Accident Of Birth VS The Chemical Wedding

Chemical Wedding ω ρε μηναρες !

Χ ημιχρονο Χ τελικο

αν και αλλο στυλ η αξια ειναι λιγο πολυ ιδια.

Δεν το εξεφρασα σωστα,εννοουσα οτι μ’αρεσει πιο πολυ στο Accident.

“I think Bruce will do another solo album. We were talking about my solo album the other day and I think it got him thinking that it?s been 10 years since he last did one. So it?s probably time he did another one.”

  • Steve Harris
    πριν λιγο το διαβασα σε σελιδα το fb!!

οσο ανφορα την “κοντρα” accident vs chemical το αποτελεσμα ειναι ισοπαλο
το καθενα ειναι μοναδικο για διαφορετικους λογους

:vibrate:

θεούλη μου κανε να είναι αλήθεια!!

ΜΑΚΑΡΙ!!!

ΤΡΕΛΑ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ

On topic,Chemical φυσικα!

[SPOILER][/SPOILER]

Στο θέμα τώρα. Το Chemical ήταν το πρώτο που άκουσα όταν ήμουν νιός, αφού υπήρχε ήδη στη δισκοθήκη του αδερφού. Πώρωση τρελή που δεν έχει ξεθωριάσει τόσα χρόνια. Δεν πίστευα ότι είναι δυνατόν να έχει κι άλλο δίσκο τέτοιας ποιότητας μέχρι που αγόρασα και το Accident αρκετά αργότερα. Και τότε συνέβη κάτι σπάνιο για τα δικά μου δεδομένα. Κοντράρισε τόσο γερά την “πρώτη αγάπη”, το Chemical, που αν και ξεκίνησε δεύτερο, στην πορεία το έφτασε και ίσως και να το προσπέρασε θα έλεγα.

Αν το κρίνω πιο αντικειμενικά πάντως, το ζύγι σχεδόν ισορροπεί.
Δίσκαροι αμφότεροι με [U]τεράστιες κομματάρες[/U]. Με μελωδιάρες που καρφώνονται στο μυαλό, είναι από τους δίσκους που σε κάνουν ασυναίσθητα να σιγοτραγουδάς παρέα. Και σε συνδυασμό με πολύ όμορφους στίχους το πράμα απογειώνεται.
Το στοιχείο που διαφοροποιεί τους δύο δίσκους μέσα μου είναι αυτό που έχει ήδη ειπωθεί, η ατμόσφαιρα.
Το Accident είναι το φωτεινό, ονειρικό, νοσταλγικό, ταξιδιάρικο, ενώ το Chemical είναι το σκοτεινό, ομιχλώδες και κλειστοφοβικό.

Πολύ δύσκολο το ερώτημα.

Πώς να συγκρίνεις το Road To Hell με το The Trumpets Of Jericho, το Darkside of Aquarius με το The Book Of Thel, το Man Of Sorrow με το Jerusalem, το Freak με το King In Crimson?

Προσωπικά νομίζω ότι με το AOB ο Bruce ένιωθε ότι έπρεπε να αποδείξει ότι άνηκε στο metal, ειδικά μετά την εμπορική αποτυχία των Skunkworks. Με το ΤCW, πατώντας στην επιτυχία και αποδοχή του Accident, είχανε αυτός και ο Roy Z κατασταλάξει στο πως θα ακούγονταν η συνεργασία τους. Σίγουρα βοήθησε και το ότι ο Bruce στηριχθηκε σε έναν από τους πιο παλαβούς και (άθελα του) heavy metal ποιητές, τον William Blake.

Ίσως κι όλας μόνο και μόνο για αυτό, την μαυρίλα και την παράνοια του Blake, το Chemical Wedding να παίρνει 1% παραπάνω από το Αccident Of Birth.:-k

Όπως και να το κάνεις, δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις που μελοποιείς ένα ποίημα που έχει γίνει θρησκευτικός ύμνος και το κάνεις διαμάντι του metal… Περί του Jerusalem ο λόγος…

[SPOILER]To “original” για όσου έχουν περιέργεια: http://youtu.be/6S-AOFgb59A

Και εννοείται το κατά-Bruce ευαγγέλιο.

[/SPOILER]

MAKAΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ…!!!

μια ιστορική απορία παρακαλώ …

ξέρετε πως πήγαν εμπορικά οι δύο δίσκοι ? θεωρώ τις σολο δουλειές του bruce κλάσεις ανώτερες τις αντίστοιχης περιόδου των maiden, ακόμα κ τις ύστερης περιόδου των maiden με bruce

αναρωτιέμαι αν πούλησαν, γιατι αν πούλησαν, δεν καταλαβαίνω γιατι οι maiden δεν κράτησαν αυτό τον ήχο να τον πάνε παραπέρα, αλλά ξέπεσαν σε prog ατυχείς ακροβασίες

Στοιχεια για πωλησεις δεν βρηκα προχειρα, αλλα το Accident of birth was a critical success, winning “album of the year” polls in the metal press. Και ηρθε και το μαγικο Rockwave 97 με Megadeth +Bruce και χασαμε την μπαλα τοτε.
Οσο για το ερωτημα σου , ρωτα τον Harris

accident of birth δαγκωτο

Πολυ δυσκολο… Θα ελεγα Accident of Birth, γιατι μου φαινεται πιο φρεσκο… εχει εναν αερα νεανικο, σα να ξαναβρισκει τον εαυτο του ο Βρουτος… Φυσικα και το επομενο ειναι μεγαλος δισκος.

Αιώνιο ερώτημα! Αλλά η απάντηση είναι απλή: Steve Harris

Ισοπαλια!Και τα 2 δισκαρες οπως και το Tyranny.

Να παιξουν παράταση και πέναλτι! θέλουμε απάντηση

Χαχαχαχα!OK,το ληγω υπερ του Chemical επειδη ειναι πιο πισω,να ισοφαρισει να γουσταρουμε,γιατι προκειται πραγματικα περι ισοπαλιας!

Chemical σχετικα ευκολα.Μου φαινεται πιο ωριμος δισκος και τον λατρευω και στιχουργικα/αισθητικα.Οχι οτι το Accident δεν ειναι 10αρι

Chemical εύκολα. Τα είχα αγοράσει και τα 2 τις χρονιές που κυκλοφόρησαν, και από την πρώτη στιγμή τα πάντα στο Chemical μου είχαν φανεί καλύτερα (στίχοι, εξώφυλλο, συνθέσεις).