Το μπαούλο! (aka δίσκοι γονιών)

Όλοι στην τρυφερή ηλικία μας ψαχουλεύοντας το υπόγειο του σπιτιού μας ή των παππούδων μας, έστω κάποια γωνιά του σπιτιού μας σίγουρα θα είχαμε δει την δισκοθήκη των γονιών μας. Εκείνο το όμορφο vintage ηχοσύστημα με πολλά κασετίδια και βινύλια. Για 'μολογάτε, τι ακούγαν οι γονείς σας και σεις το ψαχουλεύτατε, ή και το έχετε καβατζώσει να το ακούτε που και που και σήμερα? Μόνο βινύλια και κασσέτες επιτρέπονται ε. Ευπρόσδεκτες και pics!

Credits σε Red Rum για τον τίτλο 8)

Εγώ πέρα απο κάτι Καζατζίδηδες, Πουλόπουλους και Αγγελόπουλους δίνω ρησπέκτ στον φάδερ για τα εξής:


Και την απόλυτη υπερσυλλογάρα υπο την επιμέλεια του Μητσάρα του Κάτη :lol:

:stuck_out_tongue:

Λοιπόν έχω αμέτρητα βινύλια από τους δικούς μου, αλλά θα εστιάσω για αρχή σε κάποια που μου έρχονται πρόχειρα πρώτα στο νου:

Επειδή οι γονείς μου δεν ήταν μεταλλάδες, αυτό ήταν από τα πολύ βαρβάτα “ξένα” ροκ που είχαν.

Ομοίως το ακόλουθο, με αυτό μεγάλωσα, και αραιά και που το βάζω ακόμα και γουστάρω! Το έβγαλε μια κυριακάτικη σε cd πρόσφατα προς όφελος του ταλαιπωρημένου βινυλίου.

Δίσκος ορόσημο από καλλιτεχνικής και ιστορικής αξίας, με φωνή ΜΕΤΑΛΛΟ και στιχάρες του Ρίτσου.

Τώρα δε χρειάζεται να πω πολλά γιαυτό, απλά ότι με έχει διαμορφώσει μουσικά σε τεράστιο βαθμό.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα, και πιο σημαντικά, αλλά τέτοια ώρα είμαι ψόφιος για να φωτογραφήσω από τα στρουμφάκια και τον λιζστ μέχρι doors και queen…

Απλά τέλειο θρεντ με τεράστια συναισθηματική, οικογενειακή και πολιτισμική αξία. Μπράβο ρε σουβλακοιμπέηλερ! 8)


^http://www.youtube.com/watch?v=rMV_rrRBgD8

Βινύλια και τα δύο. Τρελό λιώσιμο!

To χαν κι οι δικοί μου του Ζαρ, όπως και το Οξυζέν. Τρελή ονείρωξη όμως!

Ωραίο θρεντ.
Πρωτοάκουσα Floyd στο αμάξι του πατέρα μου, DSOTM, Wall, WYWH, σε γραμμένες κασέτες από βινύλια που υπήρχαν στο σπίτι. :roll:
Jarre επίσης, το Oxygene που αναφέρθηκε, όπως και Beatles.
O πατέρας μου πάντως παρά τα ακούσματα αυτά δεν τον έλεγες ροκά με τίποτα, και ο ίδιος θα αρνούνταν τον χαρακτηρισμό. Ήταν γενικά μουσικόφιλος με κύρια βάση του την κλασική μουσική όπου είχε πλούσια δισκοθήκη, κυνηγώντας συγκεκριμένες εκτελέσεις κλασικών έργων σε βινύλια. Επίσης ήξερε καλά τους Έλληνες συνθέτες και τραγουδοποιούς, Χατζιδάκι, Θεοδωράκη, Σαββόπουλο πρέπει να είχε δισκογραφία.
Από τα δικά μου ακούσματα κάποια δεν τα κατάλαβε ποτέ (jazz) όσο και αν προσπάθησα να τον μυήσω, ενώ αντίθετα άλλα τα αγκάλιασε απρόσμενα (το Streets των Savatage! :roll: υποθέτω πως οι Floyd είχαν κάνει τη δουλειά τους!)

αυτός είναι ο καλύτερος που βρήκα χ0αχχα

Μεγαλωσε με το εδω λιλιπουπολη!Φοβερα τραγουδια!

Aυτα που θυμαμαι σιγουρα ειναι αυτο:

Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι doors-beatles εκει περα αλλα δεν τα εχω ψαξει ακομα.Ακομη εχουνε και πολλα cd τα οποι εκτος απο κλασικα ρεμπεταδικα εχουνε απο Eric Burdon μεχρι Σιδηροπουλο.

Λίγα (ενδιαφέροντα) πράματα διασώθηκαν από μετακομίσεις, δάνεια κ τα ρέστα:

Pink Floyd “Meddle”, “Atom Heart Mother”, “Relics”
Beatles “Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, “Let It Be”
Socrates Drank The Conium “s/t”, “Taste Of Conium”
Grand Funk Railroad “Phoenix”
Kingsmen “On Campus”
Deep Purple “In Rock”

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο.
Επίσης αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε λειτουργικό πικάπ! :stuck_out_tongue:

Τα άπαντα των Clash
Όλα τα Bob marley

και μετά σαπίλα.

Εμένα πάλι ο πατέρας άκουγε κάτι πολύ βαριά λαϊκά τα οποία αδυνατούσα να τα ακούσω. Η μάνα μου από την άλλη μου είχε δώσει τα εξής


και κάτι άλλες κασετούλες με επιλογές: Kiss, Pearl Jam…
Δυστυχώς ήταν όλα σε κασέτα καθώς δεν είχαμε βινύλιο…

Ωραιο θρεντ! Εχω κατσει να ψαξω και να ξεθαψω πραματα απο τα βινυλια της μητερας μου. Ετσι ακουσα τα

Ο,τι και να πω γι’αυτους τους δισκους ειναι λιγο. Ψαρωτικοι, μοναδικοι και ανεκτιμητης αξιας.

Εμένα καμία σχέση με ροκ. Αλλά πολλά καλά λαϊκά ακούσματα. Καζαντζίδης, Αλεξίου, Διονυσίου και πάει λέγοντας, μαζί με πιο ποπ της επόχής.

βασικά είναι το μόνο βινύλιο που έχω από τους δικούς μου. Το είχα πάρει να το ακούσω απλώς, όχι ότι μου το δώσανε, και από τότε έχει ξεμείνει σε μένα.

Πουλοπουλο, Καζαντζιδη κτλ

Kαι το δικο μας χαλασμενο ειναι.
:stuck_out_tongue:

εμένα οι δικοί μ δν είχαν ροκ μουσική παιδεία (ούτε μια κασσέτα μπιτλς) αλλά τους παραδέχομαι για …



και

το τελευταίο πραγματικά δν ξέρω πως βρέθηκε μαζί με όλα τα υπόλοιπα … :stuck_out_tongue:

βινύλια και δώρο φορητό πικ απ 8)

Μερικά που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό…
Πάντως ούτε το δικό μου πικάπ δουλεύει :stuck_out_tongue: καταραμένη βελόνα!

[SPOILER]

[/SPOILER]

Είχε αρκετά βινύλια ο πατέρας μ (η μάνα μ δεν ασχολιόταν) αλλά του εντέχνου/λαϊκού, όχι ροκ. Το μοναδικό ροκ π βρήκα είναι αυτό:

(το οποίο είναι βέβαια μεγάλη δισκάρα, δεν το συζητάμε… )

Από’κει κ πέρα καβάτζωσα κ τα εξής ωραία πραγματούδια:

Που ΟΛΑ είναι εξαιρετικές δισκάρες! Έκαστο στο είδος του φυσικά… :wink:

(είδα κ έπαθα για να βρώ pics για όλα αυτά… plus μια συλλογή του Καζαντζίδη που τελικά δε βρήκα :frowning: )

καλα,περιτο να πω οτι ο πατερας μου ηταν η κυρια επιρροη μου για να αρχισω να ακουω αυτη τη μουσικη.παρα πολλα βινυλια απο μεταλ και ροκ μεχρι λαικα(ωραια).θα σταθω ομως στους αγαπημενους μου δισκους που βρηκα απο τον πατερα μου
Queen-Live Killers
Queen-News of the World
Pink Floyd-Wish you were here
Pink Floyd-The Wall
Led Zeppelin-1,2,3 και 4
Βlack Sabbath-We Sold our Soul for Rock n Roll
και αρκετα αλλα