Album Exchange

Τον άκουσα μια φορά χτες το βράδυ με ακουστικά και πολλή προσοχή και σήμερα τον είχα στο ριπιτ από το πρωί μέχρι πριν λίγο, οπότε και αισθάνθηκα έτοιμος να γράψω τη γνώμη μου νωρίς, σε αντίθεση με την προηγούμενη βδομάδα που προσπαθούσα να μπω όσο περισσότερο μέσα στο δίσκο γίνεται και έγραψα σχεδόν στο τέλος της προθεσμίας, Δευτέρα απόγευμα

1 Like

και εμενα 4 μου αρεσουν απο τα 8 απλα αυτα τα 4 μου αρεσουν πολυ. Δεν πειραζει. Θα το εκτιμησει η λυκαινα σε καναν μηνα

2 Likes

Η πρόταση του @Moonchild92 για κάτι που θυμίζει Χριστούγεννα ή έστω χειμώνα βαρύ και ασήκωτο είναι ένας progressive (textbook case όμως) metal δίσκος των Ιταλών Eldritch από την παγωμένη Φλωρεντία, με τον σχεδόν αρκτικό τίτλο… El Niño! Να ξέρεις ότι αυτά για The Last Days of the Year και λοιπά τα ακούω βερεσέ! :wink:

Στα σοβαρά τώρα, με ζόρισε ελαφρώς το ματσάρισμα. Θες επειδή μετά από μια δεκαετία, εκεί στα late 90s - early 00s, αρκετά σοβαρής θα έλεγα ενασχόλησης με το genre, πλέον νιώθω αρκετά μακριά του; Τι να κάνουμε, γερνάμε μάλλον και είναι αλήθεια ότι με τραβάει περισσότερο η μουσική που μιλάει κατά κύριο λόγο στις αισθήσεις μου και λιγότερο στον εγκέφαλο μου [insert random κλισέ αυτοσαρκαστικό αστειάκι]. Ίσως, τώρα που τα γράφω αυτά και το συνειδητοποιώ, να βγαίνει νόημα γιατί τελικά θα ακούσω ευκολότερα έναν black metal δίσκο την σήμερον ημέρα από ότι έναν progressive.

Τέλος πάντων, ζορίστηκα που λες αγαπητέ αναγνώστη/αγαπητή Σσ_Γου_φ. Άλλα δεν ξέρω και το γιατί, μιας και το άλμπουμ το είχα αγοράσει από το ξύλινο παταράκι του Metropolis (Ευγενικά παιδιά πάντως εκεί, ούτε που χαχάνισαν – μπροστά μου τουλάχιστον - όταν σε μία από τις πρώτες μου επισκέψεις στο κατάστημα ζήτησα με φλόγες στα μάτια το King of the Mountain Hall, ελάχιστες μέρες πριν τη γνωστή συναυλία στο Ρόδον. Επίσης άσχετο, θυμάται κανείς ένα δισκάδικο σε ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου αν θυμάμαι καλά κάπου στην Ακαδημίας, όπου αν δεν έπαιρνες χαμπάρι τα λιγοστά CDs σε παράταξη στα ραφάκια του, θα νόμιζες ότι μπήκες σε ιατρείο νευρολόγου λίγο πριν τη σύνταξη; Οι θεούληδες είχαν το Symbol of Salvation των Armored Saint ακριβώς δίπλα σε ένα των Mortuary Drape. Τι εννοείς ποιο αγόρασα; Σοβαρέψου;) και του είχα αφιερώσει μάλιστα ουκ ολίγες ακροάσεις (σοβαρές έτσι; από την αρχή μέχρι το τέλος, με μελέτη των στίχων και πιάσιμο του booklet από τις δύο άκρες της ράχης μόνο με τον αντίχειρα και τον μέσο για να μην αφήσουμε και δαχτυλιές). Τέλος πάντων #2, δεν ξέρω γιατί ζορίστηκα.

Ενστικτωδώς το έψαξα στο Spotify, αλλά το συγκεκριμένο δεν υπήρχε διαθέσιμο. Οπότε πλησίασα τη δισκοθήκη με βηματισμό αίλουρου που έχει το νου του για νάρκες playmobil, το εντόπισα, το ξεσκόνισα και λίγο με ένα ιμιτασιόν σουίφερ ευκαιρίας δοθείσης, το έβαλα στο player και πάτησα το play. Ταυτόχρονα όμως σε κάποιο παράλληλο δυστοπικό σύμπαν πρέπει να πάτησα play και στο trademark μηχάνημα του matrix! Ναι, αυτό που σου φορτώνει data, πολεμικών τεχνών για παράδειγμα που θα ζήλευε και ο American Ninja των 80s VHS.

Με το που μπήκε το τσίκι-τσίκι του Fall from Grace, ΚΑΠΑΟΥ! Είχα ξανά μαλλιά μέχρι τη μέση. Και ΕΝΙΩΘΑ overwhelmed από ένα πολύ familiar συναίσθημα…

Prog ρε φίλε… Σε ευχαριστώ @Moonchild92. Άθελα σου έβαλες αρχαία γρανάζια σε κίνηση και πάλι.

Υγ. Σοβαρά τώρα; Περιμένετε κριτική στον δίσκο; Αφήστε τις κόνξες και πατήστε play. Και αργήσατε, να ξέρετε.

16 Likes

. Οκ χάνω μέρες με την καραντίνα, αλλά πότε πήγε Δευτέρα??!!

. Πήρα σπέσιαλ μενσιον, αιμ ονορντ.

. Επίσης εκεί στο ΚΑΠΑΟΥ κάπου λύγισα. Ωραίο κείμενο!!

1 Like

Ενα με εφταρια κυριως;

Πολυ πουστικα!

Τι μπορει να εννοεις?

Δεν θυμάμαι ρε γμτ όνομα. 7+7 πάντως είχε στην Ηφαίστου αλλά αυτό ήταν υπόγειο D&D φάση :joy:

Μηπως λεγοταν #Seven, κατι τετοιο θυμαμαι, αρχες '00ς ειχα παει.

@JTN θα με παιξεις ρε :stuck_out_tongue:;

οχι για παραδειγματισμο!!!

δεν σε εμποδιζει κανεις να ακουσεις καποιο και να γραψεις
επισης δεν σε εμποδιζει κανεις και να προτεινεις. Η φορμα ανοιχτη ειναι ακομα. Απλα δεν θα εχεις επισημο ματσαρισμα. Μονο αν βρεις εθελοντη

2 Likes

Δικαιο.

Με εμποδιζει η απουσια της υποχρεωσης να το κανω ρε :stuck_out_tongue: . Μονο απο υποχρεωση θα ακουγα King Diamond, ας πουμε :sunglasses:

2 Likes

:joy: :joy: :joy:

@JTN
Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να ακούσει King Diamond λοιπόν!

4 Likes

Αρκει να δεσετε τον @apostolisza8 για να μη με κυνηγαει μετα.

5 Likes

Ετσι!! Ακομα καλυτερος παραδειγματισμος.

Και μαλιστα ο @Spyros_Koukas ειναι ενας απο την τριαδα αν δεν κανω λαθος?

Τον βαζετε ζευγαρι με Παντελη και ζευγαρωνετε @Dr.Feelgood με @nikatapi και ολοι βγαινουν κερδισμενοι, και ειδικα εμεις που θα δουμε Παντελη να ακουει King Diamond με το ζορι.

3 Likes

There is no grave deep enough to keep me in chains σε περίπτωση που γίνει αυτό, να ξέρεις.

Όχι.

5 Likes

Δεν κάνεις και για κάποιον λόγο ψήνομαι για την τραμπα με @pantelis79 και για να δω αντιδράσεις από @apostolisza8 μετά από όσα ειπωθούν (έστω κι αν το να ακούσω Lanegan φαντάζει λίγο επώδυνο αυτή τη στιγμή :stuck_out_tongue: )

3 Likes

Εσύ ψήνεσαι άλλοι θα καούμε με αυτά που θα διαβάσουμε.

Προφανώς αν ο νημαφέντης thread-master και οι εμπλεκόμενοι συμφωνούν κάνετε ό,τι θέλετε, αλλά, σίγουρα το θέλετε αυτό;

Κρίμα δεν είναι;

2 Likes

not

6 Likes

ο λαός, απαιτεί, δώστε King στον Παντελή :stuck_out_tongue:

EDIT: σοβαρά τώρα, αν βγαίνει ΟΚ, αν χαλάει ο προγραμματισμός προχωρήστε ως έχει παίδες :grinning:, μη θρηνήσουμε και κάνα θύμα :upside_down_face:

4 Likes

Μόνοι σας και όλος μου λοιπόν.

Κάνω άλλη μια έκκληση, κρατώντας πολιτισμένη την συζήτηση, ακόμα, να σκεφτείτε τι είναι αυτό που ζητάτε.

edit:

Χαίρομαι που έρχεσαι στα λογικά σου, ο διάλογος όλα τα λύνει.

2 Likes