Al Pacino

ναι θα παιζει τον κακο στο νεο james bond(που δεν εχω δει κανενα)
γενικα τωρα κατι τετοια παιζει οπως και τον κακο στο ocean’s 13(τα μισω)

βγαινει και με τον ντενιρο το καλοκαιρι η ταινια τους (οι 2 κορυφαιοι ηθοποοιοι μαζι , η στιγμη στο heat που πινουν καφε μαζι ειναι θρυλικη)
αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι το σπουδαιο
:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:
απογοητευουν τα τελευταια χρονια και οι 2 με τις επιλογες τους
ειδικα ο μπομπυ…

Για μένα θα έπρεπε να είναι στη λίστα και τα Donny Brasco, Αny Given Sunday

Ταινία με τους δυο τους; 8O Ξανά; Ξέρεις τίποτα παραπάνω γιατί δεν έχω τίποτα. Πάντως συμφωνώ ότι οι επιλογές τους τα τελευταία χρόνια και ειδικά του Ντε Νίρο είναι άθλιες.

Έντιτ: Το βρήκα στο imbd. Βρήκα και το trailer στο Youtube. Αστυνομικοί και οι δύο αυτή την φορά, ε; Συνεργάτες. Για να δούμε…

Όλες οι ταινίες του πολ έχουν τουλάχιστον 1 ψήφο!8O

και μοιρασμένο χρόνο συμμετοχής:-k

μην ξεχναμε και τα πιο ψαγμενα The Panic in Needle Park (αυτο που εδωσε τον ρολο του Michael Corleone) , …And Justice for All (προτεινομενος Οσκαρ Α’ ρολου) , Dick Tracy (προτεινομενος Β’ ρολου) , Glengarry Glen Ross (πηρε οσκαρ Β’ ρολου)

δυστυχως δεν εχω δει κανενα απο τα 4 και μολις τα δω θα ξαναγραψω

Αν ημουν η ακαδημια θα του εδινα 10 οσκαρ (και οχι απλά 1) για την συγκλονιστική ερμηνεία του στο Αρωμα γυναικας…

Δυστυχώς η Ακαδημία είναι 100% σούργελα! Κανένα Οσκαρ σε Κιούμπρικ και Χίτσκοκ, ούτε υποψηφιότητα για Το Τζακ στη Λάμψη και για τον Πατσίνο στο Σημαδεμένο, δεν έδωσαν Οσκαρ στο Ντε Νίρο για τον Ταξιτζή, πλήρης υποτίμηση του Se7en, ενώ το Όσκαρ σε Σκορτσέζε και Κοέν ήρθε σαν από υποχρέωση για ταινίες κατώτερες των αριστουργημάτων τους.

Το Όσκαρ στον Σκορτσέζε δεν νομίζω πως ήρθε σαν υποχρέωση. Η ταινία του το άξιζε 1000%. Θα έπρεπε βέβαια να έχει βραβευτεί τουλάχιστον άλλη μία φορά ακόμα. Σίγουρα το 1976 όταν ήταν υποψήφιος με τον “Ταξίτζη” και έχασε από τον “Ρόκι”. Γελάει ο κόσμος. Τις άλλες φορές ήταν άτυχος γιατί οι ταινιάρες του έπεφταν πάνω σε άλλες ταινιάρες. Το 1980 το “Οργισμένο είδωλο” έπεσε πάνω στον “Γκάντι”. Το 1992 το “Ακρωτήρι του φόβου” έπεσε πάνω στην “Σιωπή των αμνών”. Το 1995 το “Καζίνο” έπεσε πάνω στο “Braveheart”. Ίσως βέβαια και σε κάποιες από αυτές τις αναμετρήσεις να έπρεπε να έχει βγει νικητής. Δεκτό. Άλλο αυτό όμως και άλλο να λες πως πήρε χαριστικά το Όσκαρ εν τέλει. Αυτό θα το έλεγες αν η ταινία του δεν άξιζε μία.

Sorry για το off topic… Συνεχίστε…

Ωραία ταινία ο Πληροφοριοδότης, αλλά σύγκριση με ταξιτζή είναι ιεροσυλία.

προς Manson21…και οφ τοπικ…ξεχασες το εκπληκτικο Goodfellas που εχασε απο το Dancing With The Wolves…

go on…

Δεν διαφωνώ όμως το γεγονός ότι ο Ταξιτζής αδικήθηκε από την Ακαδημία δεν σημαίνει ότι ο Πληροφοριοδότης πήρε χαριστικά το Όσκαρ. Καταλαβαίνεις την διαφορά;

Ναι…

Τρομερος ο Πατσινο αγαπημενες μου ερμηνειες

Ο Σημαδεμενος

Ντικ Τρεισι

Αργοπορημενος, αλλα θα σχολιασω!καταρχας, ο ντε νιρο πηρε το οσκαρ για τον ταξιτζη,και το πηρε δικαια, το 1976. Κυριος του αντιπαλος ηταν ο σταλλονε , που εδωσε ρεστα στο ροκυ.Ηταν κλοουζ κολ,οπως λενε οι βλαχοαμερικανοι.Οσον αφορα το αλλο που ειπες οτι γελαει ο κοσμος με το οτι ο σκορσεζε εχασε το οσκαρ απο τον ροκυ,ενα εχω να πω:σας εχουν κανει οι ανυπαρκτοι κριτικοι της καρπαζιας τα μυαλα πουρε!!

το ροκυ ειναι καλυτερη ταινια απο τον ταξιτζη.παρτε και δειτε τες μαζι,χωρις να σκεφτεστε τι ακολουθησε μετα,και μιληστε αντικειμενικα!με εξοργιζει απιστευτα να παιζουν κουλτουριαρηδες καρπαζοεισπρακτορες κριτικοι με την νοημοσυνη μου.ο ταξιτζης ειχε τον ντε νιρο ως κυριο ατου,αλλα σε ολα τα αλλα το ροκυ υπερειχε:σεναριο,σκηνοθεσια,και μην ξεχναμε και τα συμπληρωματικα καστ!και ο σταλλονε θα ηταν αυτος που θα χε φυγει με το αγαλματακι, αν δε ηταν ο ντε νιρο υποψηφιος,γιατι τα εσπαγε τρελα!

και,ον τοπικ,δεν λεω, μεγαλος ηθοποιος ο αλ,αλλα δεν μπορει να κατατασσετε στην ιδια κατηγορια με εναν ντε νιρο, εναν νικολσον και εναν νταστιν χοφμαν.στο 90% της καριερας του επαιζε μπατσους και μαφιοζους,σε σημειο που εβλεπες τις ταινιες του και ηξερες την κινησιολογια και τους διαλογους προτου γινουν!!οχι αλλο καρβουνο πια,παιξε κατι αλλο…

Εκεινη τη χρονια επαιζαν ο Λαβυρινθος του Πανα,Ζωες των αλλων,Βαβελ,Ιβο τζιμα,Πρεστιζ κτλ κτλ,και το πηρε ο Σκορσεζε,για μια κακη ταινια,βαρετη,κακιστο ρημεηκ και αψυχο τελειως,με μια καρικατουρα Νικολσον και ενα Ντικαπριο μονο απο το καστ να τρεχει…και γω,το βλεπω με ευχαριστηση,δε λεω,για χαβαλε κτλ,αλλα σιγουρα ακρως υπερτιμημενο και το πλεον υποχρεωτικο οσκαρ στην ιστορια του θεσμου…

Πρωτον,γελαει ο κοσμος,αλλα πολυ δυνατα ομως,ξεκαρδιζεται λεμε…κι εμενα μου αρεσει το Ροκυ,αλλα και παλι…γελαει ο κοσμος λεμε…Υπερειχε το απλοικο μεν,πορωτικο δε σεναριο του Ροκυ(1+1 κανουν 2 επιπεδου),απεναντι στην απεκονιση μιας μεταβιετναμικης Αμερικης που βρωμα σαν υπονομος και δειχνει την πληρη αλλοτριωση και εξευτελισμο του αμερικανικου ονειρου??Υπαρχει αλλη ταινια που με το να ηρωποιει ενα χαρακτηρα σαν του Τραβις,ενα φονια,στη συνεχεια ετσι να φτυνει στα μουτρα την κοινωνια και την υποκρισια που κουβαλα???..γελαει ο κοσμος…ωραιο το Ροκυ,αλλα και παλι,απλοικο μηνυμα που αγγιξε και τον κοσμο της πουριτανης αμερικης εκεινης της περιοδου,που δεν εδωσε οσκαρ σε μια ταινια που εδειχνε τα πραματα οπως ειναι και εχωνε το μαιρι στο κοκκαλο αλλα το εδωσε σε μια ταινια που δειχνει οτι η αμερικη ειναι η χωρα των ευκαιριων ακομα κτλ κτλ γραφικα,κλισε και ανοητα…
Επιπλεον,ο Ντενιρο τι επαιζε πχ δλδ ε?Καλα παιδια,Νονος,Καζινο,Αδιαφθοροι,Καποτε στην Αμερικη,κακοφημοι δρομοι…μετρα μαφιοζορολους…και ο πατσινο,εχει παιξει προφανως και αλλους ρολους,που εσυ δεν εχεις δει γιατι δεν νομιζω γενικα να τον εχεις ψαξει και καθολου…οταν ενας ηθοποιος,στεκεται διπλα στον Μπραντον(που παιζει τον καλυτερο του ρολο) και στεκεται τοσο ισαξια,ωστε να σε κανει να τον ξεχασεις σιγα σιγα και στη συνεχεια να επιτυχει μια απο τις πιο εντυπωσιακες και ουσιωδεις μεταφορφωσεις στην ιστορια του Αμερικανικου σινεμα,απο καλο παιδι σε αρχηγο της πιο σκληρης μαφιοζικης οικογενειας,δεν σηκωνει ουτε σχολια,ουτε αμφισβητησεις…επιπλεον ο Πατσινο,σε σχεση και με Ντενιρο,δεν εχει ξεφτυλιστει τοσο ακομα,τα τελευταια χρονια,με τις επιλογες του…

μμμ?

οκ ο πατσινο μπορει να χει παιξει αρκετους παρομοιους ρολους ομως τον εχω δει και σε κατι angels in america και ηταν ωραιος.

Νονος ρει…νομιζω πως ο Μπραντον εκει ηταν απιστευτος και ομως ο Πατσινος σταθηκε διπλα του,και ως αγνωστος σχεδον τοτε,ισαξια και προς το τελος πηρε και ολη την ταινια πανω του…

ποιες αλλες εχεις δει με Μπραντον?

και φυσικα μ’αρεσει περισσοτερο ο Πατσινος στον Νονο απ τον Μπραντον.