Συναυλίες που χάσαμε και μετανιώνουμε γι'αυτό (aka- the klama thread)

Candlemass οταν παιξανε το Nightfall Ελλαδα
Δεν ειδα ποτε Motorhead και θα με ποναει παντα

Εννοω νομιζω 2001 και μετα 2004, αλλα και 2007… βλεπω το σετλιστ και απλα κλαιω
Και εχω ακουσει διθυραμβικες κριτικες για ολες αυτες τις συναυλιες απο φιλο που ειχε παει.
Ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω σεναριο στο οποιο να ΓΝΩΡΙΖΩ για την συναυλια και να μην παω.
Νομιζω πως δεν επεφτε πολλη διαφημιση ποτε για τους Therion γενικα, και απλα δεν ειχα ενημερωθει.

https://www.setlist.fm/setlist/therion/2007/gagarin-205-athens-greece-53d28fd9.html

1 Like

Πάντως για τους Alice In Chains μη στενοχωριέσαι, πιστεύω στο μέλλον θα έχεις κι άλλες ευκαιρίες να τους ξαναχάσεις!

2 Likes

Είχα δει therion το 2001 στο ρόδον (μετά το degial) και ήταν καταπληκτικοι. Μετά από αυτό δεν τους ξαναείδα, δεν με ψήνει και το υλικό τους από τότε και μετά. Theli-Vovin-Degial μέτρανε πάρα πολύ, ειδικά το vovin το θεωρώ αριστούργημα

2 Likes

Αδικεις παρα πολυ και τα διδυμακια Lemuria και Sirius B που ειναι εκπληκτικες δισκαρες και σε διαφορετικο υφος απο οτι τα τρια αριστουργηματα που εγραψες, και αρα πληρως ευπροσδεκτα ως εξελιξη στον ηχο τους, αλλα και το Gothic Kabbalah, το οποιο το αδικουσα κι εγω για 2 χρονακια. Δωστου μια ευκαιρια. Συγκεκριμενα τα:

  • Gothic Kabbalah
  • Perennial Sophia
  • Son Of The Staves Of Time
  • Tuna 1613
  • The Wand Of Abaris
  • Adulruna Rediviva

Ειναι εκπληκτικες συνθεσεις. Και γενικα ολος ο δισκος κυλαει νερακι αν και διπλος.

2 Likes

Και μενα μια απο αυτες που χω μετανοιωσει ειναι η πρωτη Therion το 2001. Εκτοτε τους εχω δει νομιζω ολες τις φορες που ηρθαν και ηταν παντα καταπληκτικοι. Συμφωνω με Quintom. Lemuria/Sirius B k Gothic Kabbalah ειναι δισκαρες και ανταγωνιζονταια επαξια ενιοτε για την εθση του αγαπημενου μου Therion δισκου.

Μια αλλη που χω σκυλομετανιωσει ειναι των Saviour Machine το 1998

2 Likes

Θα τους δώσω μια ευκαιρία μαν, τα έχω ακούσει 1-2 φορές το καθένα και ίσως δεν τα εκτίμησα. Στο secret of the runes που έχω δώσει πολλές δεν με τρελανε ποτέ, το κλασικό 6-7αρι που δεν είναι μεν κακός δίσκος, αλλά δεν εχεις και κάποιο ιδιαίτερο λόγο να επιστρέψεις σε αυτό. Και το τελευταίο το διπλό (beloved antichrist) τις 3-4 φορές που το άκουσα με κούρασε πολύ. Το les fleur du mal με τις διασκευές το ψιλογουσταρω, για ιδιαίτερες στιγμές βεβαια

1 Like

Δυστυχως δε μου αρεσει η φαση ροκ οπερα γενικα, οποτε δεν μπορεσα να ολοκληρωσω ουτε ενα ακουσμα, αλλα αναγνωριζω πως οτιδηποτε εχει κανει γνεικα ο Τζονσον, εχει ποιοτητα.

Το Fleurs De Mal πλακα εχει αλλα δεν το παιρνω σοβαρα γιατι ειναι διασκευες.

Το Secret Of The Runes ειναι και για μενα ενα 7αρακι, αλλα κυριως αδικηθηκε γιατι ηρθε μετα απο 3 αριστουργηματα, και πριν απο αλλες 3 δισκαρες.

Αντιθετως, ακομα και στο Sitra Ahra εχει μεσα μερικες κομματαρες, οπως το ομωνυμο (Sitra Ahra) και αυτα τα δυο (το πρωτο οτι πιο κοντινο εχει γραψει ο Τζονσον στο Theli μετα απο το 2000, με ολιγον τι απο Φαντασμα της Οπερας. το δευτερο απλα καυλωτικον και λεπασακλιφοθικο):

2 Likes

Therion 2004 το εχω αποβαλλει απο τη μνημη μιας και καραγουσταρα να παω αλλα ενας προδοτης δεν ηρθε τελικα και δεν πηγα…MATS LEVEN RUL,ES

1 Like

Ναι! Και το Sithra Ahra ειναι πολυ ομορφο. Ενα 8αρακι γεματο για μενα. Τα Lemuria/Sirius B k Gothic ειναι δεκαρια

1 Like

Πωωω το ξέχασα αυτό. Ούτε εγώ είδα ποτέ και σε νιώθω.

2 Likes

Μεγαλη πίκρα αυτο το θεμα

1 Like

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ποναω για Motorhead που δεν είδα το 2007 στο Λυκαβηττό μιας και το 2002 στον ίδιο χώρο τους είχα δεί από τα βραχάκια και μπήκα με ντου στο encore. Επίσης τους είχα δεί και στο Open air στον Άλιμο. Δυνατή εμπειρια όχι όμως συναυλία…
Επίσης, το Big 4 με πονάει (αφραγκιες) και μάλλον έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα δω ποτέ Running wild.
Για λόγους ανωτέρας βίας δεν είχα πάει Faith no more το 2010 νομίζω. Περίοδο μάλιστα που τους άκουγα πάρα πολύ για κάποιο λόγο.

3 Likes

Heaven and hell το 2009 γιατί δεν είχα παρέα (η τελευταία μου ευκαιρία να δω ντιο που τελικά δεν κατάφερα ποτέ :roll_eyes:) και rush στην τελευταία περιοδεία, που γενικά δεν μου περισσευαν χρήματα να πάω έξω. Από τότε περίμενα υπομονετικά (και μάταια όμως) κάθε χρόνο για το τελευταίο τους πέρασμα από Ευρώπη.
Απ την άλλη βέβαια, αν δεν πάθεις δε θα μάθεις, και έτσι μετα από αυτά τα δύο στραπάτσα που τα κουβαλάω ακόμα έμαθα να πηγαίνω μόνος μου πολλές φορές και πήρα απόφαση ότι αν δεν αρχίσω να ψάχνομαι για έξω δεν πρόκειται να δω κάποιες μπάντες.

2 Likes

Το να χάνεις μια συναυλία από μαλακία που να έχει σχέση με λεφτά, προγραμματισμό, κάποιο πρόβλημα τεσπα που μετά το σκέφτεσαι και το βρίσκεις πολύ λίγο μπορώ να το καταλάβω, γιατί δεν το ξανακάνεις μετά. Έχασα Iced Earth στην περιοδεία του Horror Show σε εκείνο το 3ωρο όργιο, γιατί δεν ήξερα ότι το “νταξ μωρέ και μια εβδομάδα πριν να πας θα βρεις εισιτήριο” δεν ισχύει πάντα και έφαγα την κρυάδα του σολντ άουτ. Τους Maiden στην Early Years περιοδεία τούς έχασα γιατί έδινα ένα μάθημα εκείνη τη μέρα -και άλλο ένα τελευταίο μετά από 3 μέρες- και έπρεπε να περάσω 1/2 για να πάρω πτυχίο. Τελικά, προφανώς πέρασα το 2ο, τζάμπα έχασα το λάηβ αλλά οκ, πού να το ξέρω τότε.
Πες αυτά δικαιολογούνται, κάπως.

Ε τόσα χρόνια μετά ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς δεν πήγαμε το 2009 Heaven and Hell και Gojira που ήθελα να δω. Ρωτάω και τον αδερφό μου καμιά φορά, πώς σκατά χάσαμε εκείνο το λάηβ; Λεφτά είχαμε, χρόνο είχαμε, κανένα πρόβλημα με δουλειές κλπ και απάντηση δεν υπάρχει, απλά αγνή ανεπανάληπτη γιγαντιαία μαλακία. :sob:

1 Like

Dio και Black Sabbath… :cry:

με αυτα που λετε αισθανομαι πολυ τυχερος…το 2007 ημουν στρατο και πιεσα αρκετα ωστε να παρω αδεια για να παω rockwave και να δω heaven and hell…

Ήμουν εκτός Αθηνών το '16 που ήρθαν οι Sigur Rós που τόσο πολύ τους αγαπώ! Πότε θα αρχίσουν ξανά οι συναυλίες και πότε θα έρθουν ξανά; Δύσκολα ερωτήματα…

Pink Floyd στο ΟΑΚΑ το ’89. Τι πάει να πει ήμουν 11 ετών και δεν ήξερα την ύπαρξη τους;
Θα έπρεπε να ξέρω.

Metallica στη Νέα Σμύρνη το ‘93. Τι πάει να πει…
Δεν. Ξέρω. Γιατί. Δεν. Πήγα.

1 Like

πρέπει να το είχα ξαναγράψει, Rage against the Machine 2010 Donington… είχα εισητήρια, είχα κλείσει τρένα κτλ, ήμουν 2 ώρες απόσταση από το Birmingham που έκανα τότε μεταπτυχιακό, τσουπ μας έβαλαν εκτάκτως να παραδώουμε πολύ νωρίτερα ένα project που έπιανε το 70% της βαθμολογίας του σχετικού μαθήματος, οπότε πούλησα τα εισητήρια και αναγκαστικά στρώθηκα για να προλάβω (γτ ήταν και ομαδική με κάτι λίγο μαλάκες κινέζους που δεν ένιωθαν γνκ να το πάρουν όλο πάνω τους και να με αφήσουν να πάω live :stuck_out_tongue: )… και δέκα χρόνια μετά πονάει ακόμα