Al Pacino

Ολες σχεδον,γτ?

και πιστευεις οτι η καλυτερη ερμηνεια του ειναι στον Νονο?

Ισως και οχι η καλυτερρη του,αλλα σε τετοιο υψηλο επιπεδο,το να σου πω 5 ερμηνειες του κορυφαιες,μικρη διαφορα εχουν εως και καμια…Για την εποχη που βγηκε ο Νονος,η ενσαρκωση του απο τον Μπραντο εγινε κοντρα σε καθε στερεοτυπο και εικονες αιμοβορων σουπερ γκανγκστερς,αφου τον απεκονιζει χαμηλων τονων,σοφο και σεβαστο,εχοντας φιλοσοφησει τα παντα σε σημειο που νομιζεις οτι ειναι κατι σαν θεοτητα…το βλεμμα του,ο τροπος που μασαει τα λογια του,που κινητε,τα παντα…προσωπικα εγω,την θεωρω την αγαπημενη μου εμφανιση του στο Νονο…αυτη και στο Λεοφορειο ο Ποθος,που δημιουργει στην ουσια νεο κινημα…αλλα στον Νονο,βλεπω ολες του τις αρετες μαζεμενες και σωστα κατανομημενες ωστε να δωσει στο χαρακτηρα που παιζει αυτη την αξεπεραστη κινηματογραφικη αξια…ειναι πολυ ευκολο παντως να πει καποιος’‘σιγα την ερμηνεια,ιδιο βλεμμα εχει και μοιαζει με μπουλντοκ,καθως ξεστομιζει 5 ατακες ανεκφραστος’’…τι να πω,εγω πετυχει κοσμο που γενικα νομιζει αυτο αλλα θεωρω πως ειναι τερμα λαθος…ο Μπραντο στο Νονο,δινει μια τρομαχτικη ερμηνεια και το οτι θεωρητε σημειο 0 για πολλους ηθοποιους η ερμηνεια του,λεει πολλα…

To Righteous Kill αρεσε σε κανεναν?

Εγω παντως το βρηκα λιγο μαλακια.

Ε τιποτα το ιδιαιτερο,πολυ μετριο.

Το serpico ρε κάφροι!

δυστυχως ομως και ο πατσινο και ο ντενιρο την τελευταια δεκαετια εχουν κανει σουπερ μπαρουφες.ειδικα ο ντενιρο ειναι πραγματικα μια πολυ μεγαλη απογοητευση και σε σχεση με τους υπολοιπους της κλασης του (Νικολσον,Ιστγουντ,χοφμαν,πατσινο) ειναι αυτος με τη μεγαλυτερη και πιο σοβαρη πτωση.
Και ο πατσινο στο Oceans 13 ηταν φρικτος ,αλλα ολη η ταινια ηταν ανεκδιηγητη

προς λουπιν:το ροκυ εστιαζε σε ανθρωπους,χαρακτηρες,και οχι σε κοινωνικες συνθηκες…παρολα αυτα,εφοσον και οι δυο γυριστηκαν την ιδια εποχη,αρα και οι δυο περιγραφουν την μετα-βιετναμ αμερικη και τις συνθηκες που επικρατουσαν,ετσι δεν ειναι?δηλαδη τι παραπανω ειδες στον ταξιτζη απο οτι στο ροκυ?καθεσε και προσπαθεις να βγαλεις απο την μυγα ξυγγι,γιατι ετσι εχεις μαθει(και δεν σε κατηγορω) απο κατι κουλτουριαρηδες της πλακας.εγω προσωπικα δεν ειδα καμια αναφορα στο βιετναμ στον ταξιτζη.ναι, αντιηρωας ο τραβις, το ακρο αντιθετο του αντιηρωα ο ροκυ, δυο οψεις του ιδιου νομισματος.Γιατι θεοποιεις τον αντιηρωα?αλλο ενα σημαδι της επιρροης πουθεναδων,η οποιοι εχουν λανσαρει την ταση να εξυμνειτε οποιονδηποτε αντιηρωας εμφανιζεται(και μην παρεξηγηθω, μερικοι αντιηρωες ειναι αγαπημενοι μου χαρακτηρες).

αυτο που θελω να πω, ειναι οτι το ροκυ ειναι μια ταινια για εναν ανθρωπο που ολα του βγηκαν στραβα και η ζωη του το ξεπληρωνει.εσυ το λες απλόικο, αλλα μαλλον δεν προσεξες την φοβερη δουλεια των σεναριογραφων και του σκηνοθετη στους χαρακτηρες!!!δηλαδη για να καταλαβω, η λόγικη σου ειναι οτι τα πιο περιπλοκα σεναρια ειναι τα καλυτερα?χωρια βεβαια σκηνοθετικα, οπου ο σκηνοθετης του ροκυ σε μεταφερει στην κυριολοξια μεσα στις φτωχογειτονιες της φιλαδεφλειας,νομιζεις πως βρισκεσαι πραγματικα εκει!ειδες να συμβαινει κατι τετοιο στον ταξιτζη, με τετοιο ρεαλισμο,στον ιδιο βαθμο?

ας ξεκολλησουμε επιτελους και ας δουμε τα πραγματα με τα δικα μας ματια και οχι με τα ματια αλλων!

και οσων αφορα το τι εχει παιξει ο ντε νιρο…εχει παιξει τον μποξερ στο οργισμενο ειδωλο.εχει παιξει το ψυχοπαθη δολοφονο στο ακρωτηρι του τρομου.εχει παιξει εναν ψυχοπαθη ταξιτζη.εχει παιξει τον πεθερο-κατασκοπο της cia σε μια απο τις καλυτερες κωμωδιες των τελευταιων χρονων.δεν υπαρχει συγκριση, το ρεπερτοριο του ειναι πολυ μεγαλυτερο απο του αλ.ο αλ σε μια απο τις λιγες φορες που αποφασισε να παιξει κατι διαφορετικο, πηρε το οσκαρ για το αρωμα γυναικας.μετα ξανα τα ιδια…μαφιοζος και μπατσος.φτανει πια, νισαφι!!!

Η συγκριση Ντενιρο-Πατσινο ειναι ισως η πιο δυσκολη και αχαρη που μπορει να γινει στο σινεμα.
Τι να πεις;Πραγματικα ειναι δυσκολο να σου βγει να πεις οτι ο ενας ειναι καλυτερος απο τον αλλο.
επαναλαμβανω πολλες φορες εξαιρετικες ερμηνεις εχουν κανει οι ηθοποιοι οχι στις τοπ πρωτες ταινιες τους.

Γι αυτο και εμενα μια απο τις δυο τρομερες ερμηνεις του πατσινο ειναι στο Ντικ Τρεισι (ρεσταλ) και μια εξαισια ερμηνεια του Ντενιρο ειναι στο This Boys life.

αν μου βαλουν το πιστολι στο κεφαλι εγω θα γειρω προς Ντενιρο.

Καλα,πασο…η αναλυση δε του Ροκυ,ρησπεκτ,δεν μπορω να πω πως δεν χαμογελασα…και ξεκολλα με το τι μας εχουν μαθει οι ξευτοκουλτουριαρηδες κτλ κτλ…λες και με ξερεις απο χτες και ξερεις τι ζηταω εγω σε μια ταινια και τι εχω μαθει να βλεπω…απλη ερωτηση:ποσο χρονων εισαι?(και δεν θεοποιει κανενας τον τον αντιηρωα(μου εκατσε αυτο δλδ),ισα ισα αυτη ειναι και η ειρωνια της ταινιας(OMG ΔΛΔ!!!)

Kαλά ρε σεις, θα μάθετε ποτέ από λάδι??

Το καλύτερο λάβ στόρυ έβερ. Ούτε χάπι εντ και μαλακίες. Κόβω φλέβες.

Πιο πολύ το πάνω, αλλά και αυτό, που είναι Η αρχοντιά. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ερμηνεία.

20 χρονων ειμαι.δεν ειπα βασικα οτι θεοποιηθηκε ο τραβις,εννοω οτι θεοποιηθηκε η ταινια με κεντρικο προσωπο εναν αντιηρωα σε σχεση με την ταινια που εχει κεντρικο προσωπο το ακρο αντιθετο του αντιηρωα.βασικα,νταξει,ανταλλαγη αποψεων κανουμε χωρις παρεξηγηση.απλα βλεπω καθημερινα την επιδραση της ψευτοκουλτουρας παντου,και σε μενα ακομα, και δεν μιλαω μονο στον κινηματογραφο…αλλεργια με πιανει.παντως,νομιζω πως 7 στα δεκα ατομα αν τους ρωταγες πια ταινια ειναι καλυτερη(αντικειμενικα) θα σου λεγαν το ροκυ(υπαρχει παντα και ο υποκειμενικος παραγοντας)!!!μια απο τις λιγες φορες που η ακαδημια ηταν δικαιη ηταν εκεινη η χρονια…αν αυτες οι δυο ταινιες βρισκονταν αντιμετωπες σημερα, ολα στον ταξιτζη θα πηγαιναν.

δεν μπορω να ξεχωρισω καμια, οσο κι’αν ΠΡΟΣΠΑΘΩ, νιωθω οτι καποια αδικω… [SIZE=“4”]ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΝΥΧΤΙΑΤΙΚΑ!!![/SIZE]

το αρωμα γυναικας μακραν καλυτερη του ερμηνια,παζει κατι διαφορετικο απο τα συνηθησμενα και σχεδον τελεια.αν εκανα παντως ενα top 10 με αγαπημενους ηθοποιους δεν θα τον εβαζα μεσα

τι ηθοποιαρα:D
εβλεπα πριν το γκοντφαδερ(δεν το χα ξαναδει,δεν ξερω γιατι:p)και τον προσκυναω.
απιστευτος και στο σκαρφεις και στο αρωμα γυναικας.