Νέο album AudioSlave

πριν ακόμα κυκλοφορήσει μπορείτε να το ακούσετε δωρεάν από ειδικό site που δημιούργησε η Sony…

περισσότερες πληροφορίες στο
www.crackhitler.com

Chris please reform Soundgarden. [-o<

Πολύ καλό cdάκι… Καλύτερο από το προηγούμενο και χειρότερο από το πρώτο

αυτό ακριβώς.
Αν και δεν ξέρω κατα πόσο θα 'ταν συνετό κάτι τέτοιο μιας και το χουν παρακάνει με τα reunions.

hm akousa shmera ena sto metropolis - poly kalo kommati …

pantws - to prwto kai to deutero den ma areasan to euphoria morning omws to brhka game - opws kai ta 2 prwta soundG.

Ο 3ος δίσκος λένε οτι είναι το crash-test για ένα συγκρότημα.Πιστέυω(δεν έχω ακούσει τον δίσκο ακόμα)ότι η συνεργασία Cornell-Morello θα αποφέρει σύντομα πολύ καλά αποτελέσματα.Τα 2 πρώτα ήταν απλώς το ορεκτικό πιστεύω. :twisted:

me 2 akroaseis pou ekana sto cd mallon adunamo to vrhka,"chris reform soundgarden"giati de se vlepw kala… 8O

δεν ξέρω ποιο supergroup (…) είναι χειρότερο…

οι Audioslave ή οι Velver Revolver

:smiley:

:D[/quote]

Aηδίες… Και οι δύο μια χαρά είναι

Τι λέει τελικά ο δίσκος ρε παιδια?Δεν τον έχω ακούσει ακόμα.Καλύτερος από τους προηγούμενους?Καμιά Soundgardenila κομμάτι έχει?Από αυτά που μόνο ο Cornell ξέρει να γράφει?

Λοιπόν, να τα πάρουμε ένα ένα για να μην τα μπλέξουμε.

Οι Audioslave αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα “εμπορικά” rock συγκροτήματα της σημερινής σκηνής. Παίζουν μπάλα σε άλλα γήπεδα από τον μέσο όρο. Στην πιό “σκληρή” για τα δεδομένα της μουσικής βιομηχανίας μουσική σε αυτό το επίπεδο παίζουν οι Green Day, οι Red Hot Chili Peppers, οι Green Day και ελάχιστοι ακόμα.

Για εμένα είναι μια αυθεντική rock μπάντα. Το ότι κινείται σε πολύ πιο απλές φόρμες από αυτές που είχαν συνηθίσει με τις προγενέστερες μπάντες τους δεν τους αφαιρεί κάτι αλλά ξενίζει κόσμο. Αυτό που “ρίχνει” τους Audioslave είναι ότι, όλοι λόγω του τι έκαναν στο παρελθόν, όλοι αναμένουν την ανατρεπτική μουσική που θα φέρει το rock πάλι στα σαλόνια κλπ κλπ. Αυτό που δέχομαι είναι κάτι που μου είχε πει ένας συντάκτης περιοδικού, φίλος του οποίου τη γνώμη σέβομαι απόλυτα, όταν μου έλεγε ότι περίμενε η μουσική τους να είναι μια γροθιά στα μούτρα. Όμως αυτοί οι μουσικοί είναι απόλυτα καταξιομένοι και κατασταλλαγμένοι και όπως φαίνεται δεν σκέφτονται τι “πρέπει” να παίξουν, αλλά παίζουν αυτό ακριβώς που γουστάρουν. Απλό, straight, κιθαριστικό και αφαιρετικό σε σχέση με τις υπερπαραγωγές του σήμερα.

Διαθέτουν έναν αν μη τι άλλο ευρηματικό κιθαρίστα, από τους 3-4 που στα 90’s άφησαν το στίγμα τους και έχει ένα δικό του ιδιαίτερο στυλ. Γράφει riff με το κιλό. Το rhythm section στους RATM έδειξε πολλές φορές γιατί θεωρείται κορυφαίο και έχουν έναν από τους καλύτερους γενικά μουσικούς - ερμηνευτές που έχει βγάλει το rock τα τελευταία 15-20 χρόνια. Μόνο που ο Cornell έχει αλλάξει. Εχει μεγαλώσει, τραγουδάει διαφορετικά και το μόνο που παραμένει αναλοίωτο είναι το συναίσθημα που βγάζει η φωνή του και αυτό το γρέντζο στη φωνή. Επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό αναγνώρισε τους Soundgarden αφού είχαν διαλυθεί, έχει την απαίτηση να δει και να ακούσει τον Cornell των Soundgarden. Δύσκολο έως αδύνατο. Και δεν είναι (μόνο) ότι δεν θέλει. Δεν μπορεί πλέον. Δεν έχει και νόημα. Στη μουσική του πορεία έδειξε ότι δεν κάνει πισωγυρίσματα. Τώρα αν γίνει, μακάρι να γίνει καλά.

Το πρώτο τους album άρεσε σε αρκετό κόσμο και κομμάτια όπως το Like A Stone έκαναν μια αίσθηση στα charts και γενικότερα. Έχει πολλά καλά κομμάτια και χωρίς να σημαίνει ότι έχει fillers αν αντί για 14 είχε τα 10 καλύτερα κομμάτια θα ήταν άριστο. Το Out Of Exile είναι από τους δίσκους που οι περισσότεροι έκριναν πριν ακούσουν. Όχι βέβαια στην Αμερική ή την Αγγλία, αλλά στην Ελλάδα που ξέρουμε από καλό rock και καλό ελαιόλαδο. Προσωπικά τον θεωρώ πολύ μεστό δίκσο, με λιγότερες καλές μεμονομένες στιγμές, αλλά πιο ισορροπημένο στο σύνολό του. Όλη η μαγεία κρύβεται σε κομμάτια όπως το #1 Zero. Απλά εκπληκτικό.

Στο δια ταύτα το Revelations, αν και ακουστήκανε πολλά πριν βγει συνεχίζει εκεί που ήταν τα 2 προηγούμενα. Είναι αρκετά πιο άμεσο, ρυθμικό με πολλά funk σοιχεία και διαφοροποιημένες ερμηνείες σε σημεία από τον Cornell. Τα singles Revelations και Original Fire είναι catchy, τα Sound Of A Gun και Somedays άμεσα και με πολύ groove, τα Broken City και Jewel Of The Summer ρυθμικά με funky feeling. Όπως και στα προηγούμενα κρατάνε κομματάρες για το τέλος του album όπως το Moth.

Δεν μπορώ να φανταστώ πως αυτός ο δίσκος θα κάνει αυτούς που δεν γούσταραν την φάση των Audioslave να ψηθούν ξαφνικά, αλλά δυσκολεύομαι και να φανταστώ γιατί αυτός που τους γούσταρε δεν θα γουστάρει τρελά και με αυτό το δίκσο. Για μένα λογικά θα φιγουράρει, ίσως όχι πολύ ψηλά, αλλά στα καλύτερα της τρέχουσας χρονιάς.

Το κούρασα. Ευχαριστώ.

Από χτες με 2 μόνο ακροάσεις μπορώ να πω πως ο δίσκος έχει την σφραγίδα Audioslave (palm mute pickicking, περιέργα Morelικά σόλο, ταξιδίαρικη Cornelliki φωνή, γκρουβάτο μπάσο, και ντράμς στην εντέλεια), όμως δυστυχώς υποδιαίστερο από τα προηγούμενα. Κάτι λείπει…

Αλλά αυτό δεν αναιρεί το μέγεθος των Audioslave που μακάρι να θυμηθούν πως υπάρχει και Ελλάδα… :roll:

1ον O Cornell είναι ο Cornell με ότι και αν αυτό συνεπάγεται
2ον Οι Soundgarden ήταν μια από τις κορυφαίες μπάντες ever.
3ον Το πρώτο Audioslave τα ‘σπαγε.
4ον Το προηγούμενο μέτριο
5ον Το Revelations μια απ’ τα ίδια
6ον Μήπως βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν δίσκο;

Γενικώς, επανάληψη μητήρ μαθήσεως και αυτό το τηρούν οι Audioslave. Τα ίδια και τα ίδια με δύο σχεδόν καρμπόν δίσκους.
Είπαμε, υπερμπάντα, αλλά να μην περνάει και στο απυρόβλητο η συνθετική δυστοκία.

Ίσως αλλάξω και γνώμη για το άλμπουμ, ίσως και όχι.
Απλά πιστεύω πρέπει να κάνουν ένα διάλειμμα, να βγάλει και ο Cornell τον προσωπικό του δίσκο. :stuck_out_tongue:

μαλακία δίσκος είναι…

απέδειξαν με τον πιο τρανό τρόπο, και ο cornell και ο morello πως οι προηγούμενες μπάντες τους δεν έγιναν μεγάλες χάρη σε αυτούς…

www.crackhitler.com

Α? Χαρις σε ποιον εγιναν δηλαδη μεγαλοι οι Soundgarden?

o Kim Thayil…

και ο morello καλός είναι, αλλα χωρίς τον zack θα έβγαζε φτηνά τραγούδια που θα συνόδευαν ένα ωραίο videoclip…

ότι κάνει τώρα δηλαδή…

είναι σαν να θεωρείς τους foo fighters καλύτερους από τους nirvana…

www.crackhitler.com

sumfwnw apolyta file mou o kim thayil htan h morfh
oso gia ton morello ta idia kai ta idia…epanalamvanetai kai malista asxhma

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα…
Νομίζω ότι βιάστηκαν και στους δύο τελευταίους δίσκους… Δεν είναι κακοί…
Αλλά το ντεμπούτο δίπλα τους μοιάζει αριστούργημα, ενώ στην ουσία ήταν ένας δίσκος που σου έστελνε το μήνυμα ότι γεννιόταν κάτι μεγάλο, που τελικά δεν ήρθε…

Ας μην ξαναναλύσω γιατί διαφωνώ, νομίζω τα αναφέρω και παραπάνω.

Το προσωπικό του Cornell θα είναι ακουστικό, πιθανότατα στο στυλ του Euphoria Morning.

Το ότι ακούσαμε πως οι Cornell και ο Morello δεν ήταν οι ψυχές στα πρώην group τους είναι μια συλλεκτική δήλωση. Ιδιαίτερα για τον Cornell. Πρέπει να μάθουμε να μην ανάγουμε σε γενική αλήθεια την κάθε βλακεία που έχουμε στο κεφάλι μας.