AC/DC με Johnson ή Scott?

me mikrh diafora, psifizo Scott

Είσαι βλάσφημος γιατί έβαλες πρώτο το όνομα του brian όπως κ ο άλλος που τον ψήφισε!!!

Mε Young ψηφίζω εγώ!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εγώ είμαι ο ιερόσυλος…

AC/DC = Μανάβικο καπελάκι

Ο Scott, απλά δεν ξεπερνιέται!!

Χμμμ, ο Τζόνσον είναι πάρα πολύ καλός σε αυτό που κάνει και το κάνει φοβερά για 26 χρόνια. Ο άλλος όμως ο αψηλος (λέμε τώρα) ήταν “Bigger Than Life”. Δεν ήταν απλά ένας θεϊκός φροντμαν. Ήταν τα πάντα.

Υ.Γ. Εκπλήσσομαι που ένα θέμα για τους AC/DC δεν έχει καθόλου συμμετοχή…

Δεν εχει συμμετοχη γιατι ειναι δυσκολη η συγκριση…Ο Scott ειναι συμβολο για ολους τους οπαδους των AC/DC και ο Johnson εχει δωσει και αυτος ενα δικο του στιγμα στους AC/DC και χαιρει την αποδοχη των οπαδων τους…Στο κατω κατω αυτη η αλλαγη ηταν αναγκαστικη και ο Johnson αποδειχτηκε πολυ καλη επιλογη.

Και οι δύο μ’αρέσουν εξίσου, αλλά η ψήφος πάει στον Johnson μόνο και μόνο για το Back In Black, που ναι και ο αγαπημένος μου δίσκος.

scott= respect

O Bon ήταν ένας. Μοναδικός. Δεν υπήρξε πιο αυθεντικός rocker. Ότι να λέμε τώρα για τη ζωή του δεν μπορεί να αποτυπώσει την πραγματικότητα. Θα έπρεπε να γράφουμε για μέρες. Δεν ήταν ανάγκη να είχε την μοναδική φωνή. Δεν ήταν ανάγκη να ήταν Freddie Mercury.Ήταν ο Bon και αυτό έφτανε. Για μένα οι στίχοι του είναι κάτι που δεν μπορεί να φτάσει κανείς άλλος.
Ο Brian έκανε το απίστευτο. Διαδέχτηκε τον Βοn και όμως τα κατάφερε. Έχει τρομερά πνευμόνια ο τύπος. Έχει και το δικό του φοβερό στύλ. Ακόμα έχει τρομερή αίσθηση του χούμορ όπως και κάθε μέλος των AC/DC( Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος ψάχνοντας συνεντεύξεις τους). Ο Brian είναι αντάξιος του Scott. Γι αυτό και έμεινε 26+ χρόνια στο συγκρότημα. Μπορεί να μην έχει το στιχουργικό ταλέντο του θεού αλλά το παληκάρι το λέει η ψυχή του.
Τέλος να πω το αυτονόητο. Οι AC/DC δεν ήταν ο Bon Scott και δεν είναι ο Brian Johnson. Ήταν είναι και θα είναι οι αδερφοί Young. Χωρίς αυτούς τίποτα δεν θα είχε επιτευχθεί. Ο Bon Scott όσο και περίπτωση να ήταν δεν έιναι ο καλύτερος frontman όλων των εποχών.(όπως ψηφίστηκε στο Classic Rock). Αυτός ο τίτλος αξίζει πέρα για πέρα στον Angus. Στον άνθρωπο που έκανε τη σκηνή γήπεδο, στον άνθρωπο που εφήβρε το headbanging. Αν διαφωνεί κάποιος μαζί μου τον παρακαλώ να δει την βιντεοκασσέτα (δεν έχει βγει σε dvd δυστυχώς ) Let There Be Rock. Πιστεύω όλοι θα συμφωνήσουν μαζί μου. Ο Bon πέθανε στις 19/2/1980 , τον Απρίλιο ήρθε ο Brian και τον Ιούλιο κυκλοφόρησε το θειικό Back In Black το οποίο έγινε το πέμπτο πιο εμπορικό άλμπουμ όλων τον εποχών με πάνω από 40 μύρια παγκοσμίως. Αυτό δεν έχει και τόση σημασία βέβαια αλλά τι θα λέγατε αν μαθαίνατε ότι το επόμενο αμιγώς hard άλμπουμ ήταν δεκάδες θέσεις πιο χαμηλά. (Όταν λέω αμιγώς εννοώ χωρίς μπαλλάντες ή pop τραγουδάκια). Λογικό ήταν οι AC/DC να πέσουν κάπως στη συνέχεια αλλά για αυτό δεν εφθίνεται στον Brian αλλά η λογική φθίνουσα πορεία που ακολουθεί κάθε συγκρότημα. Για μένα ακόμα και τώρα οι AC/DC κυκλοφορούν δίσκους που είναι πολύ πάνω από τα περισσότερα νέα γκρουπ.
Κάποιος φίλος είπε ότι το θέμα έχει μικρή ανταπόκριση. Για μένα έχει τιποτένια αν σκεφτείς για πιο συγκρότημα μιλάμε. Αλλά εδώ είναι Ελλάδα. Εδώ οι Iced Earth και οι Iron Maiden μπορεί να θεωρηθούν ανώτεροι. Αν και κάτι μου λέει ότι όταν έρθουν Ελλάδα οι AC/DC κανείς δεν θα τολμήσει να τους χάσει.
Στο διαταύθα αρνούμε να ψηφίσω σε τέτοιο δημοψήφισμα. Δεν έχει κανένα νόημα για μένα. Ο Βοn ήταν κάτι άλλο. Κάτι μοναδικό. Ο Brian όμως τον διαδέχθηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Johnson

προσωπικα μ αρεσει πολυ περισσοτερο η φωνη του bon scott…καλος και ο johnson αξιος αντικαταστατης αλλα βρισκω τα φωνητικα του λιγο υπερβολικα…

αλλωστε ο scott τραγουδαει και στο let there be rock οποτε…:dunno: :dunno: scott δαγκωτο8) 8)

Ο ένας είναι και θα έιναι ο τραγουδιστής του γκρουπ και ο άλλος ένας τρελός οπαδός τους που ανεβαίνει κάθε βράδυ στη σκηνή και τα σπάει.

To έχει δηλώσει ο ίδιος αυτό. Λέει “βγαίνω κάθε φορά στη σκηνή και περνάω φανταστικά. Και ξέρεις ποιο είναι το ποιο φοβερό; Δεν χρειάζεται να πληρώσω εισητήριο”

:slight_smile:

Eίναι και ηθοποιάρα:D

Συκρινουμε τους δισκους των AC/DC με τον καθενα τους ή τους ιδιους? :roll:

Γιατι εγω το 2ο βγαζω απο την επικεφαλιδα. Δισκους καλυτερους βγαλανε με Brian πιστευω αλλα σαν τραγουδιαρη ψηφιζω αναμφισβητητα Bon Scott :bow:

:-k Τον Scott δεν τον αντέχω, οπότε άνετα Johnson!!! 8)

Ακριβώς, συμφωνώ! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει ο Scott.

Απολύτα σεβαστή φιγούρα, αλλά προσωπικά δεν αντέχω την φωνή του… :dunno:

Can`t choose.:-k