Αγαπημένα μας albums (Πως και γιατί)


δεν το εχω πολυ καιρο 9-10 μηνες νομιζω.η αληθεια ειναι οτι σε αυτο το διαστημα ειναι λιγο δυσκολο να πεις οτι καποιο αλμπουμ ειναι το αγαπημενο σου,αλλα με το συγκεκριμενο ηταν αυτο που λενε κεραυνοβολος ερωτας.

ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο εχει γραψει ο μαλακιαν,ουτε κανενα ιδιαιτερα πολυπλοκο αλμπουμ.ξερω οτι εχει '‘ευκολα’'τραγουδακια των δυο και των τριων λεπτων που ευκολα ακουγονται απο τους παντες.αλλα εμενα απο την πρωτη στιγμη που το ακουσα μου κολλησε στο μυαλο.

ισως να φταιει οτι το πρωτοακουσα σε μια εποχη που ημουν’‘καπως’'ψυχολογικα και με συντροφευσε σε εκεινες τις στιγμες και για αυτο το λογο ακουγοντας το μου θυμιζει καποια πραγματα.αυτο που ειναι σιγουρο ομως ειναι οτι αυτον τον δισκο τον εχω λιωσει περισσοτερο απο καθε αλλον και οτι παντα θα εχω ορεξη να τον ακουω ασχετα με τα κατα περιοδους κολληματα μου με τη μουσικη.

τελικα μπορει και να ειναι αληθεια οτι ο αγαπημενος σου δισκος ειναι αυτος που πρωτοακουσε καποιος στα 14 του!:smiley:

Δε θυμαμαι που το πρωτοειδα(νομιζω το χε φερει στο σπιτι ο bro και το πηρα χαμπαρι αρκετο καιρο μετα ψαχνοντας μια μερα στο γραφειο για να βρω ενα τετραδιο η κατι τετοιο)και ολη τη διαδικασια.Ουτε θυμαμαι ακριβως ποτε ηταν(ισως καλοκαιρι μετα την 6η δημοτικου)

Θυμαμαι σιγουρα ομως οτι πριν απο αυτο το μονο τακτικο ακουσμα στον σκληρο ηχο που ειχα ηταν το intro των Power Rangers(κομματαρα btw:p)και το κυριοτερο θυμαμαι το πρωτογνωρο τοτε συναισθημα και του ολοκαινουριου κοσμου που ανοιγοταν μπροστα μου…

Εκλεινα τα φωτα στο δωματιο και το βαζα απ την αρχη στο stereo,περιμενοντας καθε φορα με τις “μπαγκετες” στο χερι να περασουν τα 30τοσα πρωτα δευτερολεπτα μεχρι να μπει ΓΑΜΙΟΝΤΑΣ ο Nicko στο εναρκτηριο Be Quick or Be Dead και να σεληνιαστω.Χανομουν…με φανταζομουν καπου εκει αναμεσα στο πληθος(εννοειται οτι ειχα ξεκοκαλισει το booklet,ολες τις ψαρωτικες εικονιτσες με τα μελη της μπαντας,τον Eddie* και τα λοιπα).Τραγουδαγα ολα τα sing along(Bring your Daughter,Heaven Can Wait,Running Free και δε συμμαζευεται)και ειχα μαθει απ’εξω μεχρι και το τελευταιο “τσικ” στα drums και καθε παυση του Bruce.Απο κει πρωτοακουσα βεβαιως το Afraid To Shoot Strangers που και μεχρι σημερα ειναι μεσα στα 3 αγαπημενα Maiden κομματια(το τι ξενερωμα ειχα φαει για καποιο λογο οταν το ακουσα αργοτερα στη studiakη βερσιον δε λεγεται:-s),σιγουρα αυτο με το οποιο ειμαι περισσοτερο δεμενος.Η μεγαλυτερη maidenoριφφαρα εβερ στα αυτια μου με τερμα την ενταση και γω με το δαχτυλο στο βελακι.Τοσα αγαπημενα σημεια(θυμαμαι οτι τοτε αυτο που με ανατριχιαζε οσο τιποτα ηταν ο κακος χαμος στο "scream for me donnington του “the evil tha men do”)και τοσο εντονα συναισθηματα(αχ αυτη η σολαρα του Wasting Love)…

*η μορφη του Eddie μου φαινοταν τοτε για καποιο λογο αρκετα γνωριμη.Μετα απο χρονια θυμηθηκα οτι ειχα δει πολι μικρουλης κατι στιβες απο σιντι στο δωματιο του γιου του νονου μου(αρκετα μεγαλυτερος.γυρω στα 26 τωρα),τα οποια ειχαν πανω αυτο το κοκκινο σηματακι και αυτη τη γνωριμη και ακρως ψαρωτικη τοτε μορφη.Αλλα μεσολαβησαν φανταζομαι 3-4 χρονια μεχρι να το ξαναδω στο live in donnington και το χα ξεχασει…

Οταν ακουω για μεταλ,μου ερχεται πρωτη απο ολα η γνωστη ποζα του Harris με το μπασο του.Τα αγαπω οσο τιποτα αυτα τα 2 σιντια γιατι this is back from where it all started for me:)

λάθος εξώφυλλο όμως :stuck_out_tongue:

με αυτο το εχω ρε,υπαρχει κι αλλο?:-s

ε μαλακια ειναι.το remastered(απο οτι τσεκαρα)που χω εγω ειναι κλασεις ανωτερο:p

Dark Tranquillity - Projector

Σιγουρα στους 10 δισκους που εχω ακουσει πιο πολυ.
Μεχρι και ο αδερφος μου καταλαβαινει μετα απο τοσα χρονια την εισαγωγη του
Freecard.Μου το ειχε δωσει σε κοπια ενας φιλος και για λιγο καιρο δεν ηξερα ποια
ηταν τα τραγουδια.Βλεπετε το σκοτεινο artwork σε φτηνη φωτοτυπια δεν βοηθουσε
και πολυ.Η κασεττα κλασικα εχει χαλασει πλεον. :stuck_out_tongue:

Γιατι μ’αρεσει ?
Γιατι ειναι αψεγαδιαστο απο την αρχη ως το τελος και τα πληκτρα του ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Η εμπνευση μουσικα-στιχουργικα εχει χτυπησει κοκκινο.
Δεν μπορουν πολλες μπαντες να ισχυριζονται οτι εχουν Auctioned και Day To End στον ιδιο δισκο.
Δεν μπορουν πολλοι να γραψουν τοσο ωραιους στιχους.
Για πολλους μηνες δεν περναγε μερα που να μην το ακουω.
Καταφερνει μετα απο τοσα χρονια να μου προκαλει τα ιδια συναισθηματα.
Για το Φρηηηηκαρντ το κερατο μου και για ολα μα ολα τα τραγουδια αυτου του δισκου.

Συγκινηθηκα.Ξεθαβω.

θα γράψω στο μέλλον για δίσκους που σημάδεψαν την παιδική μου ηλικία και κυρίως την εφηβία μου, για αρχή πάμε σε αυτό εδώ

3η λυκείου ή 1ο έτος στη σχολή ήταν όταν έγινε η επαφή. γενικά άκουγα κλασσικό μέταλ, heavy, power, progressive κτλ και δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν των μη καθαρών φωνητικών. πιο συγκεκριμένα, στα χρόνια του σχολείου και μέχρι να ακούσω το symbolic των death, με τον τότε κολλητό μου κοροϊδεύαμε σε σχεδόν καθημερινή βάση τα τύπου death & black φωνητικά.

τέσπα, δε θυμάμαι που διάβασα καλά λόγια, αλλά αποφάσισα να πάω να αγοράσω το tuonela που ήταν ψιλοφρέσκο πράμα τότε. ήταν οι καλές εποχές εκείνες που πήγαινα να αγοράσω albums χωρίς να ξέρω τι θα ακούσω. πάω στο μετρόπολις και το βλέπω σε ένα boxακι μαζί με το my kantele και το παίρνω. εν τω μεταξύ σε αυτή την έκδοση (δεν το χω ακούσει σε άλλη για να ξέρω βέβαια), τα τραγούδια ανάμεσα τους έχουν… κενό, πράγμα απίστευτα σπαστικό γιατί από ένα σημείο κι έπειτα ρέουν συνεχόμενα.

πρώτη ακρόαση στο σπίτι, μπαίνει ωραία ο δίσκος, ωραία μουσικούλα, συμπαθητικά φωνητικά, κάτι περίεργοι ήχοι να κόβουν βόλτες στο background κι άλλα όμορφα… μέχρι που μπαίνει το greed, αρχίζουν τα ανατολίτικα έγχορδα εκεί, λικνίζω το κορμί μου στους ήχους της μουσικής και ξαφνικά από το πουθενά σκάει μύτη η βοθρίλα και πάει έτσι σερί το τραγούδι όσον αφορά τα φωνητικά! ακόμα θυμάμαι πως άρχισα να μουτζώνομαι και να λέω “πωωω, τι μαλακία πήγα και πήρα ο χαζός! αφού είχα διαβάσει ότι παίζανε death metal αυτοί παλιά, γιατί πήγα και το πήρα? πω, έτσι θα πάει από δω και πέρα και δε θα μπορώ να το ακούω το cd”.

με τα πολλά, αποδείχτηκε πως δεν είχε πολλά τέτοιου είδους φωνητικά το άλβουμ, οπότε του δωσα κι άλλες ευκαιρίες. πέρασε ο καιρός, άρχισε να μου αρέσει σιγά σιγά και το greed και λάτρεψα όλον τον δίσκο εν τέλει. κάπως έτσι συνήθισε το αυτί μου με τα μη καθαρά φωνητικά κι άρχισα να ακούω κι άλλα πράγματα. βέβαια το τελειωτικό χτύπημα μου το δώσανε οι death των 90’s, που φάγανε απίστευτο λιώσιμο στο πρώτο έτος της σχολής (είχα ακούσει μόνο το symbolic μέχρι τότε από τον κολλητό) και οι dissection του storm.

παραμένει μεγάλη αγάπη, πολύ ταξιδιάρικη μουσική και μου φέρνει πάντα στο μυαλό αναμνήσεις από εκείνες τις εποχές, που δυστυχώς έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. το φλάουτο στο rusty moon θα με στοιχειώνει για πάντα.

γιατι απλα αγγιζει σχεδον το τελειο

Tuonela.
Ηθελα να γραψω και εγω γι’αυτο το αλμπουμ καποια στιγμη.
Ημουν υποψιασμενος για τον ηχο οταν το ακουσα.
Για το μεγαλειο αυτου του δισκου δεν ειχα ιδεα.
Περιττο να πω οτι το Summer’s End δεν παιζει πλεον στο cd.

πάντως να πούμε ότι το συγκέκριμένο εξώφυλλο που ποσταρε ο pumpkin ήταν το σκηνικό κατά τη διάρκεια εκείνης της συναυλίας. Εϊναι από τα καλύτερα που έχουν βάλει οι Maiden σε συναυλία (personal opinion) και έχω και ένα κόλλημα και με το συγκεκριμένο μιας και όταν είχε κυκλοφορήσει το live @ donnington είχε βάλει το metal hammer τη συγκεκριμένη γιγαντοαφίσα. Η οποία κοσμούσε το δωμάτιο μου για αρκετό καιρό.

εδιτ:΅όσο για το tuonela εμένα δεν παίζει κανένα κομμάτι από το cd :stuck_out_tongue:

Γιατι ρε συ;Τι το εκανες και δεν παιζει;

Celtic Frost - Monotheist

Τα περισσότερα ποστς μιλάνε για το άλμπουμ που μας γνώρισε κάποια μπάντα, που μας έμπασε σε κάποια φάση, σε πρώτες αγάπες γενικότερα. Αυτό δεν είναι τέτοιο.
Δεν τους γνώρισα τους Frost το 2006. Aντίθετα, ήμουν φανατικός necromaniac ήδη σχεδόν μια δεκαετία. Δεν ήταν καν η πρώτη φορά που θα πήγαινα στο δισκάδικο να πάρω νέο Warrior δίσκο, μιας και ήδη το 2000 είχα αγοράσει το “Sub” των Apollyon Sun στην πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας του.

Τι είχε μεσολαβήσει? Το reunion των Celtic Frost, η συμμετοχή του Warrior στους Probot του Grohl και η κυκλοφορία ενός νέου Frost κομματιού (το “Ground” συγκεκριμένα) στο διαδίκτυο σε rehearsal “ούτε κρυο ούτε ζέστη” εκτέλεση. Τίποτα δε με προετοίμαζε για κάτι μεγάλο. Χώρια που “ήταν ένα reunion” οπότε ντάξει τι να μας πούνε τα γερόντια. Εδώ ο Τομ των Sodom τους έκραζε. Τον δίσκο τον αγόρασα την τρίτη μέρα κυκλοφορίας του “από υποχρέωση” με την κρυφή ελπίδα να βρω κάνα καλό κομμάτι να ακούω πριν τον αφήσω στο ράφι…

Έχουμε εδώ ένα θρεντ που γράφουμε τους δίσκους που λιώνουμε την εκάστοτε περίοδο. Πόσο διάστημα εννοείτε το “λιώνω”? Μια? Δύο βδομάδες?
Το “Monotheist” από την πρώτη μέρα που πάτησα το “play” έκανε ά_ν_ε_τ_α ένα δίμηνο να βγει από το στερεοφωνικό μου. Και το ίδιο καλοκαίρι που οι Frost εμφανίστηκαν πρώτη φορά στην Ελλάδα σε κείνο το rockwave-φιασκο (φυσικά δεν μπορούσα να λείπω) και ένιωσα την εμπειρία του “Synagoga Satanae” live το σούρουπο μέσα στο δάσος, ξαναπέρασε άλλο ένα γεμάτο δίμηνο. Πλέον ήμουν σίγουρος. Τούτος δω είναι όχι απλά ο καλύτερος δίσκος των 00ς, αλλά και ο κορυφαίος Celtic Frost δίσκος.

Για να δω. Πραγματικά δύσκολη επιλογή. Θα βάλω 3 γτ απλά δεν μπορώ να επιλέξω.


  1. ;Γιατί είναι αυτό που είναι, γιατί όλα τα κομμάτια είναι απλά απίστευτα, γιατί είναι το μόνο άλμπουμ που δεν θα τολμήσω καν να το παρατήσω για πάνω από ένα μήνα, γιατί το ακούω ότι ώρα, ημέρα και εποχή και αν είναι, ότι διάθεση και αν έχω.


  2. To άλμπουμ στο οποίο άκουσα πρώτη φορά ηλεκτρική κιθάρα στο τελείωμα της 5ης δημοτικού και με έκανε να αφήσω τα hip-hop και να λιώσω τα άλμπουμ αυτό (σε κασέτα παρακαλώ) και μετέπειτα όλα τα άλμπουμ τους μέχρι τότε (2000 αν θυμάμαι καλά). Ακόμα και σήμερα το θεωρώ το κορυφαίο Maiden δίσκο, και ίσως έναν από τους κορυφαίους δίσκους όλων των εποχών.


  3. Ένας δίσκος που τον λάτρεψα πολλά χρόνια αφού τον πρωτοάκουσα, ίσως γιατί τότε αδυνατούσα να τον κατανοήσω. Πλέον ανατριχιάζω πάντα όταν ακούω ακόμα και την εισαγωγή και τα ενδιάμεσα “διαλλειματάκια”. Και εννοείται ότι ποτέ δεν βάζεις ποτέ μεμονομένα τραγούδι. Ακούγεται μονοκόμματος και χωρίς διαλλέιματα!!!

'Αλλο ένα άλμπουμ που με έχει σημαδέψει είναι το parallels.To ανακάλυψα περίοδο που ψαχνόμουν γενικά με διάγορα είδη metal.Όντας αρχικά προκατηλήμενος με τον όρο progressive(μετά βέβαια άλλαξα γνώμη) το άκουσα διστακτικά και διαψεύστικα…Τρομέρες κιθάρες,απίστευτες θεατρικές ερμηνείες και φυσικά εξαιρετικοί στίχοι.Στίχοι για πράγματα που αφήνουμε στο παρελθόν και για δρόμους που συνεχίζονται αιώνια.Στίχοι γραμμένοι από εναν άνθρωπο που μετέτρεψε τα βιώματα του σε μουσική…Ναι το parallels είναι βιωματικό και πολύ ανθρώπινο.Ακούγοντάς το πρώρη φορά μια κάτασπρη μέρα και βλέποντας απο το παράθυρο το χίονι να πέφτει έξω,με ενα καφέ και ένα τσιγάρο στο χέρι εγκλωβίστικα για πάντα μέσα του…

το eleventh hour στοιχιώνει ακόμα μοναχικές μου μέρες…:roll:

midnight g με 3 μόνο ποστ και ήδη σ αγαπάω.

Δεν βλέπω κίνηση. :stuck_out_tongue:

Björk - Post

Είμαι λοιπόν, πριν κάποια χρόνια, στο σπίτι ενός συμφοιτητή. Εναλλακτικός αυτός, αλλά όχι the gay way. :stuck_out_tongue: Γούσταρε Isis/Mastodon κτλ και έφτασε να του αρέσει μέχρι και το Written in waters όταν του το δάνεισα.
Τέλος πάντων. Εκεί που καθόμαστε και λέμε για το πόσο γαμάει το D.E.P. με Patton στα φωνητικά, πέφτει το μάτι του στο καινούργιο της Björk που μόλις είχε πάρει. “Μαλάκα το άκουσες αύτο; Δεν έχει όργανα. Όλη η μουσική είναι παιγμένη από βοκαλίστες. Συμμετέχει και ο Patton”

Ψιλοντροπιασμένος που από Björk έχω δει μόνο 2-3 βίντεο (και το χορεύοντας στο σκοτάδι, αλλά αυτό είναι ταινία), λέω να δω τι παίζει μ αυτήν τη τύπισσα.
Αποφασίζω λοιπόν να πάρω το Post. “Θα είναι πολύ newbιά να πάρω το καινούργιο και πολύ προβλεπέ να αρχίσω από το ντεμπούτο.”
Όχι απλά δεν απογοητεύτηκα για την επιλογή, αλλά έπαθα και πλάκα. Εκτός από την φωνάρα της, που δεν την άκουγα για πρώτη φορά, ήταν και οι κομματάρες που καθήλωναν. Μπορεί να μην υπήρχε μεγάλη ομοιομορφία στο άλπμουμ, αλλά τα κομμάτια ήταν ένα και ένα:

Army of me: Τι μπάσιμο είναι αυτό;
Hyperballad: Κομματάρα και απίστευτο χιτάκι.
The modern things: Ατμόσφαιρα και ερμηνεία?
It?s oh so quiet: Jazz soundtrack για ρετρό ταινία??? :-k
Enjoy: Δυσκολεύουν τα πράγματα. Ο Tricky συνυπογράφει κομμάτι εθισμό. Έχει παίξει στο repeat άπειρες φορές.
Και από το τεταμένο Enjoy περνάει στο αέρινο άκουσμα του You ve been flirting again. Θα μας τρελάνει; Το υπέροχο Isobel δίνει συνέχεια και οι ρυθμοί πέφτουν και άλλο στο υποτονικό Possibly maybe, για να ανέβουν ξανά χορεύοντας σχεδόν samba στο I miss you. Η ομορφιά του Cover me οδηγεί τον δίσκο στο τέλος με το χαλαρό και σε σημεία a cappella Headphones.

[I]i wish i want to stay here
i wish this be enough
i wish i only love you
i wish simplicity
look at the speed out there
it magnetizes me to it
and i have no fear
i’m only in to this to

enjoy

i wish i’d only look
and didn’t have to touch
i wish i’d only smell this
and didn’t have to taste

how can i ignore?
this is sex whitout touching
i’m going to explore
i’m only into this to

enjoy [/I]

ΘΕΑ… ΤΕΛΟΣ

πρεπει να ημουν 3ο ετος,οταν,μετα απο λιωσιμο της τριαδας power and passion/down/ocean,ελεγα να ακουσω κατι απο τα παλια τους,τα πιο ‘‘ζορικα’’ για μενα δλδ τοτε…αλλα τελικα,πεφτει στα χερια μου το παραπανω cd,οπου απλα το πετυχα στο metropolis και με ειχε ψιλοσυνεπαρει το εξωφυλλο του(καθως μου θυμιζε το ΙΝΚΑΛ,αμα τοχει διαβασει κανεις,κομικ επιστημονικης φαντασιας ψυχεδελικο,στα οποια ειμαι γενικα πολυ επιρεπης…)

αν και αρχικα νομιζα πως ηταν απο τα μετρια τους,καθως σε καθε περιοδικο που ειχα διαβασει,μνημονευαν το Ocean ενω ο μεταλο-ροκο-οτιθες-πατερας μου τοτε,ο Γρακχος,δεν τοχε ακουσει και δεν ειχε γνωμη…Οπωτε το τσιμπαω,και το βραδακι την κανω απο Αθηνα για Κρητη τριημερο,που το εκανα συχνα εκεινη τη περιοδο γτ ειχα ενα γκομενοκολλημα και ημουν πανω-κατω συχνα…κατα τις 1 λοιπον στο πλοιο,οταν αρχιζει η βαρεμαρα να χτυπαει κατακουτελα,αφου ειχα διαβασει και την παραμικρη μλκια που κουβαλαγα μαζι μου,κανενα γνωστο δεν εβλεπα,ψιλοσκατωδιαθεση ειχα,το βγαζω απο τσαντα,το χωνω ντισκμαν και παω να αραξω καταστρωμα γτ ειχε και ζεστη και μετραγε…

το τι επακολουθησε μετα,ηταν σχεδον ονειρικο για μενα τοτες…απο το πρωτο space χασιμο του astral entrance με το γαμηστερο χωσιμο του master of senasation,οι κορες των ματιων μου πρεπει να εγιναν διπλασιες…με ειχε στειλει αδιαβαστο,ενω παραλληλα δεν ηταν κατι πρωτοτυπο για μενα σαν ακουσμα απο την αλλη(καθως τοτε ειχα πεσει με τα μουτρα στα πιο σκληρα και underground προγκ ροκ ακουσματα,και κλασσικες μπαντες τις παραμελουσα)…

ομως στο the apocalypse,σηκωσα τα χερια ψηλα:μεχρι και σημερα,που ακουω διαφορετικη τελειως μουσικη και εχω περασει απο χιλια δυο σταδια,ΑΥΤΟ το κομματι θα το θεωρω ως το αγαπημενο μου κομματι εβερ…σχεδον οτι αγαπησα απο sci-fi,λογοτεχνικο,τηλεοπτικο κ οτι θες,το βιωνα λαιβ με αυτο το κομματι…το σολακι το αρχικο,που βγαζει μια απιστευτη μελαγχολια ενω ταυτοχρονα νιωθεις οτι αιωρεισαι πανω απο τον δακτυλιο του Κρονου,δινει τη θεση του σε ενα δυνατο ‘‘μπιτι’’ με τρομακτικους αποκαλυπτικους στιχους,για να γινει ενα ονειρεμενο σπασιμο και να ξεκινησει ολη η ουσια του κομματιου,με την αιθερια φωνη της δενθυμαμεπωςτηνλενε να σε χτυπαει και να σε ‘‘απλωνει’’ πανω σε μια αστρικη θαλλασα…οσο κλισε και μλκοειδης χαρακτηρισμους κανω,αυτα οντως ενιωθα…απο εκεινο το σημειο και μετα,ακουσα τις καλυτερες μελωδιες και για μερικα λεπτα πιστεψα οτι ειμαι και γω μερος του εξωφυλλου…το πιο εντονο ομως φηλινγκ ηρθε στο τελος,με το ηλεκτρονικο πιου πιου που ξεκιναει αργα αργα για να γιγαντωθει σε μια μελωδια που νιωθεις οτι σε πνιγει,οτι σε εχει πεταξει σε μια μαυρη τρυπα και απο κει στο διαολο,οτι βιωνεις την τελευταια σκηνη του space odyssey,που ο αστοναυτης ταξιδευει στ τελος του χρονου και του χωρου…

απο κει και μετα ειχα μεινει χαζος…Pilot To Paradise ,De Labore Solis, δεν μπαινω στο κοπο καν να σχολιασω τα επομενα κομματια…apocalypse δεν ηταν,αλλα ηταν αυτο ακριβως που επρεπε…

αυτος ο δισκος με συντοφευει απο τοτε,και χωρις καν να τον θεωρω καλυτερο δισκο της μπαντας αυτης,ειναι ενα απο τα αλμπουμ που θα θυμαμε για παντα…
Βεβαια,να μην το γαμησω,ολοι ξερουμε οτι οταν ημαστε καψουρηδες και χωνουμε κατι τοσο εντονο συναισθηματικα,ποσο πολυ μας επηρεαζει…αλλα δεν ειναι του παροντος τοπικ:p…

Τεραστιος δισκος,τεραστια μπαντα…

Ήμουν πεπεισμένος πως οι Isis ήταν ό,τι βαρύτερο θα μπορούσα ν’ ακούσω ποτέ. Είχαν ήδη αναδειχθεί σε μεγάλη αγάπη αλλά ταυτόχρονα σε, τρόπον τινά, νοητό όριο στο “σκληρό ήχο”.

Για καλή μου τύχη πείστηκα να παρευρεθώ στο περσινό live στο Fuzz. Πήγαινε πολύς κόσμος που εκτιμώ μουσικά και είπα να ρισκάρω το 30άρι, παρά τις σχετικά λίγες ακροάσεις του υλικού τους.

Ολόκληρη η συναυλία ήταν καθηλωτική, αλλά ιδίως το Leave me here ήταν εμπειρία. Δεν ήξερα καν πώς λεγόταν ή σε ποιό δίσκο ήταν, αλλά συνέβη το “κλικ”.

[Το “κλικ” είναι κεφαλαιώδους σημασίας, καθότι αποτελεί το συνδετικό κρίκο για όλες τις μεγάλες αγάπες. Είναι η στιγμή που μια μελωδία που δεν έχεις ξανακούσει (ή έστω έχεις ακούσει πολύ επιπόλαια), για ανεξήγητο λόγο σου εντυπώνεται στο μυαλό. Μπορεί να το καταλάβεις την επόμενη μέρα, τον επόμενο μήνα ή τον επόμενο χρόνο (όπως μου συνέβη με το Ten speed των Coheed and Cambria πρόσφατα). Σημασία έχει ότι είναι εκεί όταν προσπαθείς να κοιμηθείς, όταν ξυπνάς ή/και όταν προσπαθείς να βρεις τον πολυτροπικό βαθμό απόδοσης τριβάθμιου στροβιλοκινητήρα.]

Γυρίζοντας σπίτι εκείνο το βράδυ, κατέβασα μεμιάς όσα μου έλειπαν απ’ τη δισκογραφία και βάλθηκα να εντοπίσω σε ποιό δίσκο ανήκει το τραγούδι που με στοίχειωσε. Salvation.

Ίσως ο πιο ΟΜΟΡΦΟΣ δίσκος που έχω ακούσει. Δεν ξέρω, αυτή η λέξη μου έρχεται πρώτη προσπαθώντας να τον περιγράψω. Σαν κάθε κομμάτι να είναι το κεφάλαιο ενός μαγευτικού βιβλίου. Το ιδανικό soundtrack για σκοτεινές δωματιακές καταστάσεις ή για ποδηλατική βόλτα σε δάσος της Γερμανίας.



Στιγμές απίστευτης έντασης αλλά και απόλυτης χαλάρωσης.

Το à la Weight χτίσιμο του Waiting for you.

Η αγωνία τού “πότε τελειώνει” του Vague illusions.

Η ΟΡΓΗ:

Leave me here and I’m born again
Leave me here in this void again
Now I am open left for dead
Just like salvation comes in the end

Το προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το τοπικ ήταν για την πρώτη αγάπη…αυτό το ποστ μου όμως θα είναι για την μεγάλη αγάπη :smiley:

αυτό το album λοιπόν είναι ένα από τα πράγματα που θα έπαιρνα αν καιγόταν το σπίτι μου :stuck_out_tongue: …κάθε φορά που βάζω να το ακούσω, νιώθω σα να μπαίνω σε ένα όνειρο, σε έναν άλλο κόσμο…όπου είμαι μόνο εγώ κ αυτή η μουσική που κοιτάει μέσα στην ψυχή μου και με κάθε τραγούδι την απογυμνώνει σιγά σιγά…αυτό το πάθος και η οργή, αυτό το συναίσθημα στην φωνή του Vincent είναι τόσο…πραγματικά…και κάθε νότα μοιάζει σαν τον πόνο που σταδιακά γιγαντώνεται κ αναζητάει απεγνωσμένα την λύτρωση…
πρώτη φορά άκουσα τον δίσκο πριν πέντε χρόνια…τότε δεν είχα δώσει τόσο μεγάλη σημασία γιατί ήταν γραμμένος σε έναν δίσκο με όλα τα άλλα albums των Anathema οπότε τον πρώτο χρόνο που τον είχα τον είχα αφιερώσει στην αναγνώριση του ήχου της μπάντας…όμως στο πρώτο έτος της σχολής όπου συνέχισα να ακούω τον δίσκο όλο κ πιο συχνά (μιας κ είχα άπλετο χρόνο στη διάθεσή μου :p) ξεχώρισα αυτό το album που δεν ήξερα πως το λένε αλλά που η ατμόσφαιρά του ήταν για μένα φανερά διαφορετική από ότι στα υπόλοιπα albums της μπάντας…όταν άρχισα να κλέβω κ internet από τον γείτονα (:–)…έγινε το θαύμα…έμαθα πώς έλεγαν τον δίσκο, τα τραγούδια του και την ιστορία της (πλέον αγαπημένης μου) μπάντας…

όσον αφορά τα τραγούδια…
…από που να πρωτοξεκινήσω…!!!
Restless Oblivion: και μόνο η κραυγή “RESTLESS OBLIVION FOREVER!!!” είναι αρκετή νομίζω…
Shroud Of Frost: “Transfixed… I gaze through my window at a world lying under a shroud of
frost. In a forlorn stupor I feel the burning of staring eyes, yet no one
is here. Detached from reality, in the Knowing of dreams, we know the
entity of ensuing agony waits to clasp us in its cold breast, in an empty
room. We awake and it’s true…
I dreamt of the sun’s demise, awoke to a bleak
morning. In the emptiness I beheld fate for the dead light is a foretelling
of what will be… I saw a soul drift from life, through death, and arrive
at Elysian fields in welcoming song. Yet I stand in a dusk-filled room
despondently watching the passing of the kindred spirit… and there
is no song… just a delusion of silence.” :bow:
…Alone: πονάει με έναν όμορφο τρόπο…
Sunset of the Age: βαρύ και ασήκωτο κ μια φωνή σα να έρχεται από το υπερπέραν…
Nocturnal Emission: κλειστοφοβικό…αυτή η βαριά ανάσα που θέλει να σε παρασύρει στο θάνατο με έχει στοιχειώσει…
Cerulean Twilight: το φωνάζει οργισμένος…“A soul will die…”
The Silent Enigma: …ταξίδι στο όνειρο…
A Dying Wish: Έπος. Νιώθεις την ματαιότητα και τον πόνο να διαπερνάει κάθε σημείο του σώματός σου.
Black Orchid: μια μαύρη μελωδία κλείνει αυτό το album κ σου θυμίζει πως το τέλος είναι εδώ…