Agnes Vein, Universe217, DreamLongDead @ AN Club, 11/05/13

Μια ημέρα. Αύριο η βραδιά θα είναι μεγάλη :!:

Σε 2 ώρες :!:
Ετοιμαστείτε για ισοπεδωτικό ήχο.

Βουλωμένα αυτιά, ιδρώτας, συγκίνηση.

Για τις ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ δεν θα να πω τίποτα. Όσοι βρεθήκαμε στο An γνωρίζουμε.
Κολοσσιαίες εμφανίσεις και από τους 3 (ή και κωλοσσιαίες αν προτιμάτε ;p).
Είμαστε περήφανοι που βγάζουμε τέτοια συγκροτήματα και έχουμε το προνόμιο να τα απολαμβάνουμε.

Λυπάμαι όσους δεν ήρθαν.

[SPOILER]…και ντροπή για όσους έφυγαν προς το τέλος.
Όταν έχεις μια μπάντα που έρχεται από μακριά για να σου παρουσιάσει την καινούργια της δουλειά, πρέπει να νιώσεις και να δείξεις τον δέοντα σεβασμό. Και Σαββατόβραδο κιόλας, είσαι απλά αδικαιολόγητος.[/SPOILER]

Σοβαρα τωρα, δεν ηρθε κοσμος για να δει ποδοσφαιρο και ευρωοραση; Μετα βιας διακοσια ατομα ρεσεις μεσα, που παμε επιτελους;
Μηδεν πατος βουρκος.
Στο θεμα μας τωρα. Universe217 + Agnes Vein ισοπεδωτικοι, ειμαι περηφανος που ειναι συγκροτηματα οπου μπορω και τα απολαμβανω στην εποχη μας σε εξαιρετικες μαλιστα συναυλιες.
Εσεις οι γνωστοι-αγνωστοι οπου διαβαζετε το θεμα και ειστε απο τα συγκροτηματα:
Συνεργαστειτε και δημιουργηστε μια νεα χρονοδιασταση! Μπορειτε!
Χαιρετισμους σε ολα τα παιδια που πηγαμε αλλα και μιλησαμε επισης.

[SIZE=“5”]ΓΑΜΩ ΤΟ ΘΕΟ.[/SIZE]

Κατά τη διάρκεια του σετ των U217 δάκρυσα δύο φορές. Είχε να μου συμβεί από το 2010, εκείνη τη χρονιά είχα δει πρώτη φορά αηχέητγκοντ και νοϊμπάουτεν. Όσοι με ξέρουν, καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό.

Λυπάμαι που δεν είδα Άγκνες, αλλά έπρεπε να φύγω. Τους έχω δει όμως 3 (ή 4;) φορές και θα επανορθόσω στα μουσικά κύματα. Αγόρασα το δίσκο και θα τον ακούω τις επόμενες μέρες. Η φάση πρέπει να τράβηξε ως αργά , 00.20 τελείωσαν οι γιουνιβερς.

Dreamlongdead πολύ ωραίοι. Μαλακία που χάσαμε το πρώτο κομμάτι λόγω τεχνικών προβλημάτων. Μουσική που στηρίζεται στα νοσηρά grooves δεν νοείται χωρίς μπάσο.

Φιλιά σε όσους είδα ξανά μετά από καιρό. Και στην ση-γουλφ που γνώρισα. Γοητευμένος και άλλα τέτοια γκέη πράματα.

Και οι τρεις μπαντες απεδωσαν πολυ, πολυ πανω απ το μεσο ορο (με οτι συνεπαγεται), οι Agnes Vein παντως με κανουν να απορω ποσο πιο ψηλα μπορουν να φτασουν. Ο κοσμος που λετε εφυγε γιατι δυστυχως επελεξαν το δυσκολο δρομο, δεν ειναι αρκετα ολντ σκουλ για τους ολσκουλερς, δεν ειναι αρκετα καινουργιλα για τους μοντερνους, παραειναι δυσκολοι για το απαιδευτο αυτι. Συν οτι ειναι Ελληνες και δεν λανσαρουν τον εαυτο τους με τροπο που μπορουν να προκαλεσουν καποιο χαηπ, γι αυτο το λογο ομως οταν κανουν το μπαμ θα μεινουν.

Universe πολυ μεγαλη εμφανιση ξανα, εχω χασει το μετρημα απο φορες που τους εχω δει και ειναι ξεκαθαρα λαιβ μπαντα, Dreamlongdead μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο οσο περιμενα, μονο η φωνη μου φανηκε ενα κλικ υπερβολικη, κατα τα αλλα ειναι πολυ δεμενοι επι σκηνης και φαινεται να εχουν παιδεια για σπουδαια πραγματα.

Άντε κ Σαλόνικα την άλλη βδομάδα.Εκτός από U217:(

Θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που είδα αυτές τις 3 εξαιρετικές μπάντες, με το εξωφρενικά γελοίο κόστος των 6 ευρώ.

Έχοντας πρώτη επαφή με τους DreamLongDead, μου άρεσαν σαν σύνολο κ πιστεύω αν ασχοληθούν θα ακουστούν πολύ περισσότερο. Ειδικά το κομμάτι με το οποίο μπήκαν ήταν ένας ισοπεδωτικός οδοστρωτήρας, ότι έπρεπε για να ανοίξει η βραδιά με μια αργόσυρτη, βαριά ντουμοντεθιά.

Οι U217 απλά δεν χορταίνονται. 4η φορά τους τελευταίους 6 μήνες που τους βλέπω και μας άγγιξαν τα μυαλά μας τα ίδια. Εξαιρετικοί.

Οι Agnes τα έκαναν όλα να τρίζουν. Αρκετά βαριά πραγματάκια, λες κ ο ήχος είχε υλική υπόσταση. Ακούστε όσοι γουστάρετε τέτοια ακούσματα το Soulship, είναι αρκετά διαφορετικό από το Duality. Η μπάντα πήγε σε εντελώς άλλο επίπεδο, κ αποδίδει κ εξαιρετικά στο live. Κ το βινυλιάκι μόλις 10 ευρώ, αν μπορείτε φροντίστε να το τσιμπήσετε.

Κρίμα μόνο που επικρατούσε οικογενειακή ατμόσφαιρα, πολύ λίγος ο κόσμος αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα των μπαντών.

Kι εγώ δάκρυσα μία φορά στους Universe :smiley:

Δεν μπορώ να γράψω πολλά για χθες. Ειδικά δεδομένου ότι είχα και πρόσφατη εμπειρία desertfest (και με κίνδυνο να συνεχίσω την προηγούμενη μάλλον ασκοπη συζήτηση) πρέπει να πω πως ήταν από τις πιο συγκλονιστικά ολοκληρωμένες συναυλίες που έχω πάει από άποψη επιπέδου ήχου, επιπέδου συνθέσεων, (μοναδικής) μουσικής κατεύθυνσης και απόδοσης. Και από τα τρία συγκροτήματα.

Oι DreamLongDead με κάθε live ακούγονται όλο και πιο δεμένοι, τα κομμάτια του Madness αποκτούν όλο και περισσότερη ενέργεια και όγκο.
Τους Universe τους έχω δει αναρίθμητες φορές, ντάξει. Η Τάνια δεν χρειάζεται καν μικρόφωνο, σιγά. Από τα πιο “ενεργητικά” set lists.
Οι Agnes Vein μου ειναι οι πιο “καινούριοι”. Tους έχω δει άλλη μία φορά μόνο, και αυτό πριν καλά χωνέψω (παίζει πριν καν ακούσω) το duality. Οδοστρωτήρες.

Εμπειρία χθες, με λίγα λόγια.
cheers στους φορουμίτες που είδα :stuck_out_tongue: και απ’ό,τι κατάλαβα γύρω μου πρέπει να βρίσκονταν και άλλοι που δεν είδα. Όλα καλά και όμορφα.

Απογοητευτική προσέλευση κόσμου πάντως, σε καμία περίπτωση δεν το περίμενα έτσι…

Εκπληκτική συναυλία χθές, Dreamlongdead απλά απίστευτοι, οι universe γάμησαν σύμπαντα και agnes vein το ίδιο, αν και εκεί που ήμουν ο ήχος στα μισά των set τους ψιλογαμήθηκε και δεν άκουγα καθαρά φωνητικά και κιθάρες. Μετά έφτιαξε κάπως το πράγμα. Αλλά ρε σεις ο κόσμος τους παράτησε και την έκανε, full μαλακία αυτό, είχαν μείνει οι μισοί απο τους universe. Πάραυτα οι μπάντες έβγαλαν τρομερή ενέργεια. Επίσης γάμησαν τα σακουλάκια μνημοσύνου με τις καραμελίτσες που μοίραζαν.

Bleedin ξεχώρισα τη φάτσα σου απο μακρυά!

Άκυρο ρε σεις θυμάστε με τι ξεκίνησαν οι Universe γιατί σπάω το κεφάλι μου εδώ; Και γενικά τη σετλιστ; Μου φαίνεται ότι έκοψαν κάποια πράγματα απο αυτά που ήθελαν να παίξουν. Πχ το She :?

Τι να πρωτοπεί τώρα κανείς για χθες… Ας κάνω κι εγώ μια προσπάθεια.

Τα αυτιά μου ακόμα βουίζουν και πονάει ο λαιμός/σβέρκος μου. Μόνο καλό μπορεί να είναι αυτό δηλαδή. Απίστευτη συναυλία, από κάθε άποψη. Μπαντάρες, εξαιρετική απόδοση, καλός ήχος, δύναμη, ενέργεια, κοπάνημα (+σχεδόν τζάμπα εισιτήριο κι ωραία παρέα), τι άλλο να ζητήσει κανείς. Σημείωση, παρθενική μου λάιβ επαφή και με τις 3 μπάντες. Πονάει ακόμα…

[B][I]1.[/I][/B] [B]DreamLongDead[/B]
Δεν είχα τρελαθεί με τα κομμάτια τους όταν τα είχα ακούσει, δεν είμαι και του ήχου
αυτού τόσο πολύ άλλωστε, αλλά επί σκηνής σαρώνουν. Φοβερό δέσιμο και πολύ
καλοπαιγμένα όλα. Ήταν και αρχή και ήμουν κομματάκι άνευρη, τους βρήκα όμως
απολαυστικούς και χορταστικούς.

[B][I]2.[/I][/B] [B]Universe217[/B]
ΔΕΝΕΧΩΛΟΓΙΑ. Μου έλιωσαν τον εγκέφαλο. Όλοι εδώ τους έχετε δει από 100
φορές ξερωγω και λέτε ότι κάθε φορά είναι τέτοια η εμπειρία. Σκεφτείτε πώς ήταν
για μένα που τους είδα πρώτη φορά. Ρίγη… Η φωνή αυτής της γυναίκας δεν γίνεται
να υπάρχει γαμώ. Σε παγκόσμιο επίπεδο κιόλας. Δε χρειάζεται καν μικρόφωνο,
τέτοια δύναμη. Όπως και η παρουσία και η αύρα της. Με ένα νεύμα κοπανιόμασταν
όλοι στον ίδιο ρυθμό από κάτω, απίστευτη μεταδοτικότητα. Και πόσο συναίσθημα
μπορεί να χωράει πια σε μια ερμηνεία?! Και η μπάντα εννοείται απίστευτη, αλλά θα
μου δικαιολογήσετε τη στραμμένη προσοχή στην Τάνια αυτή τη φορά.

[B][I]3.[/I][/B] [B]Agnes Vein[/B]
Οι άνθρωποι τα τσάκισαν όλα. Αργοί, βαριοί κι ασήκωτοι, βασανιστικοί σαν το
θάνατο. Έποc.
Στα μείον ο υπερβολικά δυνατός ήχος που σε σημεία προσωπικά έχανα πράγματα.
Τραγικά ψόφιος ο κόσμος επίσης. Όπως και

Anyway, πάντα τέτοια! Cheers και σε όλη τη φορουμική παρέα, μα πιο πολύ σε Μπλήντιν και Ρεντ Ραμ. Καρδιές.

Το γεγονός ότι κάποια άτομα ήρθαν πριν βγούν οι universe και έφυγαν μόλις τελείωσαν είναι τραγικό απλά… (όχι ότι οι universe δεν το αξίζουν). Κρατήστε λίγο τα προσχήματα και δείτε και τις άλλες δύο μπάντες ρε!

το εχει κάνει στη λαρισα σαν απάντηση σε κάποιους που ήρθαν στο Live για να μιλήσουν για ποδόσφαιρο και μαλακίες την ωρα του set τους. μετά απο αυτό έσκασαν οι πάντες 8)

Πόλυ άρρωστο λάηβ δικέ μου, με γαστρεντερίτιδα ξύπνησα :!:

Κάβουρας;

:’)

Μου θες μπύρες, συναυλίες, ξενύχτια και πάλι μπύρες, τι να σου κάνω. Ψοφίμι. Άλλοι είναι τα ΝΙΑΤΑ εδώ.

Πραγματι, εγω ειμαι πιο νεος απ ολους σας. ;p

Συνεχίζετε όμως και δεν μου απαντάτε με τι άνοιξαν χθές οι universe γιατί σπάω το κεφάλι μου απο την ώρα που ξύπνησα. Το prey ήταν;

Τρως καλά φαίνεται, εμάς μας έχουν στη νηστεία.

ΜεταλΜελίσσια, εγώ ούτε που θυμάμαι.

SPOILERΕχουμε μπακα ιδιου αναλογικου μεγεθους.