Συναυλίες που χάσαμε και μετανιώνουμε γι'αυτό (aka- the klama thread)

@achilleas λατρεία οι Paradise Lost. Τους είδα στο Icon,τους έχασα σε Shades of God και Draconian Times. Όλοι οι φίλοι μου που τους ειδαν σε όλες λενε ότι η Draconian συναυλία ήταν η καλύτερη.

3 Likes

Καμία εντύπωση, άλλωστε έχουμε ιστορία στην αμπαλίαση.

1 Like

the Dillinger escape plan ειχα χασει εγω κ ειχα κανει τρελη μαλακια

1 Like

Isis τον Ιούνιο του 2007 στο An. Είχαν παίξει και την κομματάρα “Not In Rivers, But In Drops”:frowning_face:

3 Likes

Ήταν μεταξύ των θεατών κάποιος με ένα πλακάτ που έγραφε “Where is Axl?”. Αυτόν έβρισε ο Slash!

Επί του θέματος τώρα, το μόνο live που θυμάμαι να μην πήγα ενώ μπορούσα και τώρα το μετανιώνω είναι στους Death το 1998 στον Μύλο. Δεν μπορώ να ανακαλέσω στην μνήμη μου την αιτία αλλά αναμφίβολα ήταν ανάξια λόγου, άλλωστε έμενα ακόμη στη Θεσσαλονίκη τότε (τελευταίος Σεπτέμβρης σαν φοιτητής!)

Άλλο δεν θυμάμαι να έχω χάσει από δική μου υπαιτιότητα (αν και σίγουρα θα υπάρχει – απώθηση λέγεται αυτό στην ψυχολογία!)
Όταν λέω υπαιτιότητα εννοώ να είχα τη δυνατότητα να πάω και να μην πήγα. Π.χ. αν υπάρχει μόνο ένα date εν Ελλάδι και αυτό στην Αθήνα, με τα έξοδα για το πηγαινέλα να είναι αυτά που είναι, προφανώς μπαίνει κι αυτό στην εξίσωση, και μοιραία θα κάνω το ταξίδι μόνο για κάτι - από κάθε άποψη - πολύ μεγάλο, όπως ας πούμε Sabbath το 2005 ή Maiden διαχρονικά.

Σε περιπτώσεις πάλι που υπάρχει όντως ανωτέρα βία χάνονται και τα μεγάλα χωρίς καθόλου “τύψεις”

3 Likes

Περί Weiland και 2005: Προσωπικά, έχω μείνει με την εικόνα ενός frontman που γ"&$%# κι έδειρε. Προφανώς και είχε πολλούς “δαίμονες” (εξού και το πρόωρο τέλος), αλλά το ταλέντο, η κίνησή του και η εν γένει επαφή του με το κοινό, με έκαναν να τον κατατάξω πολύ ψηλά εκείνη την ημέρα.

Ian, ψάξου και βρες πού δεν πήγες. Αφού πρόκειται για απώθηση, έχεις ανάγκη από ψυχοθεραπευτική ενδοσκόπηση!

3 Likes

Shadow Gallery
Fear Factory
Meshuggah
Haunted με dolving

Αυτά. Και κλαίω.

2 Likes

Δεν έχω δει ποτέ metallica, και είναι το μεγαλύτερο μου συναυλιακό απωθημένο μαζί με τους pantera που είχα βγάλει εισιτήριο για την συναυλία του Σεπτέμβριου 2001 που ακυρώθηκε

1993: μπόμπιρας
1999: έδινα πανελλήνιες 2 μέρες μετα- νομίζω ιστορία (β λυκείου) και εκρινα πως καλύτερα να μην παω
2007: φοιτητής στην Αγγλία
2010: Κυκλάδες για δουλειά

1 Like

Foo Fighters στο Ηρώδειο και Heaven and Hell το 2009.

2 Likes

Λοιπον, οσο ΦΛΩΡΟ και να με κανει αυτο, εχω χασει αρκετες συναυλιες λογω χωρισμων ή περιεργων καταστασεων σε σχεσεις, κυριως γιατι νιωθω αρκετα περιεργο το να μην ειμαι καλα ψυχολογικα και να παω μονος μου σε συναυλια, με επηρεαζει αρκετα, αφου ζω πολυ εντονα τις συναυλιες. Αυτη η λογικη εφαρμοζεται μονο σε μερικες απο τις παρακατω. Ως εκ τουτου, και για αλλους λογους, εχω χασει και ψιλο-μετανιωσει (but not really) τις εξης αγαπημενες μου μπαντες/καλλιτεχνες:

  • Alice In Chains 2019 Νεα Υορκη
  • The Tea Party 2015 παραμονης πρωτοχρονιας σε Niagara Falls που σκεφτομουν ταξιδακι
  • Susanne Sundfor 2 φορες (2016 + 2018)
  • Metallica 2 φορες στα δυο σκελη της Worldwired Tour 2017 + 2019 αλλα να πα να γαμηθουν :sunglasses:
  • Rush σε Madison Square Garden στην τελευταια περιοδεια που εκαναν ποτε
  • Ghost σε Νεα Υορκη 2018 Δεκεμβριος
  • Therion πριν παμπολλα χρονια στην Αθηνα που δεν θυμαμαι καν γιατι δεν ειχα παει, μαλλον εχασα 2-3 συναυλιες τους κι ενω τους λατρευα

Πιθανοτατα και μερικες ακομα που δεν θυμαμαι τωρα. Απο αυτες πιο πολυ πονεσαν οι Alice In Chains.

6 Likes

Άπειρες. Δεν κατάφερα ποτέ να δω Motorhead, έχασα Radiohead, Dead Can Dance το 94, Ramones, Ennio Morricone και το 99% των συναυλιών μετά το 2014 που έγινα μπαμπάς. Αν όμως κατι ποναει ιδιαιτερα ειναι οτι εχασα τους Sepultura του Arise, ενώ μπορούσα να ειμαι εκει.

Εχασα. Τους Sepultura. Του Arise.

4 Likes

Α ναι και Motorhead που ήμουνα εξωτερικό και έχασα την ευκαιρία να τους δω.

Το '16 με φρέσκο το Ten Love Songs. Πω. :smiling_face_with_three_hearts:

Για πάντα θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που κατάφερα να χάσω Architects στο Κύτταρο το '14. Για μια διπλωματική.

Και AC/DC. Και Dillinger. Και εκείνο το Ejekt με FNM/Bad Religion. Και Amorphis στην περιοδεία του Silent Waters. Και μην αρχίσω να κοιτάω παραπίσω από 2007, γιατί.

4 Likes

2007 heaven and hell.

Το αυτό και γω!! Ούτε για Metallica ούτε για Maiden, ούτε για Savatage τόσο κλάμα…Θυμάμαι υπήρχε τέτοιος παροξυσμός τότε με το Arise και ένιωθα τόσο σίγουρος ότι θα πάω που η αυτοπεποίθηση όταν το ξεστομισα στους δικούς μου ξεχείλιζε από τα αυτιά μου! Βέβαια λογαριαζα χωρίς τον ξενοδόχο :cry:. Αυτό το “ξέχασε το, είσαι μικρός” θα με στοιχειώνει πάντα. Το πιο κουλό βέβαια είναι πως σχεδόν ένα (ναι, ένα!) χρόνο μετά πήγα Accept!

2 Likes

Ήμουν πολύ μικρός για να πάω στους PanterA έτσι κ αλλιώς αλλά κρίμα που έγινε ότι έγινε και δεν ήρθαν.

Προσωπικά από τις μπάντες που είναι ενεργές από τότε που πάω σε συναυλιες έχω δει πάνω κάτω αυτό που θέλω. Και αυτές που δεν είδα έχουν από 2-3 έως 20 χρονάκια ακόμα οπότε αν δεν παίξει ξαφνικός θάνατος η διάλυση θα τους δω.

Για να μαι ον τοπικ Iron Maiden rockwave 2018 για ταξίδι που δεν γινόταν να αναβληθεί

Υγ Όχι ότι τους έχω σε τεράστια εκτίμηση για να τρέξω σε live τους αλλά αν ξανάρθουν οι Scorpions θα παω έτσι για να μην είμαι ο μόνος Έλληνας ροκας που δεν τους έχει δει :joy:

1 Like

Εγω ΚΑΙ τους εχω σε τεραστια εκτιμηση για το παρελθον τους και τις τραγουδαρες που εχουν βγαλει, και δεν τους εχω δει ποτε επισης, δεν ξερω πως μου ξεφυγαν.

2 Likes

Αν τελικά πας σε live τους, θα είμαι εγώ ο μόνος Έλληνας ροκάς που δεν θα τους έχει δει ποτέ!! Και αν και είναι από τα πρώτα ακούσματα μου που με έμπασαν σε αυτή την μουσική, αρνούμαι πεισματικά να ακούσω τον Meine να τραγουδάει με την μύτη φορώντας τον ίδιο μπερέ εδώ και 30 χρόνια ή τον Schenker να πηγαίνει πέρα δώθε φορώντας τα ίδια γυαλιά ηλίου. Μουσικά δε, άστο…

1 Like

Οι τύποι έχουν πολλούς hard Rock ύμνους και τους σεβομαι αρκετά γι αυτό αλλά έχω 2 θέματα. Αρχικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να τους αποδώσουν live και 2ον το setlist έχει πολλά από τα ερωτιαρικα τους που βαριέμαι τα περισσότερα

1 Like

Αν εννοεις Therion 2000 περιπου στο ροδον να σε ενημερωσω πως γαμησε :joy::kissing_heart:

2 Likes