AFI ( A Fire Inside)

Ποια είναι η γνώμη σας για τους εν λόγω κυρίους που τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει γνωστοί αρκετά στους εφήβους? Σας αρέσουν η τα θεωρείτε παλιοemo:p :roll:

Έχουν βγάλει αν δεν απατώμαι έπτά δίσκους με το ύφος αλλά και μέλη της μπάντας να διαφέρουν ριζικά…

Από καθαρόαιμο Punk έχουν πλέον περάσει ολοκληρωτικά σε μια πιο σκοτεινή μουσική με τις κακές γλώσσες να επιμένουν ότι είναι emo. Η μουσική τους σίγουρα αναβλύζει συναισθηματισμό και προσωπικά μιλώντας έχει σημαδέψει αρκετές δύσκολες στιγμές της ζωής μου.

Οι κυκλοφορίες τους έχουν ως εξής…

Στην πρώτη περίοδο ήταν hardcore punk (ξέρετε σκληρό πορνό κ 'ετσι ί:p ) και αν και είχαν μερικά εξαιρετικά δείγματα τραγουδιών, σαν σύνολο δεν ξέφευγαν πολύ απο τις συνηθισμένες νόρμες. Κυκλοφορήσαν τρία albums το Answer than and stay fashionable, το Very proud of ya στο οποίο άρχισαν να ξετυλίγουν το ταλέντο τους (το a perfect fit το είχα βάλει σε μέλος του forum και νόμισε οτι του έβαλα DK …το ξεπερνάμε αυτό:lol: ) και το Shut your mouth and open your eyes το οποίο ομως δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ώστε να το ακούσω…
Στο ενδιάμεσο αυτής της περιόδου βάλτε πολλά μέλη να φεύγουν και να έρχονται και παααρα πολλά EP…

Φτάνοντας αισίως στη δεύτερη εποχή και τα μέλη να συνεχίζουν να φεύγουν και να έρχονται… οι AFI με μπροστάρη τον frontman τους και αποκτώντας την τελική τους μορφή στρέφονται σε πιο σκοτεινά μονοπάτια με στίχους βγαλμένους απο ποιήματα του Baudelaire που βγάζουν μια μελαγχολία… Αρκετά κοντά στο σημερινό ύφος τους αλλά διατηρώντας ακόμα μια σκληράδα στον ήχο τους κυκλοφορούν το black sails in the Sunset με κορυφαία κομμάτια όπως το Last kiss και το Lower it κερδίζουν νέους οπαδούς και αρχίζουν να γίνονται γνωστοί. Οι δομές των συνθέσεών τους σχετικά απλές δένουν ιδανικά με την φωνή του Davey Havok o οποίος ακόμα και σήμερα αποτελεί την ατραξιόν της μπάντας( είτε μιλάμε για τη φωνή του είτε για την εμφάνιση του) αλλά και το μόνο ιδρυτικό μέλος αυτής.

Εκείνη την εποχή δανείζουν το τραγούδι τους The boy who destroyed the world στο soundtrack του Tony hawk 3(videogame διάσημου skater) καθώς και τραβούν την προσοχή του Dexter Holland ( Offspring) o oποίος τους προωθεί με τη σειρά του, ενώ κάνει cover και στο Totalimmortal…
Η συνέχεια είναι στο ίδιο ύφος με το Art of drowning και τους AFI αρκετά γνωστούς… καλή κυκλοφορία πριν γίνει το μεγάλο “μπαμ” στο ίδιο ύψος με το black sails in the sunset με τους AFI μάλιστα να κατακτούν τα charts (#174).

Sing the Sorrow και οι AFI καταξιώνονται στη καρδιά του κοινού με την κατα κοινή ομολογία καλύτερη κυκλοφορία τους… Δίσκος με τραγούδια το ένα καλύτερο απο το άλλο. Aπο τα αριστουργηματικά the leaving song 1&2 με τελείως διαφορετικο χαρακτήρα μεταξύ τους έως τα Bleed black, Dancing through sunday, Girls not grey κλπ μιλάμε για τραγούδια που αντέχουν στις πολλές ακροάσεις, που έχουν δική τους ταυτότητα παρά την ομοιογένεια που παρουσιάζουν σε ορισμένους, μελώδικα ρεφραίν και ένα frontman που με την φωνή του σκορπίζει την θλίψη στις καρδίες τον ακροατών…

Κέρδισαν αρκετά βραβεία από το MTV αλλά και τον έντυπο τύπο, συνοδευόμενα με διθυραμβικές κριτικές για την δουλεία τους. Πολλοί κριτικοί μάλιστα δεν δίστασαν να τον επιλέξουν ως τον καλύτερο δίσκο της χρονιας. Και κατά την αποψή μου δεν είχαν άδικο αφού το θεωρώ ένα μνημείο της συγχρονής μουσικής που άμα το αντιμετωπίσεις χώρις προκαταλήψεις είναι ικανό να σε ταξιδέψει στα απόκοσμα μονοπάτια της θλίψης… Αριστούργημα για μένα και για πολλούς άλλους άλλα όπως λέει και το γνωστό ρητό Haters make me famous:lol: έτσι έγινε και στην περίπτωση των AFI που όπως άλλα συγκροτήματα τοποθετήθηκαν αδίκως κάτω από την ταμπέλα emo και έγιναν αντικείμενο μίσους από τους true:p

Το 2006 κυκλοφόρησε και το Decemberunderground με το Miss murder να θεωρείτε πλέον το “hit” των AFI και παρόλο που κάτα την αποψή μου δεν κατάφερε να ξεπεράσει το Sing the Sorrow κατάφερε να προσεγγίσει τα επιπεδά του με πολύ αξιόλογα τραγούδια ( Love like winter, Summer shudder, the missing frame κλπ).

Οι AFI αυτό τον καιρό αναμένεται να μπουν στο studio για την καινούργια τους δουλεία για την οποία όμως δεν έχει δοθεί κάποια ημερομηνία κυκλοφορίας…

Eλπίζω να αρέσουν σε κανέναν και να πει καμία γνώμη -πέρα από κράξιμο- και να μην τα έγραψα μόνο για μένα:p
Ψηφίστε και για αγαπημένο δίσκο.:!:

sing the sorrow και για μενα

ολα τα κομματια ενα και ενα

τους θεωρω παρα πολυ καλο γκρουπ στο χωρο τους

τωρα ειναι δεν ειναι εμο
δεν με ενδιαφερει

ο τραγουδιστης παντως εχει κατι το εξωγηινο εμφανισιακα!

http://www.rocking.gr/review769.php

Ο τραγουδιστής άνετα χτυπάει τον valo :stuck_out_tongue:

Τεσπα μόνο το love like winter έχω ακούσει καλούτσικο ήταν

Πάρα πολύ καλοί. Βασικά δε νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος που να γουστάρει το pop/πιασάρικο punk και να μη του αρέσουν οι AFI, κι αυτό διότι αυτό που κάνουν το κάνουν πραγματικά καλά. Ως τώρα έχω ακούσει μόνο τα 2 τελευταία άλμπουμ τους (την πιο mainstream ίσως πλευρά τους δηλαδή), και μου άρεσαν εξίσου, με μικρή ίσως διαφορά το Sing The Sorrow.

Όσο αφορά αυτά περί “έμο”, καταντάνε βαρετά πραγματικά (και δεν είναι τυχαίο οτι ως μομφή προέρχεταιι πάντα απο άτομα κάτω των 20, και είναι λογικό γιατί μόνο αυτοί ασχολούνται με το τι είναι emo και τι όχι, και κάθονται και δίνουν σημασία σε τέτοια).

Πάρα πολύ καλοί, indeed. :wink:

Aκού και τα πρώτα…μα καμία σχέση όμως:!:

Eχω ακουσει μονο την πολυ καλη διασκευή τους στο Head like a hole των Nine Inch Nails…Για προτείνετε τπτ…

Άκου το άλμπουμ Sing The Sorrow για αρχή… :wink:

@ks9: στάνταρ θα τσεκάρω και τα παλιότερα τους κάποια στιγμή! φάση θα χουν!

Πολύ καλοί, αν και έχω δώσει περισσότερη προσοχή στα 2 τελευταία τους και όχι τόσο στα hardcore παλιά τους…

Θα συμφωνήσω στο ότι δεν μ’ενδιαφέρει αν πολλοί τους θεωρώ φλώρους, βρίσκω τη μουσική τους πολύ καλή…

Sing the sorrow άνετα.

Αν δεν είχαν και αυτή την εμφάνιση…

Περιμενα να δω σε αυτο το thread το ιδιο κρα3ιμο που ειχα δει και στους MCR , τι εγινε παιδια γιατι δεν κραζετε τωρα???

Tι συγκρίνεις τώρα, δεν έχουν την ίδια αναγνωρισιμότητα. Ας έπαιζε το mad AFI όσο συχνά παίζει (έπαιζε) MCR να έβλεπες όσο κράξιμο θες.

btw οι MCR τους έχουν ανετότατα τους κυρίους ε

MCR = ?

On topic

βαρετοί

My Chemical Romance = MCR

Βαρετοι?
Νιωσε:

Με ποιο κριτήριο;
Εγώ προτιμώ AFI πάντως αν και το Black Parade είναι δισκάρα !

πυραμίδα για τους My Chemical Romance λέμε :smiley:

φτου, με πρόλαβε ο φίλος whatsisname

Νιώθω αλλά δε φταίνε σε τίποτα τα αυτιά μου να αρχίσουν να πολτοποιούνται :stuck_out_tongue: νταξ, για το είδος τους είναι απο τα πράγματα που μπορώ να αντέξω, αλλά σίγουρα δε θα βάλω απο μόνος μου να ακούσω αυτό το στυλ.

Το μόνο άλμπουμ που είχα ακούσει ολόκληρο είναι το Sing the sorrow και αυτό είχα να το ξανακούσω απο εποχές λυκείου :stuck_out_tongue:

Μεταξύ μας δεν έχουν και πολύ σχέση…στα αυτιά μου τουλάχιστον ήχουν τελείως διαφορετικοί:-k

Aυτο.

Και τα παλιοτερα να συγκρινεις, δεν βλεπω πολλες ομοιοτητες ουτε μουσικα, ουτε στιχουργικα.
Μοναχα η κολλημενη ημοταμπελα δεν λεει να ξεθωριασει


Now playing: Alter Bridge - Open Your Eyes
via FoxyTunes

Και το κούρεμα? Ε? Τι έχεις να πεις για το κούρεμα?

άρα οι mcr έχουν τους afi επείδη ο gerard έχει καλύτερη φρατζούλα…μάλιστα…:stuck_out_tongue: