AC/DC - Rock or Bust

Μιας και βρήκα χρόνο ας πω και εγώ τη γνώμη μου για το album…

Καταρχάς, σίγουρα δεν είναι το καλύτερο album των AC DC στη μετά ‘‘Razor’s Edge’’ εποχή… Είμαι υπερβολικά υποκειμενικός (μάλλον καθόλου αντικειμενικός όταν πρόκειται γι’ αυτή και μόνο τη μπάντα, οπότε τα παρακάτω μην τα παίρνετε ως αντικειμενική άποψη)…

Φαίνεται από τα ακούσματα στο album ότι τα περισσότερα κομμάτια έχουν τη σφραγίδα του Malcolm (ήταν παρών στις ιδέες), όμως χαρακτηρίζονται από το παίξιμο του Stevie, το οποίο είναι καθαρά πιο groovy… Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτός ο συνδυασμός (groovy παίξιμο σε ιδέες Malcolm) βγαίνει σε κάτι πολύ καλό και άλλες το αποτέλεσμα (κομμάτι) δεν είναι και τόσο καλό…

Θεωρώ πολύ σημαντικό ότι ο Rudd συμμετείχε στην ηχογράφηση, μιας και όσο μαλάκας και να είναι, παραμένει τεράστιο κομμάτι στο πως ακούγονται οι AC DC όλα αυτά τα χρόνια… Φοβάμαι ότι ενδεχόμενη απουσία του από το tour θα προκαλέσει μια κάποια αλλαγή στον live ήχο, εκτός και αν ο drummer στη θέση του έχει το ίδιο ακριβώς style παιξίματος…

Θα έλεγα ότι ο δίσκος ξεκινά δυνατά και όπως πρέπει, με το καλύτερο κομμάτι πρώτο-πρώτο, όμως μετά παρατηρείς fillerάκια που δεν ταιριάζουν στη μπάντα… Για παράδειγμα υπάρχουν κομμάτια που δεν ακούγονται ‘‘AC DCάδικα’’ και δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται σε εμμονές μεμονωμένων μελών να συμπεριλάβουν και το δικό τους κομμάτι στο δίσκο (εσένα κοιτάω Brian) ή σε απλή συνθετική απουσία ιδεών μετά τα πρώτα 5-6 κομμάτια που γράφτηκαν…

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για έναν πολύ καλό δίσκο, ίσως ότι ακριβώς περιμένουμε από τους AC DC του 2014… Και ας μην γελιόμαστε, πλέον για τους περισσότερους (ελπίζω όχι και για την ίδια τη μπάντα) οι δίσκοι είναι απλά η αφορμή για περιοδεία… Αν είναι και καλοί, ακόμα τελειότερα… Πάντα όμως τα κλασικά κομμάτια θα είναι τα top asking hits στις συναυλίες… Δεν νομίζω πως περιμένει κανείς από τους AC DC να βγάλουν ‘‘Back In Black’’, ούτε καν ‘‘Razor’s Edge’’ το 2014… That said, το ‘‘Rock Or Bust’’ αποτελεί ένα ακόμα λιθαράκι στην τεράστια καριέρα αυτής της τεράστιας μπάντας… Ένα ακόμα πάρα πολύ καλό δημιούργημα, που θέλει τα ακούσματά του, αλλά στο τέλος το ακούς ευχάριστα και ρέει πολύ εύκολα, λόγω της μικρής διάρκειάς του… Για εμάς του φανατικούς AC DCάκιδες είναι ένα ακόμα διαμαντάκι, αλλά είμαι σίγουρος πως και για τους υπόλοιπους δεν συμπεριλαμβάνεται στάνταρ στα χειρότερα της χρονιάς…

Συνέπεια και συγκεκριμένο επίπεδο στο delivery καλού rock n’ roll… Κάπως έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί το ‘‘Rock Or Bust’’, από ένα group που δεν περιμένεις εκπλήξεις στον ήχο, παρ’ ότι εδώ είχαμε κάποιες μικρές… Αναλυτικά…

Rock Οr Bust: 5/5 - Το καλύτερο του δίσκου
Play Βall: 4/5 - Πολύ καλό, νομίζω θα απογειώνεται συναυλιακά
Rock Τhe Blues Away: 3/5 - Όντως το αδερφάκι του '‘Anything Goes’'
Miss Adventure: 1/5 - Δεν θα έλεγα ότι μου άρεσε… Φιλεράκι…
Dogs Οf War: 3/5 - Tο αδερφάκι του ‘‘War Machine’’, θα συμφωνήσω και εδώ με Crabsody… Μου άρεσε πιο πολύ από το ‘‘War Machine’’ βέβαια
Got Some Rn’R Thunder: 1/5 - Filler επίσης… Τίποτα το τρομερό…
Hard Times: 3/5 - Το φαντάζομαι ήδη live και θα είναι καλύτερο από το άκουσμα στο δίσκο
Baptism By Fire: 4/5 - Πεθαίνω με αυτό το riff… Πολύ sexy riff…!!
Rock The House: 2/5 - Grooviά που stonerίζει και με ξενίζει αρκετά… Εδώ δεν βλέπω Malcolm touch, ακόμα και αν έχει credits για όλα τα κομμάτια…
Sweet Candy: 1/5 - Δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα, αλλά μου θυμίζει πολύ το '‘C.O.D.’'
Emission Control: 2/5 - Κακό δεν το λές, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας…

** 0/5 δεν θα βάλω ποτέ σε κομμάτι AC DC όσο κακό και να είναι…

Αυτά τα ‘‘ολίγα’’ από εμένα… 'Αντε και καλό AC DC live προγραμματισμό, ώστε να τους απολαύσουμε όσο πιο πολλές φορές γίνεται στο πιθανότατα τελευταίο tour ever, έστω και χωρίς τον αρχηγό…!!

Τα κατάφερα και το άκουσα! Μια χαρά είναι, κατώτερο του Black Ice βέβαια αλλά μια χαρά. Όσο γράφουν κομμάτια σαν το ομώνυμο και το Baptism By Fire είμαι οκ!

Μία έκδοση κυκλοφορεί μόνο, αυτή με το 3d effect ή ολόγραμμα τέλος πάντων.:wink: Πάντως είναι εντυπωσιακό!:slight_smile:

Πάντως στο booklet αναφέρει ότι όλα τα τραγούδια γράφτηκαν από τους αδελφούς Young!

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, τότε είχαμε μία κάποια έλλειψη έμπνευσης σε μερικά…

Προσωπικά εικάζω ότι ο Αngus απλά χρησιμοποίησε κάποια παλιά ριφ του Malcolm. Ο δίσκος πάντως επιμένω είναι πολύ καλός. Δεν έχει τα lows του Βlack ice. Θα δείξει και ο χρόνος πάντως.

Υ.Γ: Το Hard Times γιατί δεν το γουστάρετε όσο εγώ ρε; :stuck_out_tongue:

Ο phil αξιζει το κραξιμο αλλα τα σπαει στον δισκο. Ακουστε π.χ. Rock the house