Adsl απορίες

Επειδή δεν τραβάει άλλο η PSTN σύνδεση μου έχω κάτι απορίες για τα ADSL boxes.

Αν αγοράσω ένα από αυτά τα κουτιά ADSL που έχουν τα μηχανήματα, καλώδια, κτλ, θα μπορέσω μόνος μου να το εγκαταστήσω?
θα χρειαστέι ο ΟΤΕ να κάνει κάτι στις γραμμές?
τι θα πληρώσω επιπλέον εκτός του κουτιού?

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

kai epishs, poia einai h kaliterh epilogh?

Μπες πρωτα στο site του ΟΤΕ, βαλε τον αριθμο του τηλεφωνου σου και δες αν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες.
Στη συνεχεια αγορασε το κουτι adsl που θες. Το ποιο ειναι το καλυτερο αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο αν και πολλες φορες εξαρταται και απο την περιοχη σου.
Συμπληρωνεις τις αιτησεις που θα βρεις στο κουτι και τις στελνεις στον provider με mail/fax/ταχυδρομειο.
Συνδεεις το modem στον υπολογιστη και περνας τους drivers απο το cd εγκαταστασης.
Περιμενεις απο 3-4 ημερες στην καλυτερη εως 20+ στην χειροτερη ωστε να ενεργοποιηθει η συνδεση σου.(ο ΟΤΕ αναλαμβανει την μετατροπη της γραμμης σου σε dsl μεσω της αιτησης που εχεις αποστειλει στον provider - Εσυ δεν ανακατευεσαι καθολου με τον ΟΤΕ)
Για τους μηνες που ισχυει η προσφορα του κουτιου δεν πληρωνεις τιποτε αλλο. Απο εκει και περα εξαρταται απο την εταιρεια που θα συνδεθεις.
Μπες στα forum του adslgr (www.adslgr.com) και θα σου λυθουν ολες οι αποριες που τυχον εχεις για το dsl.

Βασικά αν βάλεις DSL πάρε και 2,3 σκληρούς δίσκους, θα σου χρειαστούν! :wink:
Τα DVD-R/DVD+R δεν “φτάνουν” Στο λέω από προσωπική πείρα :cry:

Πραγματικα!!!Είναι μεγαλος μοζοχισμός να τα γράφεις σε DVD…
Δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει κάποιος στη εγκατάσταση…ειναι πολύ απλή
Εντομεταξι ο ΟΤΕ τη χρεώνει 45 Ευρώ!!!45 ευρώ για συνδέσει μια συσκευούλα και δύο καλώδια.Απίστευτη απάτη!

Οι φοιτητες μπορουν να κανουν μια εγγραφη στο diodos.gr και μια αιτηση στον ΟΤΕ και να εχουν DSL με ταχυτητα 384 kb/ps με 20 ευρω το μηνα,και λογικα απο τη νεα σαιζον θα κανουν και προσφορα για φοιτητικη 512 (ελπιζω!).Βεβαια θα πρεπει να περιμενουν καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να ενεργοποιηθει η συνδεση(απο 1 μεχρι 3 βδομαδες),αλλα αξιζει την αναμονη!!Απο εκει και περα εισαι μονιμα συνδεδεμενος στο Ιντερνετ,το ποσο που πληρωνεις (αν εχεις κανει συνδεση χωρις ογκοχρεωση) ειναι σταθερο και κατεβαζεις του κωλου…!Ο δισκος μου εχει γεμισει απο τα κατεβασμενα αρχεια(πανω απο 100 GB σε 4-5 μηνες),παρα τι οτι γραφω μερικα σε DVD, και πρεπει να παρω κι αλλον!
Η DSL επιβαλλεται,και μονο τα παιχνιδια που κατεβαζω βγαζουν τα λεφτα που δινω καθε μηνα(μη βαλω κ τα τραγουδια…!)

piece of cake …λέμε :wink:
πάντως να το ψάξεις να δείς τι σε συμφέρει…

egv tvra perimenw thn egkrish…

Ευχαριστώ παίδες, δηλαδή αν κατάλαβα εκτός του ότι είναι πανεύκολο δεν θα χρειαστεί τίποτε άλλο…

Και δηλαδή από περιέργεια ο λογαριασμός του ΟΤΕ μετά θα έχει σταθέρη χρέωση για το Ιντερνετ??? :roll:

Ο λογαριασμός του τηλεφώνου δεν θα’χει να κάνει με το Internet. Το πoσό πού θα πληρώνεις για DSL είναι ξεχωριστά. Π.χ αν πληρώνεις 20 ευρώ το μήνα, κάθε δίμηνο πού θα σου ρχεται ο λογαριασμός του τηλεφώνου θα έρχεται μαζί με αυτό κι ένα χαρτί για τo DSL.Οποτε μπορεί να πληρώνεις 40 ευρώ ας πούμε. Αυτά μου τα έχουν πεί γνωστοί μου, γιατί εγώ πριν κανάδυο μήνες έβαλα DSL και δεν έχω ξεκινήσει ακόμη να πληρώνω μηνιαίες δόσεις.

κοίτα ο οτε έχει ενα πάγιο για την dsl γραμμή γύρω στα 35 euro! σύν το πάγιο για την σύνδεση που θα κάνεις και την εταιρεία [size=2](π.χ οτενετ στα 384 χρέωνει άλλα 35 euro! οπότε σου βγαίνει ένα 70 αρι το δίμηνο…[/size]) :!:

Eagleheart? μην τρομάξεις με τον πρώτο λογαριασμό… :roll:
οι επόμενοι είναι καλύτεροι :lol:

Ρε σεις μην τρελαινεστε,αυτο το +35 ευρω το πληρωνεις μια φορα για την ενεργοποιηση της DSL γραμμης.Ειχα βαλει 384 χωρις ογκοχρεωση τον Οκτωβριο και ηταν 40 ευρω τον μηνα(πολλα κατα τη γνωμη μου).Το χειμωνα πηρα ενα πακετο απο οτενετ με 2+2 μηνες 512 και εδωσα 160 Ευρω(το πακετο περιειχε και το ποσο της ενεργοποιησης,και τον εξοπλισμο).Με αυτο το πακετο μπορουσα να εχω μετα το τετραμηνο για εναν χρονο DSL 512 με μιση τιμη (νομιζω 25 ευρω) αλλα δεν το εκανα γιατι περιμενω να βγει η φοιτητικη.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι τιμες εχουν πεσει και δεν ειναι τοσο ακριβα οσο λετε.Τωρα νομιζω υπαρχει μια προσφορα που δινει 512 με 25 Ευρω τον μηνα,αλλα οχι απο οτενετ.Πριν καντε τη συνδεση παντως ψαξτε το το θεμα και προσεξτε με τις ογκοχρεωσεις,ειναι πολυ πουστικες.Αν ξεπερασεις το οριο την γαμισες…

Eagleheart? μην τρομάξεις με τον πρώτο λογαριασμό… :roll:
οι επόμενοι είναι καλύτεροι :lol:[/quote]
Να σου πώ την αλήθεια, δεν μου έχει πεί κανείς κάτι τέτοιο… Θα το ψάξω…

Ένας φίλος μου πήρε στα 512 ένα πακέτο της vivodi, για 3 μήνες 60 ευρώ…

το λέω γιατιί τόσο πλήρώνω εγώ… :wink: με adsl 384 χωρίς ογκοχρέωση χωρίς χρονοχρέωση…

Τι να πώ, εξαρτάται πότε έκανες τη σύνδεση,για πόσο χρονικό διάστημα, από ποιά εταιρεία πήρες το πακέτο κ.λ.π.
Πάντως τελευταία οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ!

To site της ένωσης ελλήνων χρηστών ίντερνετ είναι

www.eexi.net

και εκεί έχει πολλές πληροφορίες για όποιον θέλει.

Μία απορία μόνο. Η Vivodi είναι φθηνή γιατί έχει Shared LLU. Τι είναι αυτό και πόσο εκνευριστικό είναι για το χρήστη και δε το έχουν οι υπόλοιπες εταιρείες?

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά έκτός από την αγορά του ADSL κουτιού θα πληρώνω και 50 Ευρώ κάθε δίμηνο μαζί με τον λογαριασμό του ΟΤΕ?

Και αυτά τα κουτιά που γράφουν πως συμπεριλβάνονται τα έξοδα ενεργοποίησης και το πάγιο είναι άλλα έξοδα?

Μπήκα σε αυτά τα site που με παραπέμψατε αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο. :roll:

Εγώ παιδιά μια φορά είχα πάρει αυτό το DSL και είδα τον Abbath να πίνει τσιγάρα με το μικρό Ιησού. Πώς γίνεται ο Abbath και ο Ιησούς να έζησαν την ίδια εποχή; Μήπως ο Abbath είναι ο ΩΝ; Ποιος θα μου λύσει αυτή τη DSL απορία;;;