Aμερικανικο Western

Thanks for the welcome man.Τσεκαρε το θα σου αρεσει σιγουρα.

Λιαν συντομως θα παρουσιασω κι αλλα.

Κeep an eye on the thread :wink:.

I always keep an eye on the thread that I 've started!!!:stuck_out_tongue:

Ο έτερος western-άκιας του forum, καλωσορίζω τον νέο συνάρρωστο με τον θεό για avatar!!! Καλά duels εύχομαι!!!

Thanks Panos!!

Λοιπον σημερα ημουν στη φαση να δω γουεστερν με τον μεγαλυτερο ηθοποιο που ανεδειξε το ειδος και μιλαω για το Δουκα φυσικα!!

[B] 3 Godfathers (1948-John Ford)[/B]

Τρεις ληστες αφου αθελα τους πεφτουν πανω στο σεριφη μιας πολης στην Αριζονα διαπρατουν ληστεια στην τοπικη τραπεζα.Ο σεριφης στην καταδιωξη τους καταφερνει να τους αφησει χωρις νερο αφου πυροβολει τα φλασκια τους και αυτοι ειναι αναγκασμενοι να διασχισουν μια απεραντη ερημο.Στην απελπιδη προσπαθεια τους να γλιτωσουν πεφτουν σε μια αμαξα στην οποια ζωντανη ειναι μια εγκυος γυναικα, η μονη που επιβιωσε απο το υπολοιπο πληρωμα.Οι τρεις ληστες δεχονται στην αρχη απροθυμα να παρουν μαζι τους το νεογεννητο παιδι της μιας και η ιδια πεθαινει λιγο μετα τη γεννα.Οι ιδιοι με το βρεφος και μια βιβλο στο χερι προσπαθουν να δωσουν τελος στους μπελαδες τους διασχιζοντας τους κινδυνους που βρισκουν μπροστα τους.

Οτι και να πω γι αυτο το αριστουργημα θα ειναι λιγο.Κριμα που δε μνημονευεται οσο αλλες ταινιες του Ford.Ομορφη φωτογραφια, πλοκη και ενα απροσδοκιτο τελος.Εδω πραγματικα ο Wayne λαμπει με την ερμηνεια του.Ο αδικοχαμενος Ward Bond ειναι ο καταλληλοτερος για το ρολο του σεριφη και οσο περναει η ωρα τοσο πιο πολυ συμπαθει κανεις τους τρεις ληστες με τη συμπεριφορα τους και με την σταδιακη αλλαγη του χαρακτηρα τους.Οι ομορφοι θρησκευτικοι συμβολισμοι ταιριαζουν γαντι μιας και πλησιαζουν και τα Χριστουγεννα :papas:.Περιτο να πω πως υπαρχει μπολικη δραση.High recommended :thumbup:.

Δυο γουεστερνακια β’ διαλογης δηλαδη οτι γουσταρουμε!

[B]1) Ride the Whirlwind.[/B]

Τρεις πιστολερο βρισκονται σε αναζητηση για δουλεια.Συναντουν σε μια ορεινη καλυβα μια συμμορια η οποια λιγες ωρες πριν ειχε διαπραξει ληστεια σε μια αμαξα.Ολοι μαζι δεχονται ενεδρα απο ενα εκτελεστικο αποσπασμα.Ο ενας απο την παρεα σκοτωνεται και οι αλλοι δυο (Τζακ Νικολσον-Καμερον Μιτσελ) διαφευγουν σε ενα ραντσο μιας τριμελης οικογενειας.

[B]2)The Shooting[/B]

Eνας κυνηγος επικηρυγμενων (Γουωρεν Οουτς) και ο φιλος του δεχονται να βοηθησουν μια νεαρη γυναικα να διασχισει την ερημο της Γιουτα χωρις εκεινη να τους διευκρινισει το λογο που κανει αυτη τη διαδρομη.Η ιδια ειναι ιδιαιτερα ερειστικη στη συμπεριφορα της και καταφερνει να κερδισει την εμπιστοσυνη του ενος απο τους δυο.Στα μεσα της διαδρομης ενας μαυροφορεμενος πιστολας (Τζακ Νικολσον) ο οποιος τους παρακολουθει απο την αρχη συνταξιδευει μαζι τους.Το ταξιδι ομως θα ειναι δυσκολο για ολους…

Απο τον Monte Hellman παρατρεχαμενο εκεινη την εποχη του Roger Corman δυο χαμηλου προυπολογισμου ανεξαρτητα γουεστερν.Το αποτελεσμα βγαζει ασπροπροσωπο το δημιουργο.Σφιχτο σεναριο και γερες δοσεις βιας και στα δυο.Και τα δυο γυριστηκαν ταυτοχρονα απο τον υποτιμημενο αυτο σκηνοθετη.Νικολσον και Γουοουτς εξαιρετικοι οπως παντα.Τσεκαρετε τες αν δεν το εχετε ειδη κανει.Καληνυχτα.

Τα 'χω δει και τα δύο αλλά χρειάζεται να τους κάνω μια επανάληψη. Θυμάμαι πάντως ότι μου άρεσαν αρκετά για το είδος τους (φανατικά spaghetti-στας βλέπεις) αν και το “Ride The Whirlwind” θυμάμαι ότι μου 'χε φανεί κάπως αφελές-χαζό.

O [B]Μοnte Hellman[/B] ειναι underground μορφη,αλλα και οι δυο αυτες ταινιες του ειναι απλα καλες,οχι τιποτα το τρομερο…

Tσεκαρετε σας παρακαλω κι αυτο να δειτε τι θα πει underground αμερικανικο b western

Ψήνω να δω και το “One Eyed Jacks” με τον Marlon Brando. Jiopa, λέει τίποτα?

Kι εγω δεν τις συγκαταλεγω στις ‘‘Highly Recommended’’ ταινιες αλλα σιγουρα περνας ευχαριστα.Το [B]’‘The Hired Hand’’[/B] βρισκεται σε περιοπτη θεση στην ταινιοθηκη μου :thumbup:.

Panos θα κανω καποια στιγμη ενα review για το ‘[B]‘Οne Eyed Jacks’’[/B] αλλα δε θα ελεγα να το δεις αμεσα καθοτι παιζει ρομανζο.Παντως εγω το λατρευω.

Φιλε,ξεκινησα καποτε να το δω αλλα λογω της πολυ μεγαλης διαρκειας του το αφησα πριν τη μεση ,οποτε δεν εχω αποψη!!!
Παντως αυτη η ταινια ηταν να σκηνοθετηθει απο τον [B]Stanley Kubrick[/B] και για καποιο λογο στραβωσε το πραγμα κι ετσι ανελαβε ο [B]Marlon Brando[/B].
Αν θες καλο western με [B]Marlon Brando[/B],τσεκαρε και το ‘’[B]Appallosa[/B]’’…

Nα φανταστεις το Directors cut ηταν 300 λεπτα δηλαδη το διπλασιο σε διαρκεια αλλα καταστραφηκε.Για τον Κιουμπρικ δεν το ηξερα.Εμενα μου αρεσει και το [B]’‘Τhe Missouri Breaks’’[/B]

Δεν ξετρελαθηκα!!!

Συγκριτικα με το [B]’‘The Αppaloosa’’ [/B] σαφως και ειναι κατωτερο, αλλα εδω ο Μαρλον Μπραντο ειναι ξεκαρδιστικος.Η μια ατακα μετα την αλλη.Εχει και τα δυνατα πιστολιδια του.

Γαμάει το Appaloosa τι να λέμε. Το One Eyed Jacks κάποτε είχε τύχει να το δω για λίγη ώρα σε ένα σημείο με κάτι μαστίγια και ξυλίκια που τρώει ο Brando. Τίποτα άλλο δεν έχω δει :stuck_out_tongue:

To [B]’‘One Eyed Jacks’’[/B] το θεωρω ως την ταινια οπου με υπουλο τροπο μπορεις να χωσεις μια γυναικα στο genre λογο ρομαντζου.

Λεμε τωρα…

Θα το έβαζα στο θρεντ με το dvd που είδαμε σήμερα αλλά ταιριάζει καλύτερα εδώ για να γίνει και λίγη κουβέντα ένθεν κι ένθεν, εκείθεν και εντεύθεν. Και εκατέρωθεν.

Appaloosa (2008 ) (σκηνοθεσία Ed Harris)

Τούτη 'δω η ταινία, παρά τις αδυναμίες της, είναι μαζί με μερικές ακόμα, η απόδειξη ότι και σήμερα κάποιοι μερακλήδες γυρίζουν όμορφα westerns και μάλιστα απελευθερωμένα από τα πατριωτικά κλισέ των περασμένων δεκαετιών (είναι άλλα τα είδη ταινιών που έχουν αναλάβει αυτό τον ρόλο πλέον βλέπεις). Εδώ συναντάμε ένα πολύ δυνατό καρέ πρωταγωνιστών με τους Viggo Mortensen και Ed Harris (μια ονειρεμένη σύμπραξη για 'μένα μια και είναι στους αγαπημένους μου ηθοποιούς) στο ρόλο δύο guns for hire, του Everett Hitch και του Virgil Cole αντίστοιχα, που προσλαμβάνονται από τους κατοίκους μιας μικρής πόλης του New Mexico για να τους βοηθήσουν απέναντι στον μοχθηρό, άπληστο, λεφτά και με κονέ Randall Bragg (Jeremy Irons). Η Zellweger όντας γενικά αντιπαθής ηθοποιός σε ‘μένα, έχει το ρόλο του αισθήματος του Cole. Η ερμηνεία της είναι ένα απ’ τα μελανά σημάδια της ταινίας αν και είμαι γενικά αρνητικός με δαύτη.

Στα λοιπά αρνητικά της ταινίας, συγκαταλέγονται πρώτα απ’ όλα τα showdowns, απ’ τα οποία λείπει το τσαγανό, η αγωνία και η “επικούρα” που χαρακτηρίζει τα duels στα western. Δεύτερη παρατήρηση η ελαφρά υπεροχή του ρομάντζου Harris-Zellweger εις βάρος της εξέλιξης της πλοκής και της δράσης. Κατεβαίνει αισθητά η ταχύτητα της ταινίας και ενδέχεται να κουράσει, ειδικά απ’ τη στιγμή που δεν υπάρχει αρκετό πιστολίδι για να κρατηθείς στην τσίτα. Παρ’ όλα αυτά, η ταινία στο σύνολό της είναι καλογυρισμένη, με σωστή φωτογραφία, όμορφα σκηνικά-τοπία, πέραν της Zellweger έχει ωραίες ερμηνείες και σωστές επιλογές κομπάρσων-τριτοτεταρτορολιτών για να παίξουν τις σκατόφατσες, και ρέει εύκολα με τη βοήθεια και του καλογραμμένου σεναρίου. Ένα όμορφο δίωρο απόλαυσης για όλη την οικογένεια :stuck_out_tongue: που με μερικές αλλαγές-διορθώσεις, θα γινόταν μια ταινία “για το πάνω ράφι”.

[B]The Wild Bunch[/B]

Από τις ταινίες που λες κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Από τα καλύτερα γουέστερν όλων των εποχών, ξεχωρίζει κιόλας λόγω της πεσσιμιστικής φύσης του και του ιδιαίτερου χαρακτήρα του σκηνοθέτη του.
Το μοντάζ στην τελική μάχη είναι θαυμάσιο.

Τα λογια ειναι περιττα για το ‘’[B]Wild Bunch[/B]’’!

‘’[B]Rio Bravo[/B]’’(1959) του [B]Howard Hawks[/B]

Tα τελευταια χρονια,για καποιο ανεξηγητο λογο,με πιανει μια ακορεστη διψα και ορεξη για westerns και την εναρξη του φετινου χριστουγεννιατικου αφιερωματος εκανε μια ταινια που εχω δει τουλαχιστον 3-4 φορες στη ζωη μου και ειναι ενα απο τα πεντε πιο αγαπημενα μου αμερικανικα westerns.Φυσικα ο λογος για το σεμιναριακου τυπου απο σεναριο,δραση,σκηνοθεσια και ερμηνειες,’’[B]Rio Bravo[/B]’’.Στην ταινια αυτη στην οποια ο [B]Duke [/B]ειναι πιο cool απο ποτε ,ενας σεριφης ([B]John Wayne[/B]) με τη βοηθεια ενος αλκοολικου ([B]Dean Martin[/B]),ενος σακατη γερου που δινει ερμηνειαρα ([B]Walter Brennan[/B]) κι ενος φερελπιδος νεαρου πιστολα ([B]Ricky Nelson[/B]) προσπαθει με νυχια και με δοντια να αντισταθει εναντι του τοπικου νταβατζη που θελει με το ετσι θελω να βγαλει απο τη φυλακη τον δολοφονο αδερφο του.
Για τι πρωτομιλησω,για το χτισιμο των χαρακτηρων,του δευτερευοντες ρολους,τη θεικη μουσικη-προπομπο ολων των spaghetti western soundtracks?
Τα πιστολιδια ειναι καταιγιαστικα,οι ατακες και το δεσιμο των φιλων-υμνος στην ανδρικη φιλια- ειναι πολυ καλα παρουσιασμενα και πανω απο ολα δεσποζει αυτη η φιλια,αλληλοσυμπαρασταση κι αλληλουποστηριξη μεταξυ των συμμετεχοντων που βαζουν πανω απο ολα τοσο το καθηκον,οσο και το δικαιο,αλλα και το δεσιμο τους.
Μοναδικο αρνητικο της ταινιας τα καπως αχρειαστα ,υποτυπωδη κωμικα στοιχεια και οι ψιλοερωτες.Αυτα ομως δεν ειναι ικανα να μειωσουν την αξια και τη διαχρονικοτητα αυτου του καταπληκτικου western.
Δειτε το,οσοι δεν το εχετε δει…

Aπoσπασμα απο το ‘’[B]El Deguelo[/B]’’ που ακουγεται αρκετα στην ταινια…

Χαλαρα μεσα στα πεντε αγαπημενα μου γουεστερν ανεξαρτητως χωρα προελευσης.Οποτε βαζω το special edition στο dvd player νιωθω οτι κανω ιεροτελεστια.Ο Τζων Γουεην πηρε αναποδες με το ‘’[B]High Noon[/B]’’-ακους εκει ο σεριφης να ζηταει βοηθεια απο τον κοσμακη-και εβγαλε αυτη την ταινιαρα!!!Παντως τα γλυκαναλατα στοιχεια δεν με πειραζουν καθολου.Αντζι Ντικινσον ειναι αυτη.Οταν εβλεπα μικρος και αβγαλτος τη σκηνη που την περνει αγκαλια να την παει στο δωματιο το μυαλο μου δουλευε…Το ‘’[B]Εl Dorado[/B]’’ ειναι ενα ρημεικ που για μενα μετραει.

Οριστε και η λιστα μου με το επισημο τοπ20 απο αμερικανικα στο SWDB:

1.The Outlaw Josey Wales (Clint Eastwood-1976)
2.Major Dundee (Sam Peckinpah-1965)
[B]3.Rio Bravo (Howard Hawks-1959)
4.El Dorado (Howard Hawks-1966)[/B]
5.High Plains Drifter (Clint Eastwood-1973)
6.True Grit (Henry Hathaway-1969)
7.The Unforgiven (Clint Eastwood-1992)
8.Hour of the Gun (John Sturges-1967)
9.Vera Cruz (Robert Aldrich-1954)
10.Chisum (Andrew V. McLaglen-1970)
11.The Sons of Katie Elder (Henry Hathaway-1965)
12.Cahill U.S. Marshal (Andrew V. McLaglen-1973)
13.The Bravados (Henry King-1957)
14.Last Train from Gun Hill (John Sturges-1959)
15.Chato’s Land (Michael Winner-1972)
16.Hombre (Martin Ritt-1967)
17.Two Mules for Sister Sarah (Don Siegel-1970)
18.The Missouri Breaks (Arthur Penn-1976)
19.One-Eyed Jacks (Marlon Brando-1961)
20.Pale Rider (Clint Eastwood-1985)

To εχω πολυ ψηλα.

Aδερφε,παρε και μια δικια μου λιστα με αξιολογικη σειρα στα πεντε πρωτα και τυχαια στα επομενα.

1)’‘Rio Bravo’‘
2)’‘Outlaw Josey Whales’‘
3)’‘The Unforgiven’‘
4)’‘High Plains Drifter’‘
5)’‘Terror In A Texas Town’‘
6)’‘Last Train from Gun Hill’‘
7)’‘High Noon’'
8 ‘‘Open Range’‘
9)’‘The Sons Of Katie Elder’‘
10)’‘Gunfight At The OK Corral’’