Adsl απορίες

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Σε κάνα μήνα λήγει η σύνδεσή μου, τι προτείνετε;

Αμά θες σιγουρία και σταθερές ταχυτητούλες κοντά στα 10 Net One (αν και τον τελευταίο καιρό είχε μερικά προβληματάκια)

Άμα θες να ρισκάρεις και μπορεί να σου βγει γάματη αλλά και … τότε Forthnet κατά τα αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση.

Forthnet έως 24Mbps. Στο ιδιόκτητο της Forthnet με μόνο 21,50 Ευρώ το μήνα…
See for yourself:
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009757 8)

κανεις με forthnet doubleplay υπαρχει?
που να του γινε η αναβαθμιση του δικτυου και να πηγε απο το 1mbit σε παραπανω??

Ρε παιδια, ενας με 1mbps συνδεση μπορει να επικοινωνησει ανετα μεσω skype χωρις κολληματα???

λογικά, αν δεν κατεβάζει η κάνει κάτι άλλο που να χρησιμοποιεί πολύ bandwidth μπορεί να επικοινωνεί άνετα…

το vo-ip θέλει γενικά 5-10 k για καθαρή επικοινωνία DL και περίπου 5 UL.
απο την άλλη αν κατεβάζεις με όλο σου το BW και προφανώς ανεβάζουν με όλο το πολύ μικρότερο εύρος, που έχεις για upload απο εσένα, τότε δέν θα έχεις το επιθυμιτό αποτέλεσμα. Cap το u/d.

Επίσης, χρειάζεται η παραμετροποίηση κάποιων πακέτων απο τον ΟΤΕ αν θυμάμαι και απο ότι έιχα ακούσει, να επιτρέπει πακέτα με συγκεκριμένο μέγεθος. Αποτελούσε δε τακτική του ΟΤΕ, να “σαμποτάρει” τις συνδέσεις συνδρομητών που άλλαζαν τηλεφωνία σε 3ο πάροχο !!!

ΤΟΝ ΟΤΕ Π(ΟΤΕ)??? Παλιοκαρεκλοκένταυροι … τον οτέ αυριο το πρωί και με 2 μύρια δώρο… !

OUST ! 22/01/08 FREEDOM FROM OTE’S CLUTCHES !!!

PS. O διπλά έχει 2ble play - 24αρού. άρα είμαστε ίδιο καλώδιο.
16-18 mbps τα πιάνει απο τα 24. και τηλεφωνία πολύ καλή !

εχει,ειχε κανεις προβλημα με τις εισερχομενες κλησεις??

εγω εχω…για το upload εννοεις??
1mbit ειναι πλεον…

μπα κανενα…κατι γνωστοι μου ομως ειχαν για καποιο καιρο(αλλα πιο παλια)…

οχι για download μιλαω?
ποσο φτανεις?

παιζει να χω προβλημα με τις εισερχομενες κλησεις!
βασικα σημερα εγινε η συνδεση
θα δω και αυριο

εχω φτασει τα 18-19mbits…:smiley: :smiley:
τωρα τις 1-2 πρωτες μερες παιζει να εχεις τπτ προβληματα στο τηλ…
για να καταλαβεις ποσο πραγματικα μπορεις να πιασεις κατεβασε κανενα αρχειο απο rapidshare…

αυτή τη στιγμή το router μου δείχνει …

ADSL Speed (DS/US) 15755/1020 Kbps

παλιότερα με κλειδωμένο κάπου στα 8 - 9 κατέβαζε από rapidshare με 1,5 mb/sec !!! 8) 8) 8)

τωρα εχω το μοντεμ της crypto που υποστηριζει μεχρι 8mbps νομιζω!
συνδεση μου γραφει οτι γινεται στα 2.4.
σε download εχω δει και μεχρι 270κατι!
αμα το αλλαξω θα δω λογικα μεγαλυτερες τιμες,ε?
μια αλλη απορια ειναι τι μοντεμ παιρνω τωρα?router ή modem?

ααα
κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι στο rapidshare τις περισσοτερες φορες η ταχυτητα αυξομοιονωνταν!
και σπανια επιανα τα 200και που γραψα απο πανω.
αυτο σε τι μπορει να οφειλεται?
ειναι προσωρινο?

για αποριες σχετικα με adsl www.adslgr.com θα βρειτε τα παντα …

router ρε συ πάρε στα $$ δεν έχουν και πολύ διαφορά και είναι κάπως ποιο γρήγορα (έχουν λίγη μνήμη πάνω τους …) και αν το ρουτερ σου έχει πάνω από μια θύρα δικτύου μπορείς να στήσεις και δικτυάκι …

yep πολύ καλό site …

το router υποτιθεται οτι ειναι ενα μοντεμ που σου παρεχει την δυνατοτητα να μοιρασεις την dsl και σε αλλους υπολογιστες?

ναι μπορείς να το πεις κι έτσι. Αν είναι να πάρεις πάντως Zyxel, Linksys, k dlink ειναι αρκετά καλά. Επίσης στο www.adslgr.com θα βρεις ότι θέλεις σχετικά με adsl καθώς κ συγκρίσεις…

κανεις με forthnet που να εχει χαμηλωτερες ταχυτητες ταχυτητες στο download??

Σκεφτομαι να βαλω conn-x 4mbps 22.50E , λεει? Εχετε να προτεινετε κατι? Τον εξοπλισμο τον δινουν δωρεαν η τον πλερωνεις? Πχ το speedtouch 536.