Ac/dc

Ήθελα να ψηφίσω Brian Johnson, αλλά λόγω έλλειψης ψήφισα Bon Scott

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Οπότε 5-4 το σκορ, βραχεία κεφαλή για τον Scott… (μπράβο! περίμενα μεγαλύτερη διαφορά…)

Telisvas, τί τραβας κι εσύ… Κάναμε λάθος, τί να γίνει… Σε καταλαβαίνω όμως… Κουράγιο! :lol:

τι λε ρε…
του Ναουμ ο γιος είσαι;

(ωωωωωχχχχχχ… αυτό ήταν βαρύ… ](,) :-# ](,) :-# )

o Scott είναι αναντικατάστατος!
οι AC/DC δεν θα είναι ποτέ οι ίδιοι

Ξυλο.

Τι “ξύλο” man?

Bon scot…
ετσι απλα εν δυο![/b]

Δεω ξέρω αν ο Scott ήταν θεός ή καλύτερος frontman εμένα μου αρέσει και σαν φωνή και σαν σκηνική παρουσία o Johnson.

An k karagoustarw Brian Johnson e…d m paei…Bon Scott …ti n kanoume…o kathenas me ta kolhmata tou…
Pantws o Johnson einai isws o kalyteros p tha mporouse n ton diadexthei.

Μου φαίνεται πως η κουβέντα αυτή έχει φτάσει στο τέλος της, αφού δε βλέπω άλλες ψήφους… Να κάνουμε λοιπόν την τελική καταμέτρηση:

Bon Scott - Brian Johnson : 8 - 5, γιατί ο νέος είναι ωραίος (ειδικά εκείνη η τραγιασκούλα του… μούρλια! :wink: ), αλλά ο παλιός είναι αλλιώς…

Συμπληρωματικά, έχω να επισημάνω πως ο Brian Johnson ήταν μια πολύ καλή επιλογή στο ρόλο του τραγουδιστή στο group και ότι ο Scott δεν ήταν αναντικατάστατος, πράμα που επαληθεύουν οι τρελές πωλήσεις του “Back In Black”. Απλά κατά τη γνώμη μου (στην οποία δε συμφωνούν όλοι βέβαια…) ο Scott υπερτερούσε σε ορισμένα πράματα, κυρίως στο χιούμορ του επί σκηνής. Η μεταγραφή όμως σαφώς και δε μείωσε το group… Κάτι τέτοιο θα γινόταν αν π.χ. έφευγε κάποιος από τους Young. Τότε θα μιλούσαμε για απώλεια… :wink:

ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

+1 (Aντε πριν πάρουν σύνταξη) :twisted:

+1 (Aντε πριν πάρουν σύνταξη) :twisted:[/quote]

συμφωνώ και με τους δυό σας…αλλα φοβάμαι οτι άν είναι να έρθει αυτη η πολύ μεγάλη μπάντα, θα έρθει όπως ήρθε μια άλλη μπάντα πέρσι το καλοκαίρι…(το πιάσατε το υπονοούμενο;)
το “μπάτζετ” για τους ACDC πρίν απο δέκα και χρόνια ήταν 1δις!!! (inside info)
Τώρα πόσο να είναι άραγε;;;

Όσο για το ποιόν τραγουδιστή γουστάρω πιο πολύ, αφού επισημάνω κι εγώ οτι είναι πολύ καλοί και οι δύο…ψηφίζω τον Bon…(carry me home…)

Υ.Γ.: Ποιά η άποψή σας για το Love Song;

Μεγάλε σε πάω. Love Song. Τρομερή αδικία που δεν το συμπεριλάβανε έστω στο box set Bonfire. Τρομερό τραγούδι. Μάλλον δεν πολυ γουστάρουν να κυκλοφορούν μπαλλάντες. Πάντως είναι κομματάρα. Όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει στο emule

Love Song… συμφωνώ, τρομερό κομμάτι! Άν και από μπαλάντες των AC/DC νομίζω η απόλυτη είναι το Ride On. :wink:

Ελπίζω να μην έρθουν με τη μαγκούρα σαν τους Sabbath που υπονοήθηκαν… :? Λέτε να μην μπορεί να χτυπηθεί ο Angus στα σανίδια; Δώρο-άδωρο θα είναι… Ούτε να το σκέφτομαι!

Ας έρθουν πρώτα και ας μην ειμαστε και πλεονέκτες. Άλλωστε αυτά που έκανε το 79 εννοείται δεν μπορεί να τα κάνει τώρα. Ούτε αυτός ούτε κανένας σημερινός 20άρης

Δεν υπήρχε poll

Back in Black και μετα High Voltage, Powerage.

Ανάμεσα στο Powerge και το Highway to hell…τελικά το τελευταίο για συναισθηματικούς λόγους…ελέω Scott…προφητικά τα λόγια του…Hey mama look at me…I’m going to the promise land!!!

let there be rock

  1. Powerage

    Είναι ο δίσκος που ορίζει τους AC/DC. Απλό rock χωρίς φρου φρου και αρώματα. Όλα τα κομμάτια είναι τρομερά. Ο αγαπημένος δίσκος των οπαδών και των ίδιων των AC/DC αλλά υποτιμημένος από τον περισσότερο κόσμο. Χαρακτηριστικό ότι στην περιοδεία για το SUL δεν παίξανε μόνο το Κicked In the Teeth. Όσο για τους στίχους του Bon. Εδώ χάνεται η μπάλλα.

  2. Let There Be Rock

    Πολύ κοντά στο Poweage χάνει στα σημεία. Βασικά δεν χάνει απλά κάποιο πρέπει να είναι πρώτο. Για μένα αυτός ο δίσκος έχει την καλύτερη παραγωγή rock δίσκου. Είναι live ακούς τα τριξίματα της κιθάρας. Κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης του ομώνυμου κομματιού στο τελευταίο solo του Αngus ο ενισχυτής παίρνει φωτιά αλλά αυτός δεν σταματάει συνεχίζει και παίζει και παίζει… Οι στίχοι του Go Down μπορεί ο καθένας να καταλάβει για τι μιλάνε.

You can make a strong man, weak
And a heathen, pray
Honey it ain’t the way you speak
Lord it’s just the way you go down

Άσχετο είναι και αγαπημένος δίσκος του Mustaine (http://www.megadeth.com/whois/bio/dave.html)

  1. Βack In Black

Δυο εβδομάδες (Μάρτιος 1980) μετά τον τραγικό θάνατο του Βοn οι ΑC/DC αποφασίζουν να συνεχίσουν, τον Απρίλη προσλαμβάνουν τον σχετικά άγνωστο Brian Johnson τον Μαιο μπαίνουν στο studio και τον Ιούλιο βγάζουν έναν από τους πιο πετυχημένους δίσκους (σε όλα του) στην ιστορία της μουσικής. Άλλα γκρουπ θα ήθελαν αιώνες για να ξεπεράσουν το σοκ. Λόγια δεν μπορούν να ειπωθούν. Κάθε δευτερόλεπτο είναι ανατριχιαστικό. Τα ξέρετε. Τον έχετε έτσι κι αλλιώς

PS: ο Malcolm λέει στον Αngus: “Έχω ένα riff στο μυαλό μου από χτες. Να σου το παίξω λίγο.” Και παίζει το riff του Back in black . “Πως σου φαίνεται; Είναι καλό;” ρωτάει τον Angus. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

to be continued …