Aids

http://www.hivwave.gr/pages/index.php

Με αφορμή το παραπάνω άθρο είπα να κάνω ένα θέμα για να ακουστούν απόψεις πάνω στο θέμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Σε περίπτωση που αρχίσει χαβαλές και μλκς μέσα στο τόπικ καλύτερα να κλειδωθεί,είναι πολύ σοβαρό το όλο θέμα για να παίζει κανείς με αυτό…

Συνεχη και αυστηρη χρήση προφυλακτικών. Είναι πλέον αναγκαία. Και οχι μονο για το AIDS αλλα και για αλλα Σεξουαλικως Μεταδιδομενα Νοσήματα

Συμφωνα με το παραπάνω κείμενο, τα όσα έχουμε διδαχθεί είναι ένα ψέμμα και αποτελούν μια θεωρία συνωμοσιάς! Πραγματικά έχω μπερδευτεί, θα το ψάξω περισσότερο το θέμα όμως (όσο τουλάχιστον μπορώ)!

Είναι πολύ κουφό να ισχύουν ολα αυτα που λεει…Και λειπουν οι τεκμηριωσεις για αυτα που λεει…

Απ ότι κατάλαβα, η ουσία του κειμένου είναι πως ο περίφημος ιός HIV δε συνδέεται απαραίτητα με το AIDS, καθώς δεν έχει αποδειχτεί κάτι, και οτι υπάρχουν συμφέροντα που θέλουν να αποκρύψουν αυτό το γεγονός…

Μου θύμισε διάφορες κοινωνιολογικές θεωρίες πάνω στα αίτια της ασθένειας (γενικά, οποιασδήποτε ασθένειας), οι οποίες τονίζουν οτι η χρησιμοποίηση της “ταμπέλας” (“έχεις ΑΥΤΗ την αρρώστεια, είσαι άρρωστος”) όταν αυτή στηρίζεται στην αυθεντία του γιατρού (γιατρός=επιστήμονας=αυθεντία), φτάνει να οδηγήσει σε στιγματισμό του ατόμου… Η επακόλουθη υιοθέτηση του ρόλου του “αρρώστου” (“για να λένε οι άλλοι οτι είμαι άρρωστος, έτσι θα είναι”) καθιερώνει την κατάσταση… Απο αυτή την οπτική, η “αρρώστεια” δεν είναι απλά κάτι που έρχεται απέξω και προσβάλλει τον άνθρωπο, αλλά και ανθρώπινο δημιούργημα.

Ωστόσο έχει δεχτεί πολλές κριτικές, καθώς δεν παύει να υφίσταται το γεγονός οτι ο άλλος υποφέρει, οτι έχει όντως κάτι. Και φυσικά υπάρχουν αρρώστειες και αρρώστειες. Για ψυχολογικά τύπου “κατάθλιψη” υπερασπίζομαι απόλυτα την άποψη που τονίζει τον κοινωνικό παράγοντα στη δημιουργία τους, και οτι δεν είναι “αρρώστια” με την βιολογική έννοια. O HIV όμως? Δεν είναι ένας επικίνδυνος ιός?.. Στην ουσία το κείμενο αυτό αφήνει να εννοηθεί… Ή, πιο σωστά, λέει πως δεν έχει αποδειχτεί η επικινδυνότητα του… Και οτι το ιατρικό καθεστημένο, και διάφορα άλλα συμφέροντα, συντείνουν στο να κάνουν τους οροθετικούς με HIV να νιώθουν άρρωστοι…

Για το AIDS πάντως αυτό καθαυτό δεν αμφισβητεί κάτι.

Τι να πω, δε μπορώ να ξέρω ποιά είναι η αλήθεια… Ίσως και να ισχύουν αυτά, αλλά απο την άλλη ποτέ δεν ήμουν φίλος των συνωμοτικών θεωριών… Μέχρι να βρεθούν περισσότερα στοιχεία τουλάχιστον.

Bασικα ισως ειμαι ο μονος που θα πιστευει οτι ο ιος φιαχτηκε απο ανθρωπους σε εργαστηριο για συγκεκριμενους σκοπους.Ουτε προηλθε απο την Αφρικη ουτε απο τα ζωα ουτε απο πουθενα.Και φυσικα οτι φιαχνεται στο εργαστηριο εχει και αντιδοτο και το ξερουν απο την ημερα που τον εφιαξαν.

Ξερω πολυ τραβηγμενο αλλα δε μου το βγαζει απο το μυαλο

Ναι το ειχα ακουσει και γω αυτο, οτι φτιαχτηκε απο τους Αμερικανους και το ριξαν στην Αφρικη.

Λίγο άστοχη σαν θεωρία πάντως… η Αφρική ήδη τόσα είχε, δεν ήταν προς συμφέρον των Αμερικάνων να κάνουν κάτι τέτοιο, ε? Εξάλλου τόσοι και τόσοι δικοί τους προσβλήθηκαν. Και να έλεγε κανείς οτι ήταν τέχνασμα των νεοσυντηρητικών των ΗΠΑ, για να στιγματίσουν τους ομοφυλόφιλους (μια που απο εκεί άρχισε να εξαπλώνεται ο ιός στις αρχές των '80ς), πάλι δεν στέκει, αρκεί να σκεφτούμε πόσοι και πόσοι μη-γκέη προσβλήθηκαν…

Γενικά, έχουν ενδιαφέρον κάποιες απο αυτές τις θεωρίες, αλλά προτείνω να τις εξετάζουμε όλες με κριτικό βλέμμα… (όπως και την αυτοαποκαλούμενη “αλήθεια”)…

Αυτο ειναι λιγο αστοχο γιατι οι εχουν κανει τοσα σε δικους τους που δε μου φαινεται καθολου περιεργο.
Επισης μου ειναι λιγο περιεργο να δημιουργηθηκε ενας ιος 4,5 δισεκατομμυρια χρονια μετα τη δημιουργια της γης.Ξαφνικα δημιουργηθηκαν οι προυποθεσεις για τη δημιουργια του ιου?Δε νομιζω…

Συμφωνω με τον Tolki.Δεν γινεται ετσι ξαφνικα.
Στο κειμενο δεν λεει απλα οτι ο ΗΙV μπορει να μην προκαλει το ΑΙDS αλλα και οτι ο ιδιος ο ιος παιζει να μην υπαρχει

Δε νομίζω ότι πρέπει να πέφτουμε από τα σύννεφα με αυτό που είπε ο τόλκις…
“ρίχνοντας” έναν ιό (όχι μόνο για το AIDS),και γνωρίζοντας το αντίδοτο ήδη,οι εταιρείες φαρμάκων πλησιάζουν τεράστια ποσά…

και εγω αυτο πιστευω τολκαρε . αλλα και οτι ο ιοσ καταλαθος εκτεθηκε στον ανθρωπο .

να ναι καλα οι" πολιτισμενοι" ευρωπαιοι που πηγεναν στην αφρικη για “τουρισμο” :!: :!: :!:

και οποιος καταλαβε - καταλαβε .

Το οτι οι φαρμακευτικές έχουν μεγάλα συμφέροντα και τα κονομάνε το ξέρουμε. Αλλά εδώ μιλάμε για το aids ρε παιδιά. Πόσα πια κερδίζουν οι εταιρίες απο αυτό? Δηλαδή όλα είναι ένα οργανωμένο σχέδιο, να γεμίσει aids ο μισός αφρικάνικος πληθυσμός και μετά οι “σωτήριες εταιρίες” να εμφανιστούν με το αντίδοτο? Αν είναι έτσι, γιατί δε το έχουν ήδη κάνει, γιατί δεν έχουν ήδη φέρει στην επιφάνεια το αντίδοτο?.. Πόσοι εκατομμύρια άνθρωποι πρέπει να πεθάνουν ακόμα?

Τέλος πάντων, δεν το αποκλείω αυτό που λέτε, ωστόσο προτιμώ γενικά σε τέτοια θέματα να είμαι κάπως σκεπτικιστής. Γενικά δεν είμαι απο τους τύπους που “πιστεύουν” εύκολα σε κάτι… τουλάχιστον όχι χωρίς επαρκή στοιχεία. Μπορεί και να ναι έτσι, μπορεί και όχι. Θα δείξει…

Eλανορ σου φαινεται παραλογο δηλαδη οτι σε καποιους δεν τους κεγαιτε καρφι αν πεθανει ο μισος πληθυσμος αρκει αυτοι να γεμισουν τις τσεπες τους?

Καθόλου παράλογο, και ξέρουμε καλά οτι συμβαίνει. Απλά δεν αρκεί αυτό για να με πείσει πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Χρειάζομαι περισσότερα στοιχεία, και όχι απλά υποθέσεις, όσο και αν αυτές έχουν μια λογική μέσα τους…

Κοιταξτε, ο ιος δεν ειναι καθολου απιθανο να εμφανιστικε τα τελευταια χρονια, ασχετως με το ποσα χρονια μετραει ηδη η εξελιξη στην γη. Οι ιοι παραειναι περιεργες “ενωσεις” και τους αποκαλω ετσι γιατι δεν μιλαμε για ζωντανο οργανισμο αλλα μια μιξη λιποπρωτεινων και ριβονουκλεϊκων οξεων.
Το ενδεχομενο ανθρωπινη δημιουργια δεν αποκλειεται αλλα θα ρωτησω εναν συμφοιτητη μου που εκανε διατριβη στον ΗΙV να μου πει περισσοτερα για το που βρισκεται το βιολογικο κολλημα για την καταπολεμηση του. Επισης καθε ιος στην εξελιξη του φερει και μερη του γονιδιοματος των οργανιστων των οποιον εχει προσβαλει κατι την διαρκεια της εξελιξης του. Το θεμα ειναι οτι ο HIV εχει βρεθει οτι πραγματι εχει καταλοιπα ζωικου γονιδιωματος και την εποχη την οποια ξεσπασε ηταν αρκετα χρονια πριν αναπτυχθει η τεχνολογια του ανασυνδυασμενου DNA/RNA.
Βεβαια μεσα σε ολα αυτα δεν αποκλειω τιποτα καθοτι υποπτευομενο μυαλο γαρ…

Σύμφωνα με τις θεωρίες συνομωσίας ο ιος φτιαχτηκε απο επιστημονες σε φάση πειράματος και απο λάθος έφυγε εκτος εργαστηρίου…Τώρα το οτι η Αμερική το έστειλε στην Αφρική μου φαινεται τραβηγμένο γιατί δε μπορώ να βρω λόγο για μια ήπειρο που δεν εξυπηρετεί κανενός τα συμφέροντα…Απο κει και έπειτα το ξέσπασμα επιδημιων θεωρείται βιολογικός μηχανισμός άμυνας του είδους σε περιόδους υπερπληθυσμού η οποία δε ξέρω απο πού προέρχεται…Η μετάδοση του μέσω επαφής μεταξύ ανθρώπου και πιθήκου μου φαίνεται κάτι παραπάνω απο απίθανο…Όπως και να χει το πρόβλημα είναι σοβαρό κ δυστυχώς έχει κάθε ειδους προέκταση…Αν και δεν το έχω ζήσει στο περιβάλλον μου ευτυχώς,είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη κ πραγματικά πιστευω οτι είναι πολύ κρίμα για τη “μαυρη ηπειρο” που μαστίζεται κ που δυστυχως οι ανθρωποι εκεί δεν έχουν ουτε την ενημέρωση ουτε την απαραίτητη περίθαλψη για ενα ούτε καν το δικαίωμα για έναν τουλάχιστον αξιοπρεπή θάνατο…Κ ακόμα πιο κρίμα είναι οτι ο ΟΗΕ κωφεύει αλλη μια φορά και πραγματικά αντιμετωπίζει τους κατοίκους της Αφρικής κ σε αυτο το θέμα ως πειραματόζωα…

Εδω κανεις μεγαλο λαθος! Τοσα χρονια ποιος τους βαζει να τρωγονται?? Οι εμφυλιοι ειναι αμετρητοι εκει και στρατιωτικοι με στρατους και οπλισμο σκανε απο το πουθενα και περνουν την εξουσια! Ο κοσμος ψωμολυσσαει παροτι ο φυσικος πλουτος της ηπειρου ειναι τεραστιος! Και δεν μιλαω για καταρακτες και λιμνουλες… Πολλα συμφεροντα παιζουν εκει. Η ιδια η CIA εστελνε εγχειριδια για αυτοσχεδια οπλα σε πολλες ομαδες ανταρτων. Η Αφρικη δεν μαστιζεται μονο απο κοινωνικη εξαθλιωση αλλα και απο τρομερη πολιτικη ασταθεια. Ειναι μεγαλο ζητημα…

Ναι το ξέρω αυτό…Απλά πίστευα οτι για αυτό το λόγο ακριβώς δεν ασχολείται κανείς οργανισμός κ τους αφήνει να τρώγονται(βλ. Ουγκάντα),επειδλη δεν έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την πίτα…Τώρα το εμπόριο όπλων είναι άλλο θέμα, όχι τόσο επίσημα US policy…Ι get your point παρόλαυτα…

Εννοητε οτι σκοπιμα δεν επεμβαινει κανενας οργανισμος. Ο ΟΗΕ επεμβαινει παντα κατ’υποδειξιν ΗΠΑ. “Θελουμε να διαμελησουμε την Γιουγκοσλαβια” δωστου βομβες οι “ειρηνευτικες” δυναμεις του ΟΗΕ. Το θεμα ειναι οτι το χαος στην Αφρικη ειναι κατευθυνομενο και ελεγχομενο απο τις τριτες χωρες. Αμα δουν οτι κατι δεν παει συμφωνα με τα συμφεροντα και τα σχεδια τους τοτε πολυ ευκολα τους φερνουν σε “ταξη”… Και δεν ειναι μονο το κερδος απο το εμποριο οπλων. Μονο και μονο που υπαρχει αυτην η πολιτικη ασταθεια κανει τις Αφρικανικες χωρες πολυ ευαλλωτες. Τεσπα, μεγαλο θεμα.
Στα περι του AIDS τωρα, θα σας πω μια ιστορια. Ειχε παει πριν απο κατι χρονακια μια Ελληνικη εθελοντικη
ιατρικη ομαδα καπου στην Αφρικη και τους μοιρασε προφυλακτικα λεγοντας τους οτι αυτο θα τους προφυλασσε απο το AIDS. Ε, γυρνανε μετα απο μερικους μηνες οι γιατροι και ο κοσμος τους περνει με τις πετρες! Τελοσπαντων ηρεμουν λιγο τα πνευματα και προσπαθουν να συννενοηθουν προς τι αυτος ο σαματας. Και τους λενε οι μαυροι οι κακομοιριδες οτι τους ειχανε κολλησει τα προφυλακτικα στα πουλια τους και ειχανε προβλημα και αυτο γιατι αυτοι τα βαλανε και δεν τα βγαλανε καθολου νομιζοντας οτι αυτο χρειαζοταν! Αφου τα ειχανε κοψει απο μπροστα για να μπορουνε να κατουρανε!:lol: #-o Τωρα δεν ξερω αν δεν το εξηγησαν καλα οι γιατροι και ο διερμηνεας τους ή δεν το καταλαβαν οι ιθαγενεις αλλα τι να πεις!#-o