Accept - Blind Rage 18/07

Δεκτό αλλά νομίζω ότι χάνεις που δεν το έχεις ακούσει, δεν είναι δισκάρα αλλά είναι μια χαρά αξιοπρεπέστατος δίσκος, στα δικά μου αφτιά έχει πιο ενδιαφέρον από τους δυο προηγούμενους.

απλά στη περιπτώση του γράκχου υσχίει το ότι “όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος παραξενευεί”.

Συμβαίνει με όλους λίγο πολύ…εκτός από τους Accept! :stuck_out_tongue:

Πολύ ωραίος δίσκος, αν και ομολογώ πως στις πρώτες ακροάσεις με είχε απογοητεύσει. Ευτυχώς το Stampede αποτελεί τελικά την χειρότερη στιγμή του δίσκου, με το Final Journey να ακολουθεί. Όλος όμως ο υπόλοιπος δίσκος βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα, με την τετράδα 200 Years, Bloodbath Mastermind, From the Ashes We Rise και The Curse ν’ αποτελεί κατ’ εμέ την κορύφωσή του.

Meanwhile

+Sabbath, Hendrix, Rainbow, Zeppelin, Purple, AC/DC και όλο και κάποια άλλη αναφορά θα μου χει ξεφύγει:

Once upon a midnight, the metal flag was raised
Long ago a sabbath black cut through the purple haze
Upon a silver mountain a message loud and clear
Screaming with a vengeance that we will forever hear

They’re the pride of our ages
In their anthems we trust
Like denim and leather
And diamonds and rust

Here’s to…the rocking warriors
Here’s to…our heroes and friends
And those who’ve gone before us
We’re loyal straight 'til the end

They’re The Last of a Dying Breed
And we salute you
The Last of a Dying Breed

The zeppelin led it’s voyage thru skies of purple deep
The guillotine come crashing down and heads rolled in the streets
And in a land down under highway to hell was paved
An iron fist cut the deck and drew the ace of spades

They’re the pride of our ages
In their anthems we trust
It’s metal to metal
And dust to dust

Στο μεταξύ αποτίουν φόρο τιμής αποκλειστικά σε μπάντες που προηγήθηκαν των ίδιων.
Σε φάση ποιός γαμάει τώρα κάτι νιουμπάδες τύπου Maiden/Metallica και πάει λέγοντας :razz:

ε δεν είχαν βγει οι στίχοι. οτι έπιανα στον αέρα.
και καλά οι παλιά φρουρά μόνο. βέβαια και οι άλλοι πλέον μετράνε δεκαετίες για την πλάκα

Άκουσα το δίσκο 30 φορές σε τρεις μέρες . Εκπληκτικός . Η δουλεια των accept είναι τρομερή . Ρε αυτές τις μελωδίες πως τις κολλάει ο καράφλας ;;;;

Βλέπω αποθέωση κ μου φαίνεται παράξενο γιατι εμένα ο δίσκος ειναι μέτριος. Ειναι σίγουρα ο χειρότερος των τριών, (το Stalingrad δεν νομίζω να το ξεπεράσουν ποτέ) κ δεν εχει ουτε ενα κομμάτι που να με κάνει να πω, τι έπος ειναι αυτό. Δεν πειράζει. Τουλάχιστον να έρθουν για live. Εκεί δεν ειναι μέτριοι ποτέ!

θα επίμεινω ότι είναι ο πιο αδύναμος δίσκος απο τους 3 που έχουν με Tornillo. Πάντως δεν είναι κακός, αλλά εαν παίρνει τέτοιες διθυραμβικές κριτικές, τότε τι θα βαζαμε στο blood of the nations…

οι στιχοι του Dying breed είναι συγκλονιστικοί…

Δεν παίρνει διθυραμβικές κριτικές ο δίσκος αλλά οι Accept γιατί έχουν τρίτο σερί δίσκο που είναι κάτι παραπάνω από καλός.

Οσοι αρεσκονται στον ηχο των Accept,ας τσεκαρουν και αυτο: Blood God-Blood Is My Trademark και ειμαι σιγουρος οτι θα καραγουσταρουν

Βλέπω στα social media κόσμο που του αρέσει περισσότερο από το προηγούμενο, να πω την αλήθεια σαν σύνολο μου αρέσει κι εμένα περισσότερο το Blind Rage. Το Blood…βέβαια είναι όχι απλά το καλύτερο από τα 3 αλλά κι ο καλύτερος heavy metal δίσκος της δεκαετίας που τρέχει.!

Είμαι ένας απο αυτούς. Έχω ακούσει το Blind rage κάπου 15 φορές ολόκληρο χωρίς να μετρήσω πόσες τα μεμονωμένα κομμάτια.Ξανάκουσα και το Stalingrad επίτηδες και μπορώ να πω οτι το BR είναι κατά πολύ ανώτερο του.Και πολύ σωστά το Blood δεν το αγγίζει κανείς!!! Ίσως βέβαια γιατί πέρα από την ποιότητα έχει και την σημειολογική σημασία του 1ου άλμπουμ μετά την επανένωση,με νέο τραγουδιστή και ήταν πράγματι πολύ ενθαρρυντικό το πόσο καλό ήταν.

Μακράν ο χειρότερος δίσκος τους στην μετα reunion εποχη , δυστυχώς διότι ειμαι τρελλος οπαδος. Ειναι καλο άλμπουμ αλλα θυμίζει το επίσης καλο άλμπουμ “Russian roulette” που ειχε αρχίσει το πράγμα να φαίνεται οτι δεν τραβάει . Θυμίζει πολυ παλιούς Accept αλλα της μετα “restless and wild” εποχής δυστυχώς . Πολλα κλαψιαρικα ρεφραιν (αυτο το wanna be free αμάν ), πολλα κομμάτια με μονο το μπάσο και ελαχιστη rhythm κιθάρα στο κυρίως μέρος του τραγουδιού και πολλα τραγούδια που ουρλιαζουν udo οπως το “dark side of my heart” . Τα δυο προηγούμενα πολυ πιο heavy και κρίμα το hype και τον τίτλο , μονο rage (οργή) δεν εχει το άλμπουμ και δεν μπορει να το διασώσει ούτε ο sneap . Κάπου το βρίσκω λογικό, την πτώση της ποιότητας και το κακό ειναι οτι μουσικη τύπου accept παίζουν και οι … U.D.O και το νεο άλμπουμ των accept δεν ειναι και πολυ καλυτερο.
Ενα άλμπουμ περίπου του 7.5/10 . Πάντως αν βγάλουν αλλο άλμπουμ πρεπει να ανανεώσουν τον ήχο τους , ειναι στο κρίσιμο σημείο στην δεύτερη καριέρα που κανουν .

Έχω την αίσθηση πως το BR είναι καλύτερο σαν σύνολο και πιο ‘‘συμπαγές’’ από το Stalingrad, αν και το δεύτερο έχει κάποιες κομματάρες (ομώνυμο, Shadow Soldiers) που αντίστοιχες δεν υπάρχουν στο πρώτο. To Blood θα συμφωνήσω και εγώ ότι είναι απλησίαστο από τον οποιονδήποτε στο είδος του.

Ποτε δεν κατάλαβα την “κακή” φήμη του Stalingrad . Αν εξαιρέσουμε το ομώνυμο κομμάτι που ειναι πολυ πομπώδες (και εχει και στίχους που χωράνε πολυ συζήτηση οπως και το ομώνυμο του blood) και το “shadow warriors” (επίσης πολυ πομπώδες ) ειναι γεμάτο δυναμίτες απο το πρωτο κομμάτι μέχρι το τελευταίο, γρήγορο άλμπουμ και πολυ δυνατό .

Καμία κακή φήμη! Δισκάρα είναι και αυτό και μου τα χαλάει μόνο στα Revolution και Αgainst the World που είναι κολλητά στην μέση του δίσκου. Το ότι θεωρώ καλύτερο το BR, δεν το βγάζει μέτριο, κάθε άλλο. Η ουσία είναι πως και οι τρεις αυτοί δίσκοι είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Ε, αν παίρνει το Blood ένα 9.5, τα δύο επόμενα κυμαίνονται άνετα στο 8 με 8.5.

λογικά έμαθε τους πριστ με όουενς :stuck_out_tongue: (απλά βρήκε μικρότερους εδώ και πουλάει μούρη παλιού) :slight_smile:

ps. ιεροσυλία ή όχι η απουσία του KK δε φαίνεται στο δίσκο
ps2. και τα 2 δισκάκια είναι συμπαθητικά για μερικές ακροάσεις στις διακοπές, σε μένα δούλεψε καλά αν και είχε πολλά φίλερς το πριστ (το ότι θαταν καλύτερο της πατάτας ήταν σίγουρο έτσι κι αλλιώς…)

To 2001 o Όουενς δεν ήτανε; Ε, ναι.
Βέβαια το Demolition του είχα ρίξει δυο-τρεις ακροάσεις (περισσότερο επειδή με πρήζανε σε φάση “ρε άκουσέ το είναι πολύ καλό”) και μετά αρνιόμουν πεισματικά ακόμα και να συζητήσω για Πριστ με Όουενς.
Γενικά το δόγμα μου είναι ότι όταν από τους Πριστ λείπει ο οποιοσδήποτε από τους Tipton/Downing/Halford, απλά δεν είναι Πριστ, οπότε κι εγώ γιατί ν’ ασχοληθώ. :slight_smile:

εγώ έχω να πω ότι το blind rage γαμάει μανούλες. είναι εκπληκτικό αυτό που έχουν κάνει οι γερμαναράδες με το 3πιτ.
και το fall of the empire είναι ΥΠΕΡΚΟΜΜΑΤΙ.

αυτά.

εδιτ: το 2001 ήταν ο χοντρός (που τότε δεν ήταν χοντρός) κι είχε γαμήσει/δείρει/βιάσει/τεμαχίσει ότι ζωντανό τριγύρναγε στο χώρο του οακα. μεγάλη, αρχοντική εμφάνιση!