Alfred Hitchcock

Ό,τι και να πω για τον τεράστιο αυτό σκηνοθέτη είναι λίγο… Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάζευα και να έβλεπα όλες τις ταινίες του με χρονολογική σειρά, ήδη απο την εποχή του Blackmail, ως τα κλασικά του έργα της δεκαετίας του '60… Ήθελα να βάλω και poll με θέμα τις αγαπημένες του ταινίες, αλλά μπροστά στο πλήθος των έργων του εγκατέλειψα την προσπάθεια!

Ναι αλλά εμείς όχι. “The Rope”

Τον χειμωνα η ΝΕΤ αν θυμαμαι καλα ειχε καθε Κυριακη στις 9-10 (ολα τελεια τα θυμαμαι :Ρ) ταινιες του. Ευτυχως εχω καταφερει να δω και τις πρωτες ταινιες του (απο την ΝΕΤ κυριως τοτε) αλλα και τα κλασσικα του. Μπορει πλεον καποια πραγματα να θεωρουνται ξεπερασμενα και ψευτικα αλλα σκηνοθετικα δεν παυει να ειναι αναγνωρισιμος ακομα και σημερα. Φανταστειτε το 40 και το 50 δηλαδη…
Βεβαια ενα κακο που ειχε γενικα ο Αμερικανικος κινηματογραφος εκεινη την εποχη ειναι οτι η σκηνογραφια ενω θα μπορουσε να γινει ρεαλιστικη δεν γινοταν. Και ισως φανει γελοια η συγκριση αλλα προσεξτε: δειτε την σκηνογραφια των ελληνικων ταινιων της δεκαετιας του 50… ειναι σε φυσικα τοπια. Δειτε την σκηνογραφια των Αμερικανικων ταινιων… ειναι ολα μονταρισμενα. Αλλες οι αναγκες θα μου πειτε και αλλη η παραγωγη αλλα θα μπορουσε να μην φαινεται τοσο εντονα καποιες στιγμες. Τεσπα ξεφυγα λιγο.
Συνοπτικα: Ο Χιτσκοκ ειναι μεγαλος (:Ρ). Αγαπημενες ταινιες το Νοτοριους (1946) και το υποθεση Paradine(1947) που ενω μπορει να μην ειναι θριλερατα με τον τροπο που ηταν το Ψυχω εχουν μια επιβλιτικοτητα που για μενα αυτο ηταν που μπορουσε να δειξει καλυτερα απ’ ολα ο Χιτσκοκ.

Προσθέτω το τέλειο “Rebecca”!

indeed! Γενικά απο τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες με έργα που όλα είναι ένα κ’ ένα.

Να ρωτήσω κάτι, ένα έργο που αυτός βλέπει κάτι γραμμές και τρομάζει καθώς ταξιδεύει με το τραίνο και που η δολοφονία διαδραματίζεται στις Άλπεις αν θυμάμαι καλά και η συμπρωταγωνιστρία είναι ψυχίατρος ξέρει κανείς πως λέγεται?

Αν όχι η καλύτερη ταινία του στο τοπ-5 σίγουρα.

Vertigo?
Spellbound?

Ax, εδώ το έχω, εδώ το έχω…

[QUOTE=Vic Vega;389940]Vertigo?
Spellbound?[/QUOTE]

THNX8)

Τωρα τι να πουμε για τον Αρχοντα;! Σιωπηλος μαρτυρας, στη σκια των τεσσαρων γιγαντων και ψυχω οι αγαπημενες. Εχω ενα βιβλιο “Αλφρεντ Χιτσκοκ και Φρανσουα Τρυφω”, και θυμαμαι μια φραση του, “μπορει να αλλαξω αν χρειαστει και 600 φορες πλανο μεχρι να βρω αυτο που μαρεσει”. Ειναι ο βασιλιας του σασπενς. Ψανχω καιρο τον “ενοικο”, αλλα χλωμο να τη βρω :frowning:

Για όσους ενδιαφέρονται πάντως κάποιοι καλοκαιρινοί κινηματογράφοι της Aθήνας προβάλουν το “Σιώπηλος μάρτυρας” αυτή την εβδομάδα.

Αυτό είναι του Polanski(:bow2: :bow2: :respect: :respect: ) εκτός και αν έχει και ο Hitchkok ταινία με το ίδιο όνομα(δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αν και είναι στα πλάνα μου).

δες εδώ. :slight_smile: :wink:

http://www.imdb.com/title/tt0017075/

Ok έχεις δίκιο, εγώ νόμιζα ότι εννοούσε αυτό:

http://www.imdb.com/title/tt0074811/

κυκλοφορούν σε τιμή τζάμπα στα γνωστά sites (play.com, dvd.co.uk, zavvi κτλ) δυο box sets με ταινιάρες του αλφρέδου, σπεύσατε.

:thumbup: Well done, φοβερή πληροφορία!

ωραιος…!!
αλλα ρε γαμωτο εγω θελω και υποτιτλους…:frowning:
δυσκολα βρισκω box με υποτιτλους…

παντως μερικες φορες εχω δει κατι box στο play που ειναι ολα τα λεφτα…
απο σκηνοθετες/ηθοποιους ή και απο ειδη ταινιων…
τιμες χωμα αλλα κανενα δεν εχει ελληνικους …:?

Βάλε Αγγλικούς υπότιτλους, αν έχει, και θα εξασκίσεις και τα Αγγλικά σου:):!:

σωστο και αυτο…
αλλα στο Play που ειδα το box δεν λεει αν εχει ουτε καν τους αγγλικους…!!

ψάξε μία μία τις ταινίες (τις έχει κ σκέτες). πρέπει να χουν όλες αγγλικούς υπότιτλους…