Alice In Chains - Black Gives Way To Blue

Black Gives Way to Blue is the upcoming fourth studio album by the American rock band Alice in Chains, which is due for release on September 29, 2009.[3] Not only will it be their first album in nearly fourteen years since the release of the self-titled album, but it is also their first release with new vocalist William DuVall, the replacement of the late Layne Staley. Black Gives Way to Blue also marks the first Alice in Chains album released on Virgin Records, their first venture away from Columbia, who released all of their previous releases.

  1. “All Secrets Known” 4:42
  2. “Check My Brain” 3:57
  3. “Last of My Kind” 5:52
  4. “Your Decision” 4:43
  5. “A Looking in View” 7:05
  6. “When the Sun Rose Again” 4:00
  7. “Acid Bubble” 6:55
  8. “Lessons Learned” 4:16
  9. “Take Her Out” 3:59
  10. “Private Hell” 5:38
  11. “Black Gives Way to Blue” 3:03

Α Looking In View

Check My Brain

Ξυπνήστε ωρέ!

Kαλό?

Άκουσα χθες αυτό το βιντεάκι με μέρη από όλα τα κομμάτια…Μέρη θα μου πεις αλλά δε με τρέλαναν.Από τα 2 άλλα, ΕΙΔΙΚΑ το A Looking In View πιο ενδιαφέροντα μου ακούστηκαν πάντως.

Δε μπορώ να καταλάβω την ιδέα του να βγάλεις ένα βιντεάκι με μέρη πάντως μιαμιση βδομάδα πριν βγει ο δίσκος.

Οι AIC είναι λατρεία από τις λίγες. Έχω προσωπικό δέσιμο με τη μουσική της μπάντας όπως φυσικά και με των άλλων 2 μεγάλων τότε (Garden και Jam).

Στην αρχή ήμουν όχι απλά κάθετος, αλλά στράβωνα και μόνο στην ιδέα ότι θα υπάρχουν AIC χωρίς Stayley.

Σιγά σιγά οι αντιστάσεις μου κάμφθηκαν κυρίως λόγω της στάσης και των λεγόμενων του Cantrell που αν ο Stayley ήταν η προσωπικότητα, αυτός ήταν και είναι η ψυχή.

Το Looking In View είναι κομματάρα, αλλά καταλαβαίνεις ότι το τραγούδι είναι AIC όταν αρχίζει να σε στοιχειώνει. Και το Looking In View στο κάνει αυτό (ειδικά μόλις δεις το videoclip).

Το 2ο videoclip είναι για το Check My Brain που είναι πιο up tempo ωραιότατο τραγούδι.

Το Black Gives Way To Blues περιμένω να το ακούσω με το πιάνο του Elton John.

Στο νησί οι κριτικές είναι αποθεωτικές. Περιμένω πως και πως.

Τα διπλά φωνητικά είναι εδώ, οι κλειστοφοβία επίσης. Να περιμένουμε το δικό τους κατά μια έννοια Back to Blue?

χωρίς να είμαι ο μεγαλύτερος φάν (μόνο το dirt έχω), ομολογώ πως άκουσα ένα από τα νέα κομμάτια και γούσταρα

Ωραίο το πρώτο κομάτι, το δεύτερο τό’ζβησε η E.M.I.:):!:

μια από τα ίδια και εγώ

Τον ακουω τωρα τον δισκο και νοιωθω να με στοιχειωνει ο Staley…
Μου αφηνει πολυ καλες εντυπωσεις ο δισκος με πολυ ωραια κομματια…
Alice In Chains are back!! (Οσο γινεται αυτο… )

Από πότε ο Stanley στοιχειώνει τους AIC ? εγώ ήξερα ότι μόνο στους Kiss συνεισφέρει… :-k

Χα χα χα χα!! εχεις δικιο . Staley…

Και εγώ μόνο το Dirt είχα ακούσει, αλλά τα καινούρια με κέρδισαν με την πρώτη ακρόαση.

μου αρέσει που γκραντζάρει με μοντέρνο ύφος. Έχει την αισθητική παλιών καλών (τι καλών Τρίκαλων) AIC με παραγωγή του σήμερα. Θέλει ακροάσεις και προσοχή αλλά το χει! πάλι καλά που έχουμε ακόμα Alice & jam δηλαδή μετά την κατρακύλα του Cornell …

Τέτοιες δισκάρες μόνο μεγαλοφυείς μουσικοί σαν τον Cantrell μπορούν να δημιουργήσουν. Ακόμα και τόσα χρόνια μετά, οι Alice In Chains ακούγονται σύγχρονοι, μοναδικοί και επιδραστικοί όπως τότε. Αυτά τα riffs επέστρεψαν για να επηρεάσουν και να θυμήσουν. Πολύ μεγάλος δίσκος.

o Cantrell γενικώς έχει να δώσει ΠΑΡΑ πολλά ακομα στο grunge/post grunge/alternative. Καλώς επανασυνδέθηκαν, και κρίμα που σε forums-youtube κλπ βλέπω “fans” που απαξιώνουν την κίνηση αυτή. Από το καινουριο υλικό που χει κυκλοφορήσει στο net, και το check my brain και το looking into view ΓΑΜΑΝΕ. Οπως και η ομωνυμη μπαλάντα…

Τιστοδιαολο μπορούμε/πρέπει να κάνουμε για να έρθουν κι από δω στο τουρ τους??? Κοίταζα την επερχόμενη περιοδεία τους στο site και πηγαινουν Τσεχία, Ιταλία, Πολωνία, Ουγγαρία… κανα κονέ με τίποτα μανατζερ/χορηγους δεν έχει κανεις στο site?? :-s

πολυ καλο

ακριβως αυτο

τωρα το ακουω για πρωτη φορα και πραγματικα το αγαπησα
το φοβομουνα να ειμαι ειλικρινης, αλλα τελικα μιλαμε για μεγαλο δισκο

Με τοσα χρονια απουσιας απο τα δρωμενα αλλα λες και δεν περασε μια στιγμή από τοτε…Φοβερος δισκος,δεν το περιμενα…δηλωνω εντυπωσιασμενος…Ο Jerry Cantrell ειναι μεγαλος τραγουδοποιός τελικά…

Ναι, είναι δισκάρα…

Alice In Chains… welcome back!