Μachine Head

Για το nu metal λέτε λίγο …χαζομαρούλες.To nu metal ειναι οι Korn. Kαι λίγο το roots. Όχι ο δίσκος. Οι FNM δεν είχαν καμία σχέση με το nu metal.

Οι Μachine Head από την άλλη, στα 90s ήταν άκρως επιδραστική μπάντα στους 2 πρώτους δίσκους.
Για την ακρίβεια, στον ακραίο ήχο ήταν Pantera, Fear Factory και Machine Head.
Tώρα επιδραστική μπάντα οι Anthrax, ντάξει εντος θρας ορίων ίσως.

6 Likes

Οκ θα επιστρέψω όταν τελειώσει η διαλεξη. Λες και εμείς ήμασταν σε άλλη δεκαετία και δεν ακούγαμε τα ίδια πράγματα. Όλες οι groove metal μπάντες των 2000ς και μετά αναφέρουν τους Machine Head ως επιρροή, αλλά εδώ μέσα ξέρουμε καλύτερα!

1 Like

δεν με ενδιαφερει που ησουν . Το 90 -91 παντως μαλλον ελειπες οπως και το 94 που βγηκε το Burn My eyes.

@Sevek δεν λεμε οι FNM ηταν το nu metal . Λεμε οτι ειναι μια απο τις επιρροες του Nu metal . Οι Korn ορισαν το ειδος , δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε ηδη υποβαθρο.

Πάντως παιδιά έχω πετύχει σε διάφορα θέματα να λέει βλακείες ο Ρομπ

Θυμάμαι σε ένα tutorial στο YouTube σε κιθαριστικό κανάλι να λέει ότι οι MH ήταν απ’ τους πρώτους που έπαιξαν Drop κούρδισμα

Ε δεν είναι

2 Likes

Ναι ρε παιδί μου, αλλά ουσιαστικά επιρροή οι ανθραξ δεν ήταν για κάτι τέτοιο. Εκαναν κατι καινοτόμο τότε, αλλά περισσότερο στην φουσκα του Metal hammer ήταν σημαντικό, παρά στον έξω κόσμο.
Οι ratm από την άλλη ήταν μεταλικό ραπ ροκ, γκρουβάτο μεν, αλλά σίγουρα όχι nu, οι suicidal tedencies, hardcore. Όλα αυτά μπορεί να ήταν επιρροές για τους Korn ξέρω γω, όπως και οι Black sabbath/judas priest/maiden/metallica για όλο το μεταλ.

Οι δίσκοι που επιρρέασαν τότε ήταν το Chaos AD, το Βurn My Eyes (ασχέτως αν το the more things change το πάει 18 βήματα πιο πέρα), το demanifacture, το Roots.
Τι να κλάσουν τώρα anthrax και suicidal tedencies και ιστορίες μπροστά σε τέτοιους δίσκους.
edit: Την τελευταία πρόταση δεν την λέω για να πω ότι είναι μηδενικές μπάντες οι παραπάνω, αλλά για να τονίσω πόσο δίσκοι τέρατα ήταν αυτοί που ανέφερα.

5 Likes

Δεν είναι αλλά τις αρμονικές τις έκανε μόδα

Ότι λέει και ο @Sevek +1000

1 Like

μιλας καθαρα για το χαμηλο κουρδισμα και τον ηχο του Numetal που τον ορισαν οι Korn με τον παραγωγο τους (Ross Robinson).
εγω σου λεω οτι ολα αυτα για να φτασουν σε εκεινο το σημειο που αναφερεις , σιγα - σιγα ζυμωθηκαν απο ενα σωρο αλλα πραγματα.

Τωρα για τον ηχο των MH εεεε ειχαν ακουστει ηδη μπαντες με αυτες τις κιθαρες . Απιθανο το Burn My Eyes (το TMTC δεν με συγκινει το ιδιο , ουτε θεωρω οτι το 97 δεν ειχαμε ξανα ακουσει κατι τετοιο).

Οτι ειναι στην ελιτ οι ΜΗ σε αυτο που παιζουν δεν τους κανει αυτοματα και leaders και την βασικη επιρροη μεταγενεστερων μπαντων. Αυτο λεω .

Θα πρόσθετα και Slipknot (ελαφρώς μεταγενεστεροι αλλά super επιδραστικοι όσον αφορά το ακραίο, μοντέρνο μεταλ) και θα συμφωνούσα μέχρι κεραίας με τα ποστ σου.

Επίσης να ξεκαθαρίσουμε πως ο πιο επιδραστικος δεν είναι απαραίτητα ο πρώτος που εισήγαγε ένα ήχο / νεωτερισμο.

Υπερβολικό μπορώ να χαρακτηρίσω το Flynn, λάθος όμως όχι. Άσχετα που οι στίχοι του είναι cringy

5 Likes

To σύνολο του groove, ήχου κιθάρας, εξαιρετικής φωνής, όχι δεν είχε ακουστεί. Μονο στο demanifacture. Και μετά το ΄99.

2 Likes

δεν ειχα σκεφτει ποτε ως “ακραιο” ηχο τον ηχο των MH.

groove metal για μενα οι Pantera. Ο ηχος των MH υπαρχει και στα Hardcore συγκροτηματα και στο Blind των COC Και στους Prong.
Τωρα οτι το εκαναν καλυτερα οι ΜΗ ξαναλεω οτι για μενα δεν τους κανει Leaders οπως αφηνει να εννοηθει ο Flynn.

Δεν βαζω δηλαδη τους ΜΗ στην ιδια κατηγορια με Pantera, Korn, RATM , Slipknot.

2 Likes

H αλήθεια ειναι ότι είναι ένα κλικ πιο κάτω, αλλά αρκετά επιδραστικοί.

2 Likes

Η ιστορία έχει γράψει

Burn my eyes 9/8/1994
Korn 11/10/1994

Οι Pantera ήταν μεγάλη επιρροή για τους MH οι Ratm δεν νομίζω… η hardcore σκηνή της εποχής σιγουρα

4 Likes

σε ολα αυτα δεν διαφωνω. Ασε που δεν εβαλα εγω το Burn My eyes διπλα στο Korn.
Στις επομενες δουλειες τους οι MH πλησιασαν προς τα εκει.

Μπλεξαμε μαλλον τις επιιρροες των MH με εκεινες του Nu metal (μεχρι να γεννηθει το ειδος).

η ολη κουβεντα ξεκινησε απο το ποσο “ασχημη” εντυπωση μου εκαναν οι στιχοι και οτι αυτα που λεει στις συνεντευξεις του , τα εβαλε μεσα και στο κομματι.

απο ολα αυτα τα groove Που τα γουσταρω καργα μονο τους HellYeah θυμαμαι να μην μπορω να τους ακουσω εξαιτιας των στιχων.

3 Likes

Παιδιά είναι πολύ πιο απλό…
Οι korn επηρεάστηκαν από όλη τη σκηνή του Bay area και το πήγαν αλλού…
Οι mh επηρεάστηκαν από όλη τη σκηνή του Bay area και το κράτησαν ζωντανό…
Μελλοντικά οι mh πήγαν προς korn (με πολύ καλό αποτέλεσμα) και στα 00’s που οι korn ήταν νεκροί οι mh το γύρισαν στις ρίζες τους και πάλι δικαιώθηκαν…
Συμπέρασμα οι Korn θα μείνουν στην ιστορία σαν πρωτοπόροι ενώ ου MH σαν μπανταρα με μπολικες δισκαρες… Τώρα ποιος επηρέασε ποιον ξεκάθαρα οι πρωτοπόροι επηρεάζουν…

1 Like

Να συμπληρώσω “νεκροί εμπορικά”, καθώς μέχρι το take a look in the mirror, είχαν δισκαρες(μην ξεχνάμε και το untouchables του 2002 ε), ενώ ακόμα και το see you on the other side, έχει μέσα πολύ δυνατές στιγμές.

1 Like

και για να μην εχουμε παρεξηγησεις …

Δεν πιστευω εχουν μια ξεκαθαρη επιρροη απο MH οι αμερικανικες μπαντες που ακουω (; ) , ουτε θεωρω οτι ειναι αστειο να μην μπορουμε να δουμε πως ανοιξαν τον δρομο οι Anthrax Με τους Public Enemy (bay area με rap , μας θυμιζει κατι ; ) . ΔΕΝ σημαινει οτι εκεινοι το δημιουργησαν το Nu metal , αλλα εδειξαν οτι αυτοι οι 2 κοσμοι εχουν κοινες ριζες.

Το Burn My Eyes το εχω στους 10 πιο αγαπημενους μου Metal δισκους των 90s. (ο ηχος ομως δεν δημιουργησε σχολη - ειδος)
Αν αυτο δινει το δικαιωμα στον Flynn να θεωρει οτι εχει επιρρεασει ολες τις αμερικανικες μπαντες, μαλλον κοροιδευει τον εαυτο του.

ενταξει ηρθαν αλλα πραγματα και τους “καπελωσαν” . βλεπε Linkin Park Και Slipknot.

Οκ το 00’s ήταν λίγο γενικό, πιο συγκεκριμένα θα έλεγα από το 04 έως το 14 ήταν εκτός τόπου και χρόνου με φωτεινή εξαίρεση τον πανικό του Get up που πάλι έκαναν κάτι πρωτότυπο!

Η αλήθεια είναι πως τους slipknot δεν μπορώ να τους βάλω στην ίδια κατηγορία με τους korn. Ναι μεν είχαν στοιχεία απο nu metal, αλλά είχαν πολλά διαφορετικά στοιχεία από το είδος.

ναι ειναι πιο ακραιοι.
Machine Head βαζεις στην ιδια κατηγορια με Korn?

Απλα ανεφερα τι ηταν πιο “δυνατο” μετα τα πρωτα 7-8 χρονια των Korn.