Accept - Blind Rage 18/07

Hardly any other band has influenced the Heavy Metal genre as much as German legends ACCEPT! Classics albums such as »Restless And Wild« (1982), »Balls To The Wall« (1983) and »Metal Heart« (1985), have inspired generations of new bands, and this has continued since their reunion in 2009. Both »Blood Of The Nations« (2010) and »Stalingrad« (2012) entered the charts globally ( #6 in Germany, #81 in the USA) and underline the premiere league status ACCEPT still have today.

Now ACCEPT announce the release of their new studio album: ?Something happened to us, something subliminal and impetuous,? commented main composer Wolf Hoffmann. ?It is wild and scary and it?s called »Blind Rage«!?
»Blind Rage«, just like its two predecessors has been produced, mixed and mastered by Andy Sneap.

On July 18, 2014 »Blind Rage« will be released worldwide.
?The cover artwork done by Daniel Goldsworthy shows the beast coming over us - in blind rage - all over the planet. Wherever we go, whenever you turn on the TV ? there is blind rage in the works ? either natural catastrophes or man-made madness?, the axe man of ACCEPT states.

Πολύ ωραία, πάμε για το 3 στα 3. Δισκάρες τα δύο προηγούμενα με τον Tornillo, που άντεξαν στον χρόνο.

High expectations - again.

Και το εξώφυλλο αρκετά καβλωτίκ.

Βέβαια μ’ αυτά που διαβάζω από ΓΟΥΛΦ πάλι ανησυχώ για το στιχουργικό περιεχόμενο.
Ή του ύψους ή του βάθους σ’ αυτόν τον τομέα τα τελευταία χρόνια οι πούστηδες.

Το στιχουργικο περιεχομενο με ξενερωσε στο Blood Of The Nations και δεν ασχοληθηκα με τους 2 τελευταιους δισκους της μπαντας για αυτο το λογο. Ισως μαλακια μου, αλλα μετρανε κατι τετοια για εμενα.

Υ.Γ. Το εξωφυλλο του καινουριου παντως ειναι γαματο.

…το εξώφυλλο τα σπάει άσχημα…

όσο για τις στίχοι, είναι θέμα, αν δώσει κάποιος σημασία, δεν τους ακούει…

Και επειδη εγω ειδικα οταν προκειται για τετοιους κοινωνικοπολιτικους στιχους δινω σημασια, εχω ξενερωσει ασχημα απο οταν βγηκε το Blood Of The Nations.

Πρώτο single με το όνομα “Stampede”.

Τίποτα ιδιαίτερο, πέρα από τα leads του Wolf που, κλασσικά, γαμάνε. Καμία σχέση με τα δύο προηγούμενα singles (Teutonic Terror και Stalingrad).

Δε θα το χαρακτήριζα άσχημο το κομμάτι. Και εγώ πιστεύω ότι υστερεί σε σχέση με τα προηγούμενα single. Είναι όμως αρκετά δυναμικό.

Μια χαρά είναι το κομμάτι…όπως πρέπει!

αδιάφορο το κομμάτι ελπίζω να έχει πολύ καλύτερα το άλμπουμ…

Η κυκλοφορία του άλμπουμ έχει μετατεθεί για τον Αύγουστο.
Πάντως το βιντεοκλιπ με το πρώτο single που κυκλοφόρησε είναι για μένα αδιάφορο και αν αυτό που επιλέχτηκε και για βίντεοκλιπ είναι έτσι τρέμω στην ιδέα του πως μπορεί να είναι τα υπόλοιπα.
Κάτι μου λέει ότι το μόνο πράγμα που θα αξίζει από το νέο άλμπουμ θα είναι το γαμάτο εξώφυλλο και μόνο!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Και εγώ δεν είμαι αισιόδοξος για το νέο δίσκο, καθώς και τα δύο single των προηγουμένων ήταν μέσα στις κορυφαίες στιγμές τους, κάτι το οποίο φοβάμαι ότι θα ισχύει και εδώ. Φυσικά και θα περιμένουμε να ακούσουμε και τα υπόλοιπα, αλλά τρίτη σερί δισκάρα δύσκολα θα βγάλουν.

Στη Ρωσία παιδιά μου, στη Ρωσία

Fall of the Empire μαλάκες… 8O

edit
ΚΑΙ EDVARD GRIEG ΣΤΟ FINAL JOURNEY! ΕΤΣΙ ΡΕ WOLF, ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ!

Και όμως… πάλι τα ίδια.

three-peat

Τελικά το νέο άλμπουμ είναι πολύ καλό. Ο τίτλος είναι παραπλανητικό καθότι το άλμπουμ κινείται σε mid tempo επίπεδο. Όχι όσο δυνατό όσο τα δύο προηγούμενα αλλά ωραίο σε κάθε περίπτωση, έχω κολλήσει!

Μας κάνουν πλάκα κανονικά. Σίγουρα η πιο φορμαρισμένη μπάντα της δεκαετίας εως τώρα. Αναλυτικότερα εν καιρώ…

το μόνο αρνητικό με αυτό είναι οτι κλέβει λίγο την προσοχή απο το αμέσως επόμενο κομμάτι που είναι foot to the pedal-τρεχάτε ποδαράκια μου,το πιο μικρο σε διάρκεια του δίσκου(λογικό), που μου αρέσει αρκετά