Αντώνης καρπετόπουλος: aντικειμενικός ή λαμόγιο;

Ετσι ετσι…Το “Με το φτωχο μου το μυαλο” στη Sportday μοιαζει με οαση.Εγω τουλαχιστον οταν τη παιρνω κοιταω πρωτα το εξωφυλο,διαβαζω τη στηλη του Πανουτσου,το ρεπορταζ του Θρυλου,τα αρθρο των Χαραλαμποπουλου και Ελευθερατου(οταν γραφει),κοιταω λιγο τα διεθνη και τη πεταω…

Παντως με τα αρθρα του Μπαμπη γελαω πολυ…τα 9 στα 10 αρθρα που γραφει εχουν τιτλο “Πολυ μπροστα ο Ολυμπιακος” κι ετσι(οχι οτι δε συμφωνω μ’αυτο αλλα καθε φορα το ιδιο πραμα λεει:p ):lol: :lol:

έχουμε διαφωνίσει πολύ για κάρπετ. κρατήθηκα κ δεν έγραψα γιατί περίμενα μια μέρα που να έχω όρεξη. όπερ κ εγέννετο…

θα κάνω δύο παραδοχές. α. ότι ήταν (είναι?) φανατικός γαύρος με κονέ στον ολυμπιακό κ ενδεχομένως παλαιότερα νταραβέρια και β. ότι είναι ο κορυφαίος από άποψη αναγνωσιμότητας κ ενδιαφέρον του κόσμου, δημοσιογράφος αυτή τη στιγμή

πάμε τώρα σε 1-1

α. περί γαύρου : δέχομαι ότι κάποτε μπορεί να έγραφε διαφορετικά κ να ήθελε να μπει σε κάποιο πόστο στον ολυμπιακό, αλλά δεν μπήκε κ θύμωσε. διαβάζοντας κάρπετ όλα αυτά τα χρόνια έχω την εντύπωση ότι σαν άνθρωπος ωριμάζει σιγά-σιγά: και τα κείμενα βελτιώνονται και οι απόψεις. μπορεί κάποτε να άρχισε να χτυπάει τον θρύλο γιατί είχε προηγούμενα. μετά όμως άρχισε να βλέπει έντονα το νταραβέρι με τους διατητές, το ήξερε κ εκ των έσω κ σύμφωνα με δηλώσεις του, κάπου εκεί σιχάθηκε κ την στρατευμένη δημοσιογραφία. νομίζω ότι ο κάρπετ (κ ο πανούτσος, του οποίου παίζει να είμαι ο μεγαλύτερος φανμπόιζ στην Ελλάδα κ στον κόσμο) περισσότερο αγαπάει τον καθαρό ολυμπιακό των πέτρινων χρόνων, που έπαιζε όσο μπορούσε αλλά ήταν τσρου, παρά τον κουπαδόρο με τα νταραβέρια. Νομίζει (κ νομίζω) ότι στην πορεία η τιμιότητα κ η ηθική των παιδιών του πειραιά, θυσιάστηκε για κάποιες παλοκούπες. και εκεί κάπου χαλάστηκε…

γιατί τον “πολεμάει”? για δύο λόγους

[ul]
[li]α.πρώτον γιατί τον χαλάει το νταραβέρι. κ το γράφω αυτό γιατί όπως ξέρετε ο κάρπετ έχει πολλή εσωτερική ενημέρωση, που κάποιες φορές γράφει κ προς τα έξω. όταν μιλάει για φανταστικά σενάρια κ τα βάζω εδώ, ο κρισπ λέει πάντα “μαλακίες”. όταν όμως αναφέρεται συγκεκριμένα σε ονόματα, τηλέφωνα κ καταστάσεις, κανείς σας δεν μιλάει, γιατί όλοι ξέρουμε ότι δεν ρισκάρεις επανειλλημένα την καριέρα σου, αν δεν ξέρεις τι λες. κ χαρακτηριστικό είναι ότι τόσα χρόνια, παρότι έχει κατηγορήσει πολλούς και βαρύτατα, δεν έχει μπλεξίματα. αυτό πάει να πει ότι κάτι ξέρει κ ότι αυτά που λέει στέκουν. επίσης σε αυτή τη χώρα ευκολότερα κάνεις καριέρα μακαρίζοντας τον μεγάλο ολυμπιακό κ λιγότερο πηγαίνοντας κόντρα. ρωτήστε τον Χριστόγλου για αυτό, που με δύο κείμενα (“ο γαύρος τα σοδόμισε όλα, όπως πάντα κ όπως πρέπει” και “θέλουμε σοβαρότητα κ μεταγραφές, για να τα σοδομίσουμε όλα, όπως πάντα κ όπως πρέπει”) έχει στήλη. το να ευλογείς τις επιλογές κόκκαλη κ τον ολυμπιακό είναι η ευκολότερη οδός προς την καριέρα. και την κόλαση… χοχο
[/li][/ul]

και

[ul]
[li]β. γιατί και αυτός (όπως κ πολλοί άλλοι τελευταία, στυλ Χελάκη κ Σαμπράκο) θέλουν να καθαρίσει το πρωτάθλημα από τα λαμόγια, γιατί ξέρουν πως ένα καθαρό πρωτάθλημα, θα φέρει περισσότερα λεφτά, για όλους. δλδ, και για τους ίδιους. και επειδή ξέρει από μέσα τα νταραβέρια, τους κράζει συνέχεια με την δύναμη που έχει από τον κόσμο. ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα θα φέρει περισσότερα λεφτά για εφημερίδες, στοίχημα κτλ κτλ κ αυτό το ξέρει ο κάρπετ. νομίζω ότι παλεύει για την τσέπη του, εντούτοις, για ένα καλύτερο πρωτάθλημα.
[/li][/ul]

β. περί ΑΕΚ

[ul]
[li]α. περί αγωνιστικών : υπάρχουν φάσεις που μας χαϊδεύει. πρόσφατα έγραψε (νομίζω) ότι επειδή παίξαμε έτσι με τον ολυμπιακό, θα είναι εύκολο να παίξουν έτσι κ στα υπόλοιπα ματς, ή έτσι θα έπρεπε να παίζουμε σε όλο το πρωτάθλημα. αυτό είναι ευχολόγιο κ όχι κριτική. νομίζω ότι στηρίζει κάπως τα αγωνιστικά της ΑΕΚ, γιατί την θέλει αναπόσπαστη στην μάχη του τίτλου, όχι επειδή είναι ΑΕΚ, αλλά επειδή θέλει ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. εκτιμάει τον Ντέμη (δειτε β) κ αυτό που κάνει, κ δεν τον στηρίζει μεν, αλλά δεν τον κατακρίνει επίσης. στα αγωνιστικά της αεκ δεν κάνει τόσο καλή κριτική κ αυτό φαίνεται. ο λόγος ?
[/li][/ul]

[ul]
[li]β. περί παραγοντικών : ότι κ να μπορώ να πω για Κάρπετ, εδώ έχει 100% δίκιο ! Θεωρεί τον Ντέμη ένα μαθητευόμενο μάγο, που όσα κ να ξέρει από μπάλα, δεν ξέρει από παραγοντιλίκι κ έτσι κάνει λάθη (ανακοινώσεις ή μη για διαιτησία, Φερερ κτλ). γι’αυτό αν δείτε συχνά στα κείμενά του τον νουθετεί. σε αυτό που έχει δίκιο ο κάρπετ είναι ότι ο Ντέμης είναι ο μόνος που παλεύει για να φύγουν τα λαμόγια. ο μόνος. με τα λάθη του μεν, αλλά το έχει πει, το δείχνει κ το προσπαθεί συνεχώς κ σταθερά. και ο κάρπετ τον συμπαθεί κ τον στηρίζει για αυτό, γιατί δεν περιμένει ούτε από τον Κόκκαλη του “αυτούς τους οπαδούς έχουμε κ μας αρέσουν”, ούτε από τον Τζίγγερ που δεν μπορεί να ελέγξει το εσωτερικό του ΠΑΟ, να κάνουν κάτι. ο κάρπετ πιστεύει πως με την επιμονή του ο Ντέμης θα αλλάξει το ποτάμι κ γι’αυτό τον στηρίζει τόσο. και όσο ο Ντέμης είναι ο μοναδικός που μιλάει για καθαρό πρωτάθλημα, να φύγει η βια από τα γήπεδα κτλ κτλ, καλά κάνει κ τον στηρίζει.
[/li][/ul]

ένα τελευταίο : βλέπω ότι συχνά χαλιέστε από τον κάρπετ. οκ ξέρω πως οι κρισπ/κάρβου/κόζυ όταν ήταν μικρότεροι “διάβαζαν” και δεν ξέρουν από παράγκα. οκ. απλά όταν είσαι ο κάρπετ κ γράφεις τόσα και πολύ βαριά, πρέπει να έχεις κάποια δίκια, γιατί ούτε στα δικαστήρια δεν τον τρέχουν όσο συχνά θα έπρεπε για τα ψέματα (?) που γράφει.

γιατί? ποια κατηγορία έχει κάνει ξεκάθαρα μέχρι στιγμής (και όχι να αφήνει υποννοούμενα) για να τον καλέσει ο αθλητικός δικαστής σε απολογία?

Κάρπετ διαβάζω και ακούω πάρα πολλά χρόνια. Μάλλον περισσότερα και από εσένα monte, αλλά οι κωλοτούμπες που κάνει τελευταία είναι πιο συχνές και από τις τούμπες του Μελισσανίδη στις ασκήσεις εδάφους το '96. Δε θα αναφερθώ σε αυτές, γιατί τις έχω επισημάνει και άλλες φορές και βαριέμαι.

Ο αγαπημένος Ολυμπιακός του Καρπετόπουλου δεν είναι ο Ολυμπιακός των πέτρινων χρόνων, αλλά ο Ολυμπιακός του Μπάγεβιτς που ακόμα και όταν έμενε με 10 κέρδιζε με 2 γκολ τον ΠΑΟ σε τελικό κυπέλλου. Αραιά και που, μπορεί να δηλώνει ότι του άρεσε ο Ολυμπιακός επί Αναστόπουλου, αλλά αυτό είναι και λίγο αβάντα προς τον κολλητό του τον Αναστόπουλο. Με τη διαιτησία ασχολείται γιατί έχει πέραση. Την μουρμούρα για την ΕΠΟ την κάνει γιατί έχει πέραση. Τη γκρίνια για τον Κόκκαλη την κάνει γιατί έχει πέραση και τη μουρμούρα για τα πάντα την κάνει γιατί έχει πέραση.

Ίσως για αυτό είναι και πλέον ο αρθρογράφος με τη μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα. Γιατί μιλάει και προσπαθεί να δώσει στους αναγνώστες του αυτό που τους λείπει. Δικαιολογίες για τις αποτυχίες του. Όποιος είδε το ποστ του ChrisP με τις φετινές αμφισβητούμενες, καταλαβαίνει πως καμία διαιτησία δεν είναι υπέρ του Ολυμπιακού φέτος. Ο Κάρπετ αρνήθηκε να τις δει με δικαιολογία πως όσο την ΕΠΟ την ελέγχει ο Γκαγκάτσης που ήταν πρώην δικηγόρος του Ολυμπιακού, αυτός θα μουρμουράει για τη διαιτησία. Κοινώς, “εγώ θα μουρμουράω έστω και δίχως λόγο, γιατί μπορώ να σκεφτώ το λόγο που ΘΑ γινόταν αβάντα, ΑΝ γινόταν ποτέ”. Σόρυ, αλλά δε με βρίσκει σύμφωνω αυτό το πράγμα. Είναι σαν να γκρινιάζεις εσύ για τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού, γιατί θα μπορούσες να σκεφτείς ένα σενάριο με το οποίο θα κέρδιζε ο Ολυμπιακός και όχι εσύ…

Κάποτε ο Κάρπετ έκανε εκπομπές όπως το TORA TORA TORA ή τους 2 βοσκούς και ανέλυε μπάλα. Τότε δεν έβγαζε όσα βγάζει τώρα που γράφει για το “παρακράτος” της παράγκας ή φωνάζει διαιτητές να κρίνουν φάσεις και δίνει 15 λεπτά από την εκπομπή του σε τέτοιες βλακείες. Σόρυ, αλλά ποτέ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το τρικ του Λεμονή το 2001-02 με το οποίο νίκησε τον ΠΑΟ και είχε γράψει ο Κάρπετ. Όλοι το μούφα πέναλτυ του τάδε στο ματς με τον τάδε θυμούνται και για αυτό και ο Κάρπετ πλέον ασχολείται με αυτό που πουλάει…

Όσο για το Μπάμπη, ο Μπάμπης δεν έχει στήλη για να γράφει “Τέλειος ο Ολυμπιακός”. Έχει στήλη γιατί είναι ιδιοκτήτης και κάνει το κέφι του. Ελάχιστοι τον διαβάζουν σοβαρά και οι περισσότεροι που τον παίρνουν στα σοβαρά είναι γιατί φοβούνται αυτά που λέει ή γιατί συμφωνούν έτσι κι αλλιώς με αυτά που γράφει…

Και ειναι και ο Ολυμπιακος που επαιρνε πολλα ευνοϊκα σφυριγματα.

Ο Καρπετ μπορει να λεει ο,τι θελει. Ενα μονο δεν μπορει να πει αυτος και κανεις αλλος. Οτι καποιο απο τα πρωταθληματα που πηρε ο Ολυμπιακος το αξιζε ειτε η ΑΕΚ ειτε ο ΠΑΟ.

To λέω εγώ.

Για ποια χρονια?

1997, 2000, 2003, 2007

Καλα για το 1997 ας το δεχτουμε οτι πηραμε πολλα σφυριγματα (το 1/10 βεβαια των σφαγων που ειχαν προηγηθει την προηγουμενη 10ετια οπου επρεπε να ειμαστε πρωταθλητες σιγουρα το 1989 και το 1992).

Για τις αλλες προφανως μου κανεις πλακα.

Δεν σου κάνω πλάκα αλλά βαριέμαι να διαφωνήσουμε τώρα γιατί σε τέτοια θέματα δεν βγαίνει άκρη με συζήτησεις μέσα από το ίντερνετ. Άσε που θα πρέπει να παραθέτω διάφορα παιχνίδια και διάφορες καταστάσεις από το εκάστοτε πρωτάθλημα για να σου αποδείξω ότι έχω δίκιο οπότε άστο. Έτσι και αλλιώς ότι και να πούμε δεν θα σου αλλάξω γνώμη, ούτε θα μου την αλλάξεις εσύ.

:-k Δηλαδή τον Ολυμπιακό του Κοσκωτά και εκείνου του ματς κυπέλλου στη Φιλαδέλφεια με τον Θεολόγη Παπαδόποθλο και τον Γούναρη;
Aν δεν ξέρεις σε τι αναφέρομαι ρώτα κανένα μεγαλύτερο ΑΕΚτζή, αλλά πρόσεξε γιατί μπορεί να του ανεβάσεις την πίεση… :wink:

Εγώ έχω την εντύπωση πως το Ολυμπιακό των πέτρινων χρόνων τον αγαπάνε μόνο άνθρωποι που δεν είναι Ολυμπιακοί. Γιατί δεν ήταν ούτε αποτελεσματικός, ούτε πάντα καθαρός…

το επίσημο site τπου φίλου αας…

www.karpetshow.gr

“Κάρπετ” strike!!!:lol:

Λοιπον οι απανταχου υποστηρικτες του Καρπετ (δηλαδη ο montecristo) ας απαντησουν στο εξης:

Πως γινεται τη μια να παρουσιαζει ως συνυπευθυνους για τη διαφθορα στο ελληνικο ποδοσφαιρο τους Κοκκαλη και Βαρδινογιαννη και την αλλη να θεωρει “λαθος” του Τζιγγερ το fair-play οσον αφορα το παρασκηνιο? Τελικα τι απο τα δυο συμβαινει?

Οριστε και το σχετικο αποσπασμα απο το χτεσινο του αρθρο:

Τα φετινά λάθη του Τζίγκερ

Η φετινή χρονιά του Παναθηναϊκού προετοιμάστηκε λανθασμένα. Είναι προφανές ότι ο Γιάννης Βαρδινογιάννης πίστευε ότι μπορεί να γίνει ταυτόχρονα πρωταθλητισμός και χτίσιμο ομάδας -γίνεται, αλλά όχι σε ένα, ας το πω κομψά, μη απολύτως προστατευόμενο περιβάλλον.

[…]

Επιλογές

Η ίδια σύγχυση διακρίνεται και αλλού. Φέτος ο Τζίγκερ ακολούθησε μια χαμηλών τόνων συναινετική πολιτική απέναντι στους θεσμικούς άρχοντες, αν και πριν από δύο χρόνια μόλις είχε βγάλει DVD με τίτλο «Ετσι παίζεται το παιχνίδι». Προφανώς άλλαξε επιλογές, έλα όμως που αυτοί παραμένουν ίδιοι! Φέτος πέτυχε να τον συμπαθούν (στα λόγια τουλάχιστον), κάποιοι που πέρυσι τον κοροϊδεύαν. Ελπίζω να καταλάβει ότι δύο μόνο πολιτικές αποδίδουν στην Ελλάδα: το «μεροκάματο» κι ο φόβος. Η αλήθεια είναι ότι πριν από τέσσερα χρόνια τού προσφέρθηκαν τα κλειδιά της Παράγκας και είναι προς τιμήν του ότι έστειλε στον διάβολο τους κομιστές: όμως θα πρέπει να γνωρίζει ότι στην Ελλάδα του 2008 κι αυτό του καταμετράται ως λάθος. Εδώ η διαφθορά είναι, δυστυχώς, συνώνυμο της μαγκιάς. Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά αν γινόμουν ιδιοκτήτης του ΠΑΟ το fair play (σε ένα τέτοιου τύπου παραγοντικό πρωτάθλημα, που δεν έχω τη στήριξη του κόσμου) θα το άφηνα κατά μέρος.

[…]

το είδα. θα απαντήσω όταν έχω χρόνο.

σιχαμένος ξερόλας - να ψοφήσει κάτω απτό χλωμό φεγγάρι
θα κάνει καλό στο ποδόσφαιρο γενικά αν το βουλώσει επιτέλους

ΝΑ ΤΙ ΈΓΡΑΦΕ ΣΤΙΣ 2-2-08 ΣΤΗΝ SportDay Ο ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΌΣ ΚΑΡΠΕΤ.
ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΟΝ ΠΑΙΚΤΗ ;; ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ;;;

Μανούτσο
Δεν είναι πολύ γρήγορος, παρ’ όλο που το σκαρί του σε πείθει για το αντίθετο. Είναι όμως εκρηκτικός και «πέφτει» γρήγορα
στην μπάλα κι αυτό για έναν σέντερ φορ είναι το σπουδαιότερο. Ο Μανούτσο είναι σέντερ φορ -για όποιον δεν τον έχει δει,
θέλω να πω ότι είναι κάτι ανάμεσα στον Κλάιφερτ και τον Κανού: έχει την τεχνική τού πρώτου και τον όγκο του δεύτερου και
για αυτό τράβηξε την προσοχή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Κατά τη γνώμη μου είναι το είδος του φορ που στον ΠΑΟ έλειπε, ο
ποδοσφαιριστής που θα παίξει καλά με πλάτη και τραβώντας παίκτες πάνω του θα βοηθήσει τον Σαλπιγγίδη, τον Ν’Ντόι ή τον
Παπαδόπουλο να βρουν χώρους. Ο Ποστίγκα είναι αλήθεια ότι μέχρι τώρα στην καριέρα του ήταν περισσότερο συνηθισμένος να
παίζει μόνος στην κορυφή της επίθεσης. Ο Μανούτσο μοιάζει ιδανικός συμπαίκτης για όλους τους κυνηγούς του ΠΑΟ.
Το μόνο κακό στην περίπτωση είναι ότι το ελληνικό πρωτάθλημα τελειώνει στα μέσα Απριλίου: το παλικαράκι θα έχει ελάχιστο
χρόνο για να προσαρμοστεί, αν και έχω τη βεβαιότητα ότι θα δείξει τα καλά στοιχεία του. Ο κίνδυνος στην προκειμένη
περίπτωση είναι να φύγει ακριβώς τη στιγμή που θα διαπιστωθεί η σημαντικότητα της προσφοράς του: αν ο Μανούτσο βγει, δεν
θα είναι καθόλου εύκολο για τον ΠΑΟ να τον αντικαταστήσει, αφού μιλάμε για παίκτη με μεγάλα προσόντα. Για τον επόμενο η
σύγκριση θα είναι αληθινά δύσκολη.
Επειδή είναι βασικό ένας ποδοσφαιριστής να μη συμπεριφέρεται σαν περαστικός και να μην έχει στο μυαλό του ότι κάνει στην
Ελλάδα το αγροτικό του, ελπίζω στον ΠΑΟ να κινηθούν από τώρα ώστε να πετύχουν ο δανεισμός του να κρατήσει τουλάχιστον
ενάμιση χρόνο. Ο Πεσέιρο θα πρέπει μάλιστα να του δώσει να καταλάβει ότι από τις δικές του αναφορές στον Κεϊρόζ θα κριθούν
πολλά: ο ΠΑΟ, για να έχει τη βεβαιότητα ότι ο ποδοσφαιριστής θα του δώσει αυτό που μπορεί, πρέπει να του υπενθυμίζει ότι η
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον παρακολουθεί και τον κρίνει καθημερινά και αυστηρά.
Είναι σπουδαίος παίκτης ο Μανούτσο -η περίπτωσή του όμως απαιτεί λεπτούς χειρισμούς. Αν ο Πεσέιρο βρει τρόπους να του
δίνει κίνητρα, o ΠΑΟ μ’ ένα τέτοιο όπλο στο ρόστερ του δικαιούται να στοχεύει όχι απλά το ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Σκασε βλαξ.

σημερινο κειμενο του

Η καθοριστική στιγμή για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος δεν είναι η ένσταση του Ολυμπιακού για τον Βάλνερ. Η ΑΕΚ κι ο ΠΑΟ την ιστορία αυτή ποτέ δεν την πίστεψαν και άργησαν πολύ να καταλάβουν πόσο σημαντικοί θα αποδειχτούν εκείνοι οι τρεις βαθμοί. Ο Ολυμπιακός μπορεί να πήρε τρεις βαθμούς στα χαρτιά, αλλά αυτοί οι βαθμοί ήταν εντός προγράμματος. Αν έπαιρνε στα χαρτιά το ματς με την ΑΕΚ θα το μετρούσα το πράγμα αλλιώς. Ακούγεται κυνικό, αλλά είναι η άποψή μου.

[-X [-X [-X [-X

τι σημαινει [SIZE=“4”]εντος προγραμματος[/SIZE]? επαιξε και εχασε… δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο

Μαλλον οτι ο Ολυμπιακος “κανονικα” θα κερδιζε την Καλαμαρια.
Υπο κανονικες συνθηκες.Ξερω και γω.

εννοεί ότι είχε δικαίωμα να κανει την ενσταση και ότι την εκανε. ασχετο με το που εχασε. πάντως έλεγε χτες στο ράδιο, οτι και η αεκ μπορούσε να είχε κανει με τον αστερα, αλλά δεν εκανε… ιδια περίπτωση ήταν??