Adsl απορίες

εγώ αυτην έχω και παει μια χαρά… μου είχαν δώσει ενα philips router δωρεάν και κάνω τη δουλεια μου κανονικότατα. + 6.5 ευρώ για τηλέφωνα και είμαι οκ.
αν θες alcatel ζήτα το speedtouch 585 για adsl2/+

Δλδ ζηταω τον μοντεμ/ρουτερ που θελω πχ το 585 οπως ειπες και δεν πληρωνω κατι για αυτο?

Μ ειπε ενας φιλος μ οτι ο ΟΤΕ κανει αυτοματη αναβαθμιση απο 1 σε 2mpbs.Ισχυει αυτο;;:roll:

Ισχύει. Ήδη έχει συμβεί σε 2 φίλους μου.

Κ στα δικα μ…

@@ κάνει ο ΟΤΕ.
Σε μένα τα 768 έχουν μείνει έτσι… :frowning:

HELP!!!
Πρόκειται να αναβαθμίσω την pstn γραμμή σε adsl (κάλιο αργά παρά ποτέ…) και ψάχνω ένα καλό adsl modem. Τι προτείνετε; Ποιά η διαφορά μεταξύ modem - modem/router; Τι από τα 2 να επιλέξω; Π.χ. υπάρχει το modem router της US Robotics USR809107A (με ενσωματωμένο firewall). Αξίζει ή προτείνετε κάτι καλύτερο ή φθηνότερο; Τι να προσέξω γενικότερα στην επιλογή; :-k

Η διαφορά του απλού modem από το modem/router είναι ότι το απλό modem υποστηρίζει συγκεκριμένες ταχύτητες (έως και 2 mbit) οπότε αν θές περισσότερη αξιοπιστία σε υψηλή σύνδεση συνίσταται το router. Τώρα όσον αφορά τη συσκευή εξαρτάται και από την πάροχο εταιρεία πού θα αγοράσεις πακέτο. Για conn-x πάντως προτίμησε philips η baudtec. Κι επίσης θα συνιστούσα ενσύρματο router.

Ναι εννοείται ενσύρματο (για τα ασύρματα έχω πολλές ενστάσεις, αλλά δεν είναι του παρόντος).
Άρα καλύτερα router ώστε να είμαι σίγουρος. Βασικά θα αναβαθμίσω στον provider που είμαι ήδη (ΤΕΕ, όποιος δεν γνωρίζει, είναι του συλλόγου μηχανικών και υπάρχει σαν provider πάνω από 10 χρόνια).
Να πω την αλήθεια δεν είχα ακούσει ποτέ για modem philips h baudtec. Thanx πάντως.

alcatel είναι καλά. αν έχεις σκοπό να χαλάσεις λεφτά για να αγοράσεις router, τοτε προτίμησε zyxel.

Να ρωτήσω : ξέρει κανείς αν μπορώ να αντικαταστήσω ένα Sagem modem από OnDSL με ένα Alcatel 536 router από Connex ?? Δοκίμασα μπας και τα καταφέρω, αλλά μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα και να ελέγξω αν έχω συνδέσει την γραμμή του τηλεφώνου με το router.

οτι και να βα΄λεος θα πρέπει να σου παίξει. απλα μπες να ρυθμισεις το router από την default ip του.

Σε λιγες μερες ληγει η συνδεση μ 1 του ΟΤΕ.Εχει κανει αιτηση ο πατερας μ για 12 τελλας που ομως δεν μας εχουν πει ποτε θα ενεργοποιηθει η συνδεση,ουτε καν αυτο το ερημι που λενε στον ΟΤΕ που σημαινει οτι λογικα θα περιμενω πολυ κ εχω ακουσει τα χειροτερα για την Τελλας.Απο το οτι σ λενε 12 κ παινεις τα @@ μεχρι οτι μπαινεις τη μια κ την αλλη δν μπαινεις.Αξιζει να ακυρωσω την Τελλας κ να παω στα 24 της forthnet με κινδυνο μεγαλυτερη αναμονη(ισως)αλλα με μεγαλυτερη σιγουρια για το ποσο θα πιανω κ για το οτι δν θα μπαινω οποτε τους παυλωσει;Φιλος μ που μενει πολυ κοντα μ πιανει μεχρι κ 20 αρα προβλημα ταχυτητας δν υπαρχει.

ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Ολοι οι άλλοι ειναι υποκόμοι τους.

Καλος ο ΟΤΕ αλλα πανακριβος.Ασε που στον ΟΤΕ εχουν και traffic shaping για p2p κλπ με οτι συνεπαγεται αυτο.

ξερει κανεις τι εχει γινει με το rapidshare

εχει ριξει ταχυτητες?

Ναι:(

Φέρτε τα γατιά πίσω γμτ

ναι εχουν ριξει αισθητα τις ταχυτητες στους free προκειμενου να ειναι καλυτερα οι premium.εγω κατεβαζα με 400 και τωρα με 90…[-X

με ποσο κατεβαζες??? 8O 8O

με 400.με 4 mbit.δεν εχει πεσει η ταχυτητα απλα οι servers χωνουν αλλου to bandwidth