Adsl απορίες

Εγω εχω 8 mbit και κατεβαζα με 100-150,τωρα πηγε στα 70-80 και καποιες στιγμες 40-50 :x

Και γω 8 ειχα και επιανα κανονικα 700 και 800

αλλα τωρα το μεγιστο 100!

με λιγα λογια
πληρωστε αμα γουσταρετε!!!

θεωρητικα το καθα mbit κατεβαζει το μεγιστο με 128.πρακτικα με 110 και πολυ λεω…

παλια κατεβαζα απο rs me 420 αλλα τωρα…bye bye.

internet download manager λεμε…Εγω με 1024 κατεβαζω με 70-80.

βοηθαει αλλα δεν κανει καμια τρελη δουλεια οσων αφορα την downspeed.

Δεν είναι και το ιδανικότερο για τη ταχύτητα σου… θα έπρεπε να κατεβάζεις τουλάχιστον με 90… Τι attenuation έχεις κ ποιό antivirus χρησιμοποιείς;

Για το rapidshare ? Μια χαρα ειναι νομιζω.Πριν βαλουν τα νεα κολπα κατεβαζα μεχρι και με 130! 8O
Τωρα με το νεο συστημα εχουμε ολοι προβλημα.
attenuation = ?
antivirus = Nod32 Antivirus Version 3.0.667.0 και Outpost Firewall Pro 2009

χωρις download manager κατεβαζω και με 120…στα 1024 ειμαι κι εγω…

Στο rapidshare δυσκολα.Απο σαιτ,της Nvidia ας πουμε,και εγω με τοσο κατεβαζω χωρις manager.

οντως…αλλα συχνα πυκνα μου καθεται το 120αρι και στο rapidshare…περισσοτερο megaupload πιανει τετοιες ταχυτητες…

Το megaupload ειναι φοβερο!Δεν εχει upload limit,δηλαδη μπορεις να ανεβασεις οτι αρχειο θες οσο μεγαλο
και να ειναι,απλως θελει ενα add-on για να κατεβαζουμε εμεις οι εκτος αμερικης.

Και εμένα έχει πέσει απελπιστικά η ταχύτητα για το rapidshare. Τώρα όση σχέση έχει το antivirus άλλη τόση έχουν και οι γάτες! :lol: :lol: Γι’ αυτό φέρτε τις πίσω!!!:roll:

Εϊναι η απόσταση σου από το dslam. Όσο πιο μακριά βρίσκεσαι είναι πολύ πιθανό να μην πιάνεις τις ιδανικές ταχύτητες και να έχεις και αποσυνδέσεις. Για να δείς το attenuation μπαίνεις στο interface του ρούτερ σου και ψάχνεις να δείς τα στατιστικά της γραμμής. Μargin, attenuation, outpout power κλπ.

το attenuation δεν ειναι η αποσταση απο το dslam αλλα η εξασθενιση του σηματος.βεβαια οσο μεγαλυτερη ειναι η αποσταση τοσο μεγαλυτερο το attenuation.αν ομως περασεις οπτικες ινες μεχρι το dslam το αττ γινεται μηδεν,η αποσταση δεν αλλαζει ομως. :roll:

Και ποιός θα βάλει τις οπτίκες ίνες; :stuck_out_tongue:

υποθετικα μιλαμε παντα.αν ησουν ο bill θα μπορουσες να το κανεις.

αποτι ξερω ολες οι εταιριες εχουν ψηλιαστει την δουλεια με τα torrents και εχζουν ριξει τις ταχυτητες…παλι καλα που δεν τα κοψανε παντελως δλδ…:?

Kατεβάζω με torrents(πιο συγκεκριμμένα με Utorrent αλλά και με Bitcomet το ίδιο πρόβλημα είχα) και ενώ η ταχύτητα με την οποία κατεβάζω δεν είναι καν η μισή από το Bandwidth που διαθέτω(γραμμή 4 Mbit και κατεβάζω συνήθως με καμια 150άρα Kb/s), όταν πάω να ανοίξω καμιά σελίδα(firefox, Explorer δεν έχει διαφορά) σέρνεται, κάνει ολόκληρο λεπτό να την κατεβάσει. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω γιαυτό. Μόνο με torrents το κάνει, όταν κατεβάζω πχ με Rapidshare και χτυπάω 400άρια για πλάκα έχει καλύτερη απόδοση.

γενικά τα τόρρεντς είναι πολύ απαιτητικά, ανταλλάσουν μικρά πακετάκια, χτυπάνε και πολλά connections κ γίνεται της τρελής. εγώ δεν είχα πρόβλημα μέχρι πολύ πρόσφατα αλλά πλέον σέρνομαι αρκετά… ίσως τα φτύνει το ρούτερ σιγά σιγά. προσπάθησε να μειώσεις τπτ connections απ το utorrent και να θέσεις χαμηλά σε QoS τα τορρεντς στο ρούτερ σου μπας κ αλλάξει τπτ :!:

να κανεις και ενα portforward.