Μachine Head

…ΕΠΙΤΕΛØΥΣ!

3 Likes

Κομματάρα!

1 Like

Γαμησε!

1 Like

ΕΠØΣ

Απο τις πρωτες νοτες το μονο που σκεφτηκα ηταν “ωπ αυτο ειναι σαν το The Blackening”

‘ØF KINGDØM AND CRØWN’ is a 13 track concept album set in a decimated futuristic wasteland where the sky is stained crimson red. The crux of the story is based on 2 main characters:

Character #1 Ares: (pronounced Aries), our main, who loses the love of his life (Amethyst) and goes on a murderous rampage against the vile sect responsible for her murder.

Character #2 Eros: (pronounced Arrows) the perpetrator, who loses his mother to a drug overdose and becomes radicalized in the aftermath. Eros goes off the deep end manifesting his own killing spree.

The lyrics detail how their lives intertwine.

MACHINE HEAD founder Robb Flynn comments:

“Thanks to my 2 teenage boys my family has become obsessed with this awesome Japanese anime series called “Attack On Titan.” The album’s concept was loosely inspired by the series in the sense that in the storyline, there is no “good" or “bad” guy, both characters believe they’re doing the right thing as it applies to their being, but make no mistake, both are committing acts of pure atrocity and evil. The opening track “SLAUGHTER THE MARTYR” is basically our character #1’s origin story.”

  1. SLAUGHTER THE MARTYR
  2. CHØKE ØN THE ASHES ØF YØUR HATE
  3. BECØME THE FIRESTØRM
  4. ØVERDØSE
  5. MY HANDS ARE EMPTY
  6. UNHALLØWED
  7. ASSIMILATE
  8. KILL THY ENEMIES
  9. NØ GØDS, NØ MASTERS
  10. BLØØDSHØT
  11. RØTTEN
  12. TERMINUS
  13. ARRØWS IN WØRDS FRØM THE SKY
  14. EXTERØCEPTIØN*
  15. ARRØWS IN WØRDS FRØM THE SKY (ACOUSTIC)*

Εντωμεταξυ δεν ειχα παρει καν πρεφα οτι τον Ιουλιο του 2021 ειχαν κυκλοφορησει single με 3 τραγουδια τα οποια θα ειναι στον καινουριο δισκο κι αυτα μαζι με το νεο τραγουδι, και τα ακουω τωρα.

Το ARRØWS IN WØRDS FRØM THE SKY το θεωρω ηδη απο το πρωτο ακουσμα υπερκλασικη τραγουδαρα Machine Head με χαρακτηριστικο ηχο και συναισθημα που μονο αυτοι εχουν, και το BECØME THE FIRESTØRM ειναι απλα οδοστρωτηρας, επισης βγαλμενος απο εποχες The Blackening. Δεν εχω ακουσει ακομα το RØTTEN, αλλα απο οτι φαινεται παμε για πολυ μεγαλη δισκαρα, πιθανοτατα αρκετα καλυτερο απο τα 2 προηγουμενα.

Ξενερωνω αρκετα για τους Demmel και McClain, αφου αν θυμαμαι καλα εφυγαν απο την μπαντα γιατι ειχαν ξενερωσει με την μουσικη κατευθυνση του Robb Flynn στους 2 τελευταιους δισκους, και τωρα που εφυγαν, ο παπαρας μαλλον παιζει την μουσικη που θα προτιμουσαν και οι δυο να παιζουν :sweat_smile:

1 Like

Μόνο εμένα μου φάνηκε τρομερή έκπληξη ότι θα είναι concept άλμπουμ?

1 Like

Τα βαζω κι αυτα για οποιον απλα δεν τα πηρε πρεφα καν οταν βγηκαν περυσι, οπως εγω.

3 στα 3 κομματαρες βασικα.

5 Likes

To Rotten σπέρνει, το Become the Firestorm πολύ καλό, το Arrows οκ…δεν λέω ότι είναι κακό κομμάτι αλλά δεν είναι αυτό που θέλω να ακούσω από τους Machine Head τώρα.
Το Choke πάντως είναι το καλύτερο από όλα.

Χαχ, ενδιαφέρον, για μένα είναι κάπως αντίστροφα τα πράγματα όσον αφορά την τριάδα του περσινού single.

Arrows = ακριβώς αυτό που θα ήθελα να παίζουν
Firestorm = παρά πολύ καλό
Rotten = όχι κακό κομμάτι αλλά δεν τρελαίνομαι :sweat_smile:

Choke & Arrows και τα δύο εξαιρετικά για μένα

Στην αρχή ψάρωσα όταν διάβασα κάπου αλλού για concept βασισμένο στο Attack on Titan, αν και τελικά δεν θα έχει άμεση σχέση με αυτό, όχι όπως για παράδειγμα όταν οι Blind Guardian έκαναν με το Nightfall. Κρίμα θα είχε ενδιαφέρον πάντως, αν και ακόμα δεν έχουμε το φινάλε της σειράς.

βουρ στον πατσα,εκυκλοφορησε

2 Likes

Καλός δισκος και μέχρι εκεί μετά από δύο ακροάσεις.

3 Likes

Τι φάση με τα Ø, διάβασε ο Flynn το “Μεγάλο Ταξίδι” του Αστερίξ όσο έγραφε το άλμπουμ;

12 Likes

Εμένα μέχρι τώρα πάντως μου φαίνεται πάρα πολύ δυνατός ο δίσκος, οι Machine Head επέστρεψαν :metal:

5 Likes

Δυστυχώς εμένα με μια ακρόαση δεν μου είπε απολύτως τίποτα

Αυτή η κατεύθυνση τους δεν μου κάνει

Έχω να ενθουσιαστώ μαζί τους από το Locust

Κατανοώ και σέβομαι απόλυτα ότι είναι μια μπάντα που γενικά την ψάχνει με το στυλ και τον ήχο τους , έχουν διάφορες περιόδους …

Κομματαρες θα βρεις σε όλες , εμένα όμως μου αρέσουν περισσότερο στο ύφος του through the ashes , blackening, locust

Πάντως αυτό είναι πιο κοντά από τα bloodstone και catharsis , στον ήχο though the ashes, blackening, unto the locust

Εμένα μου άρεσε, δεν είναι blackening αλλά είναι καλός δίσκος και με πειραματισμούς που βγήκαν αυτήν την φορά νομίζω

2 Likes

Το άκουσα 4-5 φορές, συμπαθητικούλι είναι.

Τα σημεία που μου άρεσαν πιο πολύ, τα έχω ακούσει κάμποσες φορές στο παρελθόν, από την ίδια μπάντα. Επομένως (και επειδή από φέτος πήρα αυτήν την απόφαση), δε νομίζω να το ξανακούσω ποτέ.

Σε περίπτωση που χρειαστώ τζούρα από ΜΗ, προτιμώ να ανατρέξω στην παλιότερη δισκογραφία του συγκροτήματος :man_shrugging:

Θα τους δω το Σαββατο - να δουμε τι λενε τα νεα τραγουδια λαιβ, αν και το σετλιστ ειναι τουμπανο με λιγο απολα.

3 Likes

Στα λάιβ τους είναι παααρα πολύ καλοί και με τρομερά σετλιστ με διαμάντια, να περάσεις τέλεια μαν και κάνε ένα μίνι review να δούμε τι χάσαμε

1 Like

Τα σπασαν ολα χθες οι Machine Head, πολυ ενεργεια απο τη μπαντα κ απο τον κοσμο.
Ανοιξαν με ενα νεο τραγουδι (BECØME THE FIRESTØRM) το οποιο δε μου ειπε και παρα πολλα, μιας και μετα ολο το σετλιστ εκτιναχτηκε με παλια αγαπημενα και επεσε πολυς πονος στα πιτ!
Γενικα ηταν μια πολυ ωραια συναυλια με πενα ηχο, επαγγελματισμο κ μετσαλ.
Ο Flynn ειναι απο αυτους τους frontmen που γουσταρει τοσο πολυ αυτο που κανει και το βγαζει προς τα εξω (μεχρι και respect στη Λιζι εδωσε χαχα).
Γενικα ξυπνησε ο εφηβος μεσα μου - μη ξεχναμε οτι τους ακουμε κοντα 20 χρονια ξερω γω - και μετα απο 4-5 pints, 1+ ωρες μοσπιτ, λουτσα στον υδρωτα, τσιμπησα και πενα οποτε μια ωραια βραδια!

Η συναυλια ειναι co-headlining με Amon Amarth, οποτε παιξαν και οι 2 μπαντες φουλ σετς (αν και νομιζω οι AA λιγο παραπανω). Νταξ προσωπικα δε θα πηγαινα να τους δω ποτε, αλλα ηταν διασκεδαστικοι.
Απλα η φαση τους εχει εξελιχθει λιγο σε επιθεωρηση - περιπου 4 αλλαγες σκηνικων, μαχες με πανοπλιες απανω στη σκηνη, φωτιες παντου - που δεν ειναι για μενα, αλλα καλα παιξαν νταξ. Τοπ χαιλαιτ να κοπαναει μια θαλασσια υδρα με σφυρι και να πινει μετα μπυρα απο το κερατο.
Ενα τραγουδι περιμενα γμτ που σπαμμαρω στο playlist του γυμναστηριου και δε το παιξαν (Destroyer of the Universe :smiley: ).

7 Likes