Active Member

Bασικα ειναι τοσο μινιμαλιστικοι και “μονοτονοι” βασικα, που δεν δινω σημασια στη μουσικη τους. Περισσοτερο σαν ενα μουσικο χαλι πανω στο οποιο απλωνονται οι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ στιχοι του B.D. Foxmoor. Η μοναδικη περιπτωση νομιζω που η μουσικη περνα σε δευτερο πλανο. Κριμα που τα σπασανε και με τον Νικητα (Xray)- νυν Ροδες.

Ο οποιος με τις Ροδες αποτελει τον ορισμο του ξεπεσμου.Ε,ρε θαψιμο που εχω να ριξω να φτιαχτει θρεντ(λεμε τωρα).

Αυτό που έχω ακούσει και έχω διαβάσει απο μια συνέντευξη ενος απο τους F.F.C. (που προσωπικά τους εκτιμώ πιο πολύ), ο Χοντρος είχε βουτίξει κάτι λεφτα. Το '90 νομίζω είχαν όλοι ένα κοινό ταμείο για την στήριξη της hip-hop/low Bap σκηνής και ο Foxmoor ανακοίνωσε οτι θέλει να αποχωρίσει και μαζί του όμως βούτιξε το κατιτίς του. Κάτι τέτοιο δεν είμαι σιγουρος. Αν ψαξεις στο google Συνέντευξη FFC Foxmoor λογικά θα σε βγάλει στην συνέντευξη που το αναφέρουν.

Eδω μια μεγαλη συνεντευξη του X-Ray που τα πιανει απο την αρχη και εξηγει αναλυτικα τους λογους για ολα…

http://fourelements.gr/fel/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=29 (εχει απιστευες λεπτομερειες κι επειδη εινα διηγητικο το στυλ της ειναι ευκολοδιαβαστη…)

Σημερα τη διαβασα κι επεσα κι αλλο απο τα συννεφα για τον χοντρο…βεβαια θα μου πειτε αυτα τα λεει απο τη μερια του ο X-Ray αλλα επειδη πολλα απο οσα λεει τα εχω ακουσει και απο αλλου μαλλον δε λεει ψεμματα…

Να και το επιμαχο σημειο της συνεντεξης των FFC που λεει ο dark

"Είχαμε ταμείο το οποίο ενισχύαμε οικονομικά κάθε βδομάδα με την προοπτική ότι τα λεφτά που θα μαζευτούν, θα βγάλει ο Μιχάλης (BD Foxmoor) την Διαμαρτυρία, θα πουληθούν οι δίσκοι από χέρι σε χέρι σε φίλους και γνωστούς. Ο Δημήτρης του είχε προτείνει να ηχογραφίσει στο “XORIZON” και τον βοήθησε στο studio σε πολλά κομμάτια. Είχαμε και δύο συμμετοχές σε δύο κομμάτια, ήταν πολύ δεμένη η φάση. Το σχέδιο ήταν να κυκλοφορήσει η Διαμαρτυρία, από τον Μιχάλη και τον MC Dee, και μετά ο δίσκος ο δικός μας και τους K.O.P (ένα συγκρότημα απο την καισαριανή). Σχεδιάζαμε τότε όλοι μαζί πως θα γίνει να βγει ένας δίσκος αφού οι εταιρίες δεν ενδιαφέρονταν, να γίνει κάτι ανεξάρτητο. Με τα λεφτά από την Διαμαρτυρία θα έβγαινε ο δικός μας δίσκος και με τα λεφτά του δικού μας δίσκου θα έβγαινε ο δίσκος των Κ.O.P, αυτός ήταν ο λόγος που είχαμε ταμείο. Τελικά δεν πήραμε φράγκο, απ’‘αυτήν την ιστορία αλλά και από τo live που κάναμε με τους Active Member στο Πέραμα σε ένα μικρό μαγαζάκι. Ο Μιχάλης είπε ότι θα μπούν στο ταμείο και εμείς δεν είχαμε αρχικά πρόβλημα μ’‘αυτό. Και όταν ξεχωρίσαμε τη θέση μας πάλι δε ζητήσαμε τίποτα. Είμασταν πολύ ανεξάρτητοι για να είμαστε σε μια τέτοια φάση που ήθελε συγκεκριμένο στυλ και άποψη, εμείς τα είδαμε αλλιώς τα πράγματα. Αυτές οι σχέσεις στηρίζονται στην εμπιστοσύνη και όταν αυτό κλονίζεται δεν μπορεί να υπάρξει συνέχεια. Εμείς δεν περιμέναμε ποτέ ότι θα μας πει κάποιος ψέμματα, πιστεύαμε πραγματικά ο ένας στον άλλον και όταν αργότερα έγιναν και άλλα πράγματα καταλάβαμε ότι δεν ήμασταν όλοι μαζί τελικά. Η αφορμή όμως για να φύγουμε ήταν όταν βγήκε η Διαμαρτυρία και περιμέναμε τον δικό μας δίσκο, ο Μιχάλης μας είπε ότι βρήκε έναν Ελληνοαμερικάνο χρηματοδότη για να βγάλει το δίσκο, όχι όμως σαν FF.C αλλά “BD Foxmoor Presents”. Εμάς όμως δεν μας ανακάλυψε ο Μιχάλης, υπήρχαμε πριν τον Μιχάλη στη φάση του hiphop και αυτό δεν μας κάθησε καλά. Το συζητήσαμε και ας επέμενε ότι μόνο έτσι μπορεί να βγει και τα κατάφερε γιατί είχαμε βρεθεί στο studio (Horizon) την προηγούμενη και του είπαμε ότι “Άυριο κόβουμε τον δίσκο!! αν θέλεις πέρνα …” και ήρθε με αποτέλεσμα όταν εμείς τελείωσαμε και ήταν να φύγουμε αυτός μιλούσε με κάποιους και θεωρήσαμε σωστό να τον χαιρετίσουμε και να φύγουμε χωρίς αυτόν. Το αποτέλεσμα το είδαμε στο label του δίσκου που εγράφε το όνομα της Freestyle. Από τότε δεν έχουμε πολλές επαφές, λέμε τι έγινε με μας και μετά δεν ξέρουμε την πορεία του. Υπάρχουν άλλοι που είναι μέσα σ’'αυτή τη φάση και ίσως μπορούν να πουν κάτι. Αυτά πρέπει να ειπωθούν και από μας πλέον και ο κόσμος να ακούσει και τις δύο πλευρές, όχι μόνο λόγια ενός ανθρώπου.
"

Ακόμα και από την συνέντευξη του Νικήτα, δηλαδή ακούγοντας μόνο την μία πλευρά μπορείς να βρεις και να κάνεις ενστάσεις. Δηλαδή που να ακούσεις και την πλευρά του χοντρού. Χωρίς να θέλω να πω ότι ο χοντρός είναι το καλύτερο παιδί. Νομίζω όμως ότι ο ίδιος ο χοντρός πιστεύει πως έχει πράξει σωστά στα όσα έχει κάνει με τον Νικήτα και με τους άλλους της “φάσης” (αν εξαιρέσεις βέβαια τα ξυλίκια). Το αν είναι όντως σωστός ή όχι είναι άλλο θέμα. Πιστεύω όμως ότι δεν προσποιείται και πως από την πλευρά του πιστεύει πως έχει δίκιο. Όπως και να το κάνουμε για εμένα βγήκαν χαμένοι και οι δύο με τον χωρισμό τους. Και ο Νικήτας δηλαδή με τις Ρόδες είναι πολύ χαμηλότερα σε σχέση με τους “παλιούς” Active Member αλλά και ο Μιχάλης χωρίς να έχει τον Νικήτα δίπλα του δεν βγάζει πια τις ίδιες τραγουδάρες. Και οι δύο θα πρέπει να αναπολούν τα χρόνια που οι δυο τους έγραφαν μαζί. Είχαν μια χημεία ρε παιδί μου που τους έκανε σαν Active Member αυτό που ήταν. Η χημεία τους φαινόταν στην σκηνή, φαινόταν και στις ανατριχιαστικές τραγουδάρες τους… Πλέον ούτε ο ένας ούτε ο άλλος βρίσκονται στην ίδια φάση.

το σημαντικο ειναι οτι .ανεξαρτητα του ποιος φταιει γιατι και στους δυο αναλογει το αναλογο φταιξιμο, οτι στιχοι και πραξεις δεν ταιριαξαν. Χωρις να συμφωνω απαραιτητα με δηλωσεις νικητα, σιγουρα ενα κομματι της αληθειας υπαρχει στην συνεντευξη του. Εξαλλου αυτα πανω κατω ειναι γνωστα. Κσπου δηλαδη το φαινεσθαι των Active Member εφτασε να αντιφασκει με το πραττειν. Κ αυτο ειναι το λυπηρο της υποθεσης. Τοσος κοσμος εφυγε απο τη FP, προφανως για καποιο λογο.

Πάντως δεν εχω διαβάσει πουθενά την άποψη του Χοντρού για το θέμα… Και δεν ξέρω γιατί αλλα ο X-Ray μου φαίνεται πιο έμπιστη πηγή…

Οι στιχοι των active member απλα δεν υπαρχουν και μπορουν να συγκριθουν μονο με αυτους των FFC. Blah Blasphemy, Μερες παραξενες θαυμασιες μερες, Μυθοι του βαλτου και Στον καιρο του αλλοκοτου φοβου ειναι τα αγαπημενα μου και αυτα που λιωνω οταν προκεται να ακουσω ac.

Τωρα για το γεγονος οτι ο χοντρος ειναι λιγο οτιναναι και την εχει δει καποιος, ειναι ενα μαυρο σημειο αλλα νταξ. Ευτυχως δε με ξενερωνει ιδιαιτερα. Παντως ο φουστης ο χοντρος, για χεσιμο παει και γραφει στιχαρες ρε γμτ!

Εμενα η Γιορτη της Φαντασιας απλα μου πηρε τα μυαλα. Απιστευτοι στιχοι, αλλοι αφηρημενοι, αλλοι ειρωνικοι, χωσιμο στο χοντρο κτλ. Η μουσικη τους εχει να κανει με ενα κραμα χιπχοπ-νταμπ-ηλεκτρονικη-καιοτιαλλοθες.

Το live τους θεσσαλονικη πριν μερικες μερες, με επεισε παντως.

:thumbup:

έχει ακούσει κανεις τα 6 κομμάτια απο το νεο cd τους “της φτιάξης μας τα λαθη”?
εδω οντως,οι στίχοι ειναι εξωπραγματικοί με λέξεις πρωτάκουστες…παρτε ενα δείγμα

Δεν ξαναπλώνω χέρι στο γεμάτο μου ράφι
με κουράσανε οι ποιητίσκοι – στιχοράφοι
κι οι λιμαδόροι αριστερίσκοι της παλάντζας
το κηφηναριό της κωλορεβεράντζας.
Κι ούτε στων άφωνων θα σύρομαι τη περπατησιά
μα θα παραλογίζομαι απ’ την αφοβησιά
ούτε στα όρτσα έρχομαι ούτε στα μπόντζα μπαίνω
μα από το παραπότι μου όταν βρωμάει βγαίνω.

όλη η (πολύ ωραία.!) εκπομπή της ετ1 ‘‘Μονά-Ζυγά Δικά σας’’ που ήταν όλη για τους active member(2 ώρες)

αξίζει

Sadahzinia παντρέψουμε.

Αύριο παίζουν στην Τεχνόπολη, Γκάζι. Προπώληση 15? κ στην είσοδο 18?. Δύσκολο να πάω αυτή τη φορά, μαζεμένα τα έξοδα αυτές τις μέρες ενόψει και rockwave.

[I]Στις δανεικές τις προσευχές
πρέπει για όλα εσύ να φταις
κάποιοι σου λέγαν πως σ’ αυτές
ξεπλένονται οι ψυχές
με τις δικές τους προσευχές
γέρασες να κλαις. [/I]

:respect: απο εμενα για αυτη την μπανταρα.οι στιχοι τους αγγιζουν πολλες φορες την ποιηση.την πρωτη φορα οταν ειχα ακουσει ενα βραδυ σε μια εκπομπη το
’‘καλως ηρθες παραξενε’’ ειχα μεινει καπως ετσι8O

οι activemember ειναι μεγαλη λατρεια…
τους ακουσα πρωτη φορα 3η - 4η δημοτικου επειδη ακουγε ο πατερας ολη μερα…
πρωτη επαφη 1996 οταν κυκλοφορησε και το αγαπημενο μου απτον τοπο της φυγης…
προτιμω την φαση που ηταν με τον x-ray… μου φαινονταν πιο “επιθετικοι”… απο τον καιρο του αλλοκοτου φοβου και μετα εγιναν καπως πιο “γλυκαναλατοι” αλλα με εκπληκτικους στιχους…
ακομα αγαπαμε και μυθους του βαλτου και μεγαλο κολπο…
πρωτο live που ειδα - και το μοναδικο που προλαβα στο ροδον το 2003 αν θυμαμαι καλα…
εδω και κατι μηνες ο ηλιος κοσμει το εσωτερικο του δεξιου χεριου μου…
αγαπαμε…:slight_smile:

επισης δεν ξεχναμε μαγικες στιγμες με x ray να καιει το αμερικανικο διαβατηριο του… πολλα χρονια πισω…

η ιστορία των ημερών. υπερβολικοι ολοι θα έλεγα

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1471299

Δυστυχώς κούρασε και κουράστηκε ο χοντρός. Τόσα χρόνια στη πιάτσα, ξεχώρισε για μένα με τους Μύθους του βάλτου, το κράτησε μέχρι το Fiera άντε και το πρώτο Blah-Blasphemy, από εκεί και πέρα δε βρίσκω ότι έχει κάτι άλλο να πει, αν κι άκουσα τους νέους δίσκους δε θυμάμαι κανένα τραγούδι τους.

Σαφώς αποτελεί σημαντικό κομμάτι στην ιστορία του ελληνικού hip hop μαζί με τους FFC και TXC, αλλά μήπως θα έπρεπε να κάνει κάτι καινούργιο όπως ο πουστραληταράς Νικήτας με τις Ρόδες και τους Moriginal Champsystem ή να σταματήσει και να τον θεοποιήσουν όλοι κι αυτόν σαν τον Ρυθμοδαμαστή.

Συνταρακτικα γεγονοτα…

Το hiphop & το lowbap
Πρωτη φορα μαζι για το Παυλο

Συνέντευξη τύπου τη Τρίτη στην αίθουσα της Ε.Σ.Η.Ε.Α (Ακαδημίας 20, Αθήνα)

Συμμετέχουν:

B.D.Foxmoor - Active Member
Hμισκούμπρια
Οδυσσέας - Razzastar
Tοτέμ
Ισσοροπιστής - Νεβμα
Tiny Jackal
Παράφρων - Βαβυλώνα
12ος Πίθηκος

σκουπιδια σα τον tiny jackal θα μπορουσαν να λειπουν, αλλα οπως ειπε και στο σκαι ο Foxmoor προκειται για μια πρωτοβουλια υλοποιησης του ονειρου του Φυσσα που ηταν να ενωθουν οι δυο σκηνες και να τελειωσουν οι διαφωνιες που κρατανε τοσα χρονια μεταξυ των δυο ρευματων. Ξερουμε ωρα?

Μέσα στα ονόματα Νεβμα- Ισσοροπιστής κτλ, ο Tiny σε πείραξε; Που είναι ξέρω γω καλός φίλος του Φύσσα κιόλας; #-o

Συγνωμη που θα προτιμουσα να μιλησουν μονο σοβαροι ανθρωποι (βλεπε τοτεμ)και οχι τετοιοι.


Δε μου λεει κατι το οτι ειναι φιλος του, ολοι οσοι θα μιλησουν τον ηξεραν πολυ καλα.
(και ναι, ουτε ισσοροπιστη θα ηθελα.)