Album που ξεθάψατε μετά απο καιρό

Δύσκολα να σε αντικρούσει κανείς.

και για να συνεχίσω το ποστ του Chrisp

No-one cries in Cardboard City
That would be a waste of tears
Eat your pride and take their pity
Like you have so many years

The bubbles burst - this aint sham-pain
I’ve watched hopes wither on the vine
The fruits of labours toiled in vain
I reap soul-grapes at harvest time

Άλλος δίσκος αλλά εξίσου επίκαιρο θεωρώ.

Άσχετο, αλλά μόλις θυμήθηκα ότι είναι από τις αγαπημένες μπάντες του crabsody και δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω. it’s a literal dead end!!!



οι τιτανες της jester.

[B]Voivod - The outer limits (1993)[/B]

Το δεύτερο άλμπουμ της alternative περιόδου των Καναδών μετά το Angel rat και το πρώτο χωρίς τον Blackie στην σύνθεση. Χρέη guest μπασίστα αναλαμβάνει ο Pierre St. Jean (μετέπειτα στους heaven?s cry (κλικ)). Οι Voivod αυτήν την περίοδο δεν έχουν σχεδόν καθόλου θρας. Μόνο μια ανεπαίσθητη punk χροιά έχει μείνει. Όλα όμως τας στοιχεία που τους έκαναν μεγάλους είναι εδώ. Οι χαρακτηριστικές ιδιοφυείς κιθάρες του μακαρίτη και ένας Snake πιο ώριμος από πότε χωρίς να χάνει όμως την ιδιαιτερότητα του. Η αναζήτηση και η αντισυμβατικότητα είναι παρόντες, έστω και αν οι άκρες έχουν λειανθεί (και στην παραγωγή) Και αν η διασκευή σε floyd είναι αυτή τη φορά είναι σχεδόν επανεκτέλεση, η επιλογή του πιο χέβυ μέταλ κομματιού των Βρετανών τους κάθετε κουτί. Αν θα πρέπει να ξεχωρίσουμε ένα μόνο κομμάτι, αυτό θα είναι σίγουρα το 17λεπτο έπος Jack Luminous. Και αν για πρώτη και τελευταία φορά δοκίμασαν τέτοια διάρκεια, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό και μάλλον ο λόγος που βάζει το outer limits ένα σκαλοπάτι πάνω από το angel rat. Εν έτη 1993 λοιπόν οι Voivod, σμπαράλιασαν για πολλοστή φορά κάθε έννοια σύμβασης και εφησυχασμού και παρέδωσαν αυτό το alternative/prog/metal/space έπος.

Με αφορμή την καινούρια συλλογή από παλιά τραγούδια ξέθαψα το [B]new erections[/B] και λογικά θα συνεχίσω με [B]flight of the wounded locust[/B] :smiley:

Πάμε μωρή αρρώστια

α και πιο πριν το [B]nervous circuits[/B] των [B]the vss[/B] μιας και ανακοίνωσαν την επανασύνδεση τους

Ναι μωρή δισκάρα!!!
Οι καλύτερες ερμηνείες του Rodgers μάλλον βρίσκονται εδώ μέσα.Hard rock/blues με φαινομενικά απλές ενορχηστρώσεις και παίξιμο(αλλά εδώ είναι και η μεγάλη μαγκιά).Ο Kossof δίνει ρέστα με τα μαγικά του “κρατήματα” νοτών (στο σόλο του ομώνυμου ας πούμε) και την όλη του προσέγγιση στο παίξιμο. Πολύ συναίσθημα σε τραγούδια σαν το Heavy Load,απλό rock’n’roll σε τραγούδια σαν το Remember,μέχρι και μία από τις χιτάρες των 70s(All Right Now). Respect και στον σπουδαίο Fraser με τον ανεπανάληπτο,παχύ ήχο του (δίνει ρέστα στο Mr. Big). Αγαπημένος δίσκος.

πρωινος καφες και

το not saved ρε :cry:

η σιωπη σε μαθαινει πως να τραγουδας!

το χα ξεθαψει κι εγω τις προαλλες.

χτες το βραδυ Mosquito μαζι με Mosquito!

και τωρα ξανα μανα ulver με το καταπληκτικο οστ του uno.

και στη συνεχεια:

Αυτό το cd για κάποιο απροσδιόριστο λόγο δεν το είχα βάλει να παίξει ποτέ.
Ξέθαμμα κυριολεκτικά λοιπόν, αφού καθόταν ξεχασμένο στη δισκοθήκη μου, άθικτο από την ημέρα που το αγόρασα (πριν αρκετά χρόνια).
Πρέπει να είναι και το φθηνότερο καινούργιο cd που έχω αγοράσει ποτέ. Εξευτελιστική τιμή (όσοι σύχναζαν στο Rock City θα χαμογελάσουν…).
Και τελικά έκανα μεγάλο λάθος τόσο καιρό γιατί είναι κάτι παραπάνω από συμπαθητικό.

Την επανέκδοση με το κόκκινο εξώφυλλο ε? Εντάξει, μια χαρά, έως πολύ καλός ο δίσκος. Έχει και την κομματάρα το windsong (που θα είχε θέση και σε PW δίσκο) ή το just like a timepiece που επανηχογράφησε μετά με τους dead soul tribe. Και στην ουσία είναι διάλλειμα από τους PW.
το έχω και υπογεγραμμένο από τον Devon Graves ως Buddy Lackey. Ενώ τα Dead soul tribe τα υπέγραψε κανονικά ως Devon Graves

Ε πώς να υπέγραφε ως Devon Graves στο Strange Mind of [B]Buddy Lackey[/B]? :stuck_out_tongue:
Διχασμένη προσωπικότητα…

Ναι για το κόκκινο digipak μιλάω.


Vanden Plas - Far Off Grace 8)

Kι εμενα μου αρεσε αρκετα το Strange mind…

Δισκαρα ρε πουστη.

To ομωνυμο θα μου πειτε, αλλα All New Low, Rainy Days Revisited, Pride, THE EXORCIST, ολο κομματαρες. Ετσι παιζεται το ροκ εν ρολλ.

Δεν θαβονται οι Hellacopters καλοκαιριατικα !
Απο τις πρωτες ζεστες παιζουν συνεχεια !

Εγω το καλοκαιρι ακουω μονο Entombed, Furbowl και Korpse, για να το παιξουμε ντεθ εν ρολλ κετς.

Βρεχει ντοματες σε λιγο, το βλεπω.

Ειπαμε ειναι ακριβες.