ACID WITCH - Stoned

Τελικά οι Acid Witch μόλις που κατάφεραν το deadline του Halloween!

Ότι έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι παρόμοια με τα προηγούμενα, λίγο πιο speed και με λίγο περισσότερα NWOBHM στοιχεία.

Ελπίζω μόνο να είναι σαν το Hellucinations!8)8)8)

http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendId=285241278&blogId=540248999

Στο πρώτο τους θυμάμαι το μόνο που με είχε χαλάσει κάπως ήταν τα φωνητικά, αλλιώς ήταν ωραίος δίσκος.
Καλά για το εξώφυλλο ούτε σχόλιο έτσι?8)

Απ’ όσο ξέρω το artwork το επιμελείται ο τραγουδιστής!
Γούσταρα τρελά τα φωνητικά του πρώτου γιατί ήταν αρκετά original! Στο καινούριο έχουν γίνει λίγο πιο κλασικά death :frowning:
Άμα θές άκου το stoned to the grave από το myspace τους:

bump γιατί δεν είχα γράψει εδώ.

Από το πρώτο είχα ακούσει καναδυο κομμάτια από youtube και έλεγα να τσεκάρω αλλά το αμελούσα, ε έκατσε και άκουσα αυτό εδώ πρώτα.

Άλλη μια doom δισκάρα για το 2010 λοιπόν, βασικά κατα βάση είναι μουσικά βαρύ heavy/doom με riff-άρες και τιτάνια γκρουβζ και κάποιες NWOBHM επιρροές (Diamond Head κυρίως), βαριά death φωνητικά a-la Ramesses, και με σκλαβώνουν τα φτηνιάρικα (αλλά τόσο εύστοχα) πλήκτρα που σε συνδυασμό με τα horror-samples ε λίγο να νιώθεις από βινταζίλα δε θέλει και πολύ να σε συγκινήσει, ή με πιο απλά λόγια ΣΑΜΠΑΘ ΟΦ ΔΙ ΑΝΤΕΝΤ μωρέ!

Αν αυτά που λέγονται ότι “αυτό δεν κλάνει μία μπροστά στο πρώτο” κλπ. αληθεύουν, τότε θα έχουμε πάρτυ τις επόμενες μέρες που θα κάνω συγκριτικό τεστ.

Α και τι εξώφυλλο ε:

edit. Το βινύλιο είναι απλά ακαταμάχητο:

ακρως καυλερο οπως και τα παραπανω σχολια, θα κατεβασω και γω συντομα+τεραστιο εξωφυλλο ινδεεδ!

Φανταστικός δίσκος αλλά πιστεύω όντως το πρώτο τους είναι λίγο καλύτερο.

Με ψήσατε να τσεκάρω και γω!

αν και -ampalos(για πολλούς) alert-

[SPOILER]τελικά δεν είμαι και πολύ φαν του πρώτου.ίσως δεν το έχω ακούσει αρκετά, αλλά κ πάλι δεν μου έκανε καμιά ιδιαίτερη εντύπωση after all.[/SPOILER]

Λέω να τους δώσω κι’άλλη ευκαιρία.

Γαμεύει λέμε ο δίσκος! Και το εξώφυλλο και τα πάντα κι ο μπόμπος που ξέχασα να το χώσω στη λίστα της χρονιάς και γουάτ δε φακ :x

Θα εξιλεωθείς άμα κάνεις το ΣΑΜΠΑΘ ΟΦ ΔΙ ΑΝΤΕΝΤ φλορ-φιλλερ στα ρόκιν πάρτυζ. :blues:

Το πρωτο τους ειναι δισκαρα ελπιζω το ιδιο και για εδω

Αυτό είναι υπόσχεση, το νιο νιο…

Φίλε μου είναι φοβερός δίσκος! Αγόρασα το vinyl version με τις δυο διαφορετικές εκδόσεις του Ep και αφισούλα με το τέλειο cover art! Γαμώ.

Κατά τα άλλα ο συγκεκριμένος είναι λίγο λιγότερο doom και λίγο περισσότερο stoner με το δικό τους κλασικό στυλ όμως.
Εδώ είναι το review μου: http://drdoomslair.com/2010/11/26/acid-witch-stoned2010/

Genre: Psychedelic Doom/Death Metal

:!:

Το δείγμα πολύ ελκυστικό, ανεβαίνω και γω στο τρένο :stuck_out_tongue:

Πριν λίγες μέρες έτυχε και άκουσα το πρώτο τους και δηλώνω εντυπωσιασμένος. Είναι αυτή η horror ατμόσφαιρα που βγάζουν και την γουστάρω κάργα. Θα ακουστεί και αυτό κάποια στιγμή.

Σε όποιον άρεσε ας τσεκάρει και το Hooded Menace: Never Cross the Dead.
Έχει πάλι τον Lasse στα φωνητικά, πάλι αρκετές doom/sabbath επιρροές με λιγότερο party feeling όμως. Κατά τη γνώμη μου από τους καλύτερους δίσκους του 2010 στο είδος.

OYAOYA!

Τι τρελή γκρουβιά που έχει ρε μαλάκες αυτός ο δίσκος; Αυτές οι ριφάρες, που κατακλύζουν ολόκληρο το άλμπουμ, δεν υπάρχουν πουθενά…!!
Τα φωνητικά, αν και δεν είναι του στυλ μου, μετά τα 2-3 πρώτα τραγούδια τα συνήθισα και μετά από 2-3 ακροάσεις μπορώ να πω ότι τα γουστάρω κιόλας.

Μεγάλος δίσκος!

:thumbup:
Tρομερός δίσκος.Από τις καλύτερες νέες μπάντες στο είδος οι Hooded Menace

δισκαρα εδς και τρεις μερες παιζει στο repeat !!!

Χαίρομαι πάντως που οι περισσότεροι σχολιάζουν το εξώφυλλο! Πράγματι τα σπάει! Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ αυτού και του καινούριου Ramesses (ΦΟΒΕΡΗ ΔΙΣΚΑΡΑ ΕΠΙΣΗΣ), αλλά μάλλον με έχει κερδίσει το δεύτερο! Σαν τρίτη επιλογή έχω το Seamount με το φοβερό εξώφυλλο του Boris Valejo για φέτος!

DrDoom με στεναχωρείς…
Το Ramesses για μένα είναι η μεγαλύτερη πατάτα του 2010, και το εξώφυλλο του είναι το μόνο που διασώζεται (μαζί με ένα κομμάτι) αν και σταθερά προβοκατόρικο.
Όσο για καλύτερο εξώφυλλο, ε το Unearthly Trance παίζει χωρίς αντίπαλο φέτος. 8)
(άντε έστω ότι το ατλάντεαν κόντεξ κοντράρει λίγο)