Συναυλίες που χάσαμε και μετανιώνουμε γι'αυτό (aka- the klama thread)

Εγώ πήγα. :D:D:D

Είχαν έρθει παλιά εν Ελλάδι οι Pixies???

Αν ναι, νιώθω πολύ άσχημα που δεν άκουγα αυτή τη μουσική τότε… :frowning:

Καλα δεν πρεπει να ναι και πολυ παλια, 2004??? Νομιζω, αυτη ηταν μια φορα

Ανακάλυψα τους Pixies μόλις πριν 2 χρόνια… :frowning:

πολλές έχω χάσει, κυρίως για το γεγονός ότι μέχρι το 99 έμενα επαρχία και δεν μπορούσα να κατεβαίνω Αθήνα κάθε λίγο κ λιγάκι. Αυτές που θυμάμαι να πονάνε πιο πολύ είναι:

Rock Of Gods, 96
Death, 98
The Stress, 99

Γαμησε τα δηλαδη…

  1. Μetallica και Monster Magnet το 99 στην Ριζούπολη επειδή την επόμενη μέρα έδινα προφορικά για το Lower. Καταραμένα αγγλικά. Καταραμένη ηλικία που δεν έχεις το μυαλό να βάλεις το “θέλω” πάνω από το “πρέπει”.Οι Metallica έπαιζαν και εγώ έκανα ιδιαίτερα αγγλικών…#-o
  2. Cure το 2002 στο Τεχνόπολις επειδή μόλις είχα μείνει μετεξεταστέος στην δευτέρα λυκείου. Το κερασάκι στην τούρτα του χειρότερου καλοκαιριού της ζωής μου (και η μοναδική φορά στην ζωή μου που διάβασα σοβαρά για το σχολείο). Ευτυχώς τρία χρόνια μετά οι Cure με αποζημίωσαν προσφέροντάς μου την καλύτερη συναυλία που έχω πάει.
  3. Therapy το 2005 στο Gagarin. Το εισητήριο είχε κάπου 30 ευρώ. Έψηνα έναν φίλο μου να πάμε αλλά έβρισκε πολλά τα λεφτά και δεν το συζητούσε. Εκείνη την περίοδο είχα γνωρίσει μια τύπισα από τον Rock Fm που μου έλεγε πως ότι συναυλία και αν γίνεται, εκείνη έχει πρόσκληση και να της πω. Της ζητάω δύο για τους Therapy και μου λέει ότι μπορεί να μου δώσει μόνο μία. Μιλάω με τον φίλο μου και κανονίζουμε να πάρουμε την μία πρόσκληση και να πληρώσουμε μισό-μισό ένα εισητήριο. Μία μέρα πριν την συναυλία με παίρνει τηλ. η τύπισα και μου λέει πως ακυρώθηκαν όλες οι προσκλήσεις. Τον λέω στον φίλο μου, τον ξαναψήνω να τα δώσουμε αλλά δεν ψήνεται και έτσι χάνουμε τους Therapy. Η ελλειψη παρέας δεν θα σήμαινε τίποτα τώρα πια που αν δεν βρω παρέα πηγαίνω σε συναυλίες και μόνος μου. Τότε όμως το έβλεπα αλλιώς.
  4. Monster Magnet το 2005 στο Gagarin επειδή έσπασε ο διάολος το πόδι του. Ζητάω να είμαι πρωινός στην δουλειά για να πάω το βράδυ στην συναυλία και το κανονίζω. Παράλληλα όμως, την ίδια ακριβώς μέρα (αν είναι δυνατόν διάολε) έχει πρόβλημα και ένα άλλο παιδί από την δουλειά και θέλει να δουλέψει και αυτός πρωί. Ένας από τους δύο μας όμως έπρεπε να δουλέψει απόγευμα. Ο αρχισυντάκτης μας λέει: “Κανονίστε μεταξύ σας ποιός από τους δύο θα είναι πρωί”. Μου εξηγεί τον λόγο για τον οποίο ήθελε να είναι πρωινός και ήταν πολύ πιο σημαντικός από τον δικό μου που απλα ήθελα να πάω σε μια συναυλία.
  5. Queens of the stone age στο Ολυμπιακό γήπεδο μπιτς βόλεϊ επειδή δεν έβγαινα οικονομικά. Εκείνο το καλοκαίρι ήταν τόσες πολλές οι συναυλίες που με ενδιάφεραν που δεν γινόταν να πάω σε όλες.
  6. Tool το 2006 στο Ελληνικό επειδή μαλακίστικα άγρια και μπέρδεψα τις ημερομηνίες με αποτέλεσμα να νομίζω πως η συναυλία ήταν μια εβδομάδα αργότερα.
  7. Therapy το 2007. Έπαιζαν 10 Μαΐου. Στις 8 είχα μπει φαντάρος.
  8. Metallica το 2007. Γαμημένος στρατός.
    8 ) Tool το 2007. Γαμημένος στρατός.

Manson, δεν έπρεπε να μου θυμίσεις πόσες φορές έχουν έρθει οι Therapy? στην Ελλάδα… :frowning:

Όσο αφορά τους Cure πάντως, δεν έχουμε παράπονο… Και μένα η Μαλακάσα ήταν η πρώτη φορά που τους έβλεπα, αλλά ΤΙ ΣΥΝΑΥΛΙΑ Ω ΘΕΟΙ!!! 8O

Ηταν κι αλλη μια γυρω στο 88 με 89 αν δε κανω λαθος.Στο συγχωρεμενο το Ροδον.

Επίσης,

Biohazard 2002
Απλά μαλακίστηκα…

Soulfly 2003
4-5 μέρες πριν πέρναγαγια πρώτη φορά τις πύλες του στρατοπέδου της Θήβας… :frowning:

Τrail of the Dead πρόπερσι
Επίσης μαλακίστηκα…

Einstuerzende Neubaten κάπου 2005 νομίζω
Απλά δεν έκατσα ποτέ να σκεφτώ πόσο μεγάλο συγκρότημα είναι ώστε να το πάρω απόφαση…

:(:(Δεν εισαι ο μονος.Αχ και βαχ.

Να προσθέσω και το Sisters Of Mercy / New Model Army… στο ροκγουεηβ 97… πω άστα πολύ κλαμα το θρεντ. δεν σκέφτομαι άλλο.

αυτή μόνο :(.
άντε και isis, red sparowes.

γενικά, δεν πολυτρελαίνομαι για λάιβς, είμαι του studio περισσότερο… με ενοχλεί αρκετά ο συνήθως μέτριος ήχος, πολύ η μπόχα-μασχαλίλα και πάααρα πολύ η κάπνα, οπότε… στο tool-mastodon στο ελληνικό είχα πάει προς το τέλος των μαστοντον και έφυγα όταν αρχισαν οι τουλ (δεν παίζει ρε παιδιά να γίνονται συναυλίες σε εκείνο τον άθλιο χώρο, νισάφι πια). ευτυχώς τους μάστοντον τους είχα δει πριν λίγο καιρό και στους τουλ μπήκα τζάμπα την επόμενη χρονιά στο rockwave, οπότε τα βγαλα στο σπασμένα κάπως.

Εχω χασει αρκετες καλες συναυλιες, αλλα παντα ειχα καλο λογο.

Η μοναδικη που εχω χασει καθαρα απο λαθος ειναι εκεινη των Dissection. Ελεγα, δε βαριεσαι, θα ρθουν ξανα για το δισκο.

.

Eπίσης,

Open Air Festival 1997 (Venom/ Virgin Steele/Theatre of Tragedy/Emperor/Roting Christ/Deviser)
Παντρευόταν μια ξαδέρφη μου την ίδια μέρα

Venetian Snares 2004
Επίσης μαλακίστηκα…

Με αφορμή τον Angmαr που έχασε Dissection, εμένα που έχασα Iron Monkey και πολλούς που δεν είχαν πάει Death το '98, μάλλον το να χάσεις μια συναυλία και στη συνέχεια η μπάντα να διαλυθεί λόγω θανάτου (φτου φτου μακρυά μας), είναι ΧΑΛΑΡΑ η χειρότερη περίπτωση… :?

το iron monkey ηταν μεγιστο κριμα. δλδ με πισιγκ ρεηζορς και προ-πεην και 4 χιλιαρικα με μπυρα αν θυμαμαι;

Ναι νομίζω έτσι ήταν… αν δεν ήταν 4 χιλιάρικα ακριβώς, ήταν κάπου εκεί…:frowning:

Pantera/Slayer to 2001…(βασικά αναβλήθηκε…)Δεν θελω να σκεφτω τι θα γινόταν στο συγκεκριμένο live…

Αυτό δεν το χανα, δε πα να παντρευόταν και η αδερφή μου. Θα πήγαινα στο τραπέζι κατευθείαν το βράδυ! :stuck_out_tongue:

Εγω που ειχα παρει και εισητηριο με τα χιλια ζορια(στην εχω πει την ιστορια)τι να πω?