Μachine Head

Ευτυχώς ή δυστυχώς μετά το Blackening στο κοινό των machine head μπήκε πολύς κόσμος που νομίζω πως έχει λανθασμένη εικόνα για τη μπάντα.

Τι εννοείς;

Υ.Γ. συγκρίνεις την “παιδικότητα” και την εποχή των 80s με τις πίπες που έχει γράψει στο συγκεκριμένο τραγούδι ο Flynn .
Ok makes sense

Μπάντες που έχουν παίξει πριν τους MH όπως οι MH … Όλες οι αμερικάνικες μπάντες που δεν έχεις καν ακούσει. :sunglasses:.

Θες ονόματα; από Metallica και slayer Μέχρι Vio-lence ( έπαιζε και ο ίδιος ο Flynn σε αυτούς) , Pantera , Poison Idea , S.O.D , Biohazard, οτιδήποτε Hardcore κτλ . Για τα πιο “nu-metal” ( που κανένα θέμα δεν έχω με εκείνο την στροφή) μάλλον τα ξέρεις.
Στη φάση του Blackening ήδη είχαν δείξει τα δόντια τους πχ οι Trivium , που όλοι ξέρουμε πάνω σε ποιες μπάντες πάτησαν. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Δεν θα κάνουμε και leaders τους MH .

Πάντα ραπαρε ο Robb, πάντα παπάρια στίχους έγραφε, εξαρχής οι machine head ήταν πάντα κυρίως “groove” και “hardcore” μπάντα. Και γράφω ήταν γιατί πλέον δυστυχώς είναι one man show

2 Likes

Πολλά νευρακια ο Ρομπ

Εγώ τάσσομαι με @QuintomScenario και @anhydriis στο θέμα επιρροής . Πιστεύω την προηγούμενη δεκαετία και την μισή τρέχουσα, έχουν επηρεάσει πάρα πάρα πολύ κόσμο , ιδίως σε θέματα παραγωγής και ήχου , ίσως και σε live performance

3 Likes

Κρίση μέσης ηλικίας :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Kala gia mena i megaluteri epirroi tous se alles mpantes sunevi me tin mousiki pou evgalan sta 1990s, ante varia mexri kai to Through The Ashes Of The Empires. De tha upirxe kuriolektika kamia nu metal mpanta an den upirxan oi Machine Head. Kai ena soro parakladia tou nu metal pou itan akoma kalutera kai irthan argotera. Exoun paiksei megalo rolo stin ekseliksi tou amerikanikou sklirou ixou. Kati Avenged Sevenfold ktl de tha eixan yparksei pote.

2 Likes

Συγκεντρωθείτε!

Nu metal . Άνοιξαν τον δρόμο οι Anthrax Με το Bring the noise ( παρέα με τους Public enemy) και μετά έχουμε τους Body Count και τους RATM, Suicidal tendencies συν αυτά που έκαναν οι FNM και οι Primus.

Μετά ήρθαν οι Korn Και έκανε κοτσιδακια ο Flynn.

Τώρα αν κάποιος θεωρεί τους A7X μάπα μεταλ οκ καλά κάνει. Δεν έχουν τους MH ως κύρια επιρροή όμως.

2 Likes

Πιστεύω ότι από blackening και μετά , πολλές μπάντες προσέγγισαν τον ήχο τους και σε λαηβ και σε στούντιο.

Γέμισε ο κόσμος του μέταλ Peavey & EVH 5150 ενισχυτές

Εσύ λες κάτι διαφορετικό

Kala gia Anthrax neuriko gelio ok.

Gia tis alles mpantes pou anafereis, itan oles psilotautoxrones me tous Machine Head, me elafros noritero ksekinima. Kai oi Machine Head to pigan arketa pio polla vimata pio pera to thema tou groove. Oles autes oi mpantes epireasan pollous, alla kai epireasan kai i mia tin alli. Den eipe kaneis oti oi Machine Head itan oi monoi pou diamorfosan ton amerikaniko ixo, alla itan apo tous pio simantikous.

2 Likes

καλα χτυπα κανα wiki Και ασε τι ειναι ταυτοχρονο με MH.

δεν φταιω εγω αν μονο αυτοι σου αρεσουν και δεν ξερεις τι και πως πριν απο αυτους. :kissing_heart:

Den xreiazomai wiki, tis ksero oles tis mpantes. Oi Primus einai perissotero funk, kai tassontai mazi me Red Hot Chili Peppers sto pio vary. Mallon to antiheto sumvainei, afou den eimai kan terastios opados Machine Head kai de tha mporousa na anagnoriso oute ta misa tous tragoudia. Mallon esy den mporeis na paradextheis oti itan apo tis pio simantikes mpantes ton 1990s, eite aresoun se kapoion eite oxi.

Να ρωτήσω κάτι?

Το 2011? Πάλι τα ίδια έλεγε…

γελαω που μου λες και τι ξερω.
Τωρα να πρεπει να σου αποδειξω οτι αγορασα το 94 το Burn My Eyes σχεδον με που βγηκε (θυμαμαι ακομη την βαθμολογια 8 , στο γνωστο περιοδικο) , το κανει ακομη πιο αστειο.

Μπορεις να θεωρεις οτι οι MH ορισαν ηχο και ειναι η βασικη επιρροη στον αμερικανικο ηχο . Ok εσυ και ο flynn τα πιστευετε αυτα. Μπορουν ολοι να εχουν αυταπατες.

και το 11 πιπες ελεγε. Οτι τις εκανε και στιχους 8 χρονια μετα δεν του δινει και αλλοθι.

Ναι αλλά τότε ήταν η ιερή αγελάδα του Blackening

5 Likes

Μαλάκες θα δει κανένας 100 posts στο MH topic και θα πιστέψει ότι πέθανε κανείς!

13 Likes

Ε να πούμε και για κάτι άλλο εκτός από maiden και Metallica σε αυτό το φόρουμ :kissing_heart:

7 Likes

ρε και γαμω το Blackening (Προτιμω το Ashes , το εχω ξαναγραψει νομιζω) αλλά δεν ειναι καινοτομο.
Και οτι εχει τις ιδιες αποψεις ο Flynn δεν μου κανει εντυπωση . Λιγο αληθεια , λιγο ψωναρα , λιγο attention whore.

αλλα οτι ενιωσε την αναγκη να τα πει και στα τραγουδια του και με αυτους τους στιχους … εεε δεν θα του βαρεσω και παλαμακια.
Το κομματι καλο αλλα πραγματικα ειναι απο τις λιγες φορες που στιχοι και στυλ “Nu metal” Μου το κανουν τοσο αποτρεπτικο.
Σταυρωστε με !

2 Likes

σκοτωνει ο ιδιος την μπαντα του… μπορεις να το δεις και εται :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ε όχι και nu metal…