημαντικο.
Δεν ειναι δα οτι προστεθηκε ο στρατος των ξωτικων ή δεν
υπαρχει ο Τομ Μπομπαντιλ οπως στο Lotr ας πουμε αλλα
εχουν αλλαξει καποια πραγματα.Επισης αυτα που εχουν προσθεσει
επιπλεον δεν μ’αρεσουν καθολου.Την κοκκινομαλλα πουτανα μαλλον
θα την χρησιμοποιησουν με καποιο τροπο αλλα δεν αναφερεται πουθενα
στο βιβλιο και παιζει σε 3-4 επεισοδια ας πουμε.Αλλα λογια να αγαπιομαστε.
Μια χαρα φανταστικη ειναι και η σειρα απλα νομιζω οτι προσπαθησανε να την
κανουν πιο ‘τηλεοπτικη’ αλλα θα μου πεις λες και γινεται πρωτη φορα.:stuck_out_tongue:

ενταξει κατι μικρα εξτρα οπως αυτη που λες, συν αυτο με ρενλι-λορας ειναι οκ, θα βαλουν και κατι αλλο που εχουν στο νου τους. οχι οτι αλλαζει κατι θεαματικα παντως ε? μη νομιζεις… θα διαβασεις και θα καταλαβεις…:wink:

Καμια διαφωνια.Δεν το εχουν αλλαξει ριζικα.
Τον Tywin Lannister στο βιβλιο παντως τον παρουσιαζει
τρομακτικο.Ξυρισμενο κεφαλι,ψηλο,μονο με φαβοριτες.

Ηδη στις πρωτες σελιδες του δευτερου βιβλιου υπαρχουν κανα 20 ατομα
που εχουν βλεψεις για πιο ψηλα απ’οτι ειναι.

Τωρα που το θυμηθηκα.
Οι δυο μαχες δεν εγιναν ετσι οπως τις δειχνουν στην σειρα.
Ειδικα η μαχη που συμμετειχε ο Τυριον.Δεν λιποθυμησε σε αυτην…

βασικα δεν την δειχνουν καθολου. οκ σειρα ειναι οχι χολιγουντ ταινια :slight_smile: . αν και δω δεν ενοχλει, σε μετεπειτα αν δεν τις δειξουν εχουμε μεγαλο προβλημα!!
απλα εχε στο νου οτι αλαλζει κατι επειδη το θελει ο ιδιος ο μαρτιν σαν παραγωγος που ειναι.

Τελειωσα και εγω το δευτερο βιβλιο σε λιγοτερο απο μια βδομαδα.
Εχω ηδη αρχισει το τριτο και σημερα θα διαβασω και αλλο.
Συμφωνω σχεδον σε ολα με τον Ellanor.

Το πρωτο βιβλιο το ειχα ‘δει’ μεσω της σειρας αλλα το δευτερο πραγματικα
το λατρεψα.Φανταστικη πλοκη ! Γινεται της κακομοιρας και πραγματικα
δεν μπορεις να πεις πουθενα λογικα θα γινει αυτο μετα γιατι ποτε δεν γινεται.
Αγαπημενοι χαρακτηρες Τυριον,Σνοου και Αρυα και παμε δυναμικα για το
τριτο.

Θα ζοριστει πολυ η παραγωγη παντως αν ειναι να βαλει ολο το βιβλιο στην
σειρα.Πολλα φραγκα θα χρειαστουν.

Πήγα Θεσσαλονίκη σε μεγάλο και γνωστό βιβλιοπωλείο για να πάρω κανα 2 βιβλία να έχω να διαβάζω και… το δεύτερο (που ήθελα και περισσότερο από όλα) εξαφανισμένο και τα υπόλοιπα σε τιμές φαρμάκι. Τελικά πάλι με Lovecraft έφυγα (νομίζω πλέον τα έχω όλα :stuck_out_tongue: )

παραγγειλε τα απο το public νομιζω ειδικα μεσω Internet εχει χαμηλοτερες τιμες.

Μια απο τα ιδια αν και συνεχιζω να διαβαζω το βιβλιο.
Εχω φτασει καπου στην σελιδα 800 και συνεχιζω ακαθεκτος.
Πολυ ωραια μερικα κεφαλαια μεχρι στιγμης αλλα οχι και τοσο.
Οταν τελειωσω το τριτο βιβλιο θα κανω ενα γενικο review αλλα οτι
λεει το spoiler με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Μου κάνει εντύπωση ότι μόλις στο 2ο post διάβασα κάτι που και εγώ έχω εντοπίσει ως το κύριο αρνητικό του έργου. [SPOILER]Όλοι σχεδόν οι βασικοί ήρωες κατηγορούνται άδικα για κάτι και πολλοί από αυτούς πεθαίνουν (τουλάχιστον στα 3 πρώτα που έχω τελειώσει) ι[/SPOILER]
Πάρα πολύ ίντριγκα και δολοπλοκία σε βάρος ουσιαστικών εξελίξεων και ιστορίας. Άσκοπη πλοκή χωρίς ιστορία για να είμαι ακριβής. (πάντα μιλώ για τα 3 πρώτα). Πάντως τα διαβάζω πολύ ευχάριστα άλλα οποιαδήποτε σύγκριση με Τόλκιν είναι βλάσφημη.