Album Exchange

images
Abigor - Leytmotif Luzifer

Διάβασα το review του @apostolisza8 για το πιο πρόσφατο τους album, είδα και το R! που έβαλε, θυμάμαι τις ιστορίες του στο nostalgia topic και κατάλαβα πως πρόκειται για αγαπημένη του μπάντα μάλλον και καρφί στα ακούσματα του.

Αλλά…

This time I’m 'a let it all come out
This time I’m 'a stand up and shout
I’m 'a do things my way
It’s my way
My way, or the highway

Kαμία ντροπή που άργησα. Από ένα σημείο και μετά ήταν αναμενόμενο και το καθυστερούσα κι επίτηδες. Ειδικά όταν κατάλαβα πως δεν μου έρχεται και κανένα album στο μυαλό <30mins ( σας βλέπουμε ρε, λιγότερο από 30 λεπτά λέει, ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω ) το πήρα κι απόφαση. Δεν ήθελα να γράψω γι’αυτό. Είναι βασανιστικό το πόσο με απώθησε. Το άκουσα 6.66 φορές ( καλά 4 ) και το καθυστερούσα, γιατί πιστεύω πως καθώς γράφεις το review πρέπει να το έχεις στα αυτιά το album που σου έτυχε, ως ένδειξη σεβασμού. Ε και δεν μπορούσα να το κάνω. Το άκουσα 3 φορές για να δω τι χάνω, τι δεν καταλαβαίνω, τι σημέια μου αρέσουν, διάβασα 5-10 πράγματα παραπάνω γι’αυτούς, στο background ούτε λόγος και απλά περίμενα να έρθει η προθεσμία μπας και φιλοτιμηθώ αλλά δεν…Και τώρα δηλαδή με τα χίλια ζόρια παίζει ( η 4η φορά ) και είμαι και σίγουρος πως θα κάνω και ρυτίδες από αυτά που ακούω.

Δεν είμαι ο άνθρωπος να γράψω γι’αυτό. Ναι έχει μερικά riff, μερικά σημεία ωραία ( ως και πάρα πολύ ωραία ), αλλά αυτή η φωνή απλά δεν ακούγεται και το χαλάει όλο για μένα ( όχι ότι ακούω και κάτι συνταρακτικό στη μουσική ή να μου αρέσει τόσο πολύ για να το ξεπεράσω, όπως έγινε σε προηγούμενο exchange με τους Desultory ). Αν ρωτήσεις 100 ανθρώπους, οι 99 θα σου πουν ότι τραγουδάει Γερμανός ( κοντά είναι Αυστριακός ). Δεν τραγουδάει βασικά, δεν ξέρω τι είναι αυτό που ακούω τέσπα. Πάντως όσο τον άκουγα μου ερχόταν το pick of destiny στο μυαλό. Συνεχίζοντας με τα στερεότυπα, ναι είναι σατανιστική μουσική και δεν ακούω τίποτε άλλο, έβαλα στίχους ( που δεν το κάνω ποτέ, το 95% των τραγουδιών το ξέρω λάθος ), είδα τα Λατινικά και τα ονόματα τους, διάβασα λίγο για κάτι Christian demonology, δε μου αλλάζει κανείς άποψη.

Αυτά σε γενικές γραμμές, με έχετε δει ότι προσπαθώ να κάνω τίμια review και να δίνω σημασία και να κάνω breakdown σε αυτό που ακούω αλλά αυτό το πράγμα δεν ακούγεται :stuck_out_tongue: Πάρ’τε το review απ’το rocking, αν κάποιος θέλει να διαβάσει για το δίσκο.

LIMP BIZKIT ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕ ΜΝΠΝ

11 Likes

Ε κοίτα! το ΠΑΝΚ δεν είναι για όλους (σίγουρα όχι για μένα)!! :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Και να σκεφτείς πως θεωρώ πως όσα διαδραματίζονται στα φωνητικά μαζί με τα πολλαπλά σπασμωδικά στρώμματα του riffing, ως κάποια από τα κύρια συστατικά του γιατί οι Abigor για μένα είναι μια από τις πιο εντυπωσιακές black metal μπάντες όλων των εποχών. Ναι, τόσο πολύ μου αρέσουν. Μάλιστα, αν και πάντα έχουν αυτόν τον trademark ήχο που εκτίμησα που προσπάθησες να απορροφήσεις και ας μην έγινε, έχουν αλλάξει εκφάνσεις, όπως έγινε με το τελευταίο τους. Γενικά πιστεύω πως οι Αυστριακοί παίζουν μπάλα εντελώς μόνοι τους σε αυτό το κομμάτι του ήχου.

Το Leytmotif Luzifer το θεωρώ ως κορύφωση της πιο δυσαρμονικής (γιατί πάντα τις είχαν), περιόδου τους και τρομερά συνεκτικό. Βασικά είναι ένας από τους 30 καλύτερους δίσκους της προηγούμενης δεκαετίας ανεξαρτήτως είδους για μένα. Οπότε, με αφορμή την πιο πρόσφατη κυκλοφορία, θέλησα να το πετάξω στα θολά νερά του exchange. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία, μιας και έκατσε σε εσένα.

αλλά βάλε ρε άνθρωπε ολόκληρο το εξώφυλλο να πούμε το κόβεις στη μέση!!

Όσον αφορά τον νέο γύρο, είδα επικά ματσαρίσματα, αυτό ακριβώς. Μερικούς δίσκους τους θεωρούσα δεδομένο πως θα μπουν (Slayer τους είχα ξεχάσει, ντροπή μου - Descendents σκέφτηκα αμέσως ή όλη την τότε σκηνή - περίμενα και Minor Threat - χάρηκα που είδα ένα από τα σημαντικότερα γεγονότα του 20ου αι. aka το πρώτο Bathory), βέβαια περίμενα και περισσότερα EP.

Είχα σκοπό να βάλω ΤΟ EP, αλλά δεν το έκανα για να μην γίνω γραφικός και επέλεξα έναν δίσκο, μα τι δίσκο…τέλος πάντων, όλα στην ώρα τους!

Ελπίζω @tylerdurden αυτή τη φορά να πάει καλύτερα χαχα!

4 Likes

@matia , ρίξε ένα πμ με το αλμπουμ (και κατα προτίμηση και με το επόμενο EP τους, το έψαχνα καιρό)

Νιαμ, νιαμ!

@nikatapi, :heart:

1 Like

Fixed

Επίσης ήθελα να πω ότι αυτό:

έχει διπλή ανάγνωση :stuck_out_tongue:

1 Like

Είμαι έτοιμος να γράψω μια και καλή γι’ αυτό τον δίσκο, καθότι πιστεύω ότι είναι η τελευταία φορά που τον άκουσα ολόκληρο. Δε μ’ ενοχλεί το thrash, αλλά για την ηλικία μου και τη χρονιά που ζω, το “Reign in Blood” δεν έχει κάτι να με προσφέρει πέραν από κάποια συγκεκριμένα πράγματα.

Ουδείς αρνείται ότι αυτός ο δίσκος έκανε πολλούς να “επαναστατήσουν” στις μουσικές τους κατευθύνσεις και τις προσωπικές τους εναντιώσεις σε “συστήματα” πίεσης κ.ο.κ. Ουδείς αρνείται ότι αποτελεί την βάση για μεγαλειώδεις δίσκους της δεκαετίας των '00s. Για μένα, όμως, αυτός ο δίσκος είναι μία απόδειξη στο μικρόκοσμό μου ότι οι Slayer παίζουν άψογα στο “South of Heaven”. Καταλαβαίνω ότι το thrash δε συμπίπτει με ευθείες γραμμές, αλλά προσωπικά την γοητεία του συγκεκριμένου ήχου την βίωσα στα γερμανικά “εμβατήρια” και στην κομψή τεχνική εκείνων που θέλησαν να ξεφύγουν από την ιδεολογία του στυγνού “πάτα κιούτα”.

Πάντα είχα την απορία, από τότε που άκουγα γι’ αυτό τον δίσκο τι το σπουδαίο μπορεί να βρει κάποιος. Για μένα είναι ο Lombardo και η αντίληψη του Jeff όταν καλπάζει και μοιάζει να καλεί το ιππικό με την κιθάρα του. Αν εξαιρέσω τα τύμπανα, η υπόλοιπη και σύνολη ταχύτητα του δίσκου δε μπορεί να με συνεπάρει. Πέραν αυτού, το “Raining Blood” θα παραμένει πάντα ένα από τα πιο ανατριχιαστικά τραγούδια του ακραίου ήχου.

Το μοναδικό που μπορώ να θεωρήσω, προσωπικά, ως φοβερό καλό γι’ αυτό τον δίσκο είναι η γέννηση των The Haunted, διότι πήραν τα πάντα (εκτός από τον Lombardo) κι έκαναν μία αξιόλογη δισκογραφία. Τέλος, ποιος μπορεί να πάρει σοβαρά τους Slayer όταν στο βιβλιαράκι μέσα αντί για solo γράφουν noise; Ναι, ξέρω τι θα με πείτε “αυτό είναι το thrash”. Μπορεί να είναι και αυτό, θ’ απαντήσω.

@Clairvoyant καλή ακρόαση με τα Σουηδάκια.

10 Likes

1o Bathory λοιπον απο @ RiderToUtopia .

ωπα λαθος

(απο ενα σφηνακι οσες φορες διαβασετε τις λεξεις venom και hellhammer, για πλυση στομαχου θα πατε)

Το κλασικο ντεμπουτο του σουηδου το πρωτοακουσα στο λυκειο το μακρινο 2008, εχοντας ηδη ενα χρονο ενασχολησης με το black metal (καλοι οι maiden και το πανκ, αλλα χρειαζομουν ηχητικη ακροτητα και σκοταδι και μιζερια που αντικατοπτριζει την ψυχολογια μου κατα την περιοδο των πανελληνιων, και άλλες τετοιες κριτζι γραφικοτητες τελος παντων), οποτε ουσιαστικα η αρχη ειχε γινει με το monotheist των celtic frost (καθολου τυχαια αναφορα) το 2007, και απο κει υπηρξε ριζικη άλλαγη στα ακουσματα μου, άλλα και στην ψυχολογια μου. Ο τελευταιος δισκος των φροστ ηταν πραγματικα καθοριστικος και εχει θεση στην καρδια μου οσο λιγοι. Ηταν σαν να ηρθε το τελος της αθωοτητας, δεν μπορω να το θεσω διαφορετικα, ειναι απο τους δισκους που σε αλλαζουν σε καποιο βαθμο, ολοι εχουμε καποιους. Ασφυκτικο σκοταδι παντου. Σχετικα με το black, πηρα σβαρνα ολα τα κλασικα διαμαντια του ηχου, mayhem, burzum, emperor, immortal, darkthrone, rotting christ, necromantia και τα συναφη, γενικοτερα το 2ο κυμα του μπλακ και τους must δισκους και δημιουργους. Παραλληλα τσεκαρα και πιο προσφατα πραγματα με ηχητικους πειραματισμους, thorns, dødheimsgard, deathspell omega, θαυμαζοντας βημα-βημα την μουσικη εξελιξη του ειδους μεσω εισαγωγης διαφορετικων χαρακτηριστικων που ειναι δεδομενα σε διαφορετικα μουσικα υποειδη, σταδιακα γινομουν ενας γνησιος βλακ acolyte.

Μεσω της λατρειας που ανεπτυξα για τους φροστ και τους hellhammer άλλα και για τα πρωτα venom λοιπον, ηρθε η ωρα να τσεκαρω και bathory, και περα απο αυτο, γνωριζα πως προκειται για χαρακτηριστικο δειγμα proto-black ηχου, οποτε η παρατηρηση της εξελιξης και διαμορφωσης του ηχου πηγαινοντας ακομα πιο πισω χρονολογικα θα αποκτουσε ακομα μεγαλυτερο ενδιαφερον. Ειχα προετοιμαστει πανω-κατω για το τι θα ακουγα, καθως οσο ειχα ψαξει, ολοι μιλουσαν για ενα συνδυασμο hellhammer & venom, δηλαδη in my book τελειοτητα. Και οντως, ετσι ηταν τα πραγματα. Ηχητικο χυμαδιο με εντυπωσιακα σκατενια παραγωγη, μακραν η χειροτερη που ειχα ακουσει μεχρι εκεινο το σημειο χωρις ομως αυτο να ειναι αρνητικο, και εντελως πανκ attitude και νοοτροπια “fuck the world” οπως αλλωστε ειχαν αντιστοιχα και οι 2 μεγαλες επιρροες του quorthon, ο πανκης μεσα μου σαλεψε. Ο πρωτος δισκος λοιπον, στα αυτια μου τουλαχιστον, συνολικα ειναι ενας πολυ καλος κλωνος hellhammer/venom. Δεν εντοπιζεται ακομα η ιδιαιτεροτητα των συνθεσεων που θετει αργοτερα ο quorthon, εχει 1-2 δισκους περιπου για να φτασει εκει. Αναμφισβητητα επιδραστικος φυσικα, οι νεαροι edgy νορβηγοι αφομοιωσαν το ηχητικο αποτελεσμα και αυτο διακρινεται ευκολα στη σκηνη τα επομενα χρονια, για παραδειγμα ο varg στο 1ο burzum “εμπνευστηκε” αρκετα απο το necromancy, γραφοντας τον κλωνο war, βαζοντας και λιγο tom warrior μεσα βεβαιως (“this is war, huh, wow!” γελαω πληκτρολογωντας το άλλα οκ γαμαει και για τους σωστους, και για τους λαθος λογους).

Μικρη διαρκεια, λογω δομης του συγκεκριμενου ειδους κομματιων ειναι αναγκαιο για να μην νιωθει εντονη επαναληψη ο ακροατης, αν και μπορεσε να κρατησει το ενδιαφερον και να ψιλοαλλαξει λιγο το συνολο με μικρολεπτομερειες, οπως να εισαγει μπασογραμμες που παιζουν την απλη (συνηθως) μελωδια στο in conspiracy with satan, εντελως κλασικη πανκ νοοτροποια απο αποψη παιξιματος που χρησιμοποιουσαν πολυ συχνα hardcore/punk συγκροτηματα των υπεροχων μουσικα 80’s, και να αλλαζει λιγο ρυθμο σε πιο mid-tempo ταχυτητες ανα φασεις ωστε να σπαει η οποια μονοτονια, οπως στα necromancy και raise the dead. Ηταν και σε oi! σχημα πριν κανει τους bathory απ’οτι διαβασα στη wiki, ενδιαφερον. Περα απο αυτο, εγραψε εθιστικα “χιτακια” που σου μενουν ομως, ολα εκτος των intro-outro ειναι οτι πρεπει για βλακ μεταλ παρτυ. Hades, Reaper, War και οσα ανεφερα προηγουμενως, ολα τα κομματια σου μενουν με την 1η ακροαση, εαν εχεις συνηθισει σε παρομοια ακουσματα τουλαχιστον. Αλλωστε μπορουμε να πουμε πως και οι 2 βασικες επιρροες του στη black περιοδο ηχουσαν σα πιο βρωμικοι motörhead που μιλανε για τραγους και σαταναδες.

Venomcore η Hellhammercore περιγραφω αυτον τον ηχο προσωπικα, ακομα και οταν πεφτω σε συγχρονες μπαντες, και οχι αμιγως βλακ, τουλαχιστον με την εννοια που χαρακτηριζεται πλεον, κατανοοντας φυσικα πληρως το αντικτυπο που ειχε και εχει σε αυτο το μουσικο ειδος. Που να αρχισουμε να λεμε και για την viking/epic εποχη του ε, 2+ σκηνες αλλαξαν και διαμορφωθηκαν σε τεραστιο βαθμο απο τον Quorthon, αδιανοητη επιδραστικοτητα, πατωντας σε ωμους γιγαντων, χωρις να το λεω φυσικα με αρνητικη χροια αυτο. Τον σεπτεμβρη εγινα 30 (κλαψ, λυγμ και σομπ ταυτοχρονως) και εδω και αρκετα χρονια παντως δεν παρακολουθω πλεον με το ιδιο ενδιαφερον τη black σκηνη, τσεκαρω συγκεκριμενα πραγματα απο καποια σχηματα-προσωπικες αδυναμιες η νεες κυριως αντεργκραουντ προτασεις που μου κινουν το ενδιαφερον. Εχω φυγει σε σημαντικο βαθμο απο αυτα τα σκοτεινα ηχητικα μονοπατια (κριτζ), άλλα παρακολουθω ακομα απο μεγαλυτερη αποσταση.

Θα μπορουσα ευκολα να συνεχισω μπλεκοντας και άλλα θεματα οπως την ηχητικη ακροτητα σε γενικοτερο πλαισιο στη δεκαετια του 80’, καθως δεν θεωρω οτι ο συγκεκριμενος δισκος ειναι το peak ακραιου ηχου για το ετος 1984 οπως καποιοι σε καμια περιπτωση, ουτε άλλα Ιερα Τερατα, άλλα αυτο ειναι μια διαφορετικη, τεραστια συζητηση.

Για να μην κουραζω, καπου εδω κλεινω καθως η πλειοψηφια πιστευω πως γνωριζει πως μιλαμε για εναν επιδραστικοτατο, κλασικοτατο, διασκεδαστικοτατο δισκο, ο quorthon εβαλε σαφεστατα τα λιθαρακια του στη σταδιακη αναπτυξη της μουσικης ακροτητας και οι ακολουθοι ειναι αναριθμητοι, άλλα δεν το ακουω πλεον συχνα, προτιμω ολες τις επομενες δουλειες του (οκ οχι, τις περισσοτερες) με αδυναμια στην τριαδα blood fire death, hammerheart και twilight of the gods, και αν θελησω να ακουσω κατι σαν το 1ο αλμπουμ, μαλλον θα προτιμησω venom η hellhammer.

8 Likes

Ε, άτομο είσαι θέλω να πιστεύω :stuck_out_tongue:

1 Like

@nnnkkk
he/him
atom/atom
not_scientist/not_yet

1 Like

image

Αγαπητε @Dr.Feelgood τους συγκεκριμενους (hurula) δεν τους ειχα ουτε καν ακουσει σαν ονομα. το σχολιο σου μου κίνησε το ενδιαφερον, καποιο κρυμμενο διαμαντι ισως. Στα σουηδικα - ολα καλα, ποτε δεν ειχα προβλημα με συγκροτηματα που δεν εχουν τραγουδια στα αγγλικα.
Το ειδος βεβαια με προβληματισε οταν διαβασα τι μου ελαχε. Μικρο ομως ολα καλα.
Ευχαριστω για την προταση αλλα δεν μπορω να το κρινω γιατι ημουν, ειμαι και θα ειμαι πολυ, μα παρα πολυ μακρια απο τον συγκεκριμενο ηχο. Καταλαβαινω γιατι θα αρεσει αρκετα σε οσους αγαπανε αυτη την μουσικη. Αν σας αρεσει το ποπ ροκ ακουστε το. Αν οχι παλι ακουστε το - ισως σας ανοιξει καινουργιους οριζοντες, μικρο ειναι εξαλου. Σε εμενα δεν τα καταφερε.

7 Likes

Ναι μωρε χουρουλα μπανταρα.απο τα καλυτερα του 14.πιασαρικο ποπ πανκ ? για οσους εσ λυπηθηκαμε οταν σταματησαν οι Masshysteri.

1 Like

Touché Amoré - Is Survived By

R-5227824-1388497849-6010.jpeg

η πρόταση του @Giasonas με έφερε σε δύσκολη θέση ομολογώ

Υπερβολικά μακριά από τα γούστα μου αυτό το είδος μουσικής

Παρόλα αυτά , δεν έχω να του προσάψω κάτι κακό ούτε ζορίστηκα να τον ακούσω . Είναι και σφηνάκι ο δίσκος λόγω και του θέματος της εβδομάδας

Έχει μελωδίες που το κάνουν ευκολοχώνευτο και τα φωνητικά είναι ταιριαστά & εύηχα

Οι στίχοι μου φάνηκαν αρκετά προσωπικοί για να ταυτιστώ , πλην ίσως του Non Fiction ( ?? )

Κακά τα ψέματα , όμως , δεν του έδωσα και ιδιαίτερα πολλές ευκαιρίες. Ήταν οκ για 2 ακροάσεις, παραπάνω δεν μπορώ

Απλά δεν είναι για μένα αυτό το είδος . Παρόλα αυτά ευχαριστώ για την ευκαιρία τουλαχ. να ακούσω κάτι έξω από τα νερά μου

9 Likes

1 Like

πιστευω πως αν ακουγε το stage 4 απο touche η γνωμη του θα ηταν καπως διαφορετικη :stuck_out_tongue: Εχει μεγαλυτερη ποικιλια ηχητικα και ειναι πολυ πιο βατο για οσους δεν γουσταρουν το ειδος. Εγω τουλαχιστον απο κει που απλα τους γουσταρα, με αυτο τρελαθηκα.

33 λεπτα δυστυχως!

τι ψυχη εχουν 3 λεπτακια αν ειναι τοσο δυνατα

Έστω και με περίπου ένα μήνα καθυστέρηση, θα γράψω για την τιμή των όπλων για τον δίσκο που μου ανετέθη. Σόρρι αλλά έπαιζε μεγάλο πήξιμο και έμπαινα ελάχιστα στο φόρουμ.

Ozric Tentacles - Waterfall Cities

Λίγο πριν το Y2K (a.k.a. σωτήριο έτος 1999) οι Ozric Tentacles κυκλοφορούν τον όγδοο full-length δίσκο τους. Το μυστηριώδες και ονειρικό μωβ εξώφυλλο προσδίδει ταιριαστή εικόνα στις αλλόκοτες instrumental μουσικές της μπάντας. Το progressive rock τους είναι ταξιδιάρικο και με έντονη fusion χροιά, ένεκα του τεχνικών και επαναλαμβανόμενων μπασογραμμών. Τα σύνθια και τα μπλιμπλίκια χρησιμοποιούνται αφειδώς, με έναν τρόπο που ενδεχομένως να έμοιαζε πρωτοποριακός τότε που η ψυχεδελική τρανς δεν ήταν ανάμνηση γερασμένων παλικαριών. Ναι, ο δίσκος μοιάζει παρωχημένος αν τον δεις από μια μεριά. Αν τον κοιτάξεις από μια άλλη, πιο καλόβουλη, δύναται να σε παρασείρει στους κόσμους του σε παραπάνω από μία στιγμές, ειδικά στα σημεία όπου τα φλάουτα δίνουν μια πιο οργανική αίσθηση. Εντούτοις και για να είμαι ειλικρινής, λόγω προσωπικών αισθητικών προτιμήσεων και μόνο, οφείλω να πω πως δεν είναι κυκλοφορία που θα έλιωνα ποτέ, αν και αντιλαμβάνομαι την ποιότητά της. Παρά την πληθωρικότητά του “Waterfall Cities”, εξακολουθεί να μου δίνει μια ημιτελή αίσθηση χαλιού.

5 Likes

Meshuggah - I

Δεν έχω ακούσει ποτέ Meshuggah στη ζωή μου αλλά έχω δει αναφορές γι’ αυτούς εδώ και εκεί οπότε ήξερα τι είδος παίζουν και το γενικότερο στυλ τους. Γενικά το βρήκα αρκετά ενδιαφέρoν και πωρωτικό το single (ένα κομμάτι 21 λεπτών) που πρότεινε ο @nikatapi αλλά πολλές φορές καταντούσε μονότονο. Η παραγωγή ήταν πολύ καλή, ίσως να ήθελα λίγο πιο δυνατά τα ντράμς που μου άρεσαν πολύ, αλλά σε έβαζε στο mood με κυριαρχικό τρόπο. Τα φωνητικά ήταν οκ, είναι στο στυλ που αντέχω σαν ακροατής και πολλές φορές μου αρέσουν αλλά όπως είπα και πριν μου είναι δύσκολο να ακούω ακριβώς το ίδιο πράγμα για τόση ώρα. Αυτό είναι το μόνο αρνητικό που έχω ενώ από τα θετικά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν όλες οι μεταβάσεις από ριφφ σε ριφφ. Έχει μια απόκοσμη ατμόσφαιρα και μετά ξαφνικά headbanging ή ακούς κάτι αργό και δυνατό και μετά κάτι πιο χαώδες και πολύπλοκο. Υπάρχει μαεστρία σε αυτό το κομμάτι.
Αν μιλήσω και με timestamps: 8:40, 3:35, 17:02, 1:55

8 Likes

Super Unison - Auto (2016)
(πρόταση album από @evil)

Με το που πάτησα play μπήκε καλά και από την πρώτη στιγμή σκέφτηκα “θα περάσουμε καλά εδώ”. Στο μυαλό - ίσως συνειρμικά, γιατί αν και punk στη βάση τους και οι 2, δεν είναι ότι μοιάζουν και τόσο πολύ μουσικά - μου ήρθαν με τη μια οι Turnstile, των οποίων το Time & Space του 2018 ήταν από τους αγαπημένους μου δίσκους εκείνης της χρονιάς. Πρώτο τραγούδι το “Prove Yourself” και συνειδητοποιώ ότι τραγουδάει κοπέλα, πράγμα που με ιντριγκάρει ακόμα περισσότερο, μιας και λόγω κυρίως των Dead Sara λατρεύω τον συνδυασμό hard rock/punk/indie με γυναικεία φωνητικά. Γουστάρω. Πού να 'ξερα.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γιατί ενώ η μουσική είναι ακριβώς στα γούστα μου, η τύπισσα έχει μια από τις πιο εκνευριστικές φωνές που έχω ακούσει. Στα screams της μου αρέσει (ή έστω την αντέχω), αλλά σε οτιδήποτε άλλο κάνει με τη φωνή της είναι απλά ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ FLAT ΠΡΑΓΜΑ ΟΛΗ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΒΑΡΕΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΡΕΤΗ ΤΣΙΡΙΧΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ Ο UNCENSORED ΚΩΛΟΣ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΟΥ FAR BEYOND DRIVEN ΤΩΝ PANTERA ΜΑΡΚΕΛΕΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΩΤΡΥΠΑΝΟ. Προσπαθούσα μέρες, αλλά δεν άντεξα να το ακούσω πάνω από 2 φορές το album. Με έπιανε πονοκέφαλος και γενικά λόγω του ιστορικού μου με τις ημικρανίες δεν έχει πλάκα. Κρίμα, γιατί η μουσική μου άρεσε αρκετά.

Τέλος, το εξώφυλλο του album είναι γαμάτο.

Παρόλα αυτά, παραθέτω τη δισκάρα που μου έσκαγε όταν άκουγα τους Super Unison:

Turnstile - Time & Space (25 λεπτά τσιτωμένου γαμιστερού hardcore/punk)
https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_klqdtzrbs2UlJfrLX9GBIbaDiCVXwWCwg

8 Likes

Samhain_Initium

Το Initium ειναι ο πρώτος δίσκος των Samhain, της μπαντας του Glenn Danzig μετά από την αποχώρηση του απο τους Misfits. Κυκλοφόρησε το 1984.

Πριν περάσουμε στα του δίσκου, η random άχρηστη πληροφορία της ημέρας είναι πως samhain ονομάζεται η αρχαία παγανιστική (κελτικής προέλευσης πιθανότατα) Γαελική γιορτή της αρχής του χειμώνα, ανάμεσα στη φθινοπωρινή ισημερία και το χειμερινό ηλιοστάσιο. Συνδέεται με θυσιες, φωτιές, άνοιγμα τάφων και πίστη σε πύλες για τον άλλο κόσμο, προστασία της κτηνοτροφίας, και επισκέψεις σε συγγενείς και φίλους με στολές και μεταμφίεσεις. Πιστεύεται πως μαζί με τις μετέπειτα all saints/all souls days που γιορταζονται την ίδια περίοδο και αλληλοεπηρεαστηκαν με το samhain, οδήγησαν στην πιο σύγχρονη μας γιορτή του Halloween.

Μουσικα το Initium (“αρχή” στα λατινικα) των samhain δεν καταφερε να μου δημιουργησει καποιο διαφορετικο συναισθημα απο αυτο που ειχα παντα οταν ακουγα κατι απο Misfits ή Glenn Danzig. Εχω και κολλητο φιλο απο το γυμνασιο btw που παντα γουσταρε misfits και καμια φορα θα μου εβαζε να ακουσω καποιο κομματι τους. Και παντα αυτο που αισθανομουνα ακουγοντας το ηταν ενα “χμμ ωραιο, φαση εχει” χωρις καμια ομως παραπανω διαθεση να ψαξω τη μουσικη τους.

Αυτο ακριβως αισθανθηκα και τις 7-8 φορές που εβαλα να ακουσω και το Initium. Η εμφαση του δισκου ειναι στα φωνητικά του Danzig, τυμπανα-μπασο-κιθαρες μου ακουγονται αρκετα generic και κυριως εξυπηρετουν την λογικη “τραγουδιου” οπου τα κουπλε οδηγουν στο φωνακλαδικο prechorus/chorus το οποιο ειναι και η κεντρικη ουσια των περισσοτερων κομματιων. Δεν θα ειχα καποιο προβλημα με αυτη την παρα πολυ απλη δομη αν καταφερνε καπως να με ξεσηκωσει ή να με πορωσει. Αλλα δυστυχως δεν εκανε κατι τετοιο και εμεινε στο “χμμ ωραιο, φαση εχει”

Στιχουργικα ο δισκος εχει horror περιεχομενο, αλλα δυστυχως δεν καταφερε να μου μεταφερει τετοια ατμοσφαιρα. Περισσοτερο μου βγαζει ενα γηπεδικο/εορταστικο/ντου/φωνακλαδικο συναισθημα.

Απο πλευρας τραγουδιων, ξεχωριζω τα black dream, all murder all guts all fun και the howl.

Αν υποθεσουμε πως “η αληθεια βρισκεται στους samhain, γκεγκε?” δηλαδη, τολμω να πω πως δεν πολυγκεγκε, αλλα δεν περασα και ασχημα ακουγοντας το initium. Σε καθε περιπτωση ευχαριστω τον @Death.Eternal για την πρόταση.

8 Likes