Accident Of Birth VS The Chemical Wedding

Εδώ σας θέλω…
Πάρτε το χρόνο σας, ψάξτε βαθιά μέσα σας, βασανιστείτε όσο μπορείτε… :smiley:

Για μένα Chemical wedding για ελάχιστες λεπτομέρειες (λίγο πιο επιβλητική ατμόσφαιρα και το γενικό concept)

Chemical wedding χαλαρά. Και για την ατμόσφαιρα που είπες, αλλα και γιατί το πρωτο ήταν περισσότερό αλμπουμ-δήλωση επιστροφής στον χώρο και οι maiden-ιες έβαζαν ματι (όχι πως με χάλασε φυσικά αυτό :stuck_out_tongue: ). Το δευτερό είχε περισσότερο δική του ταυτότητα (και τραγουδάρες).

το accident εχει κομματαρες (οχι οτι δεν εχει και το chemmical ε…) απλα νομιζω οτι “νικαει στα hit”… σαν συνολο ομως δισκου ψηφιζω chemmical… για την ατμοσφαιρα και την ταυτοτητα οπως αναφερθηκε παρα πανω…

δεν εχει αντιπαλο το chemical…
ανετα…
το αλλο μπορει να ειναι η επιστροφη του βρασιδα ετσι οπως τον θελουμε αλλα το chemical ειναι κορυφη…

Αccident of birth για την συγκινηση που ο Βruce επεστρεψε στα κατατοπια του και με τον καλυτερο δυνατό τροπο…

Chemical πολύ άνετα…τέτοια σκοτεινή ατμόσφαιρα δύσκολα συναντάς ξανά.

Δύσκολη επιλογή…
Από την μια το C.W. έχει την μυστηριώδη ατμόσφαιρα, από την άλλη κάπου μετά το θαυμάσιο Jerusalem κάνει μια κοιλιά.
Το A.O.B. έχει το Omega που είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια γενικά, θα ρίξω την ψήφο σε αυτό λοιπόν γιατί έμεινε και πίσω.

Accident…από μένα, έχω δεθεί περισσότερο με αυτόν τον δίσκο. Και το άλλο είναι δίσκαρος σαφώς.

Εννοείται οτι το Accident είναι φανταστικός δίσκος, όμως πιστεύω το Wedding τον αφήνει αρκετά πίσω. Πρωτοτυπία, ατμόσφαιρα, συνθέσεις, concept, κάργα έμπνευση, φοβερές ερμηνείες από τον Βρασίδα. Αντίθετα το Accident ήταν αρκετά τετριμένο και “παραδοσιακό”. Γενικά, το Wedding ήταν το κάτι διαφορετικό, το βήμα μπροστά. Στα συν το Book Of Thel που είναι το αγαπημένο μου βρασιδοκομμάτι.

Τρελό χηνάρι, απο τα λίγα.
Αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους αλλά και τα δύο τέλεια.
Ισοπαλία…

Χαλαρα το Chemmical Wedding δεν νικαει αλλα αμα το accident παιρνει 9,7 το chemical 9,8 καπου εκει.

οταν εχεις μεσα King in Crimson, Chemical Wedding,The Tower,Killing Floor,Book of Thel,Gates of Urizen,Jerusalem,Trumpets of Jericho,Machine Men,The Alchemist ΟΛΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ! δεν σου δινει και πολλες επιλογες…

το accident θα ελεγα οτι “εχασε” σε σχεση με το chemmical παντα λογω καποιων πολυ καλών αλλα οχι τέλειων τραγουδιων οπως Welcome to the Pit και Arc of Space που απλα υστερουνε ΛΙΙΙΙΓΟ σε σχεση με chemmical τραγουδα

Ψηφιζω tyrrany of souls :stuck_out_tongue:

τρελο drumming ετσι?δισκαρα!
navigate the seas ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

Accident Of Birth…και ο άλλος μια χαρά είναι αλλά ένα κλικ κατώτερος:):!:

Ό,τι λέει ο αποπάνω.

Γενικά τα 2 άλμπουμ ισοδυναμούν στο μυαλό μου, αλλά το Accident of Birth είναι το αγαπημένο μου, ξεπερνώντας το Chemical Wedding μόνο και μόνο εξαιτίας του Man of Sorrows. Γενικά αγαπάμε την σόλο καριέρα του Bruce.

και οι 2 δισκαρες αλλα για μενα περισσοτερο accident of birth. o λογος ειναι τα
taking the qeen
darkside of aquarius
road to hell
accident of birth
omega
arc of space

και γενικως μου αρεσει πιο πολυ ο ηχος σε αυτο το αλμπουμ!!!

chemical διοτι maidenιζει λιγοτερο…

Απιστευτο δεσιμο με Accident:)

ετσι ρε…
αντε να ανεβαινει σιγα σιγα!!! :slight_smile: